خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری بررسی می کند

میزان ماندگاری ویروس کرونا بر اشیاء/آیا انتقال بیماری از سطوح آسان است؟

از همان ابتدای شناسایی ویروس کرونا در کشور یکی از سوالات مهمی که در همه جا بر زبان هموطنان جاری می شد این بود که ویروس کرونا تا چه زمانی بر روی اشیاء دوام می آورد؟

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، نخستین بیماران مبتلا به بیماری کروناویروس در روز چهارشنبه 30 بهمن ماه سال 1398 در کشور شناسایی شدند و پس از آن این بیماری نقاط مختلف مشاهده شده است.

از همان ابتدای شناسایی ویروس کرونا در کشور یکی از سوالات مهمی که در همه جا بر زبان هموطنان جاری می شد این بود که ویروس کرونا تا چه زمانی بر روی اشیاء دوام می آورد؟

این مسئله سبب شد که خانواده های ایرانی برای در امان ماندن از ویروس کرونا دچار مشکلاتی شوند و سوالات گوناگونی را در ارتباط با ماندگاری این ویروس برای آنها به وجود آید.

انتقال کرونا از طریق سطوح آسان نیست

اما برای پاسخ به سوالات گوناگون درباره ماندگاری ویروس کرونا بر روی اشیاء و اجسام کارهای تحقیقاتی زیادی در سراسر دنیا انجام شد.

مطالعات منتشر شده در خصوص ویروس کرونای جدید از ماندگاری این ویروس تا ساعت ها و روزها روی سطوح مختلف حکایت دارد، در مقابل برخی دانشمندان معتقدند که انتقال این ویروس از طریق سطوح مختلف آسان نیست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از اسکای نیوز عربی، در تحقیقی که هفدهم مارس گذشته در مجله پزشکی «نیوانگلند» منتشر شد، آمده بود که این ویروس می تواند در هوا به مدت ۳ ساعت، روی سطوح مسی ۴ ساعت، سطوح کاغذی ۲۴ ساعت، پلاستیکی و استیل ۷۲ ساعت باقی بماند.

اما با این حال نسخه به روز شده ای از این تحقیق در سایت مراکز مبارزه با بیماری ها و پیشگیری از آنها در آمریکا منتشتر شده که در آن آمده است: این ویروس به آسانی از طریق لمس سطوح و اشیاء منتقل نمی شود.

«کریستین نوردلوند» سخنگوی موسسه بهداشتی آمریکا به شبکه ان بی سی نیوز می گوید: هدف از تغییر در توضیحات جدید انتشار این ویروس، بیان این موضوع است که راه های دیگری غیر از تماس مستقیم با فرد بیمار برای انتقال ویروس وجود دارد.

تماس با افراد آلوده شایع ترین روش انتقال

اما با این حال هنوز مشخص نیست که ویروس کرونای جدید تا کی می تواند روی سطوح  باقی بماند و توانایی آن در انتقال به افراد از این طریق چقدر است.

مراکز مبارزه و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا می گویند: این ویروس به راحتی بین مردم منتشر می شود اما با این وجود به آسانی از طریق سطوح آلوده به آن منتقل نمی شود.

اما هنوز هم امکان پذیر است که این بیماری از طریق لمس سطوح و اشیاء، لمس دهان و بینی و چشم ها منتشر شود هم چنان که بین حیوانات و افراد نیز منتقل می شود اما شایع ترین راه انتقال این ویروس، تماس با افراد آلوده است.

همزمان با آغاز رفع محدودیت های کرونایی در برخی ایالت ها، آمریکایی ها از نوع اقدامات احتیاطی که باید انجام دهند، نگران هستند؛ برای مثال در مورد استفاده از پول کاغذی چنین نگرانی وجود دارد و بسیاری از شرکت ها روش های پرداخت خود را با روش های الکترونیکی تعویض کرده اند.

بر اساس اعلام مراکز  پیشگیری از بیماری، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، حفظ فاصله اجتماعی (حداقل ۲ متر)، شستن مداوم دست ها با آب و صابون و تمیزکاری سطوح است.

دوام 72 ساعته کرونا بر روی سطح پلاستیکی

دکتر حسین جزایری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری می گوید: ویروس کرونای جدید تا چند ساعت می تواند بر اشیا مختلف دوام بیاورد؟ این پرسش بسیاری از هموطنان عزیز است.

وی در همین ارتباط توضیح می دهد که تا کنون فقط یک کار تحقیقاتی در سطح جهان در این زمینه صورت گرفته است که نتایج آن تحقیقات نیز منتشر شده است. در این کار تحقیقاتی پژوهشگران دوام و طول عمر ویروس کرونای جدید را بر روی 4 سطح مختلف بررسی کردند که با این کار دوام کرونا بر روی سطح استیل ضد زنگ، بر روی سطح پلاستیکی، بر روی فلز مس و بر روی سطح مقوا کاوش شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده خاطرنشان می کند: ویروس کرونای جدید می تواند به مدت 72 ساعت بر روی سطح پلاستیکی دوام بیاورد.

وی یادآور می شود: همچنین بر اساس این تحقیقات انجام شده ویروس کرونای جدید می تواند بر روی سطح استیل ضد زنگ نیز 72 ساعت دوام خواهد آورد.

دکتر جزایری اضافه می کند: این ویروس همچنین بر روی سطح مسی 4 ساعت دوام می آورد و بر روی سطح مقوا نیز تا 24 ساعت دوام دارد.

تحقیق بر روی چگونگی انتقال ویروس به اشیاء

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تاکید می کند: این کار تحقیقاتی تنها کار پژوهشی مورد تایید دانشمندان است هر جا یک عدد دیگر در خصوص ماندگاری ویروس کرونای جدید بر روی اشیاء دیدید مطمعن باشید آن عدد تا این لحظه صحت علمی ندارند.

وی با اشاره به کارهای تحقیقی دیگر عنوان می کند: هم اکنون دانشمندان در دو موضوع دیگر کار تحقیقاتی انجام می دهند که ببیند اگر فردی دستش آلوده است و یک شی را لمس کرد و یا در دستانش گرفته چه میزان آلودگی می تواند به آن شی منتقل شود.

دکتر جزایری همچنین بیان می کند: موضوع دیگر این است که دانشمندان هم اکنون نمی دانند که چه میزان از ویروس باید وجود داشته باشد که یک فرد سالم را به کروناویروس مبتلا کند حالا آن فرد چه بیمار باشد چه ناقل بیماری، که کار تحقیقاتی در این زمینه نیز آغاز شده است.

هنوز تحقیقی در مورد مدت زنده ماندن ویروس روی پوست و مو انجام نشده است. رینوویروس ها، که باعث بروز سرماخوردگی می شوند، ساعت ها روی پوست و مو زنده می مانند. به همین دلیل شست و شو و ضد عفونی کردن دست ها، که بیشتر در معرض سطوح آلوده قرار می گیرند، بسیار مهم است.

ماندگاری ویروس کرونا روی اشیا بیشتر از لباس است

دکتر سحر عباس زاده زشک عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در ارتباط با ماندگاری ویروس کرونا می گوید: بر اساس گزارش های ارایه شده، ویروس روی لباس ماندگاری بالایی ندارد و نباید خیلی نگران انتشار ویروس از روی لباس ها باشیم.

وی اضافه می کند: افرادی که در محیط های پر ازدحام کار می کنند به ویژه کارمندان، پرستاران و ... باید لباس های خود را ۲۴ ساعت خارج از منزل نگهداری کنند.

این پزشک با ارائه توضیحاتی تاکید می کند: به دلیل آن که ویروس روی پارچه ماندگاری بالایی ندارد، تا حد امکان از کیسه پارچه ای برای خرید استفاده کنید و پس از انجام خرید آن را در مکان مشخصی قرار دهید.

عباس زاده ادامه می دهد: برای شست و شو و ضدعفونی مواد غذایی و وسایل بهتر است از محلول ضد عفونی و اسکاچ مخصوص استفاده کرد.

وی تصریح می کند: با درست کردن محلول ضد عفونی در منزل (یک پیمانه وایتکس با ۵ لیتر آب) می توانید اشیا و سطوح را ضدعفونی کنید و باید بدانید اثر این محلول تا ۲۴ ساعت است. همچنین استفاده از الکل اتانول ۷۰ درصد نیز می تواند ویروس را نابود کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱:۳۶

شناسه خبر: 90792

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب