علم و فناوری گزارش می دهد؛

پرونده استفاده از اندروید ایرانی دوباره بازگشایی شد/ منظور از فعال بودن اندروید بومی سازی شده برروی گوشی های داخلی چیست ؟

روز گذشته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر از فعال بودن اندروید ایرانی بر روی برخی از گوشی‌ها داخلی داد این در حالی است که بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری نشان می دهد که این سیستم عامل بر روی هیچ یک از برندهای خارجی قابلیت نصب را ندارد و تنها گوشی منتاژ شده داخلی نیز از این اندروید استفاده نمی کند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری «موبایل مجهز به اندروید ایرانی، تا شهریورماه به بازار می‌آید.» خبری کوتاه که دقیقا سال گذشته در مردادماه به یکی از مهم‌ترین و پربازدیدترین اخبار روز تبدیل شده بود. این نسخه از اندروید بومی سازی شده، که قرار بود کاربران ایرانی را از سرویس‌های گوگل بی‌نیاز نماید و وزیر ارتباطات نیز با آب و تاب فراوان خبر از ساخت 500 گوشی جدید با بهره گیری از این اندروید را در توئیتر خود منتشر کرده بود به مرور زمان و به دلایل نامعلوم به فراموشی سپرده شد؛ اما به نظر می رسد دوباره دولت و مجلس قصد ورود به این موضوع را دارند.

سیستم عامل اندروید چیست ؟

اندروید یک سیستم‌عامل «متن‌باز» (open source) است. عبارت «متن‌باز» بدین معناست که کد بنیادی این سیستم‌عامل، رایگان محسوب می‌شود و هرکسی می‌تواند بخشی از کدها را با توجه به نیازهای خود تغییر دهد. به دلیل متن‌باز بودن و مشخصه‌های انعطاف‌پذیر این سیستم‌عامل، حضور اندروید محدود به گوشی‌ها نمانده و گجت‌های متعددی مانند کنسول‌های بازی، یخچال‌های هوشمند و دیگر موارد از اندروید بهره می‌برند.

با وجود اینکه اندروید رایگان و متن‌باز است، اما سرویس‌های گوگل این‌گونه نیستند و سازندگان گوشی‌ها برای اینکه بتوانند از اپلیکیشن‌های موجود در پلی استور و سرویس‌های گوگل استفاده کنند، باید طبق قوانین این شرکت عمل کنند؛ موضوعی که بسیاری از شرکت‌ها آن را پذیرفته‌اند.

جنگ اپل و گوگل با اپلیکیشن و کسب وکارهای ایرانی

بعد از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئس جمهور جدید آمریکا، تحریم های ظالمانه این کشور از خرید محصولات نفتی ایران فراتر رفته و حتی پای این تحریم ها، به بسیاری از صنایع همچون پزشکی، مراکز علمی، دارو ، محصولات دیجیتال و ... کشیده شده است که هدف اصلی آن تحت فشار قرار دادن مردم می باشد. نکته عجیب اما ، پیروی بسیاری از شرکت ها و غول های تولید کننده گوشی های هوشمند از موضوع تحریم ها بوده تا جایی که بسیاری از اپلیکیشن هایی ایرانی همچون آپ ، تپسی، دیجی‌کالا ، اسنپ ، الوپیک، اسنپ مارکت، اسنپ فود، ریحون، پلاک، تیوال، سینما تیکت، پیاده ،  دیجی استایل ، همراه من ، رای چت، استادکار  و … بر روی گوشی های هوشمند از کار افتاد و آپ استور آن ها را نیز حذف نمود.

بعد از اقدام این شرکت ها در تحریم اپلیکیشن های کشورمان، طراحی و توسعه اندروید ایرانی در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفت و ماجرای طراحی یک سیستم عامل بومی سازی شده بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. در این راستا سال گذشته ، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری کشورمان خبر از طراحی این سیستم عامل توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه شریف داد.

بنابر اعلام سازندگان اندروید ایرانی، این سیستم عامل ، دارای محیطی شبیه به محیط اندروید اصلی می باشد و تفاوت آن با اندروید اصلی ، عدم استفاده از گوگل پلی است؛ در واقع در این سیستم عامل بومی، از یک بازار نرم ‌افزاری جدید و ایرانی استفاده شده است که کاربران ایرانی می توانند از آن برای خرید و فروش برنامه های مورد نظر خود استفاده کنند. به عبارت دیگر، این سیستم عامل، این امکان را برای کاربران خود فراهم می کرد تا از تمام نرم‌ افزارهای بین ‌المللی و حتی اپلیکیشن های تحریم شده استفاده کنند، اما به عکس، گوگل دیگر قابلیت دسترسی به کاربران این سیستم عامل و حذف  برنامه ها را ندارد.

اما با گذشت بیش از یک سال از رونمایی از اندروید ایرانی، این پروژه به مرور زمان محور شد و دیگر خبری از آن شنیده نشد .

پرونده استفاده از اندروید ایرانی دوباره بازگشایی شد

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز گذشته در مورد لزوم توجه به فضای سایبری کشورمان گفت : روز گذشته جلسه ای با حضور وزیر ارتباطات برای بررسی تهدیدات امنیتی فضای سایبری کشور برگزار شد که آقای آذری جهرمی گزارشی از روند پیشرفت و توسعه شبکه ملی اطلاعات ارائه کرد و به موضوع سپر دفاعی یکپارچه در فضای سایبری کشور پرداخت.  همکاران ایشان نیز گزارشی درباره این عملکرد سپر دفاعی برای حفظ امنیت در فضای سایبری کشور ارائه کردند.

وی افزود: آقای آذری جهرمی تاکید داشت که نگاه ما توسعه شبکه ملی اطلاعات است و نیاز داریم که اصول حکمرانی در فضای مجازی را تدوین کنیم. ما بر حاکمیت جمهوری اسلامی در فضای مجازی اصرار داریم. همینطور اشاره شد که از مجموعه 23 جزء لازم برای توسعه زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات 20 جزء مستقر شده و در زمینه‌های دیگر کار برای توسعه شبکه ملی اطلاعات ادامه دارد.

وی اضافه کرد: در این جلسه بر لزوم تقویت جستجوگر ملی و پیام رسان‌های بومی تاکید و اشاره شد در حال حاضر اندروید ایرانی بر روی برخی گوشی‌ها فعال است و باید برای توسعه این سیستم عامل از این ظرفیت استفاده کرد.

منظور سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از فعال شدن اندروید ایرانی در کشورمان دقیقا چیست ؟

می‌دانید اندروید ایرانی یک سیستم‌عامل جدید نیست و تنها نسخه‌ای سفارشی‌سازی شده از اندروید گوگل است. دقیقا به همین خاطر طراحی آن خرج زیادی ندشته است. جستجو درباره این موضوع ما را به اظهارنظر قدیمی مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌رساند که گفته هزینه ساخت (طراحی یا بازنویسی) این سیستم‌عامل ناچیز بوده است. نکته مهم و قابل توجه این است که این سیستم‌عامل به خاطر اینکه نسخه‌ای سفارشی‌سازی شده از نسخه متن‌باز و رایگان اندروید است، از نظر فنی قابلیت نصب روی بسیاری از موبایل‌ها را ندارد، چون سازندگان آن‌ها اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. گوشی‌های سامسونگ و هوآوی حدود ۸۵درصد بازار گوشی‌های اندرویدی ایران را در اختیار دارند. طبق گفته مسئولان از همین ابتدا مشخص شده که اندروید ایرانی قابلیت نصب در گوشی‌های هوآوی را ندارد و گوشی‌های سامسونگ نیز قطعاً اجازه چنین کاری را به ایران نخواهد داد.

پس می توان نتیجه گرفت که منظور از فعال شدن این اندروید، احتمالا نصب این برنامه بر روی تنها گوشی منتاژ شده داخلی یعنی شرکت GLX می باشد .  برای بررسی این موضوع خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری با شماره های کارخانه تولید کننده این گوشی تماس گرفت که متأسفانه هیچ یک از خطوط معرفی شده پاسگو نبودند به همین دلیل سری به سایت این شرکت زدیم. جالب است بدانید که این شرکت در بخش فروشگاهی خود 7 مدل گوشی را برای عرضه قرار داده است که از این 7 مدل تنها یک گزینه برای فروش وجود دارد.

با رجوع به بخش مشخصات این گوشی، در قسمت امکانات نرم افزاری ، سیستم عامل این گوشی، اندروید 9 ثبت شده بود که در این صورت می توان نتیجه گرفت که این گوشی نیز قطعاً از اندروید ایرانی پشتیبانی نخواهد کرد.

حال باید باید از وزیر محترم فناوری و ارتباطات و همچنین سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پرسید دقیقاً منظور شما از فعال بودن این اندروید بر روی گوشی های هوشمند چیست ؟

تاریخ در مورد طرح های مشابه اندروید ایرانی در کشور چه می گوید ؟

وسوسه ساخت سیستم‌عامل‌های ایرانی با انگیزه بی‌نیاز بودن از ناز و منت شرکت‌های آمریکایی از سال‌ها پیش وجود داشته است. در سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ پروژه‌ای با عنوان لینوکس فارسی مطرح بود چون می‌گفتند ویندوز مال مایکروسافت آمریکا است و می‌تواند اطلاعات محرمانه کامپیوتر‌ها را پیش دشمن افشا کند. از بودجه پرداخت شده به این پروژه اطلاعات دقیقی وجود ندارد، اما پس از گذشت سال‌های زیاد و صرف وقت بسیار برای طراحی آن، مسئولان وقت متوجه شدند کسی برای نصب و استفاده از لینوکس فارسی انگیزه ندارد. حالا مشابه همین وضعیت برای سیستم‌عامل‌های موبایلی وجود دارد. می‌توان وضعیت موجود را به اصرار زیاد برای نصب و راه‌اندازی پیام‌رسان‌های فارسی تشبیه کرد، اما با توجه به اینکه گوگل و اپل در مدت اخیر چند مرتبه بدون اجازه کاربران به پاک کردن برنامه‌های روی گوشی ایرانی‌ها اقدام کرده بودند، شاید وضعیت برای اندروید فارسی در نهایت به شکل دیگری رقم بخورد. البته با وجود چنین تصمیمی هنوز مشخص نیست این سیستم عامل ایرانی که فعلا معملوم نیست دقیقا روی چه نوع گوشی هایی نصب شده است چقدر موفق می‌شود و مورد تایید کاربران قرار می‌گیرد چراکه اجرای طرح‌های مشابه‌ای در گذشته تجربه خوبی در اجرا نداشته‌اند.

یک کاربر در توییتر هم در این زمینه نوشت:

«ظاهرا انتهای هر دهه شمسی باید یک نسخه اندروید بومی شده ارایه شود. سال ۸۹ اسمش «فارسی‌تل» بود. حالا شده اندروید ایرانی. اون موقع روی یک سری مدل‌های HTC نصبش می‌کردن، حالا روی GLX. فارسی‌تل یک شکست تمام عیار بود؛ مثل لینوکس ملی. نتیجه این یکی چی می‌شه؟»

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 90831

مطالب مرتبط :
ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

حمیدرضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹)؛ با بیان این که اصل بر این است که جان آدمی عزیزترین دارای آن است، گفت: ستاد کرونا در استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد.

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹  ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹ ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید۱۹ استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، این ترکیب با افزایش ۴۰ درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

کرار

علم و فناوری بررسی می کند؛

رهگیری ۳ فروند هواگرد جاسوسی تروریست های آمریکایی توسط کرار ایرانی/اهمیت استفاده از پهپادهای پیشرفته در مرزهای جنوبی کشورمان چیست ؟

در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار ۹۹، پهپاد کرار نیروی پدافند هوایی ارتش، موفق به رهگیری دو پهپاد و یک هواپیمای پیشرفته آمریکایی که قصد جاسوسی از این رزمایش را داشتند گردید .

۲

ساخت مطب سیار برای معاینه بیماران کرونایی !

به تازگی محققان چینی نوعی مطب سیار ساخته اند که در کوتاه ترین زمان می توان آن را نصب نمود و پزشکان بدون استرس می تواند در این اتاق نسبت به معاینه بیماران اقدام نمایند .

محدودیت و بسته شدن پلت فرم های دیگر در فضای مجازی باعث تبدیل شدن اینستاگرام به قطب شده است 

محدودیت و بسته شدن پلت فرم های دیگر در فضای مجازی باعث تبدیل شدن اینستاگرام به قطب شده است 

محمد جواد آذری جهرمی در جلسه علنی مجلس ایران بیان کرد: اینستاگرام با سیاست های ما به قطب تبدیل شده است

ویروس

علم و فناوری گزارش می دهد؛

رشد ۲۰ درصدی ویروس های اندرویدی در سال ۲۰۱۹ / چگونه می توان مانع نفوذ بدافزارها به داخل گوشی شد ؟

سیستم ایمن سازی گوگل پلی پروتکت اعلام کرد در سال ۲۰۱۹ موفق به شناسایی بیش از ۱.۹ میلیارد بدافزار اندرویدی شده که به طور پیش فرض بر روی گوشی‌های هوشمند نصب شده بودند؛ این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۸ رشد ۲۰ درصدی داشته است.

اگر از پر بودن حافظه گوشی شاکی هستید بخوانید!

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای خالی کردن فضای پر شده حافظه داخلی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی پاک کردن کش حافظه‌ای است که توسط اپ‌های نصب شده بر روی دستگاه ساخته می‌شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب