خبرگزاری علم و فناوری

طی مطالعات جدید دانشمندان از سوابق هواشناسی:

سردترین نقطه نیمکره شمالی زمین مشخص شد

سازمان هواشناسی جهانی (WMO) سردترین دمای ثبت شده در نیمکره شمالی را کشف کرده است. بر اساس قرائت تاریخی از یک ایستگاه هواشناسی اتوماتیک در گرینلند، در ۲۲ دسامبر ۱۹۹۱، کلینک واقع در قله صفحه یخی گرینلند، به منفی ۶۹.۶ درجه سانتیگراد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، سازمان هواشناسی جهانی (WMO) سردترین دمای ثبت شده در نیمکره شمالی را کشف کرده است. بر اساس قرائت تاریخی از یک ایستگاه هواشناسی اتوماتیک در گرینلند، در 22 دسامبر 1991، کلینک واقع در قله صفحه یخی گرینلند، به منفی 6/69 درجه سانتیگراد رسیده است.

دانشمندان برای درک این سیستم فوق العاده پیچیده که همان آب و هوای زمین است، به شبکه ایستگاه های هواشناسی و همچنین داده های ماهواره ها، کشتی ها و هواپیماها متکی هستند. بخشی از این وظیفه گسترده ی جمع آوری اطلاعات، ثبت وقایع شدید ثبت شده مانند گرمترین و سردترین نقاط در مناطق مختلف جهان است.

به عنوان بخشی از این وظیفه، WMO (سازمان هواشناسی جهانی) برای شرایط آب و هوایی و اقلیمی در سال 2007 یک بایگانی تأسیس کرد تا سوابق تاریخی بالاترین و پایین ترین میزان دما و بارندگی، شدیدترین بارش تگرگ، طولانی ترین دوره خشکسالی، حداکثر وزش باد، طولانی ترین رعد و برق ها و مرگ و میر ناشی از آب و هوا را مرور کند. به عنوان بخشی از این تلاش، تیم های "کارآگاهان اقلیم" نه تنها به رویدادهای مدرن آب و هوایی نگاه می کنند بلکه در جستجوی سوابق نادیده گرفته شده از میان بایگانی های تاریخی نیز عبور می کنند.

در این حالت، دمای کم سابقه ای در نیمکره شمالی توسط ایستگاه هواشناسی خودکار که در اوایل دهه 1990 ایجاد شده و به مدت دو سال توسط دانشگاه ویسکانسین-مدیسون برای بررسی شرایط هواشناسی در حوالی قله گرینلند در طول پروژه ورق یخ گرینلند اداره میشد، مشاهده شد. این ایستگاه ساختاری کاملاً ناهموار داشت زیرا باید هنگام انتقال با اتومبیل برفی از روی یخ ها، کالیبره می ماند.

پس از پایان مأموریت در گرینلند در سال 1994، این ایستگاه برداشته و آزمایش شد و سپس به قطب جنوب فرستاده شد. این آزمایش و تلاش های مجدد مهم هستند زیرا یکی از خطرهای تاریخچه ایستگاه هواشناسی این است که تجهیزات ممکن است معیوب، غیر کالیبره یا تحت شرایط غیرمعمول محلی باشند، مانند ایستگاه هواشناسی فرودگاه که ناگهان شروع به خواندن دمای بسیار بالا می کند زیرا هواپیماهای جت از مقابل آن شروع به حرکت می کنند.

در مورد رکورد جدید، WMO یک هیئت بین المللی با روبان آبی از دانشمندان قطبی ایجاد کرد تا تیم اصلی را هنگامی که آنالیز تجهیزات، شیوه های مشاهده و وضعیت آب و هوا را در دسامبر 1991 دنبال می کند، جستجو کنند. در پایان از دانشمندان پروژه برای حفاظت دقیق آنها از کالیبراسیون و فراداده ها تقدیر به عمل آمد.

دمای سرد قبلی نیمکره شمالی در سایتهای روسی ورخویانک در فوریه 1892 و اویمیکن در ژانویه 1933 برابر با منفی 67.8 درجه سانتی گراد بود. سردترین دمای ثبت شده جهانی در زمین تاکنون برابر با منفی 89.2 درجه سانتی گراد است که در 21 ژوئیه 1983، در ایستگاه هواشناسی وستوک با ارتفاع زیاد در قطب جنوب ثبت شد.

پروفسور پتری تاالاس دبیرکل WMO می گوید: "در عصر تغییر اقلیم، توجهات زیادی به سوابق جدید مربوط به گرما معطوف می شود. این رکورد سردی که به تازگی تصدیق شده، یک یادآوری مهم در مورد تضادهای شدیدی است که در این کره خاکی وجود دارد. این گواهی است بر فداکاری دانشمندان اقلیمی و مورخان هواشناسی که اکنون ما قادر به بررسی بسیاری از این پیشینه های قدیمی هستیم و میتوانیم درک جهانی بهتر و شرایط اقلیمی را نه تنها از نظر آب و هوای کنونی، بلکه از لحاظ تاریخی نیز به دست آوریم."

 

این تحقیق در مجله Quarterly Journal of the Royal Meteorology Society  منتشر شده است.

منبع: بررسی قطب جنوب انگلیس

 

زمان انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91027

مطالب مرتبط :
۲۰۲۰

در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره شمالی؛

نمایش قدرت در کـــره شمالی/رونمایی از غول پیکر قاره پیما در رژه نظامی

کره شمالی در مراسم رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد.

bbmbm

تحقیقی جدید نشان می‌دهد؛

گرینلند بدون یخ در آینده!

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد گرینلند در سال ۳۰۰۰ احتمالا بدون یخ خواهد بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب