خبرگزاری علم و فناوری

ایران درگیر شوک های بی سابقه اقتصادی

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: در حال حاضر شوک نفتی برای درآمد کشور، بحث کرونا برای مردم که در مواجهه با آن بسیاری از نیروی کاری کشور شغل خود را از دست داده اند و همچنین شوک ارزی و تورم ناشی از آن به اقتصاد کشور وارد شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ کاظم یاوری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد درنشست کانون تفکر اقتصاد یزد گفت: بسیاری از معضلات اقتصادی و شرایط به وجود آمده در استان یزد مربوط به مسائل کشوری است البته در عین حال نمی توان موردهای خاص استان را نادیده گرفت.

وی با تاکید بر شوک های بی سابقه به اقتصاد، گفت: در حال حاضر شوک نفتی برای درآمد کشور، بحث کرونا برای مردم که در مواجهه با آن بسیاری از نیروی کاری کشور شغل خود را از دست داده اند و همچنین شوک ارزی و تورم ناشی از آن به اقتصاد کشور وارد شده است. اما این شوک ها، متقارن نیستند و همه جامعه را به یک شکل تحت تاثیر خود قرار نمی دهند.

یاوری اظهار داشت: مسیر کشور به سمتی است که نباید به فکر سیاست های Market Friendly برای اقتصاد باشیم و برای اصلاح آن نباید از این سیاستهای بازارمحور استفاده کنیم. شیوه مکانیزم قیمت که واقعا کنترل آن از دست ما خارج است، راه حل عبور از این شرایط و بحران موادغذایی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: باید برای اقشار بسیارکم درآمد جامعه با دادن وام های کوچک بدون بهره، کسب و کار کوچکی راه اندازی کرد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم برای اصلاح وضع، به سراغ سیاست های کلان برویم دست ما بسته است و در سطح کلان نمی توان کاری انجام داد و باید در سطح استان بتوانیم درآمد طبقاتی که ضربه خورده اند را بهبود ببخشیم.

یاوری خواستار تهیه بسته های کالایی با توجه به ارزش پول و با احتساب تورم برای قشر آسیب پذیر جامعه شد و تاکید کرد: در حال حاضر فقر غذایی در جامعه بسیار مهم است و بحث و بررسی بیشتر برای رسیدن به راهکارهای لازم را می طلبد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91379

مطالب مرتبط :
مهم ترین راهکار جهش تولید، افزایش بهره وری از طریق توسعه فناوری است

مهم ترین راهکار جهش تولید، افزایش بهره وری از طریق توسعه فناوری است

فناوری اطلاعات و ارتباطات عامل اساسی در توسعه و رشد اقتصادی و رسیدن به جامعه های دانش محور است و این ابزار تحول عظیمی در مفهوم اقتصاد جهان ایجاد کرده و در کاهش آسیب‌های اجتماعی، رفع مشکلاتی همچون بیکاری، تورم، مسکن و به‌حرکت درآوردن چرخ عظیم اقتصاد یک جامعه نقش‌آفرین است.

۱۱

طب سنتی احیا می شود

طرح رفع انحصار از مجوز تاسیس داروخانه های گیاهی توسط نماینده یزد و اشکذر با قید یک فوریت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد.

۱

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین است

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند.

۱

سیل؛ بزرگترین بحران اقلیمی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد گفت: سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی در بر دارد.

۱

پیامدهای شیوع کرونا بر کودکان را چطور مدیریت کنیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه یزد گفت: فرزندان ما بسیاری از مهارت های اصلی زندگی را در محیط مدرسه فرا می گیرند و به همین دلیل تعطیلی مدارس می تواند مشکلات جدی به دنبال داشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب