خبرگزاری علم و فناوری

سگهای فرودگاه فنلاند کووید۱۹ را با دقت صددرصد تشخیص می دهند/ چندین کشور پیگیر این روش هستند

مسافران در فرودگاه هلسینکی فنلاند از اوایل این هفته راهی سریعتر - و بسیار مبهم تر - برای آزمایش کووید۱۹ با تیمی از سگهای تشخیص بو و با دقت تقریبا" صددرصد خواهند داشت. فنلاند پیشگام، اما کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی، فرانسه، شیلی، استرالیا و برزیل نیز پیگیر این موضوع هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس آلرت، مسافران در فرودگاه هلسینکی فنلاند از اوایل این هفته راهی سریعتر - و بسیار مبهم تر - برای آزمایش کووید19 با تیمی از سگهای تشخیص بو و با دقت تقریبا" صددرصد خواهند داشت. فنلاند پیشگام، اما کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی، فرانسه، شیلی، استرالیا و برزیل نیز پیگیر این موضوع هستند.

مسافران در فرودگاه هلسینکی فنلاند از اوایل این هفته راهی سریعتر - و بسیار مبهم تر - برای آزمایش کووید19 خواهند داشت.

تیمی از سگ ها مستقر شده اند تا پوزه های خود را با مسافر پرحاشیه پر کنند تا افراد آلوده به ویروس را در پشت همه گیر کنونی جهانی بو کنند.

در صورت موفقیت، طرح آزمایشی می تواند به ارائه روش کارآمدتری برای شناسایی کمک کند که می تواند در طیف وسیعی از سناریوها مورد استفاده قرار گیرد.

 

مدیر این فرودگاه می گوید: "ما در میان پیشگامان هستیم.""تا آنجا که می دانیم هیچ فرودگاه دیگری تلاش نکرده است تا از تشخیص بو توسط سگها در مقیاس وسیع علیه کووید19 استفاده کند. ما از ابتکار شهر وانتاآ خوشحال هستیم. این ممکن است یک گام اضافی در راه مبارزه با کووید19 باشد. "

 

 نحوه آزمایش چگونه است؟

برای افراد مبتلا به آلرژی یا ترس از سگ، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. مسافران هیچ ارتباط مستقیمی با کارآگاهان سگ کووید19 نخواهند داشت.

این آزمایش از طریق دستمال مرطوب که روی پوست مسافر کشیده می شود و در یک فنجان قرار می گیرد است. در یک غرفه جداگانه، سگ نمونه را بو می کند. اگر سگ کووید19را تشخیص دهد، علامت فیزیکی ایجاد می کند.

 

اینکه چرا سگ ها می توانند ویروس را تشخیص دهند کاملاً مشخص نیست. با این حال، یک مطالعه اخیر در فرانسه نشان داد که سگهایی که برای بوییدن تفاوت بین عرق زیر بغل افراد سالم و کسانی که کووید 19دارند، آموزش دیده اند می توانند با اطمینان 95 درصد این کار را انجام دهند.

مطالعه اخیر دیگری در آلمان نشان داد که سگهایی که برای نمونه مشابه بزاق آموزش دیده اند می توانند کووید 19را با دقت 94 درصد تشخیص دهند. و محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه هلسینکی می گویند که سگ های آنها می توانند کووید 19 را با سطح اطمینان مشابه - "تقریباً 100 درصد" ، طبق اعلام شرکت هواپیمایی در مورد این طرح، تشخیص دهند.

آنا هیلم-بورکمن دامپزشک دانشگاه هلسینکی گفته است: "این تحقیق بیش از انتظارات ما بوده است.""سگ ها در گذشته سرطان و سایر بیماری ها را شناسایی کرده اند، اما ما از سهولت تشخیص ویروس کرونا برای سگ ها متعجب شده ایم."

همچنین در اینجا فقط دقت نیست که مهم است. سرعت تست وجود دارد. با یک آزمایش آزمایشگاهی، نتایج مدتی طول می کشد. سگ ها همچنین می توانند ویروس را زودتر از آزمایش های آزمایشگاهی، چند روز قبل از بروز علائم، تشخیص دهند.

فیناویا گفته آنها به یک نمونه بسیار کوچکتر نیاز دارند - 10 تا 100 مولکول، در مقابل 18 میلیون  ملکول مورد نیاز برای آزمایش های آزمایشگاهی.

 

مسافرانی که سگها نتیجه مثبتی برای آنها دارند به یک نقطه اطلاعات سلامت در فرودگاه هدایت می شوند.

ده سگ برای این کار آموزش دیده اند که همه آنها قبلاً تجربه تشخیص بو داشته اند. هر شیفت شامل چهار سگ خواهد بود.

سوزانا پااویلائینن از یک شرکت متخصص در آموزش سگ های تشخیص بو می گویذ: "سگها باید هر از گاهی استراحت کنند." "در حالی که دو سگ مشغول کار هستند، دو نفر دیگر در تعطیلات هستند. این خدمات عمدتا برای مسافرانی است که از خارج از کشور وارد می شوند.

خود سگ ها باید ایمن باشند. سگ ها می توانند آزمایش کووید19 مثبت داشته باشند، اما، طبق مطالعه انجام شده در ماه مه سال جاری، به نظر می رسد هیچ خطری برای سلامتی آنها ندارد و به نظر نمی رسد ویروس را به حیوانات دیگر منتقل کند.

بر اساس گزارش گاردین، برنامه آزمایشی قرار است به مدت چهار ماه اجرا شود و پس از آن نتایج ارزیابی خواهد شد. اگر خوب پیش برود، سگهای مایع شوی ممکن است در نهایت جایگزین انسانهایی شوند که در حال حاضر مسافران ورودی را برای ویروس کرونا آزمایش می کنند.

در همین حال، فنلاند تنها کشور سوار قطار سگ نیست.

کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی، فرانسه، شیلی، استرالیا و برزیل نیز در حال تحقیق در مورد استخدام سگ های تشخیص بو برای شناسایی سریعتر و ایمن تر کووید19 هستند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencealert.com/dogs-deployed-at-helsinki-airport-can-detect-covid-19-with-near-perfect-accuracy

زمان انتشار: یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91032

مطالب مرتبط :
نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان تکامل ژنوم انسانی در دانشگاه اوکیناوا؛

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان واحد تکاملی ژنوم انسانی در دانشگاه فارغ التحصیلان علوم و فناوری اوکیناوا،بر طبق یک بررسی گزارش کردند: مدتها پیش، در جنوب اروپا، انسانهای مدرن و نئاندرتالها حداقل یک برخورد داشتند که منجر به فرزندانی شد. اما هیچ کس احتمالاً پیش بینی نمی کند که این برخورد ۶۰ هزار سال بعد و در طی همه گیری ویروس کرونا بر جهان ما چنین تأثیر دلخراشی نیاز برای تهویه مکانیکی سه برابر بیشتر و مرگ و میر بیشتر داشته باشد.

تااخخخخخخخخخ

به تازگی مشخص شد :

نقص در پاسخ های ایمنی اولیه بدن زمینه ساز برخی موارد شدید COVID ۱۹ است.

COVID ۱۹ یک بیماری با علائم گسترده است، اما مشخص نیست که چرا برخی از مردم می میرند یا با کمک دستگاه های تنفس مصنوعی، نفس می کشند، در حالی که دیگران هرگز علائم بیماری را نشان نمی دهند.

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان؛

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با تاکید بر این که در عرصه علم و پژوهش خیلی به ایثارهایی از جنس ایثارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است،

درمان سرطان بدون استفاده از هیچ دارویی/ هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی

درمان سرطان بدون استفاده از داروهای شیمی درمانی امکان پذیر شد

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گویند: "برخلاف خرد متعارف، با یک رویکرد جدید استفاده از نانومواد به عنوان دارو به جای دارو برای درمان سرطان توانسته اند حدود ۸۰ درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین ببرند که از نظر کارایی هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی است.

مغز

روشی جدید برای تشخیص مولکول‌های انرژی در مغز

تیم تحقیقاتی مرکز سلامت مغز "دانشگاه تگزاس در دالاس" از طیف نگاری تشدید مغناطیسی (MRS) برای تمایز مولکول های انرژی در مغز بیماران مبتلا به اختلالات شناختی خفیف فراموشی استفاده می کند.

واکسن آنفولانزا

خبرگزاری علم و فناوری خبر می‌دهد

آدرس اشتباه شانه‌ساز درباره نحوه توزیع واکسن آنفولانزا/ واکسن آنفولانزا در داروخانه‌های مازندران توزیع نمی‌شود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: توزیع داروخانه‌ای واکسن آنفولانزا نداریم و تصمیم‌گیری درباره نحوه توزیع آن برعهده معاونت بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران است.

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند

ابراز نگرانی فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل؛

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند/ / ۵۲۵ هزار مرگ در سال ۲۰۲۱

فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل،استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو در خصوص ارتباط نگران کننده ای سل با ویروس کرونا هشدار داده و اعلام کرده: کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند. همچنین یک بررسی جدید توسط شبکه های جامعه مدنی جهانی می گوید: ۵۲۵ هزار مرگ سل از بیماری همه گیر کرونا در سال ۲۰۲۱ اتفاق می افتد.

حسگر

ابداع کوچکترین حسگر ذرات برای تشخیص آلاینده های مضر

دانشمندان اتریشی کوچکترین حسگر ذرات را ابداع کرده اند که برای شناسایی آلاینده های مضر به کار می رود و با ادغام در دستگاه های پوشیدنی و موبایل، تصویری کاملاً محلی از کیفیت هوا ارائه می دهد.

تجدید میثاق استادان بسیجی اصفهان با شهید شاخص سال « استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی» + عکس

به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس؛

تجدید میثاق استادان بسیجی اصفهان با شهید شاخص سال « استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی» + عکس

جمعی از استادان بسیجی اصفهان امروز پنج شنبه با حضور در گلستان شهدای اصفهان با حضور بر سر مزار شهید شاخص سال « استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی» و نثار شاخه های گل با این استاد شهید تجدید میثاق کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب