توسط فناوران مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی تحقق یافت؛

ابداع دستگاه تنفس مصنوعی غیر تهاجمی دو فشاره

فناوران شرکت کیان زیست یاخته ایرانیان از فناوران مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی موفق به ابداع دستگاه تنفس مصنوعی غیر تهاجمی دو فشاره بر اساس فشار هیدرواستاتیک آب برای شرایط اورژانسی شدند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ انسان برای زنده ماندن، قبل از هر چیزی به اکسیژن نیاز دارد. شش‌های انسان، در هر دقیقه طی عمل دم و بازدم،  ۱۲ تا ۱۶ بار پر و خالی می‌شوند و به وی زندگی می‌بخشند. ماهیچه‌هایی که میان دنده‌های انسان قرار دارند، به همراه دیافراگم، با تغییر حالت خود موجب جذب هوا به داخل شش‌ها و خروج آن می‌شوند. در برخی مواقع، افراد در اثر بیماری، در حین عمل جراحی و یا در شرایط خاص دیگر، نمی‌توانند عمل طبیعی دم و بازدم را به خوبی انجام دهند

فناوران شرکت کیان زیست یاخته ایرانیان از فناوران مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی موفق به ابداع دستگاه تنفس مصنوعی غیر تهاجمی دو فشاره بر اساس فشار هیدرواستاتیک آب برای شرایط اورژانسی شدند.

دکتر برومند صلاحی رییس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی گفت: طراحی این دستگاه که جزو نیازهای حوزه سلامت در این برهه است، توسط تیم بین ­رشته‌­ای جوان از فناوران مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی با زمینه‌های تخصصی مکانیک، فیزیولوژی و هوش مصنوعی انجام گرفته است.

وی افزود: حمایت مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی جهت نمونه­‌سازی انجام گرفته و این دانشگاه تا تجاری‌ سازی کامل این دستگاه، از واحد فناور مذکور حمایت خواهد کرد و ورود به تولید دستگاه‌­های تنفسی می‌­تواند منجر به ایجاد زنجیره اقتصاد سلامت شود.

رییس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی گفت: قیمت تمام شده­ دستگاه طراحی شده بسیار پایین و حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال بوده و در قیاس با دستگاه­‌های تنفسی وارداتی که قیمتی چند برابری دارند، قابل مقایسه نیست.

دکتر سیامک جمالی ، طراح و مدیر فنی تیم سازنده دستگاه تنفس مصنوعی BIPAP گفت: از قابلیت‌­های دستگاه نمونه‌ ای از سیستم‌های تنفس مصنوعی دو فشاره (به اختصار BIPAP) است که ساختاری ساده و غیرپیچیده دارد.

این دستگاه یک طرح ابداعی و جدید می‌ باشد که از مفهوم فشار هیدرواستاتیک آب برای تنظیم فشار استفاده می‌­کند و قابلیت ساخت سریع آن در شرایط بحرانی مانند شیوع بیماری‌های تنفسی نظیر کرونا، از ویژگی‌­های اصلی این دستگاه محسوب می‌­شود.

جمالی به قابلیت‌­های دیگر دستگاه طراحی شده اشاره کرد و افزود: این دستگاه  قابلیت تنظیم هر ۲ سطح فشار بالا و پایین، تنظیم زمان دم و بازدم و تامین فشار PEEP را دارد و استفاده از آن آسان بوده و نیازی به فناوری‌ های پیچیده­ دیگری ندارد.

حسین واثقی دودران، مدیر تحقیق و توسعه تیم سازنده دستگاه تنفس مصنوعی BIPAP  گفت: ساختار این دستگاه، قابلیت توسعه و لحاظ نمودن سیستم‌ های پیچیده‌­تر مانند مانیتور کردن فشار سیستم و هماهنگی با تنفس بیمار را دارد.

وی گفت: ماهیت این دستگاه به صورت درمان غیرتهاجمی بوده و می‌ تواند در موارد خفیف بیماری، جایگزین دستگاه ونتیلاتور بیمارستانی گردد.

واثقی تصریح‌کرد: از دستگاه طراحی شده علاوه بر استفاده درمانی و بیمارستانی، با توسعه و تغییرات خاص می‌توان در مصارف‌ خانگی از قبیل درمان اختلال تنفسی در خواب و یا بیماری‌های تنفسی مزمن نیز بهره جست.

انتهای پیام

زمان انتشار: سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 91238

مطالب مرتبط :
م

رییس پارک علم وفناوری هرمزگان در گفتگو با علم وفناوری هرمزگان:

مرکز رشد واحدهای فناور مواد و تجهیزات پزشکی آماده خدمات می باشد

مرکز رشد واحدهای فناور مواد و تجهیزات پزشکی بندرعباس یک مرکز رشد در شهر بندرعباس می باشد که آماده هر گونه خدمات به علاقمندان حتی در خارج از استان هم می باشد.

سرخرگ

کشف سرخرگ میانه در بازوی انسان مدرن نشان می دهد که تکامل متوقف نشده است

محققان در استرالیا یک روند فیزیولوژیکی را در بدن انسان کشف کرده اند که نشان می دهد تکامل انسان پایان نیافته است.

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

توسط محققان یک شرکت دانش بنیان؛

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

محسن مسگریان مدیر عامل شرکت دانش بنیان سان طب گفت: سامانه سانکو (SunCO) ، سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی در کشور است که توسط محققان شرکت دانش بنیان سان طب منطبق و برحسب نیاز کشور طراحی و از سال ۱۳۹۳ در برخی بیمارستانها نصب و راه اندازه شده، و در حال حاضر تا قبل از شیوع کرونا ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی این سامانه را در بیمارستانهای خود بکار گرفته بودند اما در طی امسال تعداد دانشگاههای علوم پزشکی کاربر این سامانه به ۱۷ رسیده و ۵ دانشگاه علوم پزشکی دیگر هم در حال مذاکره برای نصب این سامانه شده اند.

گندم

ابزار جدید بالقوه برای غربالگری یخ زدگی در محصولات

دانشمندان و مهندسان کشاورزی در دانشگاه آدلاید یک ابزار جدید بالقوه را برای غربالگری محصولات غلات برای خسارت ناشی از یخ زدگی شناسایی کرده اند.

ریه

ریه مصنوعی برای کمک به تنفس نوزادان نارس با همکاری دانشمند ایرانی ابداع شد

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران با همکاری دانشمند ایرانی، یک ریه مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به نوزادان نارس در تنفس کمک کند.

۳۲

بنا به فوریت استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی در ایام کرونایی در کشور؛

ونتیلاتور تولید داخل؛ منتظر پشت درهای بی تدبیری

ونتیلاتور تنفسی به عنوان سامانه ای که وظیفه شبیه سازی سیستم انتقال اکسیژن در بدن ما را دارد از جمله تکنولوژی هایی است که در مراکز درمانی نیاز جدی به آن باعث تولید این دستگاه در داخل کشور گردیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب