مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹ ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید۱۹ استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، این ترکیب با افزایش ۴۰ درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال نیوز، محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید19 استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود،  این ترکیب با افزایش 40 درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

بحث بر سر اینکه آیا باید هیدروکسی کلروکین مصرف شود تا به کاهش مدت زمان و تأثیر کووید19 کمک کند ، حول شهرت این دارو در ایجاد حوادث قلبی مانند ریتم یا ضربان قلب غیرطبیعی و ایست قلبی است. به همین دلیل، سازمان غذا و داروی ایالات متحده مجوز استفاده اضطراری برای دارو را در درمان کووید19  لغو کرده است.

داروی دیگر، آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که معمولاً تجویز می شود - نیز به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید19 در حال بررسی است. ارتباط آزیترومایسین با حوادث قلبی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در سال 2012، FDA با اخطار آزیترومایسین اعلام کرد که این ماده با وقایع قلبی مرتبط بوده است، اما مطالعات بعدی نتایج متفاوتی را به همراه داشته است.

اکنون، محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو دریافته اند که آزیترومایسین به خودی خود با افزایش رویدادهای قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، حوادث قلبی افزایش می یابد.

یافته های ما باید توسط محققان و پزشکان در نظر گرفته شود که آزیترومایسین به عنوان یک درمان بالقوه برای توقف کووید19 است. ما دریافتیم که اگر همراه با داروهایی که بر تکانه های الکتریکی قلب تأثیر می گذارند مصرف شود، این ترکیب با افزایش 40 درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

 

به داروهایی که روی تکانه های الکتریکی قلب، به ویژه فاصله در ریتم الکتریکی به نام فاصله QT تأثیر می گذارد، داروهای طولانی کننده QT گفته می شود. این داروها شامل داروهای فشار خون مانند مهار کننده های ACE و بتا بلاکرها، برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد مالاریا مانند هیدروکسی کلروکین و کلروکین، داروهای افیونی و حتی شل کننده های عضلانی هستند.

پاتل می گوید: "از آنجا که از داروهای طولانی مدت QT بسیار معمول استفاده می شود، یافته های ما نشان می دهد پزشكانی كه آزیترومایسین را تجویز می كنند باید مطمئن باشند كه بیماران داروی طولانی كننده QT نیز مصرف نمی كنند."

در مطالعه قبلی، پاتل و همکارانش دریافتند که از هر 5 نفر یک نفر آزیترومایسین تجویز می کند و داروی طولانی کننده QT نیز مصرف می کند.

مطالعات قبلی با توجه به آزیترومایسین و حوادث قلبی، جمعیت های خاصی را که تمایل به سن بالاتری دارند و مشکلات سلامتی بیشتری دارن ، از جمله بیماران و آسیب دیدگان پزشکی بررسی کرد. اما در این مطالعه، پاتل و همکارانش از یک پایگاه داده بزرگ استفاده کردند که حاوی داده های پزشکی مربوط به میلیون ها بیمار در ایالات متحده با میانگین سنی 36 سال بود.

خطر وقایع قلبی با آزیترومایسین در برابر آموکسی سیلین، آنتی بیوتیک دیگری که هرگز با حوادث قلبی ارتباط نداشته و هیچ تاثیری بر فاصله QT ندارد، ارزیابی شد. محققان داده های بیش از 4 میلیون بیمار ثبت نام شده در برنامه های بیمه درمانی خصوصی را که در بیمارستان بستری شده اند یا برای یک رویداد قلبی بین سال های 2009 و 2015 به بخش اورژانس مراجعه کرده اند و در طی پنج روز از مراجعه به بیمارستان، آموکسی سیلین یا آزیترومایسین را شروع کرده اند، بررسی کردند. تقریباً 2 میلیون قسمت در هر گروه وجود داشت. حوادث قلبی شامل آریتمی بطنی، غش کردن، تپش قلب و ایست قلبی و مرگ بود.

پاتل گفت: "داروها اغلب فاصله QT را طولانی می كنند اما لزوماً منجر به حوادث قلبی نمی شوند كه با گذشت زمان خود به خود برطرف می شوند." "ما در این مطالعه حوادثی را که منجر به ویزیت بخش اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان شد، بررسی کردیم."

محققان دریافتند که احتمال وقوع حوادث قلبی با آزیترومایسین در مقایسه با آموکسی سیلین به طور قابل توجهی بیشتر نیست و این وقایع در هر دو گروه کاملاً کم و یا نادر بوده و بیشترین حوادث قلبی غش و تپش قلب است. با این حال، در میان بیمارانی که هم داروی طولانی کننده QT و هم آزیترومایسین مصرف می کنند، خطر وقایع قلبی در مقایسه با گروه آموکسی سیلین 40٪ بیشتر بود.

پاتل گفت: "از آنجا که هم داروهای طولانی کننده QT و هم آزیترومایسین بسیار معمول تجویز می شوند،  خطر وقایع قلبی ناشی از این ترکیب اگرچه هنوز نادر است اما جدی است." "مطالعاتی که در مورد استفاده از آزیترومایسین برای درمان کووید19 یا سایر بیماری ها انجام می شود، باید با دقت مصرف آن را در بیمارانی که داروهای طولانی کننده QT نیز استفاده می کنند، در نظر بگیرند."

یافته های این محققان در JAMA Network Open منتشر شده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.news-medical.net/news/20200916/Azithromycin-use-for-treating-COVID-19-may-increase-risk-of-cardiac-events.aspx

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶:۴۴

شناسه خبر: 90833

مطالب مرتبط :
داروی «هیدروکسی کلروکین» تاثیرات مخربی بر ضربان قلب ندارد

یافته مجله انجمن قلب اروپا؛

داروی «هیدروکسی کلروکین» تاثیرات مخربی بر ضربان قلب ندارد

مقاله‌ای که مدعی شده بود که نتیجه این تحقیق نشان داده که هیدروکسی کلروکین هیچ فایده‌ای برای بیماران کووید۱۹ نداشته و حتی خطر بروز عوارضی چون آریتمی ضربان قلب و مرگ را بالا می‌برد، اکنون صحت آن زیر سوال رفته، و محققان پی بردند که درمان کوتاه مدت هیدروکسی کلروکین با ریتم ضربان قلب در بیماران مبتلا به COVID-۱۹ ارتباطی ندارد.

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست احیای صنعت مرغ لاین آرین را مطرح کرده بودیم

مطالبه بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان،

طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست احیای صنعت مرغ لاین آرین را مطرح کرده بودیم

این روزها خبر احیای سویه لاین مرغ آرین در حالی با آب تاب منتشر می شود که گویی تازه لبه این تکنولوژی را دست یافته ایم و غافلیم از این که یک روزی مزرعه عظیم پرورش مرغ لاین آرین بود که بیش از ۸۰% جوجه ایران را تامین می کرد، بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان می گویند: حداقل در طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم.

۱

پیامدهای شیوع کرونا بر کودکان را چطور مدیریت کنیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه یزد گفت: فرزندان ما بسیاری از مهارت های اصلی زندگی را در محیط مدرسه فرا می گیرند و به همین دلیل تعطیلی مدارس می تواند مشکلات جدی به دنبال داشته باشد.

گام اول سواد رسانه‌ای/ چگونه در فضای مجازی رژیم بگیریم

آنچه والدین باید بدانند:

گام اول سواد رسانه‌ای/ چگونه در فضای مجازی رژیم بگیریم

سواد رسانه‌ای برای هرکسی تعیین می‌کند که کدام مواد رسانه ای برای او مضر و کدام مواد، مفید هستند و به چه میزان باید از محتوای رسانه‌ای مفید استفاده کرد تا هم نیاز روحی و روانی برطرف شود.

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

حمیدرضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹)؛ با بیان این که اصل بر این است که جان آدمی عزیزترین دارای آن است، گفت: ستاد کرونا در استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد.

WWF ادعا می کند جمعیت جهانی حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۶۸ درصد کاهش یافته است

WWF ادعا می کند جمعیت جهانی حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۶۸ درصد کاهش یافته است

اندازه جمعیت پستانداران ، پرندگان ، ماهی ها ، دوزیستان و خزندگان افت نگران کننده ای داشته است.

وقتی نورون های حساس به زمان

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا کشف کردند؛

وقتی نورون های حساس به زمان "خسته" می شوند، برداشت ما از زمان متمایل می شود

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در یک مطالعه با اسکن مغز ۱۸ داوطلب سالم برای بررسی این که چگونه مغز درک زمان را ایجاد می کند، نشان دادند: وقتی نورون های حساس به زمان "خسته" می شوند، برداشت ما از زمان متمایل می شود.

هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه سان دیگو کشف کردند؛

هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه سان دیگو کشف کردند که هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند.

حمله قلبی

بیماریهای قلبی عروق و سرطانها و تومورها دو عامل اصلی مرگ و میر میانسالان در قیروکارزین

کمیته بررسی علل مرگ افراد ۳۰ تا ۷۰ سال، با حضور رئیس، معاون بهداشتی وکارشناسان شبکه برگزارگردید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب