خبرگزاری علم و فناوری

سیل؛ بزرگترین بحران اقلیمی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد گفت: سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی در بر دارد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد گفت: تغییر اقلیم در مقیاس جهانی اتفاق افتاده و آنچه در استان یزد شاهد آن هستیم پیامدهای منطقه ای ناشی از آن است. خشکسالی های مستمر و سیلاب طی دو سال اخیر نشانه همین تغییر اقلیم است.

جواد منصوری با اشاره به خسارات مالی و جانی رویدادهای جوی اعلام کرد: سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی در بر دارد.

وی اظهار کرد: استان یزد بیش از یک دهه خشکسالی را تجربه کرده و این خشکسالی مستمر، زمینه ایجاد و تشدید اثرات مخرب سیلاب ها را چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روانی افزایش داده است. به عنوان مثال تلقی رودخانه فصلی به عنوان رودخانه خشک و قابل تصرف یکی از همین آثار روانی خشکسالی است.

این مقام مسئول گفت: متاسفانه بستر و حریم رودخانه ها به خصوص در مناطق ییلاقی استان یزد مورد تصرف و تعرض قرار گرفته و در برخی مسیل ها امکان عبور ایمن سیلاب وجود ندارد. به عنوان مثال شرکت آب منطقه ای یزد سال گذشته اقدام به آزادسازی سراسری رودخانه ده بالا  کرد و رفع تصرفات در بستر این رودخانه به طول 28 کیلومتر انجام شد. در سال جاری نیز 114 کیلومتر از رودخانه های حوزه شیرکوه مورد بررسی قرار گرفته است.

منصوری ادامه داد: تا کنون 504 مورد تصرف بستر و 1564 مورد تصرف حریم شناسایی شده و اخطارهای لازم صادر شده است. البته اولویت ما رفع تصرف است اما در صورت عدم تمکین اقدام قانونی لازم جهت رفع تصرف انجام می شود.

وی ابراز داشت: تغییر حوزه آبخیز، تصرف بستر و حریم رودخانه ها، از بین رفتن پوشش گیاهی، فرونشست زمین و تغییر مسیر رودخانه ها از عمده عوامل چالشی فرا روی استان جهت مقابله و کاهش اثرات سیل است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد جهت کاهش اثرات سیل گفت: شناسایی 157 نقطه حادثه خیز استان و اعلام به مراجع ذیصلاح و انجام مطالعات تعیین حریم و بستر رودخانه های استان به طول 2000 کیلومتر از جمله اقدامات برای کاهش اثرات مخرب سیلاب ها در استان است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵:۳۲

شناسه خبر: 91346

مطالب مرتبط :
۰

در پی دستور مقام معظم رهبری؛

پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوضه آبخیز دروازه قرآن شیراز به بهره برداری رسید

پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوضه آبخیز دروازه قرآن شیراز با نام سردار شهید قاسم سلیمانی با حضور جمعی از مسئولین کشوری، استانی و شهری در شیراز به بهره برداری رسید .

۱

چطور با اضطراب های ناشی از کرونا برخورد کنیم؟

فارسی نژاد اظهار کرد: معمولاً ما اضطراب‌های خود را سرکوب می کنیم زیرا توان مواجهه با آنها را نداریم و همین مسئله موجب بروز اختلالات روانی می‌شود.

۱۱

یادداشت؛

جای خالی اپیدمیولوژی در مواجهه با کرونا

شاهکار وزارت بهداشت انتشار آمار مبتلایان به کرونا بر اساس جنسیت و سن است. اما چرا تحلیل و واکاوی از بیماری های زمینه ای و نحوه تغذیه و کمبود ویتامین ها و دیگر موارد مبتلایان و از همه مهمتر نحوه ابتلای آنها صورت نمی گیرد؟

۱

ایران درگیر شوک های بی سابقه اقتصادی

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: در حال حاضر شوک نفتی برای درآمد کشور، بحث کرونا برای مردم که در مواجهه با آن بسیاری از نیروی کاری کشور شغل خود را از دست داده اند و همچنین شوک ارزی و تورم ناشی از آن به اقتصاد کشور وارد شده است.

رتبه چهارم گروه علوم انسانی در کنکور۱۳۹۹؛
توکل به خدا و حمایت های روحی و روانی خانواده به من بسیار کمک کرد

در کنکور۱۳۹۹؛

رتبه چهارم گروه علوم انسانی، توکل به خدا و حمایت های روحی و روانی خانواده به من بسیار کمک کرد

محسن سیاهمرد رتبه چهارم گروه علوم انسانی در کنکور سال۱۳۹۹ در خصوص عامل اصلی موفقیت خود گفت: توکل به خدا وقتی که با تلاش همراه شود می‌تواند هر غیر ممکنی را ممکن کند حمایت های روحی و روانی خانواده نیز به من بسیار کمک کرد.

۲

کارآفرینان از کارکرد بازاریابی غافل شده اند

عضو هیات علمی دانشگاه یزد گفت: ما در تولید نگاهمان به تامین کالا و خدمات است ولی در بازاریابی باید هدف ما رضایت مشتری باشد با این وجود کارآفرینان و تولید کنندگان ما بر روی کیفیت تولید تمرکز کرده و از کارکرد بازاریابی غافل شده‌اند.

۱

روند افزایش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان میبد نگران کننده است

رئیس بیمارستان میبد گفت: در چند روز گذشته شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا بودیم به طوری که در این هفته شاهد افزایش دوبرابری تعداد بیماران نسبت به هفته قبل هستیم و هم اکنون دو بخش کرونا در بیمارستان میبد فعال شده است.

۲

معجزه آبخیزداری برای احیا زندگی

از آنجایی که پیشگیری از وقوع سیلاب ، مقابله با خشکسالی و کاهش هدر رفت آب با ساخت سازه های آبخیزداری میسر می باشد بنابراین احداث سازه های خاکی در مناطق سیل خیز و خشک کشور از جمله جنوب یکی از راه های کنترل سیلاب های تند فصلی و مهار روان ابها و افزایش قدرت نفوذ در خاک و تقویت پوشش گیاهی از جمله مزایای آبخیزداری است.

تختی

آبخیزداری ؛ امیدبخش و حیات بخش

دست ساخته هایی که سیل ویرانگر ر مهار می کند

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی هرمزگان با سفر به جاسک و بشاگرد که در هفته های اخیر با سیل مواجه بودند گفت: سازه‌های خوبی که منابع طبیعی در تمام نقاط استان هرمزگان به ویژه در جاسک و بشاگرد ایجاد کرده است سبب شده که خسارت سیلاب در این مناطق به شدت کاهش یابد و این سازه ها سبب امید بخشی به زندگی مردم شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب