خبرگزاری علم و فناوری

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان؛

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با تاکید بر این که در عرصه علم و پژوهش خیلی به ایثارهایی از جنس ایثارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است،

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان در اولین وبینار تخصصی «ویژگیهای منحصر بفرد دفاع مقدس و بازتولید آموزه ها، ارزشها و نمادهای ایثار و مقاومت» که به همت بسیج اساتید استان اصفهان برگزار  شد، با تاکید بر این که در عرصه علم و پژوهش خیلی به ایثارهایی از جنس ایثارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: ما کم نداشتیم آدم‌هایی که بعد از جنگ می‌گفتند شما چیزی نمی‌توانید بسازید، قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است، به دانشمندان باید فرصت و میدان داد تا اثرات آن را ببینیم.

وی با بیان این که این جلسه بهانه ای است برای این که ببینیم آیا با گذشت چندسالی از پایان جنگ، ارزش‌ها و گزاره‌هایی که به دست آوردیم برای ادامه راه به درد امروز ما می‌خورد، گفت: در ابتدا باید این سابقه را پیدا کرد که ایثار و مقاومت به چه میزانی در فرهنگ ما ریشه دارد، همه انبیای الهی مؤمنان را به ایثار و مقاومت دعوت می‌کردند، تنها نصیحت قرآن هم قیام و حرکت برای خدا است.

 

ما ملتی بودیم که بارها شکست خوردیم

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان سپس با اشاره‌ به روندی از تاریخ حملات گروه‌های مختلف از جمله انگلیسی‌ها، روس‌ها، رومی‌ها، افغان‌ها و مغولان به ایران و نتیجه مواجهه با آن‌ها، افزود: ما ملتی بودیم که بارها شکست خوردیم و در قراردادهای سیاسی و نه جنگ تکه تکه‌های ایران را از دست دادیم، در مبارزه با افغان‌ها در پایان دوره صفوی بسیار ضعیف و مایه سرافکندگی بودیم.

 

وقتی تاریخ را می‌بینیم دفاع مقدس حماسه بی‌نظیری بوده است

مطیع ادامه داد: از این نوع گذشته تاریخی و مواجهه با دشمنان به این رسیدیم که رزمندگان با میل خود به جنگ می‌رفتند، وقتی تاریخ را می‌بینیم دفاع مقدس حماسه بی‌نظیری بوده است، اگر در مبارزه با نفس و جهاد اکبر پیروز نشویم در جهاد اصغر و مبارزه با دشمن آن هم در فضای رسانه‌ای و اقتصادی فعلی نمی‌توانیم به پیروزی برسیم.

اگر در گام دوم خودسازی، توسل، توجه و ذکر نداشته باشیم در عرصه‌های مختلف از جمله دیپلماسی خارجی در مقابله با استکبار و شیاطین کم می‌آوریم

این استادن دانشگاه با تأکید بر لزوم توجه به خودسازی و مبارزه با نفس و در پی آن تزریق روحیه ایثار و مقاومت در جامعه در عرصه معنویت و اخلاق، بر این نکته که خودسازی در جوان‌ها امروز بیشتر نیاز است، تاکید کرد و گفت: اگر در گام دوم خودسازی، توسل، توجه و ذکر نداشته باشیم در عرصه‌های مختلف از جمله دیپلماسی خارجی در مقابله با استکبار و شیاطین کم می‌آوریم، جوان‌های ما در دوران دفاع مقدس محکم ایستاده و هیچ وقت فرار نکردند.

 

 

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با بیان اینکه در ادامه به دنبال این هستیم که به این سؤال جواب بدهیم که از این تجربه چه طور می‌توان در تحقق گام دوم انقلاب استفاده کرد و گفت: در عرصه علم و پژوهش خیلی به این ایثارها نیاز داریم، ما کم نداشتیم آدم‌هایی که بعد از جنگ می‌گفتند شما چیزی نمی‌توانید بسازید، قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است، به دانشمندان باید فرصت و میدان داد تا اثرات آن را ببینیم.

 

در اقتصاد هیچ وقت انقلاب و اسلام وارد نشده است

وی در ادامه با تأکید بر استفاده از این تجریبات در عرصه اقتصاد، بیان کرد: با صراحت اعلام می‌کنم که در اقتصاد هیچ وقت انقلاب و اسلام وارد نشده است، البته مجلس دوره قبل مصوبه‌ای تصویب کرد که امید داریم اجرایی شود که می‌تواند مقداری مؤثر باشد، اقتصاد باید درون‌گرا باشد و خودش را بشناسد و روی پای خودش بایستد، خدا کمک می‌کند به شرط اینکه صداقت داشته باشیم، اما در کل روحیه جهادی و انقلابی در اقتصاد ما نیامده است، اقتصاددان‌ها هم حرف‌های غربی‌ها یا شرقی‌ها را تکرار می‌کنند.

مطیع در ادامه به عدالت و مبارزه با فساد اشاره  کرد و از انجام اقداماتی خوبی در این زمینه سخن گفت و ادامه داد: در دفاع مقدس به بهترین نحو عدالت‌محوری رعایت می‌شد، عدالت باید در درون ما محقق شده و بعد به جامعه سرایت کند و قانون شود، کارهای خوب قوه قضاییه را در تحقق عدالت باید دید و حمایت فکری و رسانه‌ای کرد وگرنه عقیم می‌شود.

 

در گام دوم دیگر نباید اشتباهات تکرار شود

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان اضافه کرد: محور بعدی استقلال و آزادی است که در این عرصه بسیار خوب بودیم و از خیلی کشورهای جهان جلوتر هستیم و قابل مقایسه نیستیم که خون بهای زیادی برای آن داده شده و زحمات زیادی کشیده شده است.

وی در ادامه به عزت ملی و روابط خارجی اشاره و عنوان کرد: تحقق این مورد به دولت‌های مختلف بستگی داشته است، در بعضی دولت‌ها نمره قبولی داشته و در بعضی قبول نشدیم، در گام دوم دیگر نباید اشتباهات تکرار شود، بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب یک بار در سال ۹۷ به آمریکا اعتماد کردیم، چون نسل جدید خیلی آگاه نبود و برای تمام شدن حجت بر نسل جدید باید این کار انجام می‌شد.

مطیع ایثار و از خودگذشتگی را از دیگر عرصه‌ها دانست که به خوبی در جنگ متجلی شد و ابراز کرد: قطع تعلق از دنیا یکی دیگر از عرصه هاست، کار کردن با شدت و تلاش بی وقفه در افق بلند بدون تعلق به دنیا باید داشته باشیم، از حرف نو زدن و کار نو کردن و خلاقیت و ابتکار نباید ترسید، هوش، توان و قدرتتان کمتر نیست، شهدای هسته ای این را نشان داده و رستاخیز علمی را شروع کردند، شهید طهرانی‌مقدم این را نشان داد که بخواهیم می‌شود؛ تفکر لیبرال و تکنوکرات اما در مقابل این دیدگاه قرار دارد و نگاهشان به غرب است، بچه‌های جبهه از کار نو و خلاقیت نترسیدند و حماسه آفریدند.

 

خطر تبدیل جنگ به موزه‌ و نوستالژی

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان تصریح کرد: یکی دیگر از فاکتورهای جنگ جوانگرایی و میدان دادن به جوانان بود، جنگ کارخانه آدم‌سازی بود، جوانان مدافع امنیت، مدافع حرم و مدافع سلامت شدند، در جنگ رسانه‌ای و اقتصاد هم باید به جوانان میدان داد، در دفاع مقدس امام راه را به جوان‌ها نشان داد.

وی با اشاره به اینکه شهید خرازی به خبرنگارها گفته بود جنگ را درست بنویسید، درشت ننویسید، اظهار کرد: اگر جنگ را درست بنویسیم می‌بینیم جهاد همیشگی است، مؤمن همیشه و بی‌وقفه باید مجاهده و تلاش کند، بعضی جوان‌ها شبانه‌روزی کار علمی می‌کنند، در شرایط فعلی بعضی از پزشکان و پرستارها شبانه‌روزی در حال تلاش هستند، دکتر میرخانی رئیس بیمارستان هزار تختخوابی امام خمینی(ره) تهران همیشه جهادگر بود.

 

مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جنگ موزه‌ای نیست

مطیع در ادامه خاطرنشان کرد: در مواجهه با دفاع مقدس خطراتی هم داریم و خطر این است که به جنگ موزه‌ای و به صورت نوستالژی و مناسبتی نگاه شود، در حالی که جهاد همیشه ادامه دارد، در پیام پذیرش قطعنامه احساس می‌کنید که جنگ دوباره شروع شده است، البته جنگ تمام نشده بود بلکه جبهه عوض شد و خواسته می‌شود که بسیج طلبه و دانشجو راه‌اندازی شود، اگر اقتصاددان‌ها و عالمان علوم انسانی این را می‌فهمیدند وضع ما بهتر از این بود؛ اما مدافعان امنیت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و فعالان عرصه جهاد علمی دریافتند که جنگ موزه‌ای نیست.

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان در ادامه تصریح کرد: خیلی خوب است که در هر شهری موزه دفاع مقدس داشته باشیم اما به این بسنده کردن خیانت به جهاد و نفهمیدن پیام قطعنامه امام و پیام مجاهدان تاریخ است؛ روحیه دفاع، جهاد، خودباوری و حل مشکلات را در گام دوم بیشتر نیاز داریم.

 

آقایی که می‌گوید ما فقط آبگوشت بزباش می‌توانیم درست کنیم، اصلاً نمی‌فهمد طهرانی‌مقدم یعنی چه

وی در ادامه از بعضی اساتید انتقاد کرد که مقالاتی ناظر به مشکلات دیگر کشورها می‌نویسند اما به کشور خودمان توجه نمی‌کنند و این کار را بردگی علمی دانست و تأکید کرد: با پیشرفت‌های علمی کاملاً موافقیم اما باید ناظر به مشکلات کشور و درد و گرفتاری‌های خودمان کار کرده و اهم و مهم کنیم؛ ما که در عرصه نظامی پیشرفت کردیم در عرصه‌های دیگر نمی توانستیم پیشرفت کنیم؟

مطیع فراموش شدن روحیه جهادی و ایثار و مقاومت را مانع پیشرفت در سایر عرصه‌ها دانست و عنوان کرد: آقایی که در تلویزیون می‌گوید ما فقط آبگوشت بزباش می‌توانیم درست کنیم، تفکرش همین است؛ اصلاً نمی‌فهمد طهرانی‌مقدم یعنی چه، مجید شهریاری را چه طور می‌نویسند، مصطفی احمدی روشن چه می‌گفت.

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان تصریح کرد: روحیه جهادی در علوم انسانی، خودروسازی و اقتصاد نیامده است، جایی که رفته درخشان شد؛ رستاخیز علمی کشور آغاز شده و در گام دوم باید به اوج برسیم.

 

اگر به جوان‌ها اسطوره ندهیم سلبریتی‌ها الگو می‌شوند

وی با تأکید بر اینکه ما به اسطوره هم خصوصاً برای نسل جوان و نوجوان نیاز داریم، افزود: هر جامعه‌ای به لحاظ روانشاسی به اسطوره نیاز دارد اگر هم نداشته باشند اسطوره می‌سازند؛ اگر به جوان‌ها اسطوره ندهیم سلبریتی‌ها الگو می‌شوند که اکثرشان لیاقت ندارند الگوهای جوان‌ها شوند و عکسشان روی لباس و صفحه گوشی جوان‌ها باشد.

مطیع با اشاره به اینکه امیرکبیر، تختی، شریعتی، مطهری ، چمران، همت، خرازی و آوینی اسطوره بودند، اذعان کرد: بهترین اسطوره الآن حاج قاسم سلیمانی است، لزومی نیست حاج قاسم را درشت نوشت باید درست نوشت، ما به فرهنگ رفتار و سبک زندگی حاج قاسم نیاز داریم؛ بچه‌هایی که در فضای مجازی کار می‌کنند دوران دانلود کردن تمام شده باید آپلود کرد، نباید در عرصه رسانه‌ای کم بیاورید.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳:۳۱

شناسه خبر: 91104

مطالب مرتبط :
تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی، با بیان این که انقلاب اسلامی ایران مظهر دگر اندیشی در جهان مدرن است، گفت: بیانیه ناظر بر حرکت کلان ملت است از استاد تا دانشجو تا نخبگان در رده های مختلف در رسته ها و رشته های گوناگون باید جایگاه خود را پیدا کنند.

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم/ نخبه ها در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند

وحید جلیلی مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی بابیان این که ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم، گفت: دهها هزار نخبه داریم اما در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند.

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

توسط محققان یک شرکت دانش بنیان؛

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

محسن مسگریان مدیر عامل شرکت دانش بنیان سان طب گفت: سامانه سانکو (SunCO) ، سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی در کشور است که توسط محققان شرکت دانش بنیان سان طب منطبق و برحسب نیاز کشور طراحی و از سال ۱۳۹۳ در برخی بیمارستانها نصب و راه اندازه شده، و در حال حاضر تا قبل از شیوع کرونا ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی این سامانه را در بیمارستانهای خود بکار گرفته بودند اما در طی امسال تعداد دانشگاههای علوم پزشکی کاربر این سامانه به ۱۷ رسیده و ۵ دانشگاه علوم پزشکی دیگر هم در حال مذاکره برای نصب این سامانه شده اند.

نظرسنجی :WHO کووید۱۹خدمات بهداشت روانی را در ۹۳٪ کشورها متوقف کرد

نظرسنجی WHO: کووید۱۹خدمات بهداشت روانی را در ۹۳٪ کشورها متوقف کرد

، بر اساس یک نظرسنجی جدید سازمان بهداشت جهانی، بیماری همه گیرکووید۱۹ خدمات بهداشت روان را در ۹۳٪ از کشورهای جهان مختل یا متوقف کرده است. نظرسنجی از ۱۳۰ کشور اولین داده جهانی را ارائه داده و نشان دهنده تأثیر مخرب کووید۱۹ در دسترسی به خدمات بهداشت روان و نیاز فوری به افزایش بودجه را تأکید می کند.

دکتر رحیمی

مسئول سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري کشور؛

نخستين توصيه رهبري در بيانيه گام دوم ، علم و فناوري است

معاون بسیج علمی و پژوهش و فناوری کشورگفت: در بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي، مقام معظم رهبري، علم و فناوري را به عنوان نخستين توصيه بيان کردند.

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان تکامل ژنوم انسانی در دانشگاه اوکیناوا؛

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان واحد تکاملی ژنوم انسانی در دانشگاه فارغ التحصیلان علوم و فناوری اوکیناوا،بر طبق یک بررسی گزارش کردند: مدتها پیش، در جنوب اروپا، انسانهای مدرن و نئاندرتالها حداقل یک برخورد داشتند که منجر به فرزندانی شد. اما هیچ کس احتمالاً پیش بینی نمی کند که این برخورد ۶۰ هزار سال بعد و در طی همه گیری ویروس کرونا بر جهان ما چنین تأثیر دلخراشی نیاز برای تهویه مکانیکی سه برابر بیشتر و مرگ و میر بیشتر داشته باشد.

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

تصفیه هوا

توسط مخترع اردبیلی تحقق یافت؛

ابداع دستگاه تصفیه میکروبی هوا

مخترع بسیجی اردبیلی توانست دستگاه تصفیه میکروبی هوا را ابداع کند که قدرت تخریبی آن روی افراد حاضر در محل را کاهش داده و صرفا هوای محیط را در معرض پرتو قرار می دهد.

ویلچر

با این ویلچر معلولین می توانند به راحتی به هر مکانی که می خواهد حرکت کنند !

به تازگی نوعی ویلچر برقی به نام "Scoozy" ساخته شده است که معلولین به کمک آن می توانند بدون نیاز به کمک کسی به هر مکانی که می خواهند حرکت کند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب