خبرگزاری علم و فناوری

داستان حیات در سیاره زهره:

امید به وجود حیات در سیاره زهره قرن هاست زنده مانده است

​نخستین دانشمندان اغلب تصور می کردند این سیاره میزبان حیات است. هم در نجوم و هم در فرهنگ عامه، زهره همیشه به عنوان یک سیاره متنوع در نظر گرفته شده است. بنابراین جای تعجب نیست که سیاره زهره از شهرت کافی برخوردار باشد تا بتواند این عناوین بزرگ را بپذیرد. اما آیا حیات در سیاره زهره وجود دارد؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از ساینس نیوز، آخرین نمونه از کشفیات در مورد سیاره زهره، تنها بوی یک ماده شیمیایی مضر گازی شکل در ابرهای این سیاره بود که به این مساله اشاره دارد که ممکن است سیاره زهره بتواند از حیات محافظت کند. از این گذشته، حیات در سیاره زهره یک غافلگیری بزرگ خواهد بود. مدت هاست که دانشمندان آن را جهنم منظومه شمسی تصور می کنند، گرمتر از سرب مذاب و دارای اتمسفر غیر قابل تنفس.

 

Partial image of Venus, which appears blue and swirly

تصویری جزئی از سیاره زهره یا ناهید با ابرهای ضخیم آبی و چرخان که با رنگی مصنوعی در این تصویر سال 1990 توسط فضاپیمای گالیله نشان داده شده، تعیین شرایط سطح را دشوار می کند.

با این حال، ماده شیمیایی مورد بحث – فسفین - تضمینی برای زندگی در زهره نیست. نکته اصلی این است که روش های غیر بیولوژیکی شناخته شده برای ایجاد فسفین در محیط سیاره زهره، قابل قبول به نظر نمی رسد. ماندگاری فسفین در ابرهایی که سیاره زهره را پوشانده نشان می دهد که باید چیزی در حال حاضر آن را تولید کند - در غیر این صورت بایستی اسید سولفوریک موجود در جو فوقانی سیاره تاکنون هرگونه نشانی از این گاز را از بین می برد. بنابراین فسفین ممکن است نشانه ای از حیات باشد - شاید نوعی از باکتریهای بی هوازی (که به اکسیژن نیاز ندارند)، زیرا فسفین برای حیاتی که به اکسیژن متکیست، کشنده خواهد بود.

از طرف دیگر، این موضوع شاید فقط یک شکاف در کتاب های شیمی سیاره زمین باشد و برخی واکنش های عجیب ژئوشیمیایی بتواند فسفین موجود در جو سیاره زهره را تولید کرده باشد. این احتمالاً فرضیه بهتری نسبت به وجود موجودات بی هوازی در جو زهره است. فسفین به عنوان شاهدی از حیات در زهره می تواند به اندازه "کانال" های مشهوری که زمانی آن ها را به عنوان شواهدی برای زندگی در مریخ می شناختیم، معتبر باشد.

امید به حیات در سیاره زهره هرگز نمی میرد. در حقیقت در قرون گذشته، بسیاری از دانشمندان به سادگی تصور می کردند که زهره دارای حیات است. در اواخر قرن هفدهم، برنارد لو بوویر دو فونتنل، دانشمند مشهور فرانسوی، این سیاره را به عنوان زادگاه یک نژاد عاشق پیشه تصور می کرد. وی نوشته است: "آب و هوای آن برای مسابقات دوستانه مطلوب است." تقریباً در همان زمان، کریستیا هویگنس، فیزیکدان و ستاره شناس هلندی به فکر حیات در زهره بود. او می دانست که زُهرایی ها (ساکنان سیاره زُهره) دو برابر بیشتر از زمینی ها نور و گرما از خورشید دریافت می کنند، اما ذکر کرد که مناطق گرمسیری زمین، گرچه بسیار گرمتر از سرزمین های شمالیست، با موفقیت توسط مردم اشغال می شود. به همین دلیل، هویگنس اعتقاد داشت که عطارد که بسیار گرمتر است نیز سکنه دارد و بی شک عطارد نشینان، زمین را برای پشتیبانی از حیات، بیش از حد سرد و تاریک می دانند.

 

در قرن نوزدهم، بررسی طیف سنجی سیاره زهره نشان داد که جو آن مانند زمین حاوی بخار آب و اکسیژن است. از آنجا که ترکیبات جوی زمین مرهون حیات است، بدیهی به نظر می رسید که بایستی حیات - حداقل گیاهان - در سیاره زهره نیز وجود داشته باشد. رابرت بال، ستاره شناس، در کتاب قرن نوزدهم خود به نام «داستان آسمان ها» که بسیار دیر خوانده شد، نوشته است: "اگر در جو سیاره زهره اکسیژن وجود داشته باشد، ممکن است شکلی از حیاتی در آن کره خاکی وجود داشته باشد که اساساً از نظر شخصیت، با برخی از اشکال زندگی روی زمین خیلی متفاوت نباشد. اگر آب در سطح و اکسیژن در جو آن وجود داشته باشد، ممکن است انتظار داشته باشیم که در آن سیاره یک زندگی گرمسیری باشکوه بیابیم".

در اواخر سال 1918، سوانته آرنیوس، برنده جایزه شیمی نوبل، برآورد کرد که آب به ویژه در سیاره زهره فراوان است، با رطوبتی شش برابر متوسط ​​در زمین! آرنیوس نوشته است: "بنابراین باید این طور نتیجه بگیریم که همه چیز در زهره در حال چکه کردن است" - در نتیجه، این ویژگی سرعت رشد گیاهان را تسریع می کند.

اما مشاهدات اولیه از فضای زهره خشن بود. در حدود یک قرن پیش، تکنیک های تصحیح شده در رصدخانه مونت ویلسون کالیفرنیا با یافته های قبلی مغایرت داشت؛ اکسیژن و بخار آب در ابرهای زهره کمیاب به نظر می رسید. (در حقیقت، همانطور که سفینه های فضایی در دهه های اخیر از زهره بازدید کرده اند، هوای موجود در آنجا تقریباً به طور کامل دی اکسید کربن با کمی نیتروژن، به علاوه فقط کمی اثر آب است) چارلز سنت جان و سنت نیکلسون در سال 1922 در مجله Astrophysical  نوشتند: "این ممکن است دقیقا شرایط منشا حیات باشد که هنوز روی سیاره زهره اقناع نشده است".

البته ممكن بود شرايط موجود روی سطح سیاره كه توسط ابرهاي پرپشت پنهان شده اند، همچنان به حیات اجازه یافتن راهي را بدهد.

 

ایزابل لوئیس از رصدخانه نیروی دریایی ایالات متحده، مسئول اسبق ساینس نیوز در سال 1922 می نویسد: "این احتمال وجود دارد که جو زهره با غبار بسیار ریز که یک محصول احتمالی از فعالیت شدید آتشفشانیست و به عنوان یک بازتابنده عالی اشعه خورشید عمل کرده و همزمان سطح را پنهان می کند، پر شده است." در سال 1926، هارلو شپلی ستاره شناس برجسته اظهار داشت که در منظومه شمسی، زهره "تقریباً همه شرایط [حیات] را به عنوان سیاره ای غیر از زمین برآورده می کند ... اما نمی توانیم از پوشش متراکم ابرها نفوذ کرده و به دنبال رازهای سطح آن باشیم. "

در سال 1927، نویسنده ساینس نیوز، فرانک تون، چشم اندازهای زندگی در سیارات دیگر را بررسی کرده و سیاره زهره را "عزیز منظومه شمسی" اعلام کرد (البته به جز زمین). او نوشته است: در حالی که به نظر می رسید مریخ "زشت و پژمرده است" ، "به نظر می رسد خواهر ما زهره، قدرت و عصاره زندگی را در خود دارد."

همانطور که تاون اذعان کرد، ، جو غلیظی که از سطح زهره محافظت می کند، احتمالاً برای بسیاری از نسل ها امکان کشف وجود حیات در آنجا را بی پاسخ می گذارد.

بنابراین امروز، راز آن حل نشده باقی مانده است. مشاهدات فسفین این سوال را به وجود می آورد که آیا سیاره زهره میزبان حیات در موقعیتی مشابه وضعیت مریخ است، مانند مدتها پیش، زمانی که ناشر روزنامه ویلیام راندولف هرست (افسانه ها آن را نشان می دهد) منجمی را مأمور درخواست مقاله در مورد این موضوع کرد. هرست نوشت: "آیا زندگی در مریخ وجود دارد؟ لطفاً یک هزار کلمه تلگراف کنید.” و ستاره شناس به آن پاسخ داد: "هیچ کس نمی داند. 500 بار تکرار کنید."

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91129

مطالب مرتبط :
حیات

جستجو حیات فرازمینی ؛ نتایج مطالعه ۱۰ میلیون منظومه ستاره‌ای به کجا رسید؟

نتایج یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده بر روی منظومه های ستاره ای اخیرا منتشر شده است. این جستجوی بزرگ به دنبال حیات پیشرفته فرازمینی بسیار ارزشمند است و می تواند زمینه ساز مطالعات بهتر و بیشتر در آینده باشد. در این مطالعه که تاکنون در نوع خود بزرگترین است, بیش از ۱۰ میلیون منظومه ستاره ای مورد ارزیابی قرار گرفته است.

طوفان های تازه در سیاره مشتری!

مشاهده طوفان های جدید در سیاره مشتری در تصاویر جدید تلسکوپ هابل

این طبیعت انسان است که توسط ابرها و تمام اَشکال عجیبی که درون آن می چرخند مبهوت می شود، ولی ما مجبور نیستیم تنها به آسمان های زمینی محدود شویم. سیاره مشتری برخی از بهترین مناظر ابری را در منظومه شمسی ارائه می دهد و تصاویر جدید هابل، دلیل آشکار شدن طوفان های جدید و برخی تغییرات جالب توجه در طوفان های قدیمی تر را به خاطر ما می آورد.

ناسا به دنبال طراحی Venus Rover است ، برنده ۱۵۰۰۰ دلار خواهد شد

این مفهوم  یعنی اینکه این دستگاه باید بتواند از دمای بالاتر از ۴۵۰ درجه سانتیگراد سالم بماند

عکس ۴۱۵۲

در کشفی جدید:

قطعی بودن حیات در سیارات دارای آب رد شد.

در شرایطی که برخی دانشمندان بر این باور هستند که وجود آب در سیاره های بیگانه را می توان نشانه ای قطعی از وجود حیات در آنها دانست، بررسی های جدید این موضوع را رد می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب