خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ویروس کرونا تاکنون ۸۰ هزار بار جهش داشته است / آیا تغییرات ویروس کووید ۱۹ مانع ساخت واکسنی موثر برای درمان این بیماری می شود ؟

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، تاکنون ویروس کرونا در جهان بیش از ۸۰ هزار بار جهش داشته است که این تغییرات پیوسته، می تواند مانع از اثر گذاری و یا ساخت دارویی مؤثر برای این بیماری گردد .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی هفته های اخیر، خبرهای خوشی مبنی بر ساخت واکسنی برای بیماری کرونا توسط کشورهایی همچون روسیه و چین به گوش می رسد که اگر همه چیز خوب پیش برود ممکن است واکسن این بیماری تا پایان سال ۲۰۲1  میلادی به مرحله تولید انبوه برسد. اما خبر نگران کننده ای که درباره این  ویروس وجود دارد که باعث نگرانی کارشناسان و مردم گردیده ، جهش ژنتیکی پیاپی این ویروس است که ممکن است باعث عدم کارایی این واکسن و یا حتی کشنده تر شدن آن شود.

جهش ژنتیکی به چه معناست ؟

ژن ها از ترتیب قرار گیری چهار نوکلئوتید (مولکول های سازنده DNA) آدنین (A)، تیمین (T)، گوانین (G) و سیتوزین (C) در توالی مولکول DNA ساخته می شوند. در واقع ترتیب خاصی از قرار گیری این چهار مولکول را یک ژن می نامند. هر ژن همانند یک دفترچه راهنما ترتیب قرارگیری کد های خاصی را در خود حفظ و نگهداری می کند که سلول با استفاده از این کد ها می تواند پروتئین های مورد نیاز خود را بسازد.

یک جهش ژنی تغییری دائمی و ماندگار در توالی و ترتیب کدهای DNA ای است که ژن را می‌سازد، به طوری که آن توالی با آنچه که در سایر افراد یافت می‌شود فرق می‌کند. جهش‌ها اندازه‌های مختلف دارند، می‌توانند بر هر جایی از یک ژن اثر بگذارند. این تغییرات می توانند از یک نوکلئوتید منفرد در DNA (جفت باز) تا یک قطعه بزرگ از یک کروموزوم که شامل چندین ژن است را تحت تاثیر قرار دهد. 

آیا ویروس کرونا نیز در حال جهش یافتن است؟

تمامی ویروس ها جهش پیدا می کنند و سارس و کوید  19 نیز استثنا نیستند. جهش در این ویروس زمانی به وجود می آید که خود ویروس در داخل سلول شروع به تکثیر خودش می کند و اشتباهاتی در کپی کردن کد ژنتیکی آن انجام می شود. بر خلاف انسانها که ژنهای بدنشان در DNA دو رشته ای نوشته شده است  ژنهای کروناویروس بر روی RNA تک رشته ای انجام می شوند.

بر اساس تحقیقاتی که بر روی 13 هزار بیمار مبتلا به کوید 19 در انگلیس انجام شده، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ویروس کرونا ماهی دو بار جهش پیدا می کند؛ میزان این جهش بسیار مهم است زیرا هرچه ویروس سریع تر جهش یابد عملکرد آن سریعتر تغییر می کند.

بر اساس این تحقیقات، جهش همیشه به طور اتفاقی رخ می دهد و بیشتر این جهش ها اثر کمی دارند  و برخی از آن ها ویروس را مختل می کنند اما با گذشت زمان جهش های منفرد یا متعدد به طور بالقوه می توانند صدماتی را برای سلول ها ایجاد کنند به عنوان مثال با عفونی کردن سلول ها بر میزان مرگبار بودن این ویروس  بیفزایند

جهش ژنتیک ویروس کرونا در ایران

دکتر محمدعلی ملبوبی عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، در مورد ویروس کرونا در کشورمان و جهش های ژنتیکی آن گفت : آمریکا، انگلیس و فرانسه بیشترین تحقیقات روی ژنوم کرونا را انجام داده اند که کشور ما هم در این زمینه سهمی دارد و بسیاری از کشورها کلاً به مقوله مطالعه ژنتیکی ویروس ورود پیدا نکرده اند. وی در ادامه گفت : بر اساس تحقیقاتی که در کشورمان صورت گرفته، نمونه‌های موجود در کلینیک پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک را با نمونه‌های مرجع خارجی مقایسه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که تاکنون ۲۳ جهش در ویروس ایرانی وجود داشته است که از این ۲۳ جهش ۴ جهش خاص ایران است که در کشورهای دیگر دیده نشده است. هیچکدام از این ۴ جهش در ۸۰ هزار جهش ویروس کرونا وجود نداشته و تنها در ایرانی‌ها دیده شده است.

وی افزود: اخیراً تغییراتی در ویروس کرونا در اروپا مشاهده شده که در ایران هم آن را دیده ایم؛ در اثر این جهش، ویروس در بدن فرد تکثیر بیشتری پیدا می‌کند که این بدان معناست که این نوع جهش‌، تعداد بیشتری از افراد را مبتلا می‌کند و یک نفر شاید ۳۴۰ نفر را آلوده کند که این نوع از ویروس در ایران هم دیده شده است. ملبونی در ادامه گفت : تاکنون بیش از ۸۰ هزار ژنوم ویروس کرونا از ۹۱ کشور تعیین توالی شده که بیشترین تغییرات در منطقه انتهایی ژنوم این ویروس است .

جهش D۶۱۴G عامل همه‌گیری ویروس کرونا در جهان

بر اساس تحقیقاتی جدیدی که توسط سازمان جهانی بهداشت انجام شده، ویروس کرونایی که در حال حاضر در کشورهای مختلف جهان شیوع پیدا کرده است، با نمونه اولیه آن که در ووهان چین برای اولین بار کشف شد تفاوت های جزئی دارد. نتایج این تحقیقات نشان می دهد، علارغم هزاران جهشی که تاکنون این ویروس داشته است تا به حال فقط یک جهش بوده که باعث تغییر رفتار این ویروس شده، که نام این جهش " D۶۱۴G " و مربوط به "پروتئین خاری" است که مهمترین سلاح کرونا برای ورود به سلول‌های بدن انسان ها می باشد.

جهش های D۶۱۴G در پروتئین خاری ویروس کرونا

به عبارت دیگر، جهش D۶۱۴G بسیار غالب بوده و در حال حاضر تقریبا در ۹۷ درصد نمونه‌ها در سراسر دنیا دیده می‌شود.  

جهش های ویروس کرونا تا چه اندازه می توانند بر ساخت واکسن کرونا تأثیرگذار باشند ؟

محققان در فلوریدا معتقدند جهش های ویروس کرونا باعث می شوند این ویروس راحت تر سلول‌های انسانی را درگیر کند. هرچند این محققان می‌گویند تحقیقات بیشتری لازم است تا نشان دهد که آیا این جهش باعث تغییر در روند همه گیری بیماری شده است یا خیر، اما دستکم یکی از محققان درگیر در این مطالعه بر این باور است که به احتمال زیاد همین جهش سبب شمار بالای مبتلایان به کووید-۱۹ در ایالات متحده و آمریکای لاتین است.  درواقع این همان جهشی است که دانشمندان از مدت‌ها پیش نگران آن بودند.

محققان پژوهشگاه تحقیقاتی "اسکریپس" در فلوریدا پس از انجام تحقیقات مورد نظر گفتند که این جهش بر روی ساختار بیرونی ویروس تاثیر گذاشته؛ ساختاری که از طریق آن ویروس می‌تواند وارد سلول زنده میزبان شود. در روزهای اخیر، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که جهش‌هایی که تاکنون در ویروس کرونا دیده شده، تاثیری در اثربخشی واکسن‌های در حال ساخت ندارند. البته باید منتظر نتایج واکسن های آزمایشی ساخته شده توسط روسیه و چین بمانیم تا مشخص شود علارغم این جهش ها، واکسن ها می توانند این بیماری را کنترل نماید یا خیر ؟

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90718

مطالب مرتبط :
ربات

ساخت ربات هوشمندی که می تواند مسیر حرکت خود را انتخاب نماید !

شرکت "IHMC Robotics" به تازگی از نوعی ربات هوشمند رونمایی کرده است که برخلاف سایر ربات ها می تواند همانند انسان فکر کند و مسیر حرکتش را انتخاب نماید .

ماسک

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا اعلام کردند؛

ماسک و شیلدهای محافظ صورت به تنهایی نمی تواند از ابتلا و انتشار ویروس کرونا جلوگیری نمایند ! + فیلم

بر اساس یک تحقیقات جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده، نشان می‌دهد که شیلدهای محافظ صورت و ماسک‌های فیلتردار، به تنهایی نمی تواند از افراد در مقابل بیماری کرونا محافظت نماید .

قلیان

علم و فناوری گزارش می دهد

تاثیرات مصرف قلیان در انتقال کرونا/ احتمال انتقال ویروس از راه دود قلیان هم وجود دارد؟

مصرف قلیان نه تنها باعث افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ می شود بلکه در صورت ابتلا نیز احتمال مرگ قلیانی ها بیشتر از افراد عادی است.

بیماری عفونی

در گفتگوی علم و فناوری با رییس اجرایی کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح شد:

در مواجه با بیماری عفونی همچون کرونا بهترین راهکار چیست؟

رییس اجرایی کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در مواردی که فردی باعث ایجاد بیماری عفونی می شود باید مراقبت های ویژه ای برای جلوگیری از انتقال آن در بین افراد شکل بگیرد .

دکتر روازاده

درخواست یک متخصص طب سنتی از وزیر بهداشت؛

تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان کرونا انجام شود

یکی از اساتید طب سنتی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان و پیشگیری از کرونا انجام شود.

دکتر روازاده

درخواست یک متخصص طب طب سنتی از وزیر بهداشت

تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان کرونا انجام شود

یکی از اساتید طب سنتی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان و پیشگیری از کرونا انجام شود.

۲۵۵۸۸۵

توسط محققان رویان به وقوع پیوست؛

موفقیت ایران در ساخت داروی بیماری کلیه پلی کیستیک

محققان پژوهشگاه رویان در راستای تشخیص به موقع بیماری پلی کیستیک کلیه گام بزرگ و موثری برداشتند و از سوی دیگر درصدد تولید دارو برای درمان بیماری پلی کیستیک کلیه هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب