خبرگزاری علم و فناوری

مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران؛

طراحی و نمونه سازی قرص سر وقت بیدار شدن

مهرداد امید سالاری مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، از طراحی و نمونه سازی قرصی تحت عنوان قرص سر وقت بیدار شدن خبر داد و گفت: این قرص در حال حاضر وارد مرحله نمونه سازی شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مهرداد امید سالاری مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، از طراحی و نمونه سازی قرصی تحت عنوان قرص سر وقت بیدار شدن خبر داد و گفت: این قرص در حال حاضر وارد مرحله نمونه سازی شده است.

مهرداد امید سالاری که ریاست انجمن علمی گیاهان دارویی ایران- استان اصفهان را نیر برعهده دارد در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، گفت: بر عکس قرص خواب که وقتی استفاده می شود، بعد از زمان مشخصی فرد به خواب میرود، این قرص بیداری به این صورت است که فرد آن را قبل خواب می خورد، و پس از گذشت زمان خاصی پس از خواب رفتن، بیدار می شود.

وی که سال هاست در زمینه گیاهان دارویی فعالیت می کند و  تحقیقات زیادی هم انجام داده است، افزود: به موقع بیدار شدن یکی نیازهای همیشگی در جوامع بشری بوده و هست، در این خصوص تجهیزاتی مثل ساعتهای زنگ دار و بعد هم تجهیز گوشی های موبایل برای هشدار به موقع یک قابلیت مهم در فناوریهای خیلی نوین محسوب می شود، به هر حال بیدار شدن با صدا در واقع یک شوک و علامت اخطار برای مغز  بوده که از حالت استراحت خارج می شود که این خود یکی از معایب است.

مدیر مجموعه بین المللی گیاهان دارویی حکیم، ادامه داد: قبل از این که تجهیزاتی مثل ساعت زنگ دار یا موبایل وجود داشته باشد، آواز خوانی خروس بعنوان یک زمان هشدار برای بیدار شدن که با یک آرامش و لذت همراه بوده.

امید سالاری تصریح کرد: طراحی قرص بیداری بسیار بسیار پیچیده است، بیداری به آرامی و با آرامش همراه است، و قرص طوری طراحی شده که سطح هوشیاری توسط تنظیم کننده ها در خون تحریک می شود.

 وی در پاسخ به این سوال که اگر کسی هر روز بخواهد در یک ساعت خاصی بیدار شود هرشب باید این قرص را مصرف کند، تصریح کرد: اتفاقا این موضوع در طراحی مورد توجه بوده چرا که فرضا در کشور خودمان اکثر افراد شاغل می خواهند به موقع به سرویسها یا محل کار و درس و دانشگاه برسند، قرص سر وقت بیدار شدن طوری طراحی شده که پس از مدتی استفاده منظم ازین قرص دیگر نیاز به مصرف آن برای فرد تا مدتی نمی باشد، چرا که ساعت بیولوژیکی بدن تنظیم می شود.

 

 کاربردهای دیگر این قرص چیست؟

این محقق گفت: یکی دیگر از کاربردهای این محصول به هوش آوری بیماران پس از عملهای جراحی و مواردی از این قبیل است که در برنامه های توسعه ای و ارتقا محصول دنبال خواهیم کرد.

 

ایده این قرص از کجا گرفته شد وچه ترکیب یا ترکیباتی در این قرص بکار می رود؟

این محقق بیان کرد: ایده از یک طنز که نوشته بود؛ کاش دانشمندان که اینقدر ادعا می کنند، به جا این که قرصی درست کنند تا آدم بخوابد، اگر میتوانند یک قرصی درست کنند که آدم را در زمان خاصی بیدار کنند! گرفته شد. همین ایده را از حدود دوسال پیش در برنامه کاری خود قرار دادیم و مبنای کار هم کاملا بر اساس علوم پزشکی است و متخصصینی هم با ما همکاری می کنند.

وی ادامه داد: این قرص در مرحله نمونه سازی قرار دارد و ترکیبات بکار رفته در آن هم کاملا گیاهی و طبیعی و در کل با الهام از موضوعات طبیعی و طبیعت است.

 

پیش بینی می کنید تا چند ماه یا چند سال دیگر بتوانید این قرص را وارد بازار کنید؟

مدیر دبیرخانه کشوری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، اظهار داشت: دو سال است که با یک تیم خبره روی این قرص کار کرده ایم پیش بینی می کنم یکسال دیگر برای این که نمونه کامل شود زمان لازم داریم و بعد از آن حداقل حدود یک سال هم آزمایشات بالینی به طول خواهد انجامید، و بعد از آن مجوزها باید گرفته شود و سرمایه گذاری اولیه هم برای راه اندازی خط تولید که الان برآورد کرده ایم حداقل دو میلیارد تومان است.

امید سالاری با بیان این که در همه مراحل تحصیل از کارشناسی تا دکتری بعنوان برترینها بوده و حالا هم مباحث کارآفرینی و فناورانه را بعنوان رویکرد اصلی خود می داند که در همین راستا جوان برتر در زمینه کارآفرینی سال ۱۳۹۷ استان اصفهان بوده است،افزود: همچنین بعنوان داور بیش از هفتاد طرح دانش بنیان و فناور در سه دوره برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری- معاونت پژوهش و فناوری در ستادملی هفته پژوهش و فناوری کشور  فعالیت داشته و خود نیز بعنوان فعال عرصه دانش بنیان ساخت اولین کرم کاملا گیاهی بر پایه روغن نارگیل در جهان همچنین فرمولاتور اولین محلول ضدعفونی کننده محیط کاملا گیاهی و طبیعی بدون الکل ارائه کرده و بسیاری از افتخارات دیگر که در کارنامه خود دارد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 91342

مطالب مرتبط :
تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

آخرین شکست دانشمندان؛

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

دو آزمایش پزشکی مرحله آخر کووید۱۹ در مدت ۲۴ ساعت به دلیل نگرانی های احتمالی در مورد ایمنی موقتاً متوقف شده اند، این آخرین شکست دانشمندان در مبارزه طولانی مدت با بیماری همه گیر است.

 سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

محققان دانشگاه گنت گزارش کردند؛

سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

ماکولا بینایی و خواندن را تیز می کند اما در بسیاری از افراد مسن تحت تأثیر قرار می گیرد. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن مهمترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است و تقریباً ۳۰٪ افراد بالای ۷۵ سال مبتلا هستند. متأسفانه، هیچ درمانی برای این بیماری نابینا اثبات نشده است. اکنون تحقیقات در دانشگاه گنت برای درمان با قطره های چشم برای مقابله با ریشه این بیماری کور ادامه دارد.

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

گفتگوی علم و فناوری با بنیانگذار مراقبت و مانیتورینگ اعصاب کشورمان؛

آیا رشته مراقبت و مانیتورینگ اعصاب حین عمل جراحی نیاز کشور نیست؟/ اپراتور می تواند وارد اتاق عمل شود؟

مراقبت و مانیتورینگ اعصاب (IONM) برای جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و درمان اسکولیوز که با احتمال معلولیت همراه هستند ضرورت دارد، دکتر حمید آزاده بنیانگذار این رشته در ایران و بلکه در خاورمیانه است چند سالی هم هست پیگیر بود این رشته در ایران راه اندازی شود، در این خصوص،موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بعد هم شورای معین وزارتخانه را گرفته اما شورای عالی برنامه ریزی وزارتخانه نوشتند لزومی به ایجاد چنین رشته ای نیست!، البته شرکتهای خارجی دستگاههای مراقبت و مانیتورینگ را به شرکتهای ایرانی می فروشند و اپراتور هم آموزش می دهند.

جت

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت هواپیمایی که می تواند سریع تر از شلیک گلوله پرواز کند/ آیا تجربه تلخ جت مافوق صوت "کنکورد" تکرار می شود ؟

به تازگی یک استارت‌آپ هوانوردی از نسخه اولیه هواپیمای مسافربری مافوق صوتی رونمایی کرده است که تا سال ۲۰۲۹ برای استفاده تجاری آماده خواهد شد، بهره برداری از این هواپیما می تواند انقلابی در زمینه ساخت جت های با سرعت بالا ایجاد نماید .

۱

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین است

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند.

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛

بیانیه گام دوم ناظر بر حرکت کلان ملت است/دانشگاهیان و نخبگان جایگاه خود را پیدا کنند

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی، با بیان این که انقلاب اسلامی ایران مظهر دگر اندیشی در جهان مدرن است، گفت: بیانیه ناظر بر حرکت کلان ملت است از استاد تا دانشجو تا نخبگان در رده های مختلف در رسته ها و رشته های گوناگون باید جایگاه خود را پیدا کنند.

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مطرح کرد:

ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم/ نخبه ها در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند

وحید جلیلی مسئول مطالعات و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در یک نشست تخصصی بابیان این که ما فاقد یک نگاه فعال و مبتکرانه به فضای سیاسی کشور هستیم، گفت: دهها هزار نخبه داریم اما در فضای رسانه ای کشور درست بازنمایی نمی شوند.

برنده نوبل که به نجات لایه ازن کمک کرد مُرد

برنده نوبل که به نجات لایه ازن کمک کرد مُرد

ماریو مولینا، شیمی دان که با کار بر روی لایه ازن در سال ۱۹۹۵ برنده جایزه نوبل شد، روز گذشته در سن ۷۷ سالگی در مکزیکو سیتی درگذشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب