خبرگزاری علم و فناوری

یافته مجله انجمن قلب اروپا؛

داروی «هیدروکسی کلروکین» تاثیرات مخربی بر ضربان قلب ندارد

مقاله‌ای که مدعی شده بود که نتیجه این تحقیق نشان داده که هیدروکسی کلروکین هیچ فایده‌ای برای بیماران کووید۱۹ نداشته و حتی خطر بروز عوارضی چون آریتمی ضربان قلب و مرگ را بالا می‌برد، اکنون صحت آن زیر سوال رفته، و محققان پی بردند که درمان کوتاه مدت هیدروکسی کلروکین با ریتم ضربان قلب در بیماران مبتلا به COVID-۱۹ ارتباطی ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ مقاله‌ای که مدعی شده بود که نتیجه این تحقیق نشان داده که هیدروکسی کلروکین هیچ فایده‌ای برای بیماران کووید۱۹ نداشته و حتی خطر بروز عوارضی چون آریتمی ضربان قلب و مرگ را بالا می‌برد، اکنون صحت آن زیر سوال رفته، و محققان پی بردند که درمان کوتاه مدت هیدروکسی کلروکین با ریتم ضربان قلب در بیماران مبتلا به COVID-19 ارتباطی ندارد. این یافته تحقیقاتی است که (25 سپتامبر 2020) در EP Europace، مجله ای از انجمن قلب اروپا (ESC) منتشر شده است.

 

دکتر Alessio Gasperetti از مرکز قلب مونزینو میلان ایتالیا و بیمارستان دانشگاه زوریخ، سوئیس گفت: "این بزرگترین مطالعه برای ارزیابی خطر ریتم‌های خطرناک قلب (آریتمی) در بیماران COVID-19 تحت درمان با هیدروکسی کلروکین بود." "در گروه ما، میزان آریتمی کمی وجود دارد و هیچ کدام با هیدروکسی کلروکین همراه نیستند."

شواهد فعلی نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته بی اثر است اما بحث در مورد اثربخشی آن در فاز اولیه وجود دارد شناخته شده است که هیدروکسی کلروکین باعث ایجاد تغییر الکتریکی در قلب در برخی از بیماران می‌شود. به این دلیل که الگوی الکتروکاردیوگرام (ECG) وجود دارد،  و باعث زیاد شدن طول موج قلب (QT) شده می‌شود. این الگوی الکتریکی با افزایش خطر ضربان مرگبار قلب مرتبط است.

 

هیدروکسی کلروکین دهه هاست که برای درمان لوپوس و آرتریت روماتوئید و جلوگیری از مالاریا استفاده می‌شود. اما بیماری همه گیر COVID-19 اولین باری است که این دارو در تعداد زیادی از بیماران حاد با بیماری‌های متعدد و احتمالاً داروهای طولانی کننده دیگر QT دریافت می‌شود.

این مطالعه برای ارزیابی تغييرات الکتروکارديوگرام ECG و آریتمی در بیماران COVID-19 تحت درمان با هیدروکسی کلروکین در تنظیمات مختلف بالینی انجام شده است.

از مجموع 649 بیمار COVID-19 از هفت موسسه بین 10 مارس تا 10 آوریل 2020 مورد مطالعه قرار گرفتند. میانگین سنی آنها 62 سال بود و 46٪ مرد بودند. برای ارزیابی احتمال تغییر زیاد طول موج قلب (QT) و تصمیم گیری در زمینه تنظیم، از یک ماشین حساب استفاده شد. همه بیماران قبل از شروع درمان ECG و حداقل یک اندازه گیری داشتند.

در تمام مراکز، بیماران دو بار در روز 200 میلی گرم هیدروکسی کلروکین مصرف می‌کردند (یعنی در کل 400 میلی گرم در روز). بیش از نیمی از بیماران (6/58٪) در روز اول دوز بیشتری مصرف کردند، به این معنی که در آن روز 400 میلی گرم دو بار دریافت کردند (یعنی در کل 800 میلی گرم).

هیدروکسی کلروکین پس از شروع علائم در سه مرحله مختلف مراقبت انجام شد: 126 بیمار (4/19 درصد) بیمار در منزل مدیریت شدند، 495 نفر (3/76 درصد) در بخش پزشکی بستری شدند و 28 نفر (4/3 درصد) در ICU تحت درمان قرار گرفتند. مطابق با عمل واقعی، 30٪ بیماران داروی طولانی کننده QT و 13.6٪ سه داروی (از جمله هیدروکسی کلروکین) دریافت کردند.

 

طولانی شدن فاصله QT قابل توجهی در گروه کلی مشاهده شد، اما میزان افزایش در مناطق مختلف مراقبت از حد متوسط ​​و مشابه بود. مهمترین عوامل تعیین کننده طولانی شدن QT در طول درمان با هیدروکسی کلروکین تب در هنگام بستری و طول پایه QT بود.

طی پیگیری متوسط ​​16 روزه، هیچ آریتمی کشنده‌ای مشاهده نشد. در مجموع هفت بیمار (1.1٪) آریتمی بطنی جدی داشتند، اما هیچ یک از آنها مربوط به طولانی شدن QT یا درمان هیدروکسی کلروکین نبودند.

دکتر Gasperetti گفت: "درمان هیدروکسی کلروکین با افزایش QT همراه بود، همانطور که انتظار می رفت، اما این تغییر اندک بود. هیچ ارتباطی بین دارو و وقوع آریتمی وجود نداشت. این مطالعه نشان می‌دهد که تجویز هیدروکسی کلروکین، به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهای بالقوه افزایش دهنده QT، برای درمان کوتاه مدت بیماران COVID-19 در خانه یا بیمارستان بی خطر است، به شرط آنکه تحت ارزیابی و نظارت بر نوار قلب توسط پزشک قرار بگیرند. "

منبع خبر

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 91066

مطالب مرتبط :
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/o۳tgjjnWR۷Lci۷JDb۸ogKH-۹۷۰-۸۰.jpg.webp

مطالعه‌ای در چین نشان داد:

آیا استفاده از عینک می‌تواند خطر ابتلا به COVID-۱۹ را کاهش دهد؟

مطالعه‌ای در چین نشان داد که نسبت بیماران COVID-۱۹ که از عینک استفاده می‌کنند کمتر از افرادی است که از عینک استفاده نمی‌کنند. یک پزشک دانشگاه پکینگ معتقد است معالجه بیماران، بدون محافظ چشم امکان انتقال این بیماری را بیشتر می‌کند.

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹  ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹ ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید۱۹ استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، این ترکیب با افزایش ۴۰ درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

تت

آخرین یافته دانشمندان در دانشگاه کالگری:

سلولی‌ جدید کشف شد که می تواند قلب را درمان کند

محققان برای اولین بار یک دسته سلولی در مایع پریکارد در اطراف قلب کشف کرده اند که با استفاده از آن می توان درمانی بهتر برای بیمارانی با قلب آسیب دیده فراهم کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب