کشف ۲۴ سیاره فراخورشیدی که از زمین جای بهتری برای زندگی کردن هستند+عکس

همه با پارادوکس فرمی آشنا هستیم. این متناقض نمایی در خصوص امکان وجود حیات در سایر نقاط کائنات غیر از زمین است. پارادوکس فرمی می گوید: «کائنات بسیار پهناور است و در نتیجه امکان دارد که جایی دیگر از نیز امکان وجود حیات وجود داشته باشد.» سمت دیگر این پارادوکس این پرسش را مطرح میکند که اگر حیات وجود دارد چرا ما تاکنون نتوانسته ایم آن را شناسایی کنیم؟ یا اگر آن حیات هوشمند است چرا آنها نتوانسته اند ما را شناسایی کند؟

با وجود پارادوکس فرمی اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که بعضی از سیارات ممکن است از زمین برای زندگی بهتر باشند: دانشمندان 24 سیاره فراخورشیدی قابل سکونت را شناسایی کرده‌اند که حتی ممکن است شرایط بهتری از زمین برای پشتیبانی از یک حیات هوشمند مانند آنچه در زمین می‌بینیم، داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از سای‌تک‌دیلی، زمین لزوما بهترین سیاره برای زندگی در کهکشان نیست. محققان 24 سیاره‌ای که بیرون از سیستم خورشیدی ما هستند را یافته‌اند که وضعیت مناسب‌تری برای زندگی نسبت به کره خاکی ما دارند و حتی برخی از ستاره‌های میزبان آنها از خورشید ما نیز بسیار بهتر است. این تحقیق توسط « دریک شولز-ماکوچ» دانشمند دانشگاه واشگنتن هدایت شده است و در مجله زیست‌شناسی نجومی به ‌چاپ رسیده است.

سیارات فراخورشیدی که از زمین زیست‌پذیرترند!

جزئیات این تحقیق این موضوع را برای ما روشن می‌سازد که برخی از این سیارات تازه شناخته شده، کمی از زمین بزرگتر و هوای متعادل‌تر و کمی گرم‌تر دارند. این 24 سیاره فراخورشیدی که ادعا شده قابل سکونت هستند، تقریبا 100 سال نوری از ما فاصله دارند، اما دکتر «شولز-ماکوچ»  می‌گوید این پژوهش می‌تواند، باعث تمرکز بیشتری برای یافتن سیارات این چنینی شود.

این دکتر دانشگاه واشنگتن و عضو هیئت علمی دانشگاه فنی برلین افزود که «به محض آنکه تلسکوپ فضایی بعدی به زمین برگردد، ما اطلاعات بیشتری پیدا خواهیم کرد که این موضوع برای پیدا کردن هدف مشخص بسیار پر اهمیت است،همچنین ما باید مشاهدات خود را بر سیاراتی متمرکز کنیم که بیشترین امکان را برای یک زندگی پیچیده مثل زندگی ما انسان‌های امروزی داشته باشد.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که صرفا تمام تلاشمان را برای یافتن سیاره به مانند زمین نگذاریم، چراکه ممکن است سیاراتی در کهکشان وجود داشته باشد که شرایط مناسبتری برای زندگی نسبت به کره زمین ما دارند.»

نخستین شناسایی علمی وجود یک سیارهُ فراخورشیدی در سال ۱۹۸۸ انجام شد با این حال، نخستین تأیید در سال ۱۹۹۲ صورت گرفت. از آن به بعد، و تا اول مهُ ۲۰۱۷، شمار سیارگان فراخورشیدی شناسایی شده ۳٬۶۰۸ سیاره بوده که ۲۷۰۲ سیاره در ۶۱۰ سامانهُ سیاره‌ای مختلف، تأیید نیز شده و این تعداد روز به روز در حال افزایش است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵:۵۰

شناسه خبر: 91383

مطالب مرتبط :
ایلان ماسک

ایلان ماسک: مطمئنم که انسان در ۲۰۲۶ روی مریخ فرود می‌آید

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس» و یکی از علاقمندان به اکتشافات فضایی، پیش‌بینی کرده است که انسان حدود شش سال دیگر قدم بر کره مریخ خواهد گذاشت.

سکونت در مریخ

بهترین محل برای زندگی انسان‌ها در مریخ مشخص شد+عکس

کره ماه، به عنوان نخستین مکان برای شهرک‌سازی برون‌زمینی انسان‌ها پیشنهاد شده اما ماه دارای اتمسفر نیست در حالی که مریخ با اتمسفر رقیقی که دارد امکان بیشتری برای میزبانی از انسان و دیگر گونه‌های زیست آلی را فراهم می‌کند.

عمل جراحی

متخصص جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی جهرم خبرداد:

۲ عمل حیات بخش بیماران مبتلا به تومور در جهرم

متخصص جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: تومور نخاعي جوان ۳۱ ساله خفری که دیگر پزشکان معالج ریسک عمل وی را نپذیرفته بودند؛ به طور موفقيت آميز جراحي و از نخاع اين جوان خارج شد.

بتا پیکوریس

تماشا کنید: نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی به زمین که شاید روزی به آن سفر کنیم!

سیاره فراخورشیدی «بتا پیکتوریس سی» دومین سیاره کشف شده یک سامانه خورشیدی به همین نام است است. ستاره‌شناسان این سیاره را با استفاده از روش شتاب محوری کشف کرده‌اند. همانطور که می‌دانید درحالی که سیارات به دور ستاره‌ها می‌چرخند، خود ستاره‌ها نیز ساکن نمانده و حرکت می‌کنند، بنابراین هم سیارات و هم ستاره ها به یکدیگر نیروی کشش گرانشی وارد کرده و مدار در اطراف یک مرکز ثقل متقابل است.

حیات

جستجو حیات فرازمینی ؛ نتایج مطالعه ۱۰ میلیون منظومه ستاره‌ای به کجا رسید؟

نتایج یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده بر روی منظومه های ستاره ای اخیرا منتشر شده است. این جستجوی بزرگ به دنبال حیات پیشرفته فرازمینی بسیار ارزشمند است و می تواند زمینه ساز مطالعات بهتر و بیشتر در آینده باشد. در این مطالعه که تاکنون در نوع خود بزرگترین است, بیش از ۱۰ میلیون منظومه ستاره ای مورد ارزیابی قرار گرفته است.

هوش مصنوعی

ناسا از «هوش مصنوعی» برای کشف «سیارات فراخورشیدی» استفاده می‌کند

در سال ۲۰۱۸ یک تیم از این گردهمایی‌ها آموزش دیدند تا یک تکنیک یادگیری ماشینی که شبکه‌های عصبی شبیه به مغز انسان دارد را طراحی کنند تا بتواند با بررسی تصاویر به‌دست آمده ساختار شیمیایی سیارات را به‌وسیله‌ی طول موج و مقدار نور دفعی یا جذبی مولکول‌های اتمسفر آن‌ها به دست بیاورد. ارنی اضافه می‌کند: «روش‌های هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند که کارهای پردازشی برای محققان راحت‌تر شود. ولی این فناوری نمی‌تواند به‌زودی جایگزین انسان‌ها شود.»

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب