آيا کشورهایی که مسئولان زن دارند در مهار کرونا موفق‌تر بوده‌اند؟

داده های به دست ‌آمده نشان می دهد کشورهایی که مسئولان زن اداره ‌آن را در اختیار دارند، عملکرد بهتری در کنترل همه گیری کووید-۱۹ داشته اند. البته این موضوع جای بررسی بیشتری دارد. چرا که هنوز مدت زیادی تا پایان همه گیری باقی مانده و هم چنین تفاوت های میان کشورها از جنبه های مختلف دیگر نیز قابل بررسی است.

در طول چند ماه گذشته بحث و گفت‌وگو درباره رهبریت و کنترل همه‌گیری کرونا توسط مسئولین دولت همواره وجود داشته‌است. پرسش‌های مختلفی دراین باره وجود دارد مانند آنکه یک رهبری خوب شامل چه ویژگی‌هایی است؟ و یا چه‌کسانی و چه‌ کشورهایی در این رابطه (مبارزه با کرونا) بهتر و چه‌کسانی بدتر عمل کرده‌اند؟ داده‌ها به‌دست‌آمده نشان‌می‌دهند که رهبران زن عملکرد بهتری نسبت به رهبران مرد در کنترل کرونا داشتند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLSceicne، یک از الگو‌هایی که همان ابتدا برای تشریح و پاسخ به این سوالات مطرح‌ شد شامل این نکته بود که مسئولان زن، گویی بسیار قابل‌توجه و عالی بحران را کنترل کرده‌اند. کشورهایی مانند زلاندنو با رهبری زنی (خانم آردن) و یا کشورهای مثل تایلند و آلمان با رهبری اینگ-ون و مرکل، تبدیل به الگویی در رهبری کنترل همه‌گیری شدند.

عالم‌گیری کرونا؛ آیا مسئولان زن کشورهایشان را بهتر از مردان کنترل کرد‌ه‌اند؟

به‌همین‌سبب، محققان تصمیم گرفتند به پژوهشی دست بزنند که آیا این ادراک شهودی از عملکرد بهتر زنان، به‌صورت نظام‌مند و علمی نیز قابل استناد است و یا خیر؟ در ابتدا به ‌تحلیل واکنش رهبران جهان در روزهای اولیه همه‌گیری پرداخته شد تا ببینیم که آیا تفاوتی را می‌توان میان عملکردها و سیاست‌های رهبران زن و مردتشخیص و توضیح‌ داد؟

در این مورد دو نکته را باید درنظر بگیریم یک آنکه ما هنوز در ابتدای همه‌گیری هستیم و خیلی چیزها می‌تواند تا چند ماه آینده تغییر کند و دوم آنکه داده‌ها موجود، همچنان بسیار محدود است. بنابراین، تست‌های انجام‌شده خیلی دقیق نیست.

هنگ‌کونگ که رهبری زن دارد، 1056 مورد از بیماری کرونا را ثبت‌کرده است و تنها 4 مرگ از آنجا گزارش‌شده است اما سنگاپور که اقتصادی مشابه و ویژگی‌ها جغرافیایی تقریبا مشابهی با هنگ‌کونگ دارد اما رهبری آن یک مرد است 28794 مورد از بیماری کرونا گزارش کرده است و 22 مرگ نیز در این کشور بر اثر این بیماری اتفاق افتاده‌ است.

اپیدمی نزدیک عید چونیون سال نو چینی اتفاق افتاد و سبب شد بسیاری از رویدادهای دسته‌جمعی توسط حاکمیت‌های ملی و محلی کنسل شوند و شرکت‌های خصوصی مغازه‌هایشان را ببندند و جاذبه‌های گردشگری مثل دیزنی‌لند هنگ کنگ و دیزنی‌لند شانگهای تعطیل شوند.

به گفته تدروس آدهانوم رئیس کل سازمان بهداشت جهانی، تقاضا برای تجهیزات حفاظتی شخصی ۱۰۰ برابر شده‌است. قیمت‌های این تجهیزات بیست برابر قیمت عادی شده‌است و بسته‌های آیتم‌های پزشکی با تأخیر چهار تا شش‌ماهه به دست می‌رسند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰:۲۳

شناسه خبر: 90635

مطالب مرتبط :
۲۲

صاحب نظران از کنترل بیماری کرونا می گویند اما

شکست کرونا شاید زمانی دیگر

با توجه به اینکه مساله مهم این روزها، بیماری همه گیر کرونا است و همه به نحوی نگران سلامتی خود هستیم باید بدانیم که یکی از عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده این وضعیت، مشکلاتی است که در سبک زندگی مان وجود دارد و اصلاح سبک زندگی چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ فیزیکی می‌تواند یکی از راه های پیشگیری از این بیماری باشد.

ویتامین دی

تاثیر ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ ثابت شد!

مطالعات جدید به مدارکی روشن دست یافته است که از تاثیر قابل توجه ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ خبر می‌دهد. با شروع همه گیری کووید-۱۹ بسیاری از محققان این گمانه زنی را مطرح می کردند که نقص ویتامین دی ریسک فکتوری جدی برای ابتلا به کرونا به شمار می‌آید. حالا شواهدی غیرقابل انکار برای این مدعا مطرح شده است.

مدارس

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آیا حضور دانش آموزان در مدارس روند همه گیری موج سوم کرونا را تسریع می بخشد ؟

روز گذشته در حالی مدارس کار خود را با حضور دانش آموزان آغاز کردند که بسیاری از کارشناسان، بازگشایی مدارس در شرایط کنونی را تصمیمی اشتباه می دانند و معتقدند شروع کلاس ها ممکن است شیوه موج سوم کرونا را در کشور تسریع ببخشد.

۱۲۳

توان بخش خصوصی در ایده پردازی و نوآوری‌ها به کار گرفته شود/موانع پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان برچیده شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت:توان بخش خصوصی در ایده پردازی و نوآوری‌ها به کار گرفته شود.

دکتر روازاده

درخواست یک متخصص طب سنتی از وزیر بهداشت؛

تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان کرونا انجام شود

یکی از اساتید طب سنتی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان و پیشگیری از کرونا انجام شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب