خبرگزاری علم و فناوری

مهندسین اولین لنز دوربین Fisheye Fare را معرفی می کنند

لنزها می توانند در تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها یکپارچه شوند و دیدهای پانوراما و بدون اضافات دست و پا گیر را ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران به نقل ازدانشگاه ماساچوست ؛ اگرچه لنزهای چشم ماهی در گرفتن نماهای پانوراما بسیار عالی هستند ، اما ذاتاً حجیم هستند و تولید آنها اغلب پرهزینه است.  اما اگر بتوانید همان جلوه را از لنز تخت بگیرید نیز چه می کنید؟  در واقع این امر باعث کاهش اندازه و هزینه ها می شود.

مهندسان دانشگاه MIT و دانشگاه ماساچوست در لول اولین لنز با زاویه دید عریض را ساخته اند که کاملاً مسطح است و تصاویر پانوراما واضح 180 درجه تولید می کند.

"این طرح تا حدی غافلگیرکننده است ، زیرا برخی تصور کرده اند که ساخت متالن با نمای میدان بسیار گسترده غیرممکن است."  در بیانیه ای Juejun Hu ، دانشیار گروه علوم و مهندسی مواد MIT گفت.

"این واقعیت که این در واقع می تواند تصاویر چشم ماهی را درک کند کاملاً دور از انتظار است. این فقط نور خم نیست - بلکه ذهن را خسته می کند."

عدسی جدید چشم ماهی از نوعی "متالن" تشکیل شده است.  این ماده بسیار نازکی است که دارای الگوی میکروسکوپی است و برای دستکاری نور در کنار هم کار می کنند.  این ماده با استفاده از یک قطعه شیشه تخت نازک میلی متر تولید می شود.

این شیشه از یک طرف با ساختارهای کوچکی پوشانده شده است که نور ورودی را پراکنده می کند تا تصاویر پانوراما تولید کند.  از این نظر ، این کار به همان روشی است که یک لنز چشم ماهی سنتی کار می کند ، فقط با صاف و نازک ماندن برای پایین نگه داشتن اندازه آن ، این کار را می کند.

در حال حاضر ، لنزها در قسمت مادون قرمز طیف عمل می کنند.  با این حال ، محققان ادعا می کنند که می تواند برای عملکرد به همان اندازه خوب با استفاده از نور مرئی تغییر یابد.

چنین لنزی چه کاربردهایی دارد؟  برای مبتدیان می توان گوشی های هوشمند و لپ تاپ های داخلی را در اختیار شما قرار داد تا نمای پانوراما را برای دستگاه ها بدون نیاز به تجهیزات اضافی دست و پا گیر و حجیم ارائه دهند.

سرانجام ، محققان همچنین معتقدند که می تواند در "دستگاه های تصویربرداری پزشکی مانند آندوسکوپ و همچنین عینک واقعیت مجازی ، وسایل الکترونیکی پوشیدنی و سایر دستگاه های بینایی رایانه" ادغام شود.  آینده برای این اختراع جدید روشن به نظر می رسد.

اتمام خبر/

                                                                                                                                    

                                                                                                                                    خبرنگار:علیرضا یزدی نژاد

                                                                                                                                 http://stnews.ir/p=88642

 

زمان انتشار: شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳:۰۹

شناسه خبر: 90876

مطالب مرتبط :
دوربین

این دوربین بعد از جدا شدن از گوشی نیز کار می کند !

به تازگی شرکت چینی Vivo نوعی تلفن همراه ساخته است که دوربین آن را می توان برای عکاسی و فیلمبرداری از آن جدا کرد و از طریق شبکه بی سیم این دوربین را کنترل کرد.

توزیع واکسن آنفولانزا از ۶ مهر برای ایثارگران و خانواده شهدا رایگان می باشد

توزیع واکسن آنفولانزا از ۶ مهر برای ایثارگران و خانواده شهدا رایگان می باشد

ایثارگران ، خانواده شهدا و جانبازانی که سن آنها بیش از ۶۰ سال است با هماهنگی مراکز بهداشت نسبت به دریافت واکسن آنفولانزا در منازل خود از چشم ماه اقدام نمایند

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي/ تاخیر در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان خبرداد؛

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگی هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتی/ تاخیر در زمان ديم كاری در مناطق غرب و جنوب غرب استان

حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان امروز در یک نشست خبری از افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي این شهر در پاییز امسال و همچنین تاخیر دو تا سه هفته ای در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان خبر داد.

لنز

طراحی لنز نازک و مسطح

مهندسان دانشگاه MIT و دانشگاه ماساچوست یک لنز با زاویه دید عریض طراحی کرده اند که کاملاً مسطح است. این اولین لنز تخت چشم ماهی است که تصاویر پانوراما واضح و ۱۸۰ درجه تولید می کند.

کارکنان ربات با کنترل از راه دور در فروشگاه ژاپن آزمایش شده اند

کارکنان ربات با کنترل از راه دور در فروشگاه ژاپن آزمایش شده اند

Model-T ، توسط Telexistence ، به شما کمک خواهد کرد تا مشکل کمبود نیروی کار در فروشگاه های راحت ژاپن را برطرف کنید.

لنز

با این لنز می توان چشمان خود را به یک سیستم واقعیت افزوده پیشرفته تبدیل کرد !

به تازگی نوعی لنز چشمی با نام " Black Mirror " توسط محققان شرکت "Uofwa " ساخته شده است که علاوه بر آنکه می تواند مشکل بینایی افراد را برطرف کند، بلکه واقعیت افزوده را هم در حوزه دید کاربران خود قرار می دهد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب