طی تحقیقی جدید مشخص شد :

انبوهی از ماده تاریک موجود در خوشه های کهکشان به طرز شگفت آوری نور را خم می کند.

مشاهدات ۱۱ خوشه کهکشان، مانند MACSJ۱۲۰۶.۲ ۰۸۴۷ نشان می دهد که برخی از کره های ماده تاریک در این خوشه ها چگالی تر از حد انتظار هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از sciencenews، این مواد ناشناخته، که بیشتر جرم موجود در کیهان را تشکیل می دهد، از طریق کشش گرانشی اجسام مانند ستاره ها غیرقابل مشاهده، اما قابل تشخیص است. (SN: 25/11/19). گرانش ماده تاریک همچنین می تواند نوری را که از کهکشانهای دوردست به سمت زمین در حرکت است خم کند - اما اکنون به نظر می رسد برخی از این ماده مرموز بیش از آنچه تصور می شود، نور را خم می کند. به گفته محققان، مقدار شگفت انگیزی از ماده تاریک در خوشه های دوردست کهکشان ها به شدت نور پس زمینه را از سایر اشیا تار می کنند.

http://stnews.ir/provinces/khj/

این یافته نشان می دهد که این توده های ماده تاریک، چگالی تر از حد انتظار هستند و این می تواند به معنای یکی از دو چیز باشد: یا شبیه سازی های رایانه ای که محققان برای پیش بینی رفتار خوشه کهکشان استفاده می کنند اشتباه است، یا درک کیهان شناسان از ماده تاریک ناچیز است.

غلظت های بسیار زیاد ماده تاریک می تواند مانند لنز عمل کند تا نور را خم کند و شکل ظاهری کهکشان های پس زمینه را که از زمین دیده می شود به شدت تغییر دهد - آنها را به قوس کشانده و یا به چندین تصویر از یک شی در آسمان تقسیم کند.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۳:۲۷

شناسه خبر: 91184

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
ماده تاریک

تلسکوپ هابل ناسا یک گام دیگر به کشف راز «ماده تاریک» نزدیک‌تر شد

ماده تاریک رازآلود و نامرئی از قرار معلوم در تمام محیط پیرامون ما وجود داشته و ۸۵ درصد تمام مواد موجود در کهکشان را تشکیل می‌دهد. اما چرا نمی‌توانیم پیدایش کنیم؟

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!

در جدیدترین مطالعات دانشمندان حاصل شد:

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!!

به گفته تیمی از دانشمندان موسسه SETI، ناسا و دیگر سازمان های بین المللی و براساس داده های تلسکوپ فضایی کپلر و مأموریت گایا، ممکن است ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. این تحقیق نه تنها سنجشی از تعداد سیاره های با احتمال حیات را ارائه می دهد، بلکه مولفه اصلی را در معادله دریک تولید می کند که تخمین می زند چه تعداد تمدن های فرازمینی وجود دارد.

چرا فضا یک خلاء است؟

چرا فضا یک خلاء است؟

فضا یک خلاء تقریباً کامل و پر از حفره های کیهانی است. و به طور خلاصه، گرانش مقصر این مساله است. اما برای درک واقعی خلاء در جهان مان، باید لحظه ای وقت بگذاریم تا بفهمیم خلاء واقعاً چه هست - و چه نیست.

راه شیری

یکی از مرموزترین معماهای کهشان راه شیری حل شد+عکس

اگرچه منشا و ریشه جریان «ماژلانی»‌ با ابرهای «ماژلانی» کاملا تطابق دارند اما یک جنبه معما گونه و اسرارآمیز در این رابطه ‌ وجود دارد که ستاره‌شناسان را برای سالیان دراز حیران کرده‌ است. مسئله موجود در حقیقت آن است چیزی حدود یک میلیارد گاز خورشیدی در این جریان انباشته‌ شده‌ است و مدل‌سازی‌های موجود، فادر به توضیح این موضوع نیستند که چرا دو ماهوارة کهکشانی درحال از دست‌دادن این حجم از انرژی هستند.

هابل

یافته‌های جدید «تلسکوپ هابل» نقائص فرضیه ماده تاریک را آشکار‌ کرد

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند.

لباس فضایی

ساخت لباس فضایی جدید ناسا برای حفظ سلامتی فضانوردان در شرایط ریزگرانش

محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو یک لباس فضایی جدید برای ناسا طراحی کرده است که قادر است فضانوردان را در شرایط ریزگرانش سالم نگه دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب