در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره شمالی؛

نمایش قدرت در کـــره شمالی/رونمایی از غول پیکر قاره پیما در رژه نظامی

کره شمالی در مراسم رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد.

به گزارش سرویس دفاعی - نظامی خبرگزاری علم و فناوری؛در مراسم رژه نظامی که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگر در کره شمالی برگزار شد بزرگترین موشک قاره‌پیما در مقابل چشم رسانه ها قرار گرفت.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این مراسم ادعا کرد که پیونگ یانگ قصد دارد تا توان دفاعی و نظامی خود را تقویت نماید.

بروز حساسیت های کشورها به این رویداد نظامی

با وجود آنکه این مراسم در سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگر و به رسم هرساله برگزار می گردد اما رونمایی از موشک بالستیک قاره‌پیمایی که تاکنون دیده نشده بود و بزرگترین نمونه از این نوع در میان موشک‌های این کشور محسوب می شد،و البته نزدیکی به زمان انتخابات حساس ایالات متحده آمریکا،بازتابی گسترده در رسانه های جهان به ویژه آمریکا به راه انداخت تا حدی که به واکنش تند و شدید ترامپ رئیس جمهور این کشور منجر شد.

این در حالی است که این نمایش تسلیحاتی موجب ابراز نگرانی همسایه کره شمالی یعنی کره جنوبی شده است.در این میان به گفته رسانه‌های آمریکایی رئیس جمهور آمریکا هم پس از دیدن گزارش رونمایی کره شمالی از موشک بالستیک قاره پیمای جدید بسیار خشمگین شده است. اما این پرسش مطرح است که چرا ترامپ علیرغم 3 دیدار با رهبر کره شمالی از رونمایی تجهیزات دفاعی پیونگ یانگ خشمگین شده است؟ افزون بر این، رونمایی کره شمالی از تجهیزات دفاعی جدید خود چه پیامی برای مقامات آمریکا دارد؟

از شنیدن نظرات بسیاری از کارشناسان بنظر می رسد، این اقدام کره شمالی قطعا پیام ها و نشانه هایی برای کشورهای دیگر به همراه داشته است.به بیان دیگر،رونمایی از بزرگترین موشک قاره‌پیمای کره شمالی در مراسم رژه سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگر نوعی قدرت‌نمایی پیونگ یانگ(پایتخت کره شمالی) در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ارزیابی می گردد.از نگاه این کارشناسان، رونمایی از موشک عظیم‌الجثه جدیدی که کره شمالی در یک رژه نظامی، تهدید صریحی برای ایالات متحده و یک چالش قطعی برای رئیس جمهور فعلی و رئیس جمهور آینده این کشوراست.

وزارت دفاع آمریکا پس از به نمایش در آمدن موشک‌های بالستیک قاره‌پیما در رژه نظامی کره شمالی چهارشنبه شب اعلام کرد که برنامه‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ تهدید جهانی به شمار می رود.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در نشست خبری روز چهارشنبه خود، درخصوص شکست دیپلماسی کشورش در برابر کره شمالی و رونمایی پیونگ‌یانگ از یک موشک قاره پیمای جدید مدعی شد: «مهم است بدانیم زمانی که یک کشور برنامه موشکی خود را پیش می‌برد، مهمترین کاری که آن‌ها برای اینکه مطمئن شوند این موشک کار می‌کند این است که آن را آزمایش کنند».

پامپئو افزود: «با این حال کره شمالی در یک سال گذشته هیچ موشک بالستیکی را مورد تست قرار نداده‌اند. این در مورد یک سال قبل از آن نیز صدق می‌کند».

یک عضو ارشد وابسته به موسسه بررسی های سیاسی آسنان در سئول راجع به این اتفاق اظهارداشته است:نمایش این موشک به منزله هشداری به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که در صورت انتخاب مجدد باید مذاکرات با کره شمالی را از سربگیرد و همزمان پیامی به جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات سوم نوامبر 2020 (13 آبان سال جاری) خواهد بود که موضوع کره شمالی باید در راس اولویت های سیاست خارجی و بین المللی او قرار بگیرد.

بروس کلینگنر، معاون پیشین دفتر سازمان جاسوسی آمریکا «سیا» در سئول و کارشناس بنیاد هریتیج، در این باره معتقد است:کره شمالی نشان داد که از توانایی ساخت سکوهای پرتاب بیشتر و بزرگ تر برای شلیک موشک های جدیدش برخوردار است، که به این کشور امکان استقرار موشک‌های قاره پیمای و نیروی هسته ای بیشتری برای حملات تلافی جویانه اولیه و ثانویه می دهد.

ارائه نظرات کارشناسان در چنین زمان حساسی در تاریخ سیاسی آمریکا و روابط خارجی این کشور با کره شمالی بیانگر آن است که دونالد ترامپ علیرغم اینکه بخش عمده ای از دوران ریاست جمهوری خود را درگیر منازعه کلامی با کیم رهبر کره شمالی بوده است، اما با این وجود دردو سال گذشته سه بار دیدار و ملاقات بین این دو انجام پذیرفته است. البته تمام تلاش دیپلماسی ترامپ در این بود تا درازای خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره، تحریم‌ها را علیه کره شمالی لغو کند اما این دیدارها سرانجامی نداشت و دلیل پایبند نبودن مقامات آمریکایی به تعهدات خود به بن‌بست رسید.

به این ترتیب ترامپ امیدوار بود در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری از برگ برنده ی کره شمالی در انتخابات پیش رو استفاده نماید؛به همین دلیل ترامپ از رونمایی تجهیزات دفاعی کره شمالی واکنش تندی را از خود نشان داده است.در واقع رونمایی از بزرگترین موشک قاره‌پیمای کره شمالی به معنای تیر خلاص به همه تلاش‌های 2 سال اخیر ترامپ خواهد بود.

در جریان این رژه نظامی، این کشور یک موشک آی سی بی ام جدید را به همراه یک موشک بالستیک قابل پرتاب از زیردریایی (SLBM) و سایر سیستم‌های تسلیحاتی مدرن به نمایش گذاشت. موشک قاره پیمای جدید متحرک و دارای ابعادی بزرگتر بوده و بخش جلوی آن بلندتر است و نشان می‌دهد که برای حمل کلاهک‌های مختلف و تحویل بار بیشتر طراحی شده است.

مشخصات موشک قاره پیمای غول پیکر

به گزارش شبکه خبری «راشاتودی» ارتش کره شمالی در این رژه چهار تیر از این موشک قاره پیمای جدید را در حالی به نمایش گذاشت که پیشتر دولت این کشور نیز به وجود آن اشاره کرده بود.

این موشک غول پیکر ۱۳ هزار کیلومتر برد دارد و با خودرویی بزرگ با ۲۲ چرخ حمل می‌شود.این دستاورد تازه از آخرین موشک رونمایی شده در کره در سال ۲۰۱۷ که همان (هواسونگ ۱۵)است نیز بزرگتر است.چندی پیش آمریکا‎ اذعان کرده‎ بود که موشک «هواسونگ-۱۵» می‌تواند هر نقطه‌ای در خاکش را هدف قرار دهد.این موشک که احتمالا سوخت مایع و ۲ مرحله‌ای دارد قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای MIRV است.

-----------------------------------------------------------------

جمـــع بندی

در پایان به وضوح می توان مشاهده کرد که حفظ و توسعه قدرت تدافعی و بازدارندگی هسته‌ای، اصلی‌ترین راهبرد دفاعی کـــره شمالی محسوب می شود و مقامات این کشور در هیچ شرایطی از مسیر توسعه ی نظامی و دفاعی کشور خود  خارج نشده اند.علاوه بر این قدرت‌نمایی دفاعی، پیونگ یانگ یک پیام روشنی هم به دولتمردان کاخ سفید دارد و آن اینکه مذاکره تنها گزینه آمریکا دربرابر کره شمالی است و گزینه نظامی با توجه به توان بازدارندگی پیونگ یانگ مقرون به صرفه نیست.

نکته قابل توجه دیگر اینکه رونمایی از تجهیزات جدید کره شمالی به این معنی است که پیونگ یانگ در صورت فراهم شدن مذاکرات احتمالی با آمریکا می تواند با تمامیت قدرت و ابهت سیاسی در میز مذاکرات بنشیند.

انتــــهای متن/ص

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷:۵۲

شناسه خبر: 91387

مطالب مرتبط :
۵۸۷

در جریان رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت ۹۹؛

آسمان نصف جهان زیر بال های جنگنده های نهاجا/بمب هوشمند قاصد علیه مواضع دشمن

نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت با اجرای برنامه های هجومی،شناسایی و آمادگی رزمی در توان بالا در منطقه عمومی اصفهان انجام گرفت.

۰۰۲۲۳۶

با توجه به رونمایی از تازه ترین دستاورد نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛

تابوت مرگ استکبار با تیربارموشکی سپاه پاسداران

بتازگی نیروی هوافضای سپاه جدیدترین دستاورد تسلیحات موشکی خود را با قابلیت پرتاب رگباری از موشک های بالستیک دوربرد بجای یک فروند موشک از زیر زمین، آنهم در کمترین فاصله ممکن از هم به سمت هدف رونمایی کرد.

۰۲۲۳۳۲

گفت و گوخبرگزاری علم وفناوری با مبتکرخلاق استان سمنان؛

سمنان| شکل گیری ایده ازیک تجربه /امکان جابه جایی بیمار برروی تخت های بیمارستانی بدون دخالت انسانی

این مخترع و مبتکر طرح های نوآورانه وخلاقانه در ادامه افزود:این دستگاه که ساختار مکانیکی و الکترونیکی دارد قادر است با نصب بر روی تمامی تخت های بیمارستانی مشکلات جابه جایی بیمار را برای نیروی درمانی به حداقل ممکن برساند.

۰۹۹۵

با طرح موضوع انرژی های پاک برگزار گردید؛

سمنان| نشست مشتـرک معاونت جهاد علمی و فناوری با دیوان محاسبات استان سمنان

با شکل گیری گفتمان پیرامون موضوع انرژی و جایگاه استان در این حوزه ،نشست مشترک میان معاونت جهاد علم و فناوری و دیوان محاسبات استان سمنان برگزار شد.

۲۲۳۲

در حاشیه افتتاح نمایشگاه دائمی دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه؛

پرده برداری از دستاورد جدید سپاه پاسداران /ویژگی بالستیک دریایی سپاه

جدیدترین موشک بالستیک دریایی سپاه با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد.

خبرگزاری علم و فناوری

اولین موشک قاره پیما

در ۲۱ اوت ۱۹۵۷، اتحاد جماهیر شوروی اولین موشک قاره‌پیمای جهان را آزمایش کر

موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

قاتل تروریست های داعش در دستان نیروی دریایی سپاه / موشک بالستیک «ذوالفقار بصیر» چه ویژگی هایی دارد ؟ + فیلم و عکس

روز گذشته، متخصصین کشورمان از نسل جدید موشک های بالستیک دریایی با نام «ذوالفقار بصیر»، رونمایی کردند که با عملیاتی شدن این موشک ، برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه به بیش از ۲ برابر خواهد رسید.

سردترین دما در نیمکره شمالی مشخص شد

طی مطالعات جدید دانشمندان از سوابق هواشناسی:

سردترین نقطه نیمکره شمالی زمین مشخص شد

سازمان هواشناسی جهانی (WMO) سردترین دمای ثبت شده در نیمکره شمالی را کشف کرده است. بر اساس قرائت تاریخی از یک ایستگاه هواشناسی اتوماتیک در گرینلند، در ۲۲ دسامبر ۱۹۹۱، کلینک واقع در قله صفحه یخی گرینلند، به منفی ۶۹.۶ درجه سانتیگراد رسیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب