انسان‌ها در ۵۰ سال گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

جمعیت حیات وحش جهانی در طول نیم قرن گذشته به میزان بی سابقه ۷۰ درصد با کاهش همراه بوده است. یک گزارش مهم و جهان شمول از تاثیرات بی اما و اگر فعالیت های انسانی بر تنوع زیستی زمین حکایت دارد. جنگل زدایی, بیابان زایی، فعالیت های صنعتی و حمل و نقل افسارگسیخته انسان ها، زندگی در اکوسیستم زمین را بیش از همیشه برای گونه های مختلف موجودات دشوار کرده است.

اگر هزاران سال آینده یک تمدن غیرانسانی نگاهی به دوره حیات انسان ها روی زمین بیاندازد، افزایش سطح کربن جوی و لایه‌ای از پلاستیک در لایه های زمین‌شاسی تنها ردپای ما خواهد بود. یک گزارش مهم و گسترده نشان‌می‌دهد که جمعیت حیات‌وحش جهانی در طی 50 سال گذشته 70 درصد کاهش یافته‌است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، طبیعت درحال تجربه‌کردن یک سقوط آزاد است. جمعیت حیات‌وحش در سراسر کره زمین در طی 50 سال گذشته 70 درصد کاهش داشته‌ است. این نتیجه‌ را سازمان جهانی حفاظت از محیط‌زیست در روز چهارشنبه منتشر کرده است. این گزارش تصویری نفرت‌انگیز را از آن که چگونه جنگل‌زدایی‌ها، کشاورزی ناپایدار و تجارت غیرقانونی، می‌توانند زندگی حیوانات حیات‌‌وحش در اکوسیستم کره‌زمین را در معرض نابودی قرار‌ بدهند.

انسان‌ها در نیم قرن گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

وضعیت زندگی حیات‌وحش در کره خاکی ما هرروز از روز پیشین بدتر می‌شود. گزارشی که در سال 2018 در این ارتباط منتشر شد، نشان‌ داد که جمعیت مهره‌داران از سال 1970 تا 2014، 60 درصد کاهش یافته‌ است. این پژوهش‌ جدید به مطالعه کاهش جمعیت‌ها از سال 1970 تا 2016 پرداخته‌ است که در طی این سال‌ها نرخ کاهش جمعیت از 60 درصد به 68 درصد صعود کرده‌ است.

دکتر «مارکو لامبرتینی» بازرس‌ ارشد سازمان جهانی حفاظت از محیط‌ زیست درباره این مسئله می‌گوید: «ما نمی‌توانیم از این شواهد به‌دست‌آمده چشم‌پوشی کنیم، این کاهش جمعیت‌های گسترده در میان گونه‌های مختلف حیات‌وحش نشان‌گر این نکته است که طبیعت درحال دست و پنجه نرم کردن با یک مشکل لاینحل است و سیاره ما چراغ قرمز اعلام خطر را در ارتباط سقوط اکوسیستم خود روشن‌ کرده‌ است.»

یکی از گونه‌های مهمی که کاهش جمعیت‌ها در آنها بسیار بارزتر است را گوریل‌های دشت‌شرقی تشکیل می‌دهند این گوریل‌ها که در پارک ملی « کاهازی-بیگا» در جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارند، حالا چیزی حدود 87 درصد جمعیت خود را در فاصلة بین سالهای 1994 تا 2015 از دست‌ داده‌ است.

عوامل مؤثر انسانی، فعالیت‌هایی هستند که به وسیله آن انسان‌ها محیط را تغییر داده و بر اقلیم تأثیر می‌گذارند. بزرگترین عامل مورد نظر کنونی افزایش سطح CO۲ در اثر برونده‌های مربوط به احتراق سوخت فسیلی است که در نتیجه آن‌ها ذرات معلق| آئروسل‌ها (ذرات معلق در جو) موجب اعمال اثر سرد سازی (بر اقلیم) می‌شود. عوامل دیگر، از جمله استفاده از زمین، استهلاک ازن، و تخریب جنگلها نیز بر اقلیم تأثیرگذار هستند.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: محمدحسین ذاکری

زمان انتشار: شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90864

مطالب مرتبط :
یخ های قطبی

هشدار دانشمندان نسبت به خطر بیدار شدن میکروب های باستانی+عکس

این‌روزها همه درباره همه گیری ویروس کرونا صحبت میکنند ولی تغییر اقلیم خطر به مراتب بزرگتری است که یک همکاری جهانی را می طلبد. در حالت طبیعی، صدها هزار سال طول خواهد کشید تا همه این یخ‌ها آب بشوند. اما اگر در اثر رخدادی، یک ذوب عظیم سرتاسری در عرض یک شب اتفاق بیفتد چه؟ با این حال تغییر اقلیم تنها ذوب شدن یخ‌‌های قطبی و گرم شدن زمین نیست

شیاطین تاسمانی برای نخستین بار در ۳۰۰۰ سال گذشته در سرزمین اصلی استرالیا پرسه می زنند

بازگشت شیاطین به سرزمین اصلی:

شیاطین تاسمانی برای نخستین بار در ۳۰۰۰ سال گذشته در سرزمین اصلی استرالیا پرسه می زنند

طرفداران محیط زیست، شیاطین تاسمانی را در جنگل سرزمین اصلی استرالیا، جایی که حدود ۳۰۰۰ سال پیش منقرض شده بودند، آزاد کردند. شیطان تاسمانی را به این دلیل اینچنین می نامند که فقط در حیات وحش جزیره تاسمانی یافت می شوند. اما اکنون، طرفداران محیط زیست برای نخستین بار پس از هزاران سال، تعدادی را به سرزمین اصلی استرالیا وارد کرده اند.

سیارک

آیا همزمان با انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا یک سیارک به زمین برخورد می‌کند؟

احتمال برخورد یک سیارک به زمین در روز انتخابات آمریکا هرچند بسیار اندک ولی وجود دارد. سیارک Asteroid ۲۰۱۸ VP۱ حدود ۲ نوامبر از کنار زمین عبور خواهد کرد. گزارش ها نشان میدهد در یک بازه زمانی کوتاه مدت در اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی چند سیارک در از نزدیکی سیاره ما رد خواهند شد.

ترسالی

سناریو های متعدد درباره ترسالی:

ترسالی آری یا نه؟

سال های ۹۷ و ۹۸ با شکستن رکورد های بارش در نیم قرن گذشته تمام حدس و گمان ها به سمت ترسالی بعد از خشکسالی طولانی رفته است اما برخی کارشناسان همچنان معتقد به ترسالی نبوده و برخی نیز از تغییر اقلیم و خطرات ناشی از آن صحبت می کنند

تغییر اقلیم

آیا پدیده «تغییرات اقلیمی» کنونی واقعا بی‌سابقه است؟

در طول ۲۰۰۰ سال گذشته اکوسیستم سیاره زمین جابه‌جایی‌های اقلیمی به شدت آشکاری را تجربه کرده است. به عنوان مثال متخصصان از اواخر قرن ۱۵ تا اواخر قرن ۱۹ میلادی را «عصر یخبندان کوچک» نامگذاری می‌کنند. یا مثلا یک دوره اقلیمی در حوالی قرون ۱۰ و ۱۱ میلادی دوره «ناهنجاری اقلیمی» نام گرفته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب