جستجو حیات فرازمینی ؛ نتایج مطالعه ۱۰ میلیون منظومه ستاره‌ای به کجا رسید؟

نتایج یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده بر روی منظومه های ستاره ای اخیرا منتشر شده است. این جستجوی بزرگ به دنبال حیات پیشرفته فرازمینی بسیار ارزشمند است و می تواند زمینه ساز مطالعات بهتر و بیشتر در آینده باشد. در این مطالعه که تاکنون در نوع خود بزرگترین است, بیش از ۱۰ میلیون منظومه ستاره ای مورد ارزیابی قرار گرفته است.

درمیان ده میلیون ستار کشف‌شده، هنوز نشانه کوچکی، از فناوری موجودات فضایی وجود ندارد. پس از یک جست‌وجوی جامع و پرهزینه در آسمان جنوب، کوچک‌ترین سرنخی نیز حتی در شناسایی تکنولوژی موجودات فضایی (در فرکانس رادیویی بسیار پایین) یافت نشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience, در سرتاسر ده میلیون 10 میلیون ستاره موجود در ناحیه ولا موسسة پیشبرندة این تحقیق به‌نام «موریسون وایلد فیلد آرای» در استرالیا هیچ علائم و تکنولوژی فنی را که انتظار می‌رفت در این منطقه وجود داشته‌باشد، را کشف نکرد. این تخمین براساس تحقیق‌ انجام شده، عمیق‌ترین و بزرگترین، تحقیق درباره تکنولوژی فرازمینی‌ها بوده‌ است.

نتایج مطالعه ۱۰ میلیون منظومه ستاره‌ای به کجا رسید؟

با این‌حال، ستاره‌شناسانی مثل «چنوا ترمبلی» و «استیون تانگای» از دانشگاه کورتین، بخش پژوهشات بین‌المللی ستاره‌شناسی می‌گویند: «نتایج‌به‌دست آمده، از این تحقیق تماما ناامید‌کننده نبوده‌ است. به‌جای ‌آنکه این پژوهش به‌ اثبات این نکته بپردازد که می‌توان به‌ آسانی تکنولوژی‌های موجودات فرازمینی را جست‌وجو و پیدا کرد، تقریبا تصادفا مشاهدات جالبی را درباره دیگر موضوعات فیزیک نجومی، کشف کرده است.

تکنولوژی موجودات فضایی بحثی فریبنده و  جالب است چرا که حقیقتا ما نمی‌دانیم چه‌ نوعی از فناوری را یک تمدن بیگانه می‌تواند، رشد دهد. بنابراین این پژوهش کار خود را براساس آنچه بشریت می‌داند، یعنی تکنولوژی و نظریه‌هایی که تا به این روز تولید‌شده‌است، پیش‌ برده و می‌برد.

در پژوهش‌ انجام‌ شده توسط موسسه پژوهشات بین‌المللی ستاره‌شناسی، تئوری و تکنولوژی بکار برده‌‌‌‌ شده، جست‌وجوی برای سیگنال‌های رادیویی در موج اف-ام بوده‌است. در زمین فرکانس‌های رادیویی بسیار پایین می‌توانند از جو عبور‌کرده و بقیه می‌توانند آن را کشف کنند. به‌همین‌سبب، فرکانس‌های رادیویی ضبط‌ شده‌ای (که‌صدای خود ما انسان‌ها است)توسط ناسا، درون فصاپیمایی قرار گرفته است و در بیرون جو رها‌ شده‌ است.

این مسئله که آیا زیست در جای دیگری از جهان وجود دارد و اینکه آیا ممکن است تمدن ماورای زمینی وجود داشته باشد، موضوع مهمی برای دانشمندان و عموم مردم بوده‌است. با وجود چنین واقعیتی که هیچ موجود زنده‌ای در خارج از سیاره زمین کشف نشده‌است، علوم طبیعی جدید به قدری پیشرفت کرده‌اند که اکنون می‌توان این مسئله را بر مبنای علمی استواری بنیان نهاد. پژوهش‌هایی در این مورد به وسیله دانشمندانی که در بسیاری از زمینه‌ها فعالیت دارند، در دست اجرا است.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: احمدرضا آبی

زمان انتشار: جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷:۵۰

شناسه خبر: 91018

مطالب مرتبط :
نتذدلااا

محققان به تازگی دریافتند :

ستاره های غول پیکر قرمز که سیارات را می خورند ممکن است درخشش کمتری داشته باشند

وقتی ستاره های غول پیکر سیارات غول پیکر را می خورند، ممکن است نور آنها کمتر بدرخشد.

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!

در جدیدترین مطالعات دانشمندان حاصل شد:

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!!

به گفته تیمی از دانشمندان موسسه SETI، ناسا و دیگر سازمان های بین المللی و براساس داده های تلسکوپ فضایی کپلر و مأموریت گایا، ممکن است ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. این تحقیق نه تنها سنجشی از تعداد سیاره های با احتمال حیات را ارائه می دهد، بلکه مولفه اصلی را در معادله دریک تولید می کند که تخمین می زند چه تعداد تمدن های فرازمینی وجود دارد.

سیاره

کشف ۲۴ سیاره فراخورشیدی که از زمین جای بهتری برای زندگی کردن هستند+عکس

همه با پارادوکس فرمی آشنا هستیم. این متناقض نمایی در خصوص امکان وجود حیات در سایر نقاط کائنات غیر از زمین است. پارادوکس فرمی می گوید: «کائنات بسیار پهناور است و در نتیجه امکان دارد که جایی دیگر از نیز امکان وجود حیات وجود داشته باشد.» سمت دیگر این پارادوکس این پرسش را مطرح میکند که اگر حیات وجود دارد چرا ما تاکنون نتوانسته ایم آن را شناسایی کنیم؟ یا اگر آن حیات هوشمند است چرا آنها نتوانسته اند ما را شناسایی کند؟

امید به وجود حیات در سیاره زهره قرن هاست بر خلاف تمام پیش بینی ها زنده مانده است

داستان حیات در سیاره زهره:

امید به وجود حیات در سیاره زهره قرن هاست زنده مانده است

​نخستین دانشمندان اغلب تصور می کردند این سیاره میزبان حیات است. هم در نجوم و هم در فرهنگ عامه، زهره همیشه به عنوان یک سیاره متنوع در نظر گرفته شده است. بنابراین جای تعجب نیست که سیاره زهره از شهرت کافی برخوردار باشد تا بتواند این عناوین بزرگ را بپذیرد. اما آیا حیات در سیاره زهره وجود دارد؟

راه شیری

یکی از مرموزترین معماهای کهشان راه شیری حل شد+عکس

اگرچه منشا و ریشه جریان «ماژلانی»‌ با ابرهای «ماژلانی» کاملا تطابق دارند اما یک جنبه معما گونه و اسرارآمیز در این رابطه ‌ وجود دارد که ستاره‌شناسان را برای سالیان دراز حیران کرده‌ است. مسئله موجود در حقیقت آن است چیزی حدود یک میلیارد گاز خورشیدی در این جریان انباشته‌ شده‌ است و مدل‌سازی‌های موجود، فادر به توضیح این موضوع نیستند که چرا دو ماهوارة کهکشانی درحال از دست‌دادن این حجم از انرژی هستند.

فسفر

کشف نوع جدیدی از ستاره‌ها که احتمال وجود حیات در آنها بالاست

فسفر معمولا به شکل یک ماده جامد و موم مانند سفید رنگ است که بوی نامطبوعی دارد. فسفر خالص بی رنگ و شفاف است. اگرچه این نافلز در آب قابل حل نیست ولی در دی سولفید کربن حل میشود. فسفر خالص به سرعت در هوا میسوزد و تبدیل به پنتا اکسید فسفر میشود.

مریخ

یک کمپانی فضایی مي‌خواهد با استفاده از آینه مریخ‌ را زیست‌پذیر کنند

ایده استفاده از آینه برای همگرا کردن تشعشعات خورشیدی چیز تازه‌ای نیست. خیلی وقت‌ پیش‌ها ارشمیدس این ایده را مطرح کرد که می‌توان با استفاده از آینه نور خورشید را به سوی سپاه رومی‌ها هدایت کرد. البته این ایده خیلی قدیمی است. در سال ۲۰۰۶ «ریگل وویدا»، در مطالعه خود نشان داد که می‌توان یک منطقه کوچکی در مریخ را با مجموعه‌ای از ۱۵۰ قطعه آینه که هرکدام ۱۵۰ متر طول دارند گرم کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب