خبرگزاری علم و فناوری

توسط مخترع اردبیلی تحقق یافت؛

ابداع دستگاه تصفیه میکروبی هوا

مخترع بسیجی اردبیلی توانست دستگاه تصفیه میکروبی هوا را ابداع کند که قدرت تخریبی آن روی افراد حاضر در محل را کاهش داده و صرفا هوای محیط را در معرض پرتو قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم تحقیقات گسترده در خصوص روش های مبارزه با گسترش آلودگی، مخترع بسیجی اردبیلی یک دستگاه مبتنی بر اثر پرتو فرابنفش طراحی و ابداع کند.

این پرتو در قیاس با پرتو گاما و ایکس کم انرژی تر بوده و قدرت تخریب کمتری نسبت به پرتوهای مذکور دارد، اما در عین حال قدرت نفوذ آن در ماده ژنتیکی موجودات اثبات شده و سبب ایجاد شکست و تخریب در ماده ژنتیکی می گردد.

دکتر میثم رادفر، دانش آموخته مقطع دکتری کشاورزی هسته ای و بیوتکنولوژی گیاهی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: با توجه به انتشار آلودگی از افراد به هوای پیرامون و تنفس هوای محیط توسط سایر افراد حاضر در آن محل، تمرکز روی میکروب کشی هوا بوده و بر اساس آن این دستگاه را طراحی کرده است تا علی رغم استفاده از این پرتو، قدرت تخریبی آن روی افراد حاضر در محل را کاهش داده و صرفا هوای محیط را در معرض پرتو قرار دهد.

وی افزود: این پرتو روی ماده ژنتیکی موجودات تاثیر می گذارد و انسان نیز از این قاعده مستثنی نیست. عدم شناخت نسبت به این پرتو سبب شده است تا افرادی از این پرتو روی ضد عفونی سطوح و افراد استفاده نمایند که این امر خطر ایجاد جهش در سلول های پوست و چشم را داشته و به هیچ وجه توصیه نمی شود، ضمنا برخی افراد سودجو نیز با توجه به رنگ آبی پرتو، لامپ های معمولی آبی رنگ را بجای پرتو ساز فرابنفش اقدام نموده اند که افزایش آگاهی عمومی می تواند در جلوگیری از وقوع این اتفاقات بسیار سودمند باشد.

تعبیه سیستم تولید گاز ازن در این دستگاه

با توجه به حجم تردد افراد در برخی مکان ها و ماندگاری ویروس در هوا به مدت چند ساعت، به این دستگاه سیستم تولید گاز ازن نیز اضافه گردید تا با انتشار آن در غلظت بالا بتوان نسبت ضد عفونی فضاهای پر تردد اقدام نمود، این سیستم با شدت بسیار بالا نسبت به تولید گاز ازن اقدام می نماید، گاز ازن بدلیل ماهیت ضد عفونی کنندگی آن و نیز به دلیل شکل گازی آن می تواند در تمام جهات حرکت نموده و خاصیت اکسید کنندگی قوی آن قابلیت تخریب روی غشا ویروس ها و باکتری ها را دارد.

گاز ازن در مواقع بارندگی در اثر رعد و برق نیز ایجاد می شود و بوی مطبوع به هنگام رگبار ناشی از تولید و انتشار گاز ازن می باشد.

اما این گاز نیز نباید بصورت غیر اصولی مورد استفاده قرار گیرد، هر چند سلول های انسانی آنزیم های مقابله با اکسید شوندگی دارند اما در غلظت بالا توان مقابله با شدت ازن منتشر شده در محیط را ندارند.

علی رغم دو سیستم تعبیه شده در دستگاه، سیستم تولید بخار سرد نیز به دستگاه اضافه شد تا با مرطوب کردن هوا، تاثیر گاز ازن را بیشتر نماید.

بدلیل تاثیر مثبت صوت در بهبودی بیماران، سیستم صوتی نیز در دستگاه تعبیه شد تا قابلیت پخش صوت را از طریق اتصال آن به بلوتوث فراهم آورد.

با استفاده از سنسور اولتراسونیک، یک بخش الکل پاش نیز به دستگاه اضافه شد تا افراد در صورت نیاز نسبت به استفاده از این سیستم اقدام نمایند.

دکتر رادفر گفت: این دستگاه توسط معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه امام رضا (ع) مشهد مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر در صدد تست گیری آزمایشگاهی آن به منظور استفاده گسترده از این محصول در مراکز درمانی در جهت کاهش بار میکروبی منتشره در این مراکز و کاهش احتمال آلودگی کادر درمان هستیم.

وی ادامه داد: هدف از این کار متمرکز شدن بر روی توسعه وسیله ای است که با استفاده از آن بتوان یک فضای امن نسبت به بازگشایی عمومی حرم ائمه اطهار مخصوصا حرم امام رضا (ع) است.

دکتر رادفر فعالیت های مختلف در حوزه های علمی دارد و رساله وی در مقطع دکتری بررسی تفاوت ایجاد شده در توالی نوکلئوتیدهای RNA در گیاه گندم مقاوم به خشکی ای می باشد که توسط پرتو گاما در آن جهش زایی القا شده و مقاومت به خشکی آن حاصل شده است.

نتیجه این کار شناسایی ژن مربوط به ایجاد خشکی و مکانیسم فعالیت آن در گیاه گندم می باشد.

چندین ثبت اختراع و نیز چند طرح صنعتی نیز در سابقه فعالیت های وی وجود دارد.

زمان انتشار: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸:۲۹

شناسه خبر: 91103

مطالب مرتبط :
رشته

چرا درصد زیادی از دانشجویان به رشته خود علاقه ندارند؟

انتخاب مسیر شغلی و تحصیلی یکی از مهمترین بخش های زندگی هر فرد می باشد. دلیل اصلی و ریشه این بی علاقگی به انتخاب های نادرست رشته تحصیلی و یا شغلی برمی گردد.

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان؛

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با تاکید بر این که در عرصه علم و پژوهش خیلی به ایثارهایی از جنس ایثارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است،

۵۴۴۱۲۲

در تحقیقی جدید کشف شد :

فناوری پوشیدنی از گاز ازون برای از بین بردن باکتری های زخم های مزمن استفاده می کند

گاز ازون تولید شده توسط دستگاه باعث از بین رفتن باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک از طریق یک فرآیند اکسیداسیون شده که دیواره سلول های میکروب ها را می شکافد.

خبرگزاری علم و فناوری

توسط نخبه مازندرانی طراحی و ساخته شد :

دستگاه دوخت ماسک به روش مافوق صوت(اولتراسونیک)

مافوق صوت نخبه مازندران موفق به طراحی و ساخت دسته جوش اولتراسوند بر روی جک هیدرولیک خودکار شده تا علاوه بر دوختش کش برای دوخت پارچه ماسک چسب را هم حذف کرده است.

عکس ۱۵۲۰۳

برای استفاده مدیران؛

آینه‌ هوشمند ایرانی ساخته شد.

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت آینه‌های هوشمندی شدند که قابلیت کاربرد در اتاق مدیران و ساختمان های مسکونی را دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب