خبرگزاری علم و فناوری

اینفوگرافیک: بهترین و بدترین مدل‌های ماسک بر اساس آخرین تحقیقات

استفاده از ماسک بهترین شیوه برای کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) است. این نکته مهمی است که سازمان بهداشت جهانی و سایر مراکز بهداشتی نظیر CDC بر روی آن تاکید دارد. تحت چنین شرایطی، سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام یک از انواع ماسک بهترین تاثیر را در پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ دارند؟

از زمانی که مرکز کنترل و پیشگیری‌های بیماری در امریکا، در ماه آوریل پوشیدن ماسک‌های پارچه را برای عموم توصیه‌کرده است، پژوهشگران درصدد، شناسایی و سنجش موادی هستند که ویروس کرونا را فیلتر می‌کنند.

یک ماسک ایده‌آل هم‌قطرات کوچکی تنفسی که زمان عطسه و سرفه از دهان خارج می‌شوند را مانع می‌شود و هم قطرات ریزتر(آئروسل) را که هنگام صحبت‌کردن از دهان بیرون می‌روند را فیلترمی‌کند. همچنین یک ماسک ایده‌آل باید تمام نقاط بینی و دهان را محکم و کامل بپوشاند، چناچه سوراخ، فاصله و یا محفظه‌ای در ماسک‌ها وجود داشت باشد می‌تواند باعث خروج و یا ورود قطرات شود و افراد را مبتلا سازد.

بدترین و بهترین مدل ماسک کدام است؟

این نمودار براساس آخرین تحقیقات نشان‌می‌دهد که کدام نوع از ماسک ها بهترین و کدام بدترین هستند:

ماسک‌های ان-95 بهترین محافظ و پوشش‌دهنده است چراکه تمام نقاط بینی و دهان پوشاننده و تمام نقاط احتمالی برای انتقال ویروس را مانع می‌شود. این ماسک‌ها همچنین، دارای الیاف درهم‌پیچیده‌ای است که عوامل بیماری‌زا بیرون را فیلتر می‌کند. پژوهش‌ جدیدی که توسط دانشگاه دوک انجام شده نشان می‌دهد که کمتر 1دهم درصد قطرات ریز امکان دارد از ماسک‌های ان-95 عبورکند زمانی که فردی ماسک‌زننده صحبت می‌کند. به‌همین دلیل عموما ماسک‌های ان-95 برای پروسنل درمان کنار گذاشته می‌شود.

پژوهشی که در سال 2013 انجام شده‌است، نشان‌ می‌دهد که ماسک‌های جراحی سه‌برابر تاثیری گذاری بیشتری را نسبت به ماسک‌های دست‌ساز و پارچه‌ای در مانع‌شدن، فطرات انفولانزا دارند. بااینحال ماسک‌های پارجه‌ای و دست‌ساز به‌ نسبت نزدیکی با ماسک‌های ان-95 و پارچه‌ای می‌توانند شما را از قطرات ویروس کرونا محافظت کنند.

ماسک‌های یک بار مصرف باید به‌طور کامل روی دهان و بینی افراد را جهت پیشگیری پوشانده و هر دو ساعت، یک‌بار تعویض شوند، استفاده از دستکش لاتکس در محیط بیرون نیز مفید است. از افرادی که دچار سرفه و عطسه و آبریزش بینی هستند حداقل دو متر باید فاصله داشت. کلیدها و گوشی موبایل و دستگیره‌های درها و ماشین‌ها را مرتب با پد الکلی یا محلول ضد عفونی باید ضد عفونی کرد. تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف مرکبات، خواب کافی و ورزش و همچنین خوردن مایعات مؤثر است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳:۴۷

شناسه خبر: 90639

مطالب مرتبط :
یک ماسک صورت با تصفیه سه گانه که چندین بار قابل مصرف است؟

علم و فناوری گزارش می دهد

چگونگی استفاده از ماسک برای جلوگیری از کرونا/استفاده از ماسک های سوپاپ دار توصیه نمی شود

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به شدت واگیردار پزشکان و متخصصان توصیه های گوناگونی را ارائه دادند که مهمترین آنها استفاده از ماسک برای همه اقشار جامعه است.

ماسک

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا اعلام کردند؛

ماسک و شیلدهای محافظ صورت به تنهایی نمی تواند از ابتلا و انتشار ویروس کرونا جلوگیری نمایند ! + فیلم

بر اساس یک تحقیقات جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده، نشان می‌دهد که شیلدهای محافظ صورت و ماسک‌های فیلتردار، به تنهایی نمی تواند از افراد در مقابل بیماری کرونا محافظت نماید .

ماسک

تماشا کنید: ماسک LED با دهان مجازی که شادی و غم چهره را تقلید می‌کند

استفاده از ماسک موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ است. این موضوعی است که همه نهادهای بهداشت و درمانی جهان بر روی آن اتفاق نظر دارند. حالا گروهی از محققان توانسته اند ماسک‌هایی تولید کنند که میتواند چهره افراد را تقلید کند؛ بخندد، عصبی باشد، عشق بورزد و ناراحت شود.

ویتامین دی

تاثیر ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ ثابت شد!

مطالعات جدید به مدارکی روشن دست یافته است که از تاثیر قابل توجه ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ خبر می‌دهد. با شروع همه گیری کووید-۱۹ بسیاری از محققان این گمانه زنی را مطرح می کردند که نقص ویتامین دی ریسک فکتوری جدی برای ابتلا به کرونا به شمار می‌آید. حالا شواهدی غیرقابل انکار برای این مدعا مطرح شده است.

ماسک

ماسک صورت LED هنگام کار صحبت می کند و در صورت درخواست لبخند می زند

یک سازنده بازی های indie اکنون JabberMask را راه اندازی کرده است که می تواند با گفتار شما به موقع مانند دهان حرکت کند، یا در صورت تمایل لبخند بزند یا ایموجی نشان دهد.

ماسکهای N۹۵ می توانند ضد عفونی و مجدداً مورد استفاده قرار گیرند

دانشمندان و محققان UCLA اعلام کردند؛

ماسکهای N۹۵ می توانند ضد عفونی و مجدداً مورد استفاده قرار گیرند

براساس تحقیقات دانشمندان و محققان UCLA ، ماسکهای N۹۵ كه بطور گسترده توسط كارکنان مراقبت از درمان كه بیماران مبتلا به کووید۱۹ را درمان می كنند پوشیده شده و طراحی شده اند كه فقط یك بار قابل استفاده هستند، می توانند ضد عفونی شوند و تا سه بار استفاده شوند.

واکسن کرونا

گزارش بلومبرگ از روند تولید واکسن کرونا در ایران

در هفته‌های اخیر مسابقه برای یافتن واکسن کرونا شدت گرفته است و دولت‌های جهان درصدد رزرو پیش از موقع درمان‌های ثابت نشده بوده‌اند. حالا محققان آکسفورد به نتایج بسیار امیدوارکننده ای رسیده اند و خبرهایی نیز از روسیه به گوش رسیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب