مصاحبه لایو وکالت

مصاحبه لایو وکالت

  1. قانون استقلال کانون وکلا متعلق به 65 یا 66 سال پیش است و اختیار هر نوع تغییری در قوانین وکالت و کانون وکلا را به خود کانون داده است اما کانون وکلا با وجود تمام اعتراضاتی که به این قانون وجود دارد نه تنها در برابر هر فشار و پیشنهادی از بیرون به شدت مقاومت می‌کند بلکه خودش هم دست به اصلاح نمی‌زند
  2. در مورد محدودیت تعداد قاضی و دادستان این توجیه وجود دارد که این مشاغل مانند دیگر مشاغل قوه قضاییه، قرار است کارمند دولت بشوند و از دولت حقوق بگیرند، یعنی "آزمون قضاوت" یک "آزمون استخدامی" است پس دولت با توجه به بودجه‌ای که دارد و تعداد کارمندی که نیاز دارد هر ساله تعداد محدودی قاضی جدید استخدام می‌کند. اما "آزمون وکالت" یک آزمون استخدامی نیست و در آخر وکیل قرار است خودش کار کند و کسب درآمد کند نه این که استخدام دولت بشود و ماه به ماه از وزارت دادگستری حقوق بگیرد! آزمون وکالت یک "آزمون تعیین صلاحیت" یا "آزمون سنجش سواد" است. آیا رؤسای یک صنف اجازه دارند پیشاپیش تعیین کنند که امسال در این استان قرار است این تعداد نفر باسواد و باصلاحیت باشند و فقط هم سوادشان در همین استان اعتبار دارد؟ وکالت یک شغل آزاد است یا شغل استخدامی؟ اگر شغل آزاد است چرا باید محدودیت و سهمیه داشته باشند؟
  3. خداوکیلی خود شما با این همه سال سابقه وکالت اگر همین امسال در آزمون وکالت شرکت کنید قبول می‌شوید؟ اگر در این آزمون قبول نشدید یعنی بعد از این همه سال سابقه کار، دیگر صلاحیت وکیل بودن ندارید؟ پس با چه منطقی نتیجه می‌گیرید که هر کس در این آزمون قبول نشود صلاحیت وکیل بودن ندارد؟ اگر واقعا سواد و صلاحیت یک وکیل فقط با همین یک آزمون اثبات می‌شود پس همه وکیل‌ها باید هر سال مثل تازه فارغ‌التحصیل‌ها آزمون بدهند و اگر قبول شدند پروانه وکالتشان تمدید بشود! بالاخره قوانین سال به سال در حال تغییر هستند و کسی که با قانون بیست سال پیش وکیل شده از قوانین جدید خبر ندارد!
  4. یکی از شکایات علیه صنف وکیل، گرفتن‌ حق الوکاله‌های نجومی است که کانون وکلا با توجیهاتی مثل این که اینها تعداد اندکی هستند و اکثر وکیلان باانصاف هستند و حق‌الوکاله یک موضوع توافقی است و ربطی به کانون ندارد و...  از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند و آنقدر در این بی‌توجهی اصرار کرد که در نهایت قوه قضاییه رأسا وارد قضیه شد و برای حق‌الوکاله و حق مشاوره سقف تعیین کرد. منظور از حق‌الوکاله‌های نجومی فقط حق‌الوکاله پرونده‌های نجومی و موکل‌های مولتی میلیاردر مفسد اقتصادی نیست، گاهی وکیلان برای پرونده‌های ساده مثل قتل یا طلاق هم حق الوکاله‌های چندصد میلیونی طلب می‌کنند، مگر قانون برای قاتل فقیر و قاتل ثروتمند فرق می‌کند؟ یا دادگاه فقرا غیر از دادگاه ثروتمندان است؟ وکیلانی که حق‌الوکاله‌های میلیاردی می‌گیرند به این دلیل نیست که سواد بیشتری دارند، به خم و چم دادگاه واردترند، سر و زبان دارند  و حاضر جوابند، به ریزه کاری‌های حقوقی واردند، بلکه به خاطر این است که توی موبایلشان شماره موبایل‌های بیشتری دارند! مثلا شماره موبایل یک نفر مثل اکبر طبری را دارند و می‌توانند با یک تلفن مسیر دادرسی پرونده را تغییر بدهند! آیا این اسمش فساد نیست؟ آیا کانون وکلا با آن همه یقه پاره کردن برای استقلال کانون، نباید با چنین مفاسدی مبارزه کند و راه‌های فساد را ببندد؟ پس تا الان چه کار کرده؟
  5. محدودیت در صدور پرونده باعث کمبود وکیل شده و خیلی از پرونده‌ها فقط به این خاطر طولانی می‌شود که جناب وکیل تعداد زیادی پرونده در دست دارد و وقت سر خاراندن ندارد! و البته هر موکلی که پول بیشتری بدهد سهم بیشتری از وقت و سواد و نفوذ جناب وکیل دارد
  6. مسئله انحصار در وکالت و حق‌الوکاله‌های نجومی حتی به صاحبان صنایع هم فشار آورده و آنان طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست کردند که بتوانند در مسائل حقوقی به جای وکیل، نماینده حقوقی به قوه قضاییه بفرستند! (لینک نامه https://b2n.ir/138522) که البته رییس کانون وکلای مرکز هم در مخالفت با این درخواست نامه بلند بالایی نوشته و منتشر کرده (https://b2n.ir/783640) این که حتی بخشی از ثروتمندان هم از دست وکیل‌ها شاکی شدند و نمی‌خواهند کارهای خودشان را به وکیل بسپارند آیا نشان نمی‌دهد که یک جای کار ایراد دارد؟ آیا کانون وکلا کانون معصومین است که هیچ ایرادی به آن وارد نیست؟ رییس کانون وکلای مرکز در جوابیه‌اش گفته که این افراد به دنبال نفوذ در قوه قضاییه به خصوص در دعواهای اقتصادی هستند! آیا وکیل‌ها عصمت الهی دارند و نمی‌توانند به خصوص در پرونده‌های اقتصادی در قوه قضاییه نفوذ کنند و پرونده را از مسیرهای غیر قانونی پیش ببرند؟ وکیل‌ها هیچوقت در هیچ پرونده‌ای شکست نمی‌خورند و باعث خسارت دیدن و کش‌دار شدن پرونده موکل خود نمی‌شوند؟ وکیل‌ها به جز قبولی در یک آزمون کتبی –آن هم n سال پیش-  چه برتری ذاتی‌ای نسبت به مشاوران حقوقی دارند که پی‌گیری پرونده‌ها را فقط حق ذاتی خودشان می‌دانند؟ وکیل‌ها چه چیزی بلدند که مشاوران حقوقی بلد نیستند؟ چرا کسانی که کار حقوقی دارند حتما باید ساده‌ترین کارهای خودشان را هم به وکیلاان بسپارند؟ چرا اداره‌جات و شرکت‌های دولتی ملزم به استخدام وکیل نیستند و حق دارند کارهایشان را به مشاوران حقوقی استخدامی بسپارند؟ مگر مشاوران حقوقی شرکت‌های دولتی چه کاری غیر از کار مشاوران حقوقی بخش خصوصی می‌کنند؟
  7. خود وکیل‌ها هم قسمت‌های سخت کار مثل تشکیل پرونده و طی مراحل اداری و حتی نوشتن لایحه‌های دفاعی را به پادوهایشان می‌سپارند و این پادوها که فارغ التحصیل حقوق هم هستند بعد از چند سال به اندازه رییس خودشان به امور قضایی تسلط دارند، پس چرا نباید پروانه وکالت داشته باشند و خودشان با متقاضیان قرارداد وکالت ببندند؟ فقط چون در یک آزمون کتبی جزو دویست نفر اول نبودند؟
  8. هر ساله هزاران نفر از کارشناسی حقوق فارغ‌‌التحصیل می‌شوند بعلاوه صدها نفر در ارشد و دکتری. اما نه جایی استخدام می‌شوند و نه در هیچ آزمونی قبول می‌شوند که باعث می‌شود خیلی‌هایشان حتی با مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا هم بیکار باشند یا حداکثر پادوی صاحبان پروانه بشوند. آیا این قابل قبول است که شخصی با مدرک دانشگاهی حتی دکتری تنها کارش پادویی کردن باشد؟ شکواییه و مبایعه‌نامه تایپ و در سیستم ثبت کند، نامه و پرونده را از این شعبه به آن شعبه ببرد و استعلام بگیرد؟ آیا برای انجام چنین کارهایی حتما باید لیسانس حقوق داشته باشد؟

زمان انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶:۱۱

شناسه خبر: 91113

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

ظرفیت آزمون وکالت

یک طرح انقلابی در راه صحن علنی مجلس

وکیل

انجام خدمات حقوقی داخلی و بین المللی توسط موسسه حقوقی و داوری "عدالت پارسه"

اکرم محمدی دانشجوی دکترای حقوق بین الملل در مورد فعالیت موسسه حقوقی خود گفت : دپارتمان بسیار قوی و مجرب این مجموعه با تمام قوا تلاش می کند تا مشکلات عزیزان را اولا با صلح وسازش و ثانیا با راهکارهای سریع و کم هزینه حل نماید که این امر باعث می شود در این چرخه ی اقتصادی نابسامان مردم گرامی کشورمان با صرف کمترین وقت و هزینه و با آرامش خاطر مشکلاتشان را حل نمایند.

بازار وکیل

بازآفرینی بازار وکیل شیراز با بهره برداران

در بین بازارهای مختلف سراسر ایران، بازار وکیل شیراز با پیشینه تاریخی خود که یادگار و میراثی ارزشمند از دوران زند محسوب می‌شود در قلب شهر تاریخی فرهنگی شیراز واقع شده است و با معماری منحصر به فرد خود جایگاه ویژه در بین بناهای تاریخی ایران، دارا می باشد.

دادرسی قوه قضاییه

در نشست خبری اعضای کانون وکلای دادگستری استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد:

آثار اجتماعی پیش نویس آیین نامه موضوع فراخوان قوه قضاییه

پارسا با بیان اینکه استقلال یک وکیل مسئوله ای صنفی نیست، از بین رفتن استقلال کانون وکلا را امری غیرقابل جبران دانست و تصریح کرد: استقلال نهاد وکالت فقط در مسئله حرفه داخلی نیست، استقلال نهاد وکالت به برقراری نظم و عدالت اجتماعی برمی گردد و نهایتا یک امر صنفی بشمار می آید .

گروه جهادی

راه اندازی موکب سلامت در مساجد تبریز/ برشکاری۹۰۰ هزار ماسک

یک اطلاع رسانی در گروه های جهادی بسیج دانشجویی کافی بود تا دانشجویان بسیجی جهادگر دانشگاه های تبریز را دور هم جمع کرده و برای یک کار جهادی آنها را در مسجد اشرف الانبیاء دورهم گرد آورد.


آزمون فلوشیپ

ثبت‌نام بیش از هزار نفر در آزمون فلوشیپ

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی از ثبت‌نام بیش از هزار نفر در آزمون فلوشیپ سال ۹۹ خبر داد.

پارسا

اعتراض به آزمون جدید وکالت؛

آزمون وکالت جدید، عین بی قانونی‌ست

رئیس کانون وکلای فارس و کهکیلویه و بویراحمد از غیرقانونی بودن آزمون جدید وکالت خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب