خبرگزاری علم و فناوری

چطور با اضطراب های ناشی از کرونا برخورد کنیم؟

فارسی نژاد اظهار کرد: معمولاً ما اضطراب‌های خود را سرکوب می کنیم زیرا توان مواجهه با آنها را نداریم و همین مسئله موجب بروز اختلالات روانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری؛ دکتر معصومه فارسی نژاد رواندرمانگر و مدرس دانشگاه در وبینار آنلاین با موضوع رشد فردی و سلامت روان در دوران کرونا که به همت "اتحاد زیست شناسان ایران" برگزار شد گفت: اخیراً سازمان بهداشت جهانی در هشداری اعلام کرد که بهداشت روانی میلیون ها انسان در سراسر دنیا به خاطر همه گیری کرونا به مخاطره افتاده است. همچنین مطالعات نشان می دهد که ترس، اضطراب، احساس تنهایی، انزوا و افسردگی به شکل معناداری در افراد مختلف افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این مساله از آنجا ناشی می شود که کرونا به صورت مستقیم امنیت افراد را مورد تهدید قرار داده و افراد سایه مرگ را بر سر خود و عزیزانشان احساس می‌کنند لذا امنیت روانی که از نیازهای پایه ای فرد می باشد به خطر افتاده است.

وی افزود: یکی دیگر از مسائل نیاز به روابط اجتماعی است. انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است و محدودیت‌هایی که کرونا ایجاد کرده باعث شده که شادی ها و مسائل عاطفی که در جمع اتفاق می افتاد کمتر تجربه شود. خواه ناخواه همین عوامل می‌تواند موجب بعضی از مسائل روانی شود. علاوه بر همه این مسائل کاهش درآمد و به خطر افتادن امنیت اقتصادی آسیب زاست.

این مدرس دانشگاه ابراز داشت: همچنین وقایعی مانند تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها نیز پیامدهای نظیر وابستگی جوانان و نوجوانان به فضای مجازی، اختلال در فرآیند یادگیری، سبک ناسالم زندگی نظیر تغییر الگوی خواب و تغذیه به خصوص در کودکان و اضافه وزن ناشی از کم تحرکی را دارد.

فارسی نژاد تاکید کرد: پیامد همه این اتفاقات افزایش مشکلات خانوادگی، تعارضات زناشویی و پرخاشگری است.

 

لزوم مواجهه با اضطراب

این روانشناس اظهار کرد: تمام اضطراب های وجودی، پرسش ها و تعارضات از اضطراب ناشی از چهار عامل مرگ، تنهایی، آزادی و اضطراب معنا نشات گرفته است. معمولاً ما این اضطراب‌ها را سرکوب می کنیم چون توان مواجهه با آنها را نداریم ولی در بعضی از شرایط خاص مثلاً وقتی می‌خواهیم تصمیم برگشت‌ناپذیری بگیریم این اضطراب ها خود را نشان می‌دهند. مثلاً در شرایطی که ما با مسئله مرگ ناشی از کرونا مواجه هستیم این دغدغه ها به طور جدی تری خود را نمایان می کند.

وی ادامه داد: در این مرحله نیز ممکن است افراد دوباره این اضطراب را سرکوب و یا انکار کنند که همین مسئله موجب بروز اختلالات روانی می‌شود. البته دغدغه مواجهه با مرگ و تعارض آن با میل به جاودانگی در افراد باعث بروز مکانیسم هایی می شود. مثلا حس خود استثنا پنداری را به وجود می آورد که باعث می شود گمان کنیم مرگ برای همسایه است. یکی دیگر از این مکانیسم ها "نجات دهنده غایی" است که این دو مکانیسم کمک می کنند انسان به زندگی ادامه دهد.

فارسی نژاد اذعان داشت: اگر از این دو مکانیسم نیز زیاد استفاده شود ممکن است سلامت فرد را تهدید کند اما در عوض اگر انکار مرگ را کنار بگذاریم و با آن روبه‌رو شویم ارزش لحظه لحظه زندگی را درک می‌کنیم و با "خود حقیقی" روبرو می شویم و چشم‌انداز ما به زندگی و ساختار زندگی ما دچار تحول خواهد شد.

وی گفت: تنهایی به سه نوع تنهایی بین فردی، تنهایی درون فردی که فرد احساس می کند که با بخش های مختلف شخصیت خود بیگانه است و نوع سوم تنهایی تنهایی وجودی است که فرد احساس بیگانگی در برابر هستی دارد. در دوران کرونا این اضطراب نیز بروز دارد اما اگر فرد بتواند با تنهایی عمیق خود مواجه شود و بپذیرد کسی نمی تواند در دنیا این تنهایی را برطرف کند دیگر مشکلی نخواهد داشت. درست است که تنهایی اش ازبین نمی رود ولی تنها شیوه ای است که می تواند این اضطراب را کمی کاهش دهد.

 

آزادی و مسئولیت دو روی یک سکه

فارسی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: هویت نهایی ما توسط عوامل بیرونی مشخص نمی شود، این عوامل روی مشی و منش ما تاثیر می گذارد اما تعیین کننده نیست. عامل اصلی خود فرد و انتخاب‌های او است. به بیان دیگر ما خودمان سازنده تجربه خودمان هستیم.

وی تصریح کرد: ما آزاد هستیم که چگونه بیندیشیم، چگونه رفتار کنیم فلذا می توانیم نوع مواجهه خود با پدیده ها را مشخص کنیم. درست است که ما آزاد نیستیم تا کرونا را از دنیا حذف کنیم اما در برخورد با این پدیده آزاد هستیم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: آزادی به نظر جذاب می آید ولی در واقع این آزادی مسئولیت را به دنبال خود می‌آورد و همواره بشر به دنبال انکار این آزادی برای فرار از مسئولیت است. زیرا پذیرش مسئولیت که پیامد مواجهه با آزادی ماست می تواند بسیار دلهره آور باشد. به همین خاطر مثلاً به جبرگرایی متوسل می شویم تا مسئولیت را از دوش خود برداریم. فرار از مسئولیت دغدغه و دلهره هایی ایجاد می‌کند که بیشتر ما را به دام بیماری ها و اختلالات روانی می کشاند. در واقع بعضی اوقات به خرافه متوسل می‌شویم، یا اینکه خود را قربانی می دانیم و یا می پذیریم که دیگران برای ما تصمیم بگیرند تا از بار این مسئولیت شانه خالی کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: وقتی مسئولیت زندگی خود را بپذیریم ماهیت زندگی خودمان را تعیین کرده‌ایم و به جهان خود معنا داده ایم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91389

مطالب مرتبط :
۱۱

یادداشت؛

جای خالی اپیدمیولوژی در مواجهه با کرونا

شاهکار وزارت بهداشت انتشار آمار مبتلایان به کرونا بر اساس جنسیت و سن است. اما چرا تحلیل و واکاوی از بیماری های زمینه ای و نحوه تغذیه و کمبود ویتامین ها و دیگر موارد مبتلایان و از همه مهمتر نحوه ابتلای آنها صورت نمی گیرد؟

۱۱

کارگاه آموزش مسأله شناسی در یزد برگزار می شود

کارگاه آموزش مسأله شناسی با هدف آموزش روشهای مسأله یابی و حل مسائل در یزد برگزار می شود.

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

آخرین شکست دانشمندان؛

دو آزمایش واکسن کووید۱۹ به دلیل رعایت نکات ایمنی در عرض ۲۴ ساعت متوقف شدند

دو آزمایش پزشکی مرحله آخر کووید۱۹ در مدت ۲۴ ساعت به دلیل نگرانی های احتمالی در مورد ایمنی موقتاً متوقف شده اند، این آخرین شکست دانشمندان در مبارزه طولانی مدت با بیماری همه گیر است.

 سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

محققان دانشگاه گنت گزارش کردند؛

سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

ماکولا بینایی و خواندن را تیز می کند اما در بسیاری از افراد مسن تحت تأثیر قرار می گیرد. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن مهمترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است و تقریباً ۳۰٪ افراد بالای ۷۵ سال مبتلا هستند. متأسفانه، هیچ درمانی برای این بیماری نابینا اثبات نشده است. اکنون تحقیقات در دانشگاه گنت برای درمان با قطره های چشم برای مقابله با ریشه این بیماری کور ادامه دارد.

محمد جامعی

شیراز میزبان اختتامیه نخستین جشنواره ملی فرصت کرونایی و تولید محتوای فن ورز

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان فارس گفت: شیراز میزبان اختتامیه نخستین جشنواره ملی فرصت کرونایی و تولید محتوای فن ورز بصورت مجازی خواهد بود.

۱

سیل؛ بزرگترین بحران اقلیمی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد گفت: سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی در بر دارد.

روانشناسی عزت نفس/ یک نیاز اساسی انسان برای رشد طبیعی و سالم

معرفی کتاب:

روانشناسی عزت نفس/ یک نیاز اساسی انسان برای رشد طبیعی و سالم

عزت نفس تجربه‌ای است که در عمق وجود اشخاص قرار دارد و نحوه‌ای است که ما در مورد خودمان می‌اندیشیم و احساس می‌کنیم، چیزی نیست که دیگران بخواهند در مورد آن برای ما تصمیم بگیرند.

نظرسنجی :WHO کووید۱۹خدمات بهداشت روانی را در ۹۳٪ کشورها متوقف کرد

نظرسنجی WHO: کووید۱۹خدمات بهداشت روانی را در ۹۳٪ کشورها متوقف کرد

، بر اساس یک نظرسنجی جدید سازمان بهداشت جهانی، بیماری همه گیرکووید۱۹ خدمات بهداشت روان را در ۹۳٪ از کشورهای جهان مختل یا متوقف کرده است. نظرسنجی از ۱۳۰ کشور اولین داده جهانی را ارائه داده و نشان دهنده تأثیر مخرب کووید۱۹ در دسترسی به خدمات بهداشت روان و نیاز فوری به افزایش بودجه را تأکید می کند.

افسانه

تاثیر مستقیم رفتار مردم بر گسترش کووید۱۹

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، تاکید کرد: انتظار داریم مردم حساسیت های روزهای نخست شیوع بیماری کرونا را همچنان رعایت کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب