خبرگزاری علم و فناوری

مسؤول بسیج دانشجویی استان اصفهان گفت:

بسیج دانشجویی برای کمک به گروه‌های علمی و صنعتی آماده است

سید هادی انوری مسؤول بسیج دانشجویی استان اصفهان در یک نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بارها اعلام شده که نگاه ما حل مسائل مختلف کشور در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، صنعتی و غیره است و به همین دلیل به دیگر سازمان‌ها و گروه‌ها با ظرفیت علمی، جهادی و جوانی که داریم، کمک خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، سید هادی انوری مسؤول بسیج دانشجویی استان اصفهان در یک نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بارها اعلام شده که نگاه ما حل مسائل مختلف کشور در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، صنعتی و غیره است و به همین دلیل به دیگر سازمان‌ها و گروه‌ها با ظرفیت علمی، جهادی و جوانی که داریم، کمک خواهیم کرد.

وی با بیان این که بسیج دانشجویی استان اصفهان و کلا بسیج دانشجویی بنا بر رسالت‌هایی که به ویژه در عرصه نقش آفرینی در جمهوری اسلامی برعهده دارد، ورود جدی و خاصی در برنامه‌ها مورد مسؤولیت خود داشته است، افزود: بسیج دانشجویی با رصد جامعه نسبت به شناسایی مسائل در عرصه های خاص ورود پیدا می‌کند و با تشکیل هسته‌های مسئله‌محور به موارد ورود کرده و نقش‌آفرینی می‌کند.

انوری با یادآوری این نکته که مقام معظم رهبری سال گذشته در دیدار بسیجیان فرمودند در همین اواخر بسیج دانشجویی نهضت مسئله محوری و نقش آفرینی تخصصی را با 4500 دانشجو  شروع کرد این همان چیزی است که ما توصیه می کنیم و این همان چیزی است که بارها و بارها توصیه کرده ایم و این کار بزرگی است ، اظهار کرد: در حوزه نقش‌آفرینی در قالب هسته‌های مسئله‌محور در خصوص مسائلی که شاید برای مردم ناامیدی و یأس به دنبال داشته باشد، ورود می کنند و به هسته های تخصصی مسئله محور تبدیل می کنند و براساس تخصصی هایی که دارند و به بدنه علمی و دانشگاه .وصل هستند و تجربیاتی هم کسب و با استفاده از از نظرات متخصصان و فضای علمی حل مسئله را پیگیری می کنند.

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان با بیان این که وقتی صحبت مسئله و نقش آفرینی پیش می آید دقیقا ممکن متناسب با شرایط زمان  مسائل و مشکلاتی پیش بیایید که متناسب با آن  شرایط باید نقش آفرینی شود پس بسیج دانشجویی یک عملا یک مرکز فعال و پویا است که متناسب با این مسائل نقش آفرینی می کند، تصریح کرد: با همین رویکر از اواخر سال گذشته با تعطیلی دانشگاه‌ها، بدنه بسیج دانشجویی ورود خوبی به این مسئله داشتند، در مسئله پیش‌گیری و آموزش مردم درباره ویروس کرونا را در دستور کار قرار دادند و با استفاده از ظرفیت‌های خوب علمی در همان روزهای اول مسائل و مشکلات مردم را شناسایی کردند.

وی با بیان این که دانشجویان با شرکت‌های دانش بنیان وارد مذاکره شدند و توانستند علاوه بر این که به جامعه کمک کنند، نگاه آموزشی هم داشته باشند؛ افزود: همچنین توانستند نیازهای بهداشتی مردم را در مناطق کمتر برخوردار برطرف کرده و مشاوره و آموزش‌های تخصصی هم به صورت خانه به خانه برای مردم مناطق محروم ارائه کنند.

وی با بیان اینکه تمامی برنامه‌ها و اردوهای بسیج تحت تأثیر این بیماری قرار گرفت، ادامه داد: اما بسیج بیکار ننشستند و با یک تغییر تاکتیکی داد در برنامه ها و به مسائلی که مشکلات جامعه را در زمان خاص خود حل کند ورود پیدا کردند؛ مثلا در برپایی غرفه‌های غربالگری، سرکشی از بیمارستان‌ها، سرکشی از کادر درمان بیمارستانها، ضدعفونی کردن محیط، تولید ماسک و دستکش و مواد بهداشتی به نقش‌آفرینی پرداختند.

انوری افزود: در ادامه هم که بحث کمک‌های مؤمنانه به میان آمد و توانستیم طی آن بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ بسته معیشیتی در سطح استان اصفهان در مناطق کمتر برخوردار توزیع کنیم.

فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان اظهار داشت: به این ترتیب گروه‌های جهادی که مجبور بودند به دیگر شهرستان‌ها و استان‌ها کوچ کنند به انجام خدمت در استان پرداختند؛ بسیج دانشجویی با ابتکار و  خلاقیت از این مشکلات عبور کرد‌

وی بیان داشت: در عید غدیر هم در طرح اطعام علوی، بیش از ۱۵ هزار پرس غذا در مناطق کمتر برخوردار استان اصفهان تقسیم و توزیع شد، ادامه پیدا کرد پس از آن در روزهای ماه محرم و صفر نیز طرح اطعام حسینی را پیگیری می‌کنیم.

انوری عنوان کرد: این روند نقش‌آفرینی در عرصه های مختلف مختلف ادامه دارد، بسیج دانشجویی هر زمان که احساس نیاز کند، برای افزایش امید و روحیه جامعه ورود پیدا می‌کند و مصداق ما و دستورالعمل عینی برای ورود به این مسائل بیانات مقام معظم رهبری است.

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان گفت: بسیج دانشجویی در همین ریل حرکت می‌کند و شانه‌های خود را زیر بار مسؤولیت برده است، شاید بعضی برداشا این باشد بگویند که این موارد ارتباطی با بسیج دانشجویی ندارد اما ما از گرفتن مسؤولیت ترسی نداریم و برای پرورش امید در جامعه تلاش می‌کنیم.

انوری درخصوص هفته دفاع مقدس نیز بیان داشت: برنامه‌های هفته دفاع مقدس نیز تحت تأثیر کرونا قرار گرفته که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری با راه اندازی کاروان‌های دفاع مقدس در مناطق شهر اصفهان و مناطق کم برخوردار، برگزاری سرودهای خیابانی، روایات دفاع مقدس، تئاتر خیابانی و در ادامه بحث کمک‌های مومنانه، آن را گرامی خواهیم داشت.

انوری تصریح کرد: سال‌های قبل جزو وظایف ما بود در محیط دانشگاه برنامه ها و نشست‌های گفتمانی داشتیم امسال هم این روند متوقف نشد و با بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی، دعوت از نمایندگان مجلس و غیره به نقش‌آفرینی ادامه دادیم و نشست‌های تخصصی هم ادامه دارد.

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان گفت: سال‌های گذشته، هفته دفاع مقدس همزمان با شروع سال تحصیلی بود و بسیج با برگزاری برنامه در دانشگاه‌ها و برگزاری نشست دانشجویی و برپایی غرفه‌ها به انجام برنامه‌های فرهنگی می‌پرداخت امسال اما این موارد لغو شد.

وی ادامه داد: در برخی از دانشگاه‌ها که دانشجویان به هر دلیلی حضور فیزیکی دارند، در خود دانشگاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور کارمندان دانشگاه برنامه گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس بر سر مزار شهدای گمنام دانشگاه برگزار می‌شود.

انوری عنوان کرد: همچنین کاروانی را تحت عنوان «نسل سرنوشت» تشکیل دادند که متشکل از برنامه‌های فرهنگی، سرود خیابانی، روضه‌خوانی، تئاتر خیابانی، ارائه خدمات سلامت و آموزشی در برخی از مناطق اصفهان و مناطق کم برخوردار است؛ از افرادی که در جبهه سلامت مشغول هستند نیز طی برنامه‌ای تجلیل خواهد شد.

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان افزود: نشست‌های تخصصی دیگری نیز با عنوان بهره‌گیری از الگوها، خلاقیت‌ها و مدل‌های دفاع مقدس و استفاده از تجربیات و روایات افراد برای انتقال به نسل جدید برگزار می‌شود، با توجه به شروع سال جدید نیز طی طرحی با عنوان «مشق احسان» بسته‌های لوازم‌التحریر آماده کرده و به مناطق کم برخوردار ارسال شد.

وی تصریح کرد: گروه‌های جهادی صرفا کار عمرانی و جهادی نمی‌کنند، معمولاً در مناطق کم برخوردار استان، یکی از عرصه‌هایی که پیش‌بینی شده بود ضعف دانش‌آموزان به دلیل نداشتن دسترسی به فضای مجازی است که دانشجویان بسیجی از نظر آموزشی ورود پیدا کردند، تهیه لوازم الکترونیکی هزینه بر است و در حال فراهم کردن زمینه آن هستیم اما با ورود دانشجویان و پر کردن خلأهای آموزشی و تربیتی سعی شده که این مشکل جبران شود تا رایزنی با خیران به سرانجام برسد.

انوری بیان داشت: به دلیل شرایط حاضر به دلیل شیپوع کرونا علی‌رغم تمامی مشکلات به وجود آمده، باعث شد که فرصت‌هایی در اختیار ما قرار داده شود زیرا ظرفیت‌هایی وجود داشت که ما از آن استفاده نمی‌کردیم.

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان ادامه داد: وقتی به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرایط برگزاری جلسات حضوری وجود نداشت، برنامه‌ها به سمت و سوی مجازی حرکت کرد؛ برگزاری برنامه‌ها تعطیل نشد و در فضای حقیقی انجام می‌شد ولی در بستر فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شد.

وی افزود: بسیاری از برنامه‌هایی که باید در تابستان برگزار می‌شد، تعطیل نشد و از طریق فضای مجازی، کلیپ، عکس نوشته و ... به اشتراک گذاشته شد تا دیگران حتی غیردانشجویان نیز از آن بهره‌مند شوند و استقبال خوبی هم از آن‌ها شد به طوری که دیگر هفته‌ای نیست که دوره‌های آموزشی مجازی نداشته باشیم.

انتشار نشریات دانشجویی در بستر فضای مجازی

انوری خاطرنشان کرد: به این ترتیب بسیاری از برنامه‌ها از طریق این فضا برگزار خواهد شد‌، در حوزه نشریات نیز ورود خوبی شد و دانشجویان برنامه‌های رادیویی اینترنتی با مناسبت‌های مختلف فراهم کردند؛ تا چند ماه پیش تنوع برنامه‌ای در فضای مجازی وجود نداشت، برای برگزاری برنامه‌ها و مسابقات علمی ناچار شدیم که از این ظرفیت استفاده کنیم و توانمندی‌های افراد هم در این زمینه افزایش یافت و روز به روز خلاقیت‌ها بیشتر می‌شود.

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان اظهار کرد: در هسته علمی بسیج دانشجویی ارتباط تنگاتنگی با فضای علمی و دانشگاهی داریم، در این هسته مسأله محور، حمایت از مراکز دانش‌بنیان و اقداماتی در حوزه علمی و فنآوری با شناسایی‌ مشکلات علمی انجام شد که پس از آن تیم‌های علمی برای رسیدن به صنعت و برقراری پل‌های ارتباطی بین دانشجویان و صنعت از بسیج دانشجویی کمک می‌گیرند.

وی عنوان کرد: رویداد علمی جهش را داشتیم که از دانشجویان دعوت شد تا بتوانیم ظرفیت‌های علمی دانشگاه را به صنعت متصل کنیم و ابتکارات دانشجویان را به صنعت مرتبط کنیم، با کمک نهادهای دیگر رویداد جهش از ابتدای تیرماه آغاز شد‌.

انوری ادامه داد: افراد تخصص‌های علمی را معرفی کردند و براساس خلاقیت‌هایی که داشتند برای دسترسی به صنعت با یک سری از ارگان‌ها مشورت کردیم، این رویداد هنوز ادامه دارد و همین امروز هم اگر گروهی به ما مراجعه کند، تسهیل‌گری برای آن انجام خواهد شد.

 

 بسیج دانشجویی برای کمک به گروه‌های علمی و صنعتی آماده است

انوری در خصوص ورود بسیج دانشجویی در مباحث دانش بنیان و فناورانه، گفت: از سیاستهای اصلی بسیج دانشجویی بدلیل این که وصل به بدنه علمی جامعه است و معاونت پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی را داریم که کارهای اصلی آن ارتباط گیری و تشکیل هسته های مسئله محور در حوزه های علمی، حمایت از دانشجویان و نخبگانی می باشد که در حوزه های علمی کار می کنند، ارتباط با مراکز دانش بنیان، حتی کمک به رفع مسائل آنها است.

وی ادامه داد: از لحاظ ارتباطی ارتباط تنگاتنگی داریم، مباحث علمی را حمایت می کنیم، اندیشکده ها و پژوهشکده های خیلی خوبی داریم که متناسب با حوزه موضوعاتی که دارند با مراکز دانش بنیان و علمی ارتباط دارند و کار را پیش می برند. هسته های مسئله محور علمی فعالند و برقراری پلهای ارتباطی بین صنعت هم داریم.

 

انوری گفت: رویدارد علمی جهش را امسال برگزار کردیم که ظرفیت علمی دانشگاه را به بدنه صنعت وصل کنیم و گزارشات خوبی هم داریم از خلاقیتها و ابتکارات که با کمک معاونتهای دیگر پیگیری می شود.    

فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان گفت: بارها اعلام شده که نگاه ما حل مسائل مختلف کشور در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، صنعتی و غیره است و به همین دلیل به دیگر سازمان‌ها و گروه‌ها با ظرفیت علمی، جهادی و جوانی که داریم، کمک خواهیم کرد.

محمدامین رجبی، معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی اصفهان نیز در ادامه اظهار داشت: با شیوع بیماری کرونا رویدادی را با عنوان رویداد مجازی جهش در نظر گرفتیم و برای آن سایتی راه اندازی شد تا پذیرای ایده‌های دانشجویان باشد.

وی افزود: با مجموعه‌های صنعتی و اتاق بازرگانی همکاری کرده و با کمک آن‌ها محتواهای علمی تهیه شد و افراد از این محتوا استفاده کردند، پس از آن دانشجویان ایده‌های خود را مطرح کردند و در ادامه در یک جلسه محصولات و خدمات خود را ارائه خواهند کرد و نفرات برتر معرفی خواهد شد.

رجبی تصریح کرد: در این هسته مسأله‌شناسی را با محوریت یک رویداد مجازی دنبال کردیم، کارگروه موج دانش در نظر گرفت که این رویداد را شکل دهد خود این کارگروه به کارخانه‌ها سر زد، مشکلات آن‌ها را بررسی کرد و به حل مسأله هم ورود پیدا کرد؛ اصفهان آغازکننده و مبدأ این رویداد است‌.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷:۴۴

شناسه خبر: 90937

مطالب مرتبط :
مشابه‌سازی داروی فرنگی کرونا کار چندان مثبتی تلقی نمی شود

مسئول کارگروه تخصصی ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

مشابه‌سازی داروی فرنگی کرونا کار چندان مثبتی تلقی نمی شود

مسئول کارگروه تخصصی ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان، با بیان این که هر چند که یکی از راه‌های جهش در تولید دارو مشابه‌سازی داروی است که کارآزمایی‌های بالینی و عدم صدمه رساندن به جواره انسان را طی کرده است، گفت: مشابه‌سازی داروی فرنگی با آزمون و خطایی که در آنجا و اینجا در حال انجام است، اگر کار بیهوده‌ای نباشد کار چندان مثبتی ممکن است، تلقی نشود.

طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست احیای صنعت مرغ لاین آرین را مطرح کرده بودیم

مطالبه بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان،

طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست احیای صنعت مرغ لاین آرین را مطرح کرده بودیم

این روزها خبر احیای سویه لاین مرغ آرین در حالی با آب تاب منتشر می شود که گویی تازه لبه این تکنولوژی را دست یافته ایم و غافلیم از این که یک روزی مزرعه عظیم پرورش مرغ لاین آرین بود که بیش از ۸۰% جوجه ایران را تامین می کرد، بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان می گویند: حداقل در طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم.

تعهد یک طرفه در برجام نه تنها هیچ سودی برای ما ندارد بلکه راهبرد‌های نجات کشور را نیز گروگان گرفته است

نامه دفاتر بسیج دانشجویی خراسان جنوبی به نمایندگان مجلس:

تعهد یک طرفه در برجام نه تنها هیچ سودی برای ما ندارد بلکه راهبرد‌های نجات کشور را نیز گروگان گرفته است

​ دفاتر بسیج دانشجویی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که عمل به تعهد یک طرفه در برجام هیچ سودی برای ما ندارد و تنها راهبرد‌های نجات کشور را گروگان گرفته را هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد.

امروزه دانشگاه‌ها باید مسئله محور عمل كنند/هسته‌های نخبگانی باید فعال گردد

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر:

امروزه دانشگاه‌ها باید مسئله محور عمل كنند/هسته‌های نخبگانی باید فعال گردد

دکتر حمزه شیخیانی؛ مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر با بیان اینكه دانشگاه‌ها امروزه باید مسئله محور عمل كنند، گفت: توجه به حل مسائل روز برای دانشگاه‌ها ضروری است و مراکز علمی بسیج باید ارتباط خوبی با دانشگاه‌ها داشته باشند تا به کمک یکدیگر راه حل‌های مناسب برای رفع مشکلات کشور بیابند.

اقداماتی در راستای مسئله محوری و مطالبه گری؛

۳۰ هسته مسئله محور در بسیج دانشجویی استان اصفهان شکل گرفته است/ ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد

در بسیج دانشجویی استان اصفهان ۳۰ هسته مسئله محور و همچنین اندیشکده ابدا تشکیل شده و در حوزه دامی تا صنعتی، سیاست گذاری و اقتصادی و مطالبه گری فعالیت دارند، خروجی های اندیشکده ابدا در بحث مطالبه گری حاکی از این است که ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد، انتقال آب اصفهان به یزد بدون آینده نگری بوده و آب حق آبه داران اصفهان در صنعت فولاد یزد استفاده می شود، در واقع این یکی از مطالبات مردم اصفهان از کاندیداهای محلس شورای اسلامی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب