خبرگزاری علم و فناوری

تابش خطرناک فضایی بر روی ماه

میزان تابش از سوی ما در ماه اندازه گیری شده در حدود ۲۰۰ برابر بیشتر از سطح زمین و پنج تا ۱۰ برابر بیشتر از پرواز از نیویورک به فرانکفورت است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، در حالی که ایالات متحده آماده بازگشت انسان به ماه در این دهه است یکی از بزرگترین خطراتی که فضانوردان آینده با آن روبرو خواهند شد تابش فضایی است که می تواند باعث اثرات سلامتی طولانی مدت از آب مروارید گرفته تا سرطان و بیماری های تخریب عصبی شود.

 

اگرچه مأموریت های آپولو در دهه های 1960 و 1970 ثابت کرد که گذراندن چند روز در سطح ماه برای افراد ایمن است از این رو ناسا هر روز اندازه گیری تشعشعات انجام نمی داد که به دانشمندان کمک کند تا کمی مدت اقامت خدمه را تعیین کنند.

 

این سوال روز جمعه پس از انتشار یک تیم چینی-آلمانی در مجله Science Advances نتایج آزمایشی که توسط ناو Chang'E 4 در سال 2019 انجام شد ، حل شد.

 

رابرت ویمر-شوین دروبر ، همکار فیزیکدان در دانشگاه کیل به خبرگزاری فرانسه گفت: "تابش ماه بین دو تا سه برابر بیشتر از آنچه در ISS (ایستگاه فضایی بین المللی) دارید ، است."

 

وی افزود: "این باعث می شود كه اقامت شما تقریباً به دو ماه در سطح ماه محدود شود" و درصورت توجه به قرار گرفتن در معرض تابش از سفر تقریباً یك هفته ای در آنجا و هفته گذشته نیز مورد توجه قرار گرفت.

 

چندین منبع در معرض تابش وجود دارد: پرتوهای کیهانی کهکشانی ، حوادث پراکنده ذرات خورشیدی (به عنوان مثال از شراره های خورشیدی) و نوترون ها و پرتوهای گاما از فعل و انفعالات بین تابش فضا و خاک ماه.

 

تابش با استفاده از واحد غربال اندازه گیری می شود که مقدار جذب شده توسط بافت های انسانی را کم می کند.

این تیم دریافت که قرار گرفتن در معرض تابش ماه 1،369 میکروسیورت در روز است که حدود 2.6 برابر بیشتر از دوز روزانه خدمه ایستگاه فضایی بین المللی  می باشد.

 

دلیل این امر این است که ISS هنوز تا حدی توسط حباب مغناطیسی محافظ زمین به نام مغناطیس کره محافظت می شود که بیشترین تابش را از فضا منحرف می کند.

 

جو زمین محافظت بیشتری برای انسان در سطح ایجاد می کند اما هرچه بالاتر برویم بیشتر در معرض آن هستیم.

 

ویمر-شوینگروبرر افزود: "میزان تابش از سوی ما در ماه اندازه گیری شده در حدود 200 برابر بیشتر از سطح زمین و پنج تا 10 برابر بیشتر از پرواز از نیویورک به فرانکفورت است."

 

ناسا در نظر دارد تا سال 2024 انسان را تحت مأموریت آرتمیس به ماه بیاورد و گفته است كه برنامه هایی برای حضور طولانی مدت دارد كه شامل فضانوردانی كه در سطح زمین كار می كنند و زندگی می كنند.

 

اگر بخواهیم انسان بیش از دو یا سه ماه وقت بگذارد برای ویمر-شووینروبر یک کار اساسی وجود دارد بطوریکه زیستگاه هایی را بسازید که با پوشاندن آنها با 80 سانتی متر (30 اینچ) خاک ماه در برابر اشعه محافظت شوند.

 

مترجم: حسین استواری

منبع: www.sciencealert.com

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91078

مطالب مرتبط :
عینک و کرونا

آیا استفاده از عینک از شما در برابر ویروس کرونا محافظت می کند؟

محققان در چین دریافتند که به نظر می رسد افرادی که از عینک استفاده می کنند کمتر در معرض ابتلا به COVID-۱۹ قرار دارند

آنزیم

آنزیمی قدرتمند در از بین بردن پلاستیک

هیبرید آنزیم جهش یافته تازه ایجاد شده شش مرتبه در فرو بردن (بلع) پلاستیک قوی تر است.

۰

پیوند شگفت‌آور نئاندرتال و دنیسوان با مردان امروزی

مطالعه جدید DNA نئاندرتال و دنیسوان پیوند شگفت آوری با مردان امروزی را نشان می دهد.

متن

توسط محققین ژاپنی انجام شد؛

ساخت ماسک هوشمندی که می تواند نقش یک مترجم حرفه ای را برای شما بازی کند +فیلم و عکس

به تازگی محققان ژاپنی موفق به ساخت نوعی ماسک هوشمند شده اند که علاوه بر قابلیت ها فراوانی که دارد می تواند سخنان شما را به ۸ زبان ترجمه نماید .

۱

براساس مطالعات و تحقیقات انجام شده؛

کشف اسلحه و مهمات مخفی شده با روشی خیره کننده

مهندسین روش ساده و خیره کننده ای را برای شناسایی بمب ها و اسلحه های مخفی کشف کرده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب