مشاهده طوفان های جدید در سیاره مشتری در تصاویر جدید تلسکوپ هابل

این طبیعت انسان است که توسط ابرها و تمام اَشکال عجیبی که درون آن می چرخند مبهوت می شود، ولی ما مجبور نیستیم تنها به آسمان های زمینی محدود شویم. سیاره مشتری برخی از بهترین مناظر ابری را در منظومه شمسی ارائه می دهد و تصاویر جدید هابل، دلیل آشکار شدن طوفان های جدید و برخی تغییرات جالب توجه در طوفان های قدیمی تر را به خاطر ما می آورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، تصاویر جدید از سیاره مشتری که در تاریخ 25 آگوست گرفته شد، این سیاره غول پیکر را در تمام شکوه و جلال خود نشان می‌دهد. در میان رگه‌های انوار رنگارنگ ابرها، ویژگی‌هایی آشنا مانند "لکه قرمز بزرگ" وجود دارد، طوفانی بزرگتر از کل زمین که قرن‌هاست بیداد می‌کند.

اما آنچه مخصوصا ستاره شناسان را هیجان زده کرده، ویژگی های جدیدی است که اخیراً ظاهر شده اند. در عرض های میانی نیمکره شمالی مشتری (سمت چپ و بالای سیاره در تصویر)، یک لکه روشن سفید وجود دارد که نمایانگر یک طوفان کاملاً جدید است. این ستون در 18 آگوست - فقط یک هفته قبل از گرفتن این تصویر - آغاز شد و اخترشناسان می گویند طی چندین هفته، دو طوفان دیگر را در همان نوار ابری مشاهده کرده اند.

Snapped by Hubble on August 25, 2020, this image shows Jupiter's cloud bands and Great Red Spot in detail and reveals a new storm brewing, visible as a white smear in the upper left

این تصویر در تاریخ 25 آگوست سال 2020 توسط هابل گرفته شد، باند ابرهای مشتری و لکه قرمز بزرگ را با جزئیات نشان می دهد و یک طوفان جدید را نشان می دهد که به صورت یک لکه سفید در سمت چپ در بالای تصویر دیده می شود.

دومین تصویر جدید با ترکیب نورهای فرابنفش، مرئی و مادون قرمز در یک تصویر، جزئیات بیشتری را نشان می دهد. در این عکس ابرهای مرتفع با جذب نور فرابنفش، به رنگ قرمز می درخشند، در حالی که بخش های آبی، نشان دهنده نور فرابنفش است که به پشت بازتاب می شود. از این منظره، نقاط قرمز کوچک در حال بیرون آمدن از ستون سفید دیده می شوند، که به گفته تیم ممکن است نشان دهد این طوفان طولانی تر از اکثر مناطق خواهد بود.

Snapped by Hubble on August 25, 2020, this composite image shows Jupiter in visible, ultraviolet and near-infrared light. Blue sections represent UV light being reflected, while the red areas are clouds absorbing UV

این تصویر ترکیبی توسط هابل در 25 آگوست سال 2020 گرفته شده و مشتری را در نور مرئی، فرابنفش و مادون قرمز نشان می دهد. بخش های آبی نشان دهنده انعكاس نور فرابنفش است در حالی که مناطق قرمز، ابرهایی هستند که UV را جذب می کنند

یکی دیگر از تغییرات چشم نواز،Oval BA  می باشد، طوفانی کوچکتر که اولین بار حدود 20 سال پیش در نزدیک بخش جنوبی "لکه قرمز بزرگ" ظاهر شد. این طوفان که گاهی اوقات "لکه قرمز کوچکتر" نامیده می شود، قبل از اینکه در طی سالیان به رنگ سفید درآید، زمانی مانند برادر بزرگتر خود قرمز رنگ بود. گرچه در تصویر جدید، ستاره شناسان خاطرنشان می کنند که به نظر می رسد هسته آن یک بار دیگر قرمز رنگ می شود.

و سرانجام ، تیم تحقیق یادآور شد که به نظر می رسد ابرهای مرتفع مشتری، که عمدتا سفید به نظر می رسند، اخیراً کمی بیشتر محو می شوند. این اثر بیشتر در اطراف خط استوا، جایی که یک باند ضخیم از ابرهای نارنجی کمرنگ وجود دارد و دور تا دور سیاره را احاطه می کند، دیده می شوند - که به شکل یک خط قرمز در تصویر ترکیبی فوق قابل مشاهده است.

این تصاویر به عنوان بخشی از برنامه Outer Planets Atmospheres Legacy (OPAL) گرفته شده است، یک پروژه هابل برای نظارت بر تغییرات جو سیارات منظومه شمسی طی سالیان گذشته.

 

منبع: ناسا

 

زمان انتشار: جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸:۴۷

شناسه خبر: 90847

مطالب مرتبط :
امید به وجود حیات در سیاره زهره قرن هاست بر خلاف تمام پیش بینی ها زنده مانده است

داستان حیات در سیاره زهره:

امید به وجود حیات در سیاره زهره قرن هاست زنده مانده است

​نخستین دانشمندان اغلب تصور می کردند این سیاره میزبان حیات است. هم در نجوم و هم در فرهنگ عامه، زهره همیشه به عنوان یک سیاره متنوع در نظر گرفته شده است. بنابراین جای تعجب نیست که سیاره زهره از شهرت کافی برخوردار باشد تا بتواند این عناوین بزرگ را بپذیرد. اما آیا حیات در سیاره زهره وجود دارد؟

هابل

یافته‌های جدید «تلسکوپ هابل» نقائص فرضیه ماده تاریک را آشکار‌ کرد

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند.

دوقلوی گمشده خورشید می تواند سیاره ۹ را اسیر کرده باشد!

دوقلوی گمشده خورشید می تواند سیاره ۹ را اسیر کرده باشد!

در حالی که امروزه خورشید یکه تاز منظومه است، برخی از ستاره شناسان معتقدند زمانی یک ستاره دیگر در کنار خود داشته است. اکنون دانشمندان دانشگاه هاروارد با نشان دادن اینكه یک منظومه شمسی دوتایی باستانی می تواند ساختار عجیب ابر آورت و احتمالاً سیاره فرضی ۹ را توجیه کند، بر صحت این ایده افزوده اند.

زحل

تماشا کنید: تصویر جدید تلسکوپ هابل ناسا از تابستان در سیاره زحل

تلسکوپ فضایی هابل به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. تصویری از سیاره‌ی زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا در ۴ جولای ۲۰۲۰ گرفته شده است، هنگامی که این سیاره ۸۳۹ میلیون مایل دورتر از زمین قرار داشت. در این تصویر در نیم‌کره‌ی شمالی این سیاره تابستان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب