خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‎‌دهد

کلاس روش معکوس سریع‌ترین روش انتقال مباحث درسی پیش روی معلم و دانش آموز

کارشناس آموزشی درباره تجربه‌های خویش در برگزاری کلاس روش معکوس، گفت: با این روش معلم در کوتاه ترین زمان مباحث درسی را انتقال داده و سرعت یادگیری دانش آموز افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،شیوع ویروس کرونا زمینه تعطیلی بسیاری از مدارس در سطح جهان را فراهم کرده است با توجه به اینکه آموزش تعطیل بردار نیست، گزینه‌های مختلفی روی میز متولیان امر آموزش برای پیگیری مسائل درسی دانش آموزان قرار گرفته است.

از اوائل شروع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، متولیان آموزش و پرورش به نوعی دچار سردرگمی جدی شده بودند و در این بین برخی از معلمان به صورت جهادی و بدون چشم داشتی و از سردغدغه و دلسوزی برای کشور و دانش آموزان پیگر مسائل تعلیم و تربیت دانش آموزان بودند.

فاطمه زارعی معلم مازندرانی بود که از همان زمان شیوع کرونا بحث استفاده از روش کلاس معکوس را در دستور کار خویش قرار دارد و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی کلاس درسش در ایام کرونا را تعطیل نکرده است.

با توجه به تداوم شیوع کرونا و مشکلاتی که هنوز گریبانگیر دانش آموزان و معلمان کشور است، بنا داریم در این گزارش از مباحث کارشناسی این خانم معلم که شیوه‌های تدریسش مورد توجه متولیان امر در رسانه ملی قرار گرفته و در یکی از شبکه‌های رسانه ملی هم حضور یافت گفت و گو کنیم.

این کارشناس حوزه آموزش به روش معکوس در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری مازندران،اظهار کرد: تحولات امروزی در عرصه زندگی ضرورت اجتناب ناپذیر برای توجه و پیگیری مسائل آموزشی برای هر فرد است.

وی با اعلام اینکه  با گسترش فضای مجازی همه باید به فکر یادگیری و افزایش مهارت در حوزه‌های مختلف باشیم، افزود:یکی از روش‌های افزایش دانش و مهارت که نیاز است دست اندارکاران آموزش و پرورش هم نسبت به آن اهتمام جدی داشته باشند  استفاده از روشی کلاس معکوس است که با این روش یادگیرنده را  برای یادگیری مادام العمر هدایت کرده و این روش زمینه ماندگاری وسیع‌تر و بهتری دارد.

 وی در تشریح رویکرد کلاس معکوس، گفت:دانش آموز یا فرد یادگیرنده در این روش  قبل از تدریس آموزش مستقیم در کلاس درس به صورت شخصی پرورش داده می شود، با این روش جای کلاس و مدرسه تغییر کرده و محتوای آموزش قبل از تدریس معلم در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد و به بیشترین فرایند یادگیری با مسئولیت دانش آموز در خانه انجام می‌شود.

 این کارشناس آموزشی درباره ویژگی این روش تدریس، گفت: دانش آموزان تا هر زمان که دلشان بخواهند در محیط آرام و بدون دلهره و اضطراب یا هر محیطی را که مناسب بدانند می توانند یاد بگیرند چراکه معلم محتوا در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد این محتوا می تواند فایل های متنی، صوتی، تصویری، فیلم، انیمیشن و شبیه سازی شده باشد. وی ادامه داد:فراگیران محتوا را مطالعه و بررسی می کنند زمانی که در کلاس حضور می یابد تا حدود بسیار زیاد مطالب را یاد گرفته در نتیجه رویکرد کلاس معکوس موجب سرعت بخشیدن به یادگیری، تعمیق یادگیری و یادگیری ماندگار منجر می شود.

زارعی خاطر نشان کرد: یکی از وظایف و عملکرد اساسی معلم در کلاس معکوس طراحی آموزشی است، طراحی آموزشی یعنی پیش بینی روشها و راه کارها و منابع تحقق اهداف درسی می باشد که ارتباط سه عنصر اصلی آموزش، معلم و دانش آموز و محتوا نقش مهمی در طراحی آموزشی دارد که در این معلم نقش تسهیل گر بر فعالیت دانش آموزان در یادگیری و راهنما در نظر گرفته شده است.

 وی ادامه داد:معلم باید فعالیت های در نظر بگیرید که همسو و هم راستا با محتوای کتاب درسی باشد تا باعث انگیزه و کنجکاوی در یادگیری دانش آموز شود،بکار گیری رویکرد کلاس معکوس از آن جا که مدیریت یادگیری توسط خود دانش آموز صورت می گیرد دامنه تفکر، خلاقیت و یادسپاری، رغبت و علاقه دانش آموز را افزایش داده و همچنین زمینه خود شناسی، مدیریت تفکر و فرا شناخت تقویت می شود.

 این کارشناس آموزشی خاطر نشان کرد: در این روش معلم محتوا، آزمایشات را آماده کرده و حتی پرسش‌های که اقرار است از فراگیران انجام شود، در این روش مشارکت از پیش تعین شده برای دانش آموز تعریف شده است.

وی با اعلام اینکه بنده در درس ریاضی و علوم بسیار زیاد از این روش استفاده کردم، گفت: بنده زمانی که می خواهم تدریس کنم محتوای آموزشی را برای دانش آموزان ارسال کرده و اعلام می‌کنم که حتما نگاهی به درس‌های پیشرو داشته باشند  و در زمان تدریس مطلب سریعتر منتقل می‌شود و سرعت یادگیری دانش آموزان و ماندگاری آن چندین برابر است.

زارعی با اعلام اینکه اگر بخواهیم در فضای مجازی بر اساس روش‌های معمول پیگیر مسائل درسی باشیم حتما با مشکل کمبود وقت مواجه می‌شویم، گفت:در این روش دانش آموز وادار به پیگیری مسائل درسی شده و معلم ضمن مشارکت گیری دانش آموزان فرصت پیگیری بیشتر مطالب درسی به دانش آموزان را می‌دهد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳:۳۰

شناسه خبر: 91142

مطالب مرتبط :
زارعی

رئیس مجمع نمایندگان مازندران:

دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت اساتید دانشگاهی استفاده کنند

رئیس مجمع نمایندگان مازندران با اشاره به فاصله‌ای که صنعت با دانشگاه دارد،گفت: ضعف عدم استفاده از ظرفیت کارشناسان دانشگاهی در مدیریت دستگاه‌های اجرایی هم به چشم می‌آید.

موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خبر داد

برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران در هفته بسیج خبر داد.

پوشیدنی سلامت

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

پوشیدنی‌های سلامت فانتزی‌های روز نیازمندی‌های آینده

پوشیدنی‌های سلامت اگرچه جایگاهش در حوزه پیشگیری برخی از بیماری‌ها در تعدادی از کشورها برجسته کرده اما در کشور به صورت فانتزی دست به دست می‌شود

دانش

دستگاه منبع نور سرد ال‌ای دی در کشور بومی سازی شد/ تفاوت قیمتی ۳۸۰ میلیون تومانی دستگاه ایرانی با مشابه خارجی

توسط نخبه مازندرانی دستگاه منبع نور سرد ال‌ای‌دی بومی سازی شده و ۳۸۰ میلیون تومان از دستگاه مشابه خارجی ارزانتر است.

قانون تخلف عناوین علمی

گزارش خبرگزاری علم و فناوری مازندران از وضعیت دو شغله‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران

آیا اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌توانند هیأت مدیره یا عضو هیأت مدیره بیمارستان‌های بخش خصوصی باشند؟

اصل ۱۴۱ قانون اساسی به صراحت نسبت به دو شغله بودن کارمندان دولتی ممنوعیت ایجاد کرده اما برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بدون توجه به این موضوع در سمت‌های رئیس هیآت مدیره و عضو هیت مدیره مراکز درمانی خصوصی فعالیت دارند.

سردار برسلانی

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران:

توانمندی‌های نخبگان عضو بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین است

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران، گفت: توانمندی‌های نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین بوده و بسیاری از محصولات تولید شده قابلیت کاربردی شدن دارد.

تقوی

طرح درمانی دانش آموز مازندرانی برای کرونا روی میز متولیان امر سلامت/ ارتباط مگس میوه با درمان کرونا

دانش ‌آموز مازندرانی با ارائه طرحی به شباهت‌های ژنتیکی انسان و مگس اشاره کرد و گفت: با بررسی مقالات متعددی به طرحی رسیدم که ارتباط مشخصی بین درمان کرونا و مگس میوه وجود دارد.

۲۲

راهکار شرکت نفت ستاره خلیج فارس برای کم‌اثر کردن تحریم‌ها؛

ستاره خلیج‌فارس حامی ویژه تولیدکنندگان داخلی است

مدیر بازرگانی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس ضمن تأکید بر سیاست این شرکت در حمایت از تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان داخلی، افزود: این رویکرد نقش بسزایی در ایجاد رونق تولید، افزایش رقابت و سطح کیفی محصولات تولید داخل دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب