خبرگزاری علم و فناوری

درمان سرطان بدون استفاده از داروهای شیمی درمانی امکان پذیر شد

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گویند: "برخلاف خرد متعارف، با یک رویکرد جدید استفاده از نانومواد به عنوان دارو به جای دارو برای درمان سرطان توانسته اند حدود ۸۰ درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین ببرند که از نظر کارایی هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس آلرت، محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گویند: "برخلاف خرد متعارف، با یک رویکرد جدید استفاده از نانومواد (استفاده از نانوذره ای که در یک آمینو اسید خاص به نام  ال- فنیل آلانین پوشانده شده است) به عنوان دارو به جای دارو برای درمان سرطان توانسته اند حدود 80 درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین ببرند، که از نظر کارایی هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی است.

یکی از جدیدترین روشهای پیشگام دانشمندان برای درمان سرطان، استفاده از حمله یواشکی اسب تروا برای تحریک تخریب خود در سلولهای سرطانی است - همه اینها بدون استفاده از داروها است.

نکته کلیدی در این روش استفاده از نانوذره ای است که در یک آمینو اسید خاص به نام  ال- فنیل آلانین پوشانده شده است، یکی از چندین اسیدی که سلول های سرطانی برای رشد به آن اعتماد می کنند. ال فنیل آلانین توسط بدن ساخته نمی شود، اما از گوشت و محصولات لبنی جذب می شود.

در آزمایش روی موش ها، نانوذره - به نام Nano-pPAAM یا نانوسکوپی فنیل آلانین تقلید آمینو اسید متخلخل سلول های سرطانی را به طور خاص و به طور موثر از بین برد، و به عنوان یک اسید آمینه دوستانه ظاهر می شود قبل از اینکه سلول ها خود را از بین ببرند.

هنگامی که نانوذره تولید برخی مواد شیمیایی معروف به گونه های واکنش اکسیژن  (ROS) را به بیش از حد می رساند، حالت خود تخریب آغاز می شود. کافی است سلولهای سرطانی را پایین بیاورید و سلولهای سالم و همسایه را دست نخورده باقی بگذارید.

 

دالتون تای، دانشمند مواد، از دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گوید: "برخلاف خرد متعارف، رویکرد ما شامل استفاده از نانومواد به عنوان دارو به جای [به عنوان] دارو است."

"در اینجا، خواص انتخابی و از بین بردن سرطان Nano-pPAAM ذاتی است و نیازی به فعال شدن توسط هر محرک خارجی ندارد. اسید آمین الفنیل آلانین به عنوان یک اسب تروا عمل می کند - یک خرقه برای پوشاندن نانو درمانی در داخل. "

نشان داده شد که نانو-pPAAM حدود 80 درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین می برد، تقریباً هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی (البته بدون همه عوارض جانبی). گرچه برای سلولهای سرطانی خطرناک است، اما براساس یک نانوذره سیلیس تنظیم شده است که توسط تنظیم کننده های مواد غذایی ایالات متحده برای انسان بی خطر است.

این روش باید تولید این نوع درمان را ساده کند، اگرچه راهی وجود دارد که این آزمایشات آزمایشگاهی منجر به درمان های موثر برای افراد شود. تاکنون فقط آزمایش های آزمایشگاهی و موش انجام شده است، اما نتایج اولیه امیدوار کننده است - فقط یکی از چندین روشی که دانشمندان می خواهند بدن را از سرطان خلاص کنند.

بسیاری از مطالعات اخیر روشهایی را بررسی کرده اند که در آن نانوذرات می توانند سلولهای سرطانی را بدون ایجاد مزاحمت بیش از حد در بدن بهتر، هدف قرار دهند، اما آنها معمولاً مملو از داروها هستند، که در اینجا چنین نیست.

این به سرطان های عود کننده  که سرانجام نسبت به داروهایی که ما آنها را بمباران می کنیم مقاوم می شوندکمک می کند: در اینجا هیچ دارویی وجود ندارد، بنابراین چیزی نیست که در برابر آن مقاوم شود.

تان ارن یو، متخصص سرطان پستان، از بیمارستان تان تاک سنگ در سنگاپور، که در این مطالعه نقش نداشت، می گوید: "این رویکرد جدید می تواند نویدبخش زیادی برای سلول های سرطانی باشد که نتوانسته اند به درمان متداول مانند شیمی درمانی پاسخ دهند."

این تحقیق در Small منتشر شده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencealert.com/a-new-cancer-treatment-uses-a-trojan-horse-approach-and-no-drugs

زمان انتشار: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸:۰۰

شناسه خبر: 91086

مطالب مرتبط :
سرطان

نانوذرات کلسیم می تواند به مقاومت دارویی سرطان کمک کند

محققان دانشگاه ژنگژو دریافته اند که انفجار کلسیم می تواند مکانیسم دفاعی سلول های سرطانی را از درون تضعیف کرده و داروها را بار دیگر موثر سازد.

سرطان

طراحی جدید فناوری نانو امید به درمان سرطان را فراهم می کند

محققان آمریکایی موفق شدند با استفاده از فناوری نانو امکان تحویل "واکسن" شخصی سازی شده را برای درمان سرطان فراهم کنند.

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

توسط محققان یک شرکت دانش بنیان؛

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

محسن مسگریان مدیر عامل شرکت دانش بنیان سان طب گفت: سامانه سانکو (SunCO) ، سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی در کشور است که توسط محققان شرکت دانش بنیان سان طب منطبق و برحسب نیاز کشور طراحی و از سال ۱۳۹۳ در برخی بیمارستانها نصب و راه اندازه شده، و در حال حاضر تا قبل از شیوع کرونا ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی این سامانه را در بیمارستانهای خود بکار گرفته بودند اما در طی امسال تعداد دانشگاههای علوم پزشکی کاربر این سامانه به ۱۷ رسیده و ۵ دانشگاه علوم پزشکی دیگر هم در حال مذاکره برای نصب این سامانه شده اند.

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان تکامل ژنوم انسانی در دانشگاه اوکیناوا؛

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان واحد تکاملی ژنوم انسانی در دانشگاه فارغ التحصیلان علوم و فناوری اوکیناوا،بر طبق یک بررسی گزارش کردند: مدتها پیش، در جنوب اروپا، انسانهای مدرن و نئاندرتالها حداقل یک برخورد داشتند که منجر به فرزندانی شد. اما هیچ کس احتمالاً پیش بینی نمی کند که این برخورد ۶۰ هزار سال بعد و در طی همه گیری ویروس کرونا بر جهان ما چنین تأثیر دلخراشی نیاز برای تهویه مکانیکی سه برابر بیشتر و مرگ و میر بیشتر داشته باشد.

۲۲

در تحقیقات پژوهشگاه رویان به نتیجه رسید؛

شناسایی مهارکننده سرطان روده بزرگ

بتازگی و بنا به تحقیقات پژوهشگران ایرانی در پژوهشگاه رویان، موفق به معرفی hsa-miR-۳۶۵۸ به عنوان سرکوب‌کننده بیان ژن OCT۴ و مهارکننده تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان؛

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با تاکید بر این که در عرصه علم و پژوهش خیلی به ایثارهایی از جنس ایثارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است،

۱

توسط مبتکر یزدی صورت گرفت؛

ابداع شیوه نوین برای کشت هیدروپونیک

مبتکر یزدی شیوه نوینی برای کشت علوفه به روش هیدروپونیک ابداع کرده است که علی رغم نتایج چشمگیر با بی مهری مسئولین مواجه شده است.

سگهای در فرودگاه فنلاند کووید۱۹ را با دقت صددرصد تشخیص می دهند/ چندین کشور پیگیر این روش هستند

سگهای فرودگاه فنلاند کووید۱۹ را با دقت صددرصد تشخیص می دهند/ چندین کشور پیگیر این روش هستند

مسافران در فرودگاه هلسینکی فنلاند از اوایل این هفته راهی سریعتر - و بسیار مبهم تر - برای آزمایش کووید۱۹ با تیمی از سگهای تشخیص بو و با دقت تقریبا" صددرصد خواهند داشت. فنلاند پیشگام، اما کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی، فرانسه، شیلی، استرالیا و برزیل نیز پیگیر این موضوع هستند.

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند

ابراز نگرانی فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل؛

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند/ / ۵۲۵ هزار مرگ در سال ۲۰۲۱

فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل،استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو در خصوص ارتباط نگران کننده ای سل با ویروس کرونا هشدار داده و اعلام کرده: کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند. همچنین یک بررسی جدید توسط شبکه های جامعه مدنی جهانی می گوید: ۵۲۵ هزار مرگ سل از بیماری همه گیر کرونا در سال ۲۰۲۱ اتفاق می افتد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب