خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

خسارت ۶۰ درصدی باد به محصولات کشاورزان/ کشاورزان سیدان چشم انتظار مساعدت مسئولین

درپی وزش بادهای شدید در منطقه سیدان شهرستان مرودشت، خسارت های بسیاری به محصولات کشاورزی این منطقه وارد شده که نیازمند توجه ویژه مسئولان جهاد کشاورزی به این منطقه می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مرودشت، کشت غالب صیفی منطقه خفرک بخش سیدان شهرستان مرودشت ذرت، برنج، گوجه فرنگی و چغندر قند می باشد که البته با توجه به نوسانات بازار و قیمت تمام شده محصول، صرفه اقتصادی چندانی برای کشاورز که تامین کننده مواد غذایی کشور است، ندارد.

حال اگر حادثه ای برای محصول کشاورزان بوجود آمده و سازمان های مربوطه حمایتی از این قشر زحمتکش انجام ندهند بخش کشاورزی فلج و کشور وارد کننده مواد غذایی و به دنبال آن بحران اقتصادی بوجود خواهد آمد.

شهریور 1399 اتفاقی نادر در بخش سیدان و برخی مناطق شهرستان مرودشت رخ داد که باعث بوجود امدن خسارات سنگینی به کشاورزان منطقه شد.

 

خسارت 60 درصدی به محصولات کشاورزی منطقه

 

مدیر عامل شرکت تعاونی امام زاده یوسف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: نزدیک به یک ماه است که بصورت مداوم وزش باد در منطقه از حد مجاز گذشته و خسارات زیادی به محصول برنج و ذرت کشاورزان وارد نموده، حتی محصول بعضی کشاورزان را به صفر رسانده است.

وی در ادامه داد: از سطح زیر کشت 1000 هکتاری منطقه نزدیک به 600 هکتار از مزارع ذرت بطور کامل خراب شده است که ضرر بسیار سنگینی در شرایط کنونی به کشاورزان منطقه می باشد.

مهندس مصیب نبی افزود: درآمد غالب مردم  منطقه کشاورزی می باشد که با هزینه های گزاف کشاورزی از جمله کود و بذر و سم و آبیاری و نگهداری و...... محصول تولید می کنند و خرید محصولات نیز  بصورت تضمینی و حمایتی نیست و به دلایل بسیار عدیده ای از جمله گرانی بیمه و اقساطی نبودن و عدم اعتماد کشاورزان به پرداخت بیمه بخاطر سوابق پرداختی بیمه به کشاورزان و قرار دادن کشاورزان در بروکراسی پیچیده اداری قادر به انجام بیمه نیستند.

وی تصریح کرد: در زمان برداشت محصول خود با بلای طبیعی مواجه شدند که هیچ حمایتی از طرف دولت از کشاورزان منطقه تا الان  انجام نشده است و کشاورزان بسیار گله مند هستند که حتی به آن ها سر هم‌ نزدند.

 

کشاورزان متضرر و گلایه‌مندند

دهقان، از کشاورزان منطقه با گلایه از وضع موجود به خبرنگار علم و فناوری گفت: من کل دارایی زندگیم دو هکتار زمین است که با قرض و بدبختی توانستم ذرت و برنج بکارم که این را هم باد نابود کرده و هیچ مسئولی جوابگوی ما کشاورزان حالا که خسارت دیده ایم نیست واقعا نمی دانیم مسئولین کجا هستند و کی قرار است از ما حمایت کنند.

نبی از کشاورزان منطقه عنوان کرد:  کل داراییمان  و سرمایه زندگیمان در زمان برداشت از بین رفته ولی امان از پیگیری و حمایت واقعا نمیدانیم دادمان را به کجا ببریم.

زارع از کشاورزان پیشرو در منطقه نیز به خبرنگار ما گفت: واقعا حق کشاورز نیست که با توجه به هزینه های سنگین تولید مورد بی مهری مسئولین جهاد کشاورزی قرار گیرد. بنده نزدیک به 15 هکتار کشت ذرت داشته ام که کاملا نابود شده است.

خسروی از دیگر کشاورزان منطقه اظهار داشت: متاسفانه جهاد کشاورزی در زمان تولید و امار برداری در کنار کشاورز است اما در زمان نیاز کشاورز هیچ خبری از این سازمان نیست. بنده نزدیک به 20 هکتار زراعت داشته ام که کامل از بین رفته است.

 

لزوم توجه ویژه جهاد کشاورزی به کشاورزان سیدان

با توجه به حجم بالای آسیب باد به محصولات کشاورزان منطقه سیدان مرودشت، زارعین منطقه دچار خسارت های بسیاری شده که بسیاری از آن ها دیگر امیدی به کشاورزی و زراعت ندارند. حال انتظار می رود جهاد کشاورزی بعنوان متولی اصلی کشاورزی فکری به حال کشاورزان منطقه کرده و آن ها را از این بحران نجات دهند.

 

گزارش از مصطفی کشاورز

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91016

مطالب مرتبط :
۰

توصیه‌های یک کارآفرین جوان به هم‌نسل‌های خود

کارآفرین جوان مرودشتی گفت: توصيه اي كه بنده به دوستان خود دارم، داشتن تلاش و پشتكار روز افزون در هر زمينه كاري مي باشد. داشتن روحيه بالا و شكست ناپذير می تواند رمز موفقیت هر انسانی در هر کسب و کار باشد.

مدارس

توصیف یک مدیرمدرسه از شرایط کرونایی بازگشایی

سوادیان نیا بازگشایی مدارس در این شرایط را متفاوت تر از سال های قبل بیان نمود و رعایت نکات بهداشتی را بیش از قبل حائز اهمیت دانست.

۰

رتبه ۳۰ کنکور تجربی در گفتگو با علم و فناوری:

کرونا هم خوب بود، هم بد/ با پشتکار کارها شدنی‌ست

رتبه ۳۰ کنکور سراسری تجربی گفت: معتقدم تلاش هیچ وقت تمام شدنی نیست و همیشه تلاش بیشتر نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب