خبرگزاری علم و فناوری

تاثیر ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ ثابت شد!

مطالعات جدید به مدارکی روشن دست یافته است که از تاثیر قابل توجه ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ خبر می‌دهد. با شروع همه گیری کووید-۱۹ بسیاری از محققان این گمانه زنی را مطرح می کردند که نقص ویتامین دی ریسک فکتوری جدی برای ابتلا به کرونا به شمار می‌آید. حالا شواهدی غیرقابل انکار برای این مدعا مطرح شده است.

شواهدی روشن، نشان‌می‌دهند که ویتامین دی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری کووید-19 را کاهش دهد. از ابتدا همه‌گیری ویروس کرونا، کمبود ویتامین دی به‌عنوان یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا مطرح‌ بوده‌ است. از آنجایی که مکمل‌های ویتامین دی ارزان و دسترسی آسانی دارند، این خبر می‌تواند بسیار امیدوار کننده باشد. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، اما علیرغم تمام توصیه‌ها به مصرف ویتامین دی، اما تایید رسمی آن همچنان مطرح نبود و بحث‌های گسترده‌ای در این ارتباط مطرح بوده‌است. پژوهش‌ جدیدی که در این ارتباط انجام‌شده است، به‌عنوان یک از بهترین شواهد مطرح‌شده تا الان نشان می‌دهد که کمبود ویتامین دی در فردی امکان آنکه او را در معرض بیماری قرار دهد، بیشتر می‌کند. اما این پژوهش آنقدری که مورد قبول دانشمندان باشد، جامع و کامل نیست.

ویتامین دی در کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ تاثیر چشم‌گیری دارد

همه‌گیری کرونا تاثیر گذاری به‌شدت زیادتری را بر سیاه‌پوستان آمریکایی گذاشت، تعداد قابل توجهی از بیماران و مرگ و میر این بیماری را آنها تشکیل می‌دادند. این مورد در بریتانیا نیز صادق بوده‌است و آسیایی‌ها و سیاهان این کشور آسیب‌پذیری قابل توجهی را نسبت به این بیماری تجربه‌کرده‌اند. فقر و مشاغل این افراد نمی‌تواند تنها دلیل موجه برای این اتفاق باشد و بسیاری از دانشمندان معتقدند که دلیل این اتفاق کمبود ویتامین دی است.

در تحقیقی که به مدیریت پروفسور دیوید ملتزر از دانشگاه شیکاگو انجام شده‌است، نشان می‌دهد که 21.6 درصد افرادی که در این تحقیق مورد پژوهش قرار گرفته‌اند و مبتلا به بیماری کووید شده‌اند کمبود ویتامین دی داشتند اما آنهایی که سطح ویتامین دی بدنشان در حد سالم بوده‌است 12.2 درصد را شامل می‌شدند.

بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری عدم تماس با افراد و اشیای آلوده‌است. عدم تماس دست به چشم، دهان و بینی و شستن دست‌ها به صورت مداوم با صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه نیز در جلوگیری از انتشار بیماری موثرند. ماسک‌های یک بار مصرف باید به‌طور کامل روی دهان و بینی افراد را جهت پیشگیری پوشانده و هر دو ساعت، یک‌بار تعویض شوند، استفاده از دستکش لاتکس در محیط بیرون نیز مفید است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲:۳۵

شناسه خبر: 90638

مطالب مرتبط :
 ویتامین دی D

در گفت و گو با عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مطرح شد

میزان مورد نیاز بدن به ویتامین دی D/تاثیر این ویتامین در کاهش ابتلا به کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: حتما باید به ویتامین دی D که بدن دریافت می کند توجه کافی داشته باشیم.

ماسک

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا اعلام کردند؛

ماسک و شیلدهای محافظ صورت به تنهایی نمی تواند از ابتلا و انتشار ویروس کرونا جلوگیری نمایند ! + فیلم

بر اساس یک تحقیقات جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده، نشان می‌دهد که شیلدهای محافظ صورت و ماسک‌های فیلتردار، به تنهایی نمی تواند از افراد در مقابل بیماری کرونا محافظت نماید .

ماسک

تماشا کنید: ماسک LED با دهان مجازی که شادی و غم چهره را تقلید می‌کند

استفاده از ماسک موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ است. این موضوعی است که همه نهادهای بهداشت و درمانی جهان بر روی آن اتفاق نظر دارند. حالا گروهی از محققان توانسته اند ماسک‌هایی تولید کنند که میتواند چهره افراد را تقلید کند؛ بخندد، عصبی باشد، عشق بورزد و ناراحت شود.

ماسک

اینفوگرافیک: بهترین و بدترین مدل‌های ماسک بر اساس آخرین تحقیقات

استفاده از ماسک بهترین شیوه برای کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) است. این نکته مهمی است که سازمان بهداشت جهانی و سایر مراکز بهداشتی نظیر CDC بر روی آن تاکید دارد. تحت چنین شرایطی، سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام یک از انواع ماسک بهترین تاثیر را در پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ دارند؟

مهار کرونا

آيا کشورهایی که مسئولان زن دارند در مهار کرونا موفق‌تر بوده‌اند؟

داده های به دست ‌آمده نشان می دهد کشورهایی که مسئولان زن اداره ‌آن را در اختیار دارند، عملکرد بهتری در کنترل همه گیری کووید-۱۹ داشته اند. البته این موضوع جای بررسی بیشتری دارد. چرا که هنوز مدت زیادی تا پایان همه گیری باقی مانده و هم چنین تفاوت های میان کشورها از جنبه های مختلف دیگر نیز قابل بررسی است.

واکسن کرونا

گزارش بلومبرگ از روند تولید واکسن کرونا در ایران

در هفته‌های اخیر مسابقه برای یافتن واکسن کرونا شدت گرفته است و دولت‌های جهان درصدد رزرو پیش از موقع درمان‌های ثابت نشده بوده‌اند. حالا محققان آکسفورد به نتایج بسیار امیدوارکننده ای رسیده اند و خبرهایی نیز از روسیه به گوش رسیده است.

افسردگی

استفاده از ویتامین دی۳ برای بهبود افسردگی دانشجویان

در یک پروسه تحقیقاتی در دانشگاه کرمان، اعلام شد: استفاده از ویتامین دی ۳ برای بهبود افسرگی دانشجویان موثر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب