خبرگزاری علم و فناوری

در شیراز؛

اولین سامانه جامع ثبت اطلاعات کووید ۱۹ در کشور

اولین سامانه جامع ثبت اطلاعات کووید ۱۹ در کشور به منظور جمع آوری اطلاعات بیماران و فوتی های ناشی از این ویروس منحوس در دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شده است.

رئیس کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: یکی از وظایف اصلی کمیته کنترل عفونت، بررسی و ارزیابی عفونت های جاری در جامعه و ارائه دستورالعمل های لازم می باشد.  یکی از اهرم های اصلی اجرای سیاست ها  و ارائه دستورالعمل های مربوطه، داشتن اطلاعات کامل درمورد بیماری به ویژه بیماری عفونی و افراد درگیر با آن است.

وی ادامه داد: باتوجه به اپیدمی بیماری کووید ۱۹ که در حدود  ۸ ماه پیش که در دنیا گزارش گردید و اینکه این بیماری  برای اولین بار در دنیا شیوع پیدا کرده و اطلاعات بسیار کمی درمورد نحوه انتقال، نحوه بیمار شدن و افراد حساس و ریسک پذیر در جامعه وجود داشت، این کمیته با همکاری ریاست دانشگاه و حمایت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه  و معاونت درمان و ادارات تحت مدیریت آن، سامانه ثبت اطلاعات پزشکی و اپیدمیولوژیک بیماری کووید ۱۹ را در دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی نمود.

دکتر امیر امامی تصریح کرد: با این سامانه قار خواهیم بود که تمامی اطلاعات مربوط به بیماران به ویژه  بیماران دارای بیماری های  زمینه ای که در معرض  بیماری عفونی اخیر قرار گرفتند و آزمایشات مربوط به آنها تغییرات بیولوژیکی و تغییرات متابولیکی بوده را در یک سامانه به صورت جامع و کامل ثبت کنیم . در آخر باتوجه به اطلاعاتی که در این سامانه جمع آوری  شده است  توسط تیم تخصصی هر حوزه مشتمل بر تخصص های عفونی ،اپیدمیولوژی ،قلب اطلاعات مورد ارزیابی قرار می گیرند و خطرات و حتی شرایط بهبودی بیماران مورد ارزیابی، گزارش خواهند شد. 

وی افزود: درحال حاضر یکی از  کارهایی که در دانشگاه های علوم پزشکی  سراسر دنیا انجام می شود، سیاستگذاری سلامت در بیماری های  شایع در هر کشور می باشد که برای این کار سیاستگذاران درمان نیاز دارند که حتما  اطلاعات صحیح بالینی بیماران را داشته باشند و بتوانند آنها را با استفاده از ظرفیت ها  و توانایی هایی که در اختیار دانشگاه هستند مورد آنالیز و به بهره داری برسانند تا این تهدیدات اجتماعی را مدیریت و کنترل کنند .

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه اولین سامانه جامع ثبت اطلاعات کووید ۱۹ در کشور در شیراز راه اندازی شده، عنوان کرد: یکی دیگر از  ظرفیت های این سامانه، بررسی هزینه های افراد بیمار برای سیستم درمانی می باشد که می توان از آن برای تداوم و اجرای برنامه ها بهره گیری نمود.

وی بیان کرد: با استفاده از این سامانه اطلاعات مروبط به کلیه گروه های بیمار در سنین مختلف و بیماران زمینه ای همچون سرطان، دیابت، دیالیزی ها، صرع جمع آوری شده و با بررسی و آنالیز این اطلاعات متوجه می شویم که چه افرادی بیشتر در معرض خطر هستند.

رئیس کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخصوص تعداد مقالات چاپ شده در این سامانه گفت: تاکنون بیش از  ۱۰ مقاله علمی بین المللی از اطلاعات ثبت شده در این سامانه برای بیماری کووید ۱۹ به چاپ و انتشار رسیده است.

وی پیرامون نوآوری های این سامانه اذعان داشت: سامانه مدنظر در این طرح پژوهشی در اصل یک نرم افزار شبکه ای است که به واسطه آن اطلاعات بیماران بستری کرونا جمع آوری در سامانه ثبت می شود.

دکتر امامی خاطر نشان کرد: یکی از مهم ترین عوامل کمک کننده در اجرای سیاست گذاری ها، جمع آوری اطلاعات گذشته و برنامه ریزی براساس واقعیات با موضوع مدنظر می باشد که در رابطه با  کرونا باتوجه به ذات بیماری که یک ویروس عامل عفونت تنفسی و نوظهور در دنیا می باشد و تجربیات زیادی در  نحوه کنترل درمان و تشخیص آن وجود ندارد جمع آوری اطلاعات میدانی در زمینه های  مختلف بیماری و آنالیز علمی و آماری اطلاعات می تواند کمک سازنده ای برای برنامه ریزی و کنترل بیماری در فرآیندهای پیش رو انجام داد.

وی در ادامه به مهمترین اهداف پژوهشی کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پرداخت و بیان کرد: یکی از سیاست های  کلان کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پیشبرد اهداف تخصصی  این کمیته در راستای اصول علمی و برپایه پژوهش و تجربیات متخصصین این حوزه می باشد که چندین سال  به عنوان هدف اصلی این کمیته قرار گرفته است. درمان پیشگیرانه از بیماری های عفونی و کاهش بروز عفونت به ویژه در محیط های  بیمارستانی می باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز متذکر شد: با دیدگاه ایجاد کاهش زمینه های عفونت بیمارستانی برآن هستیم که بیماران در کمترین میزان برخورد با عوامل عفونی باعث عفونت نشوند. نیاز دارویی به ویژه  داروهای آنتی بیوتیکی در جامعه وجود دارد که این ترکیبات می توانند همه عفونت ها را کنترل و درمان نمایند.  این درحالی است که  یکی از نگرانی های سازمان بهداشت جهانی درسال های اخیر ایجاد مقاومت های دارویی و عدم  بروز و پاسخ دهی عوامل عفونی به این دسته از ترکیبات می باشد که این دسته از ترکبیات شیمیایی خود نیز می توانند عوارض گاهی جبران ناپذیر را برای خود استفاده کننده ایجاد نمایند.

دکتر امامی تصریح کرد: همچنین یکی دیگر از خطرات مربوطه به آنتی بیوتیکی ها و عدم توانایی کنترل آن توسط سیستم های درمانی و در نتیجه شیوع های گسترده بیماری می باشد و همین امر  باعث ایجاد خطرات چشمگیر برای سلامت عمومی جامعه خواهد بود.

وی اضافه کرد: یکی از سیاست های کلان کمیته کنترل عفونت به ویژه در بحران اخیر حمایت و معرفی سیستم های کنترل بیماری های تنفسی مانند ماسک های ویژه دندانپزشکی، ماسک تهیویه دار، استفاده از ترکیبات ضدعفونی کننده کم خطر و بی خطر برای سطوح و فاضلاب های بیمارستانی و شهری می باشد که در حال حاضر مواردی از این دسته مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته که ان شاءالله به عموم مردم معرفی خواهند شد.

رئیس کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: باتوجه به ظرفیت و توانایی اعضا هیات علمی علوم پایه دانشگاه، ابداع تکنیک های سریع وکم هزینه تشخیص و تولید کیت های تشخیصی  بیماری عفونی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی درحال انجام می باشد.

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که می تواند کمک چشمگیری در اجرای سیاست گذاری پیشگیرانه و درمانی این حوزه داشته باشد شناسایی به موقع، سریع و صحیح عامل منتشر عفونی می باشد که حوزه بسیار گسترده ای  در درمان و کنترل بستری از بیماری ها را شامل می شود، تصریح کرد: تاکنون کیت های بیماری عفونی زنان، کیت های تشخیصی عوامل نوظهور بیمارستانی، کیت های تشخیصی بیماران تنفسی از جمله آنفولانزا، آندو ویروس، کیت های استخراج ماده ژنومی و دیگر انواعی از این دسته توسط محققین و پژوهشگران علوم پایه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی ساخت و مورد استفاده قرار گرفته است.

 

گفتگو از احسان ایوبی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91020

مطالب مرتبط :
۴۵۱۲۲۲۲۲

محققان پاسخ دادند :

با هم زمانی کووید ۱۹ و آنفلوآنزا در پاییز چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

SARS CoV ۲، ویروسی که باعث ایجاد COVID ۱۹ می شود، ممکن است به زودی در برابر آنفلوآنزا قرار گیرد، به طوری که حتی دانشمندان هنوز نمی دانند چگونه این برخورد پایان می یابد.

سرطان

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

چه زمانی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

کارشناس برنامه سرطان در واحد بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مردم به منظور جلوگیری و به حداقل رساندن احتمال ابتلا به سرطان باید اصل ۱۰گانه پیشگیری از سرطان را رعایت نمایند.

ب

زنگ خطر کم آبی در کشور

دکتر سید قدرت اله حسینی اظهار کرد : آمارها گویای این مهم است که کشور ما در وضعیت بحران شدید آب قرار دارد و این خود عاملی است تا تنش‌های اجتماعی ناشی از بحران آب روز به روز بر نقاط مختلف کشور در ابعاد و اشکال مختلف بروز یابد ، چرا که وضعیت بحرانی کشور فقط شامل اعداد و ارقام نیست و جامعه به خوبی متوجه این بحران شده است.

نمک

دانشمندان دانشگاه ماساچوست اعلام کردند؛

محلول ید می تواند در مدت ۱۵ ثانیه ویروس کرونا را به صورت صددرصد نابود کند

دانشمندان دانشگاه کانتیکت در ماساچوست آمریکا در تحقیقات اخیر خود به این نتیجه دست یافته اند که ماده یُد موجود در نمک می‌تواند در مدت ۱۵ ثانیه ویروس کرونای موجود در دهان و گلو را از بین ببرد .

کودکان

بازگشایی بزرگترین شهرمشاغل کودک در شیراز

مجموعه شهرنقش کارآزمونیا بعنوان بزرگترین شهرمشاغل کودک در شیرازبا حضور اصحاب رسانه پس از ماه ها بازگشایی شد.

اتاق عمل دستگاه پزشکی

خودباوری کلید قفل های تحریم های ظالمانه؛

راه اندازی چندین دستگاه پزشکی در شیراز

به همت متخصصین شیرازی، دستگاه پلاسما فرز، ساختمان دومین اکسیژن ساز و قطعه مگنترون دستگاه شتاب دهنده کامپکت بخش رادیوتراپی راه اندازی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب