خبرگزاری علم و فناوری

تماشا کنید: قوی‌ترین دوربین جهان که تصاویر ۳۲۰۰ مگاپیکسلی ثبت می‌کند

قوی ترین سنسور دوربین جهان موفق شده است تصاویری با وضوح شگفت انگیز به ثبت برساند. ادعا شده است که وضوح این تصاویر تا ۳۲۰۰ مگاپیکسل نیز میرسند. محققان می گویند با استفاده از این تصاویر قرار است عکس های نجومی با وضوح بالا از کائنات به ثبت برسد تا درک ما را از جهان دگرگون کند.

بزرگترین سنسور دوربین جهان، برای اولین بار عکسی با وضوح 3200 مگا پیکسلی گرفته‌ است. گفته شده کاربرد این سنسور دوربین دیجیتال در کیهان شناسی و ثبت تصاویر با کیفیت از کائنات خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس، نسل بعدی، دستگاه‌های که توانایی عکس گرفتن را دارند، درصدد آن هستند که یکی بزرگترین ماجراجویی‌هایی عرصه علم را یعنی گرفتن بزرگترین عکس جهان را به منصه ظهور برسانند. یک صفحة کانونی که درحقیقت بزرگترین دوربین تا به‌حال ساخته‌شده جهان است برای اینکار یعنی گرفتن عکسی با وضوحه 3200 مگا پیکسلی بکاربرده‌شده‌است.

ثبت تصاویر ۳۲۰۰ مگاپیکسلی توسط قوی‌ترین سنسور دوربین جهان

گروهی که در این پروژه درحال پیشبرد روند هستند حال آماده‌شده‌اند که سنسور فوق حساسی تلسکوپی را که قادر است اجسام را 100 میلیون برایر تارتر از آن چیزی که یک چشم معمولی می‌بیند را نصب نمایند. بزرگترین و قدرمتندترین دوربین جهان  تا سال 2015 در آزمایشگاه ملی شتابدهنده‌های «اس-ال-ای-سی» وزارت انرژی ایالات متحدة آمریکا مشغول به‌کار بوده‌است.

این دوربین درحقیقت قطعه اصلی رصدخانة «ورا سی-رابین» در شیلی بوده‌است که در طی ده‌سال مشغول گرفتن و جمع‌آوری گسترده‌ترین، سریع‌ترین و عمیق‌ترین عکس‌هایی از آسمان شب بوده، تا به‌حال گرفته‌شده‌است. این نوآوری و ابتکار عمل مرهوم سازمان تحقیقات زمان و فضا بوده‌است که درجهت رفع نواقصی در سخت‌افزار آن سازمان، اختراع‌شده‌است.

این صفحة کانونی، مجموعه‌ای از 189 سنسور عکس‌گیرنده‌‌است که هرکدام قادر بودند عکس‌هایی با وضوح 16 مگا پیکسل را ثبت‌کنند. دستگاهی که از این مجموعة سر  هم‌بندی ‌شده بدست‌ آمده‌است قادر تا بیش از 61 سانتی‌متر باز شود، که برای گرفتن عکس از آسمان به‌اندازه 40 ماه کامل کافی می‌باشد. و آنچنان حساسیتی دارد اجسام نجومی را به‌گونه‌ای لکه‌دار می‌کند گویی که انسان قادر باشد شعله شمع را از هزاران مایل دورتر دیده و آن را بررسی کند.

دوربین دیجیتال یک دستگاه الکترونیکی است که برای گرفتن عکس و ذخیرهٔ آن بجای فیلم عکاسی از حسگرهای حساس به نور معمولاً از نوع CCD یا CMOS استفاده می‌کند و تصویر گرفته شده توسط سنسور طی چند مرحله به حافظهٔ دوربین برای استفاده فرستاده می‌شود.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: احمدرضا آبی

زمان انتشار: جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲:۲۸

شناسه خبر: 90862

مطالب مرتبط :
راه شیری

یکی از مرموزترین معماهای کهشان راه شیری حل شد+عکس

اگرچه منشا و ریشه جریان «ماژلانی»‌ با ابرهای «ماژلانی» کاملا تطابق دارند اما یک جنبه معما گونه و اسرارآمیز در این رابطه ‌ وجود دارد که ستاره‌شناسان را برای سالیان دراز حیران کرده‌ است. مسئله موجود در حقیقت آن است چیزی حدود یک میلیارد گاز خورشیدی در این جریان انباشته‌ شده‌ است و مدل‌سازی‌های موجود، فادر به توضیح این موضوع نیستند که چرا دو ماهوارة کهکشانی درحال از دست‌دادن این حجم از انرژی هستند.

هابل

یافته‌های جدید «تلسکوپ هابل» نقائص فرضیه ماده تاریک را آشکار‌ کرد

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند.

کاغذ

تبدیل یک صفحه کاغذ به صفحه کلید با قابلیت انتقال بی سیم اطلاعات

محققان دانشگاه پردو با تبدیل یک صفحه کاغذ به صفحه کلید با قابلیت انتقال بی سیم اطلاعات، فناوری جدید خود را به نمایش گذاشتند.

موبایل

تشخیص دیابت با دقت ۸۰ درصدی تنها با استفاده از دوربین موبایل+عکس

‏PPG‏ بر اساس تعيين مشخصات نوري يك ناحيه معين پوست تعريف مي‌شود. براي رسيدن به اين مقصود، مقداري نور نامرئي مادون قرمز به پوست تابانده مي‌شود. قسمتي از نور كه وابسته به مقدار حجم خون موجود در اين قسمت از پوست است، جذب مي‌گردد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب