خبرگزاری علم و فناوری

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان:

به دنبال افزایش تولیدات پژوهشکده با استفاده از دانش روز هستیم

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: به دنبال افزایش تولیدات و راهکارهای علمی جدید وبه روز در پژوهشکده هستیم.

 به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان طی گفتگویی با خبرنگار ما در بندرعباس گفت: در مجموعه وزارت جهادکشاورزی توجه به سه محور اقتصاد، جامعه و محیط زیست مسیری است که به توسعه پایدار بخش کشاورزی منجر خواهد شد.

وی افزود:  فعالیت های پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان از سال 61 آغاز شده و در چهار محور زیست شناسی وارزیابی ذخایر آبزیان، اکولوژی منابع آبی ، آبزی پروری دریایی و زیست فناوری دریایی انجام می شود.

مرتضوی گفت: در بخش زیست شناسی وارزیابی ذخایر آبزیان ، در طول سال میزان برداشت قابل برداشت از آبزیان تجاری آبزیان تجاری بررسی و روند تغییرات آن مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.در بخش اکولوژی منابع آبی، چگونگی تاثیرعوامل طبیعی و غیر طبیعی بر روی پراکنش و تنوع گونه های آبزی بررسی می شود.

به گفته مرتضوی، در بخش آبزی پروری دریایی ، پژوهشکده به دنبال این است که با استفاده از دانش روز تولیدات آبزیان دریایی را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: در بخش زیست فناوری دریایی به دنبال ایجاد محصولات جدید در آبزیان وایجاد ارزش افزوده بوده تا با استفاده از روشهایی، ترکیباتی استخراج شود که در تولیدات کمک وافری نماید. دکتر مرتضوی با اشاره به اینکه این پژوهشکده ۱۹فعالیت و پروژه تحقیقاتی در چهار محور اشاره شده در دست اجرا دارد، خاطرنشان ساخت: پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در حال حاضر۲طرح عمرانی در دست اجرا داشته و 6 قرارداد پژوهشی نیز در سال جاری با مراکز مختلف منعقد کرده است.
مرتضوی در ادامه ضمن اشاره به شروع گشت های ارزیابی ذخایر میگو با هدف تعیین میزان مجاز صید میگو در آب های هرمزگان اعلام کرد نتایج ارزیابی ذخایر اواخر شهریور اعلام خواهد شد و در زمان شروع فصل صید میگو از طریق اداره کل شیلات استان به بهره برداران اعلام خواهد شد.

طرح تحقیقاتی ماهی سوکلا
وی با اشاره به اینکه مزارع پرورش ماهی در قفس به واردات بچه ماهی وابسته می باشند، افزود:یکی از طرحهای تحقیقاتی سال جاری مولد سازی ماهی سوکلا و تکثیر آن می باشدکه نقش مهم و بنیادی در حمایت از تولید بچه ماهی در داخل کشور دارد و دستیابی به دانش مولد سازی و تکثیر این گونه می تواند سرآغاز تولید تجاری بچه ماهیان دریایی باشد.

همکاری مرکز با پرورش دهندگان میگو
مرتضوی همچنین تصریح کرد: با توجه به همکاری فیمابین پژوهشکده و پرورش دهندگان میگو از طریق پایش مولفه های مدیریتی در مزارع به دنبال افزایش راندمان تولید میگوی پرورشی در استان هستیم.
مرتضوی در پایان  در پاسخ به پرسشی در زمینه نقش پساب آب شیرین کن ها بر اکوسیستم خلیج فارس اظهار داشت: انتقال آب و تامین آب شرب ضرورتی انکار ناپذیر است اما ضروری است تلخاب حاصل به کمک روشهای مدرن و استاندارد تصفیه شده سپس به مبدا بازگردانده شود و تخلیه تلخاب بدون تصفیه اثرات ناخوشایندی بر آبزیان آبهای ساحلی و دریایی خواهد داشت .

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۳:۴۹

شناسه خبر: 91399

مطالب مرتبط :
۵۵

یادداشت

صید غیرمجاز بلای جان ذخایر ژنتیکی آبزیان

این ر وزها دریای خلیج فارس توان صیدهای غیرمجاز و بدون ضابطه از ذخایر را ندارد و اگر فکری نشود ذخایر ژنتیکی در خلیج فارس از بین می رود.

وبینار

وبینار نشست علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت قم برگزار میشود .

مجازی شدن دانش آموزان و آسیب های جنسی

گروه تربیت پژوهشکده اخلاق و معنویت، پنج شنبه ۱۵ آبان وبینار تخصصی با موضوع «سایبری شدن آموزش دانش آموزان و آسیب های جنسی» برگزار می کند.

۵

مدیرکل شیلات هرمزگان تاکید کرد

حرکت در راستای تولید لارو میگو جهت تکثیر وپرورش

مدیر کل شیلات استان هرمزگان با بیان اینکه تامین میگو مولد عاری و مقاوم در برابر بیماری از اهمیت ویژه ای برای صنعت تکثیر و پرورش میگو برخوردار است گفت: بدون شک تداوم حرکت و رشد در صنعت تکثیر و پرورش نیازمند توجه و کار تحقیقاتی در این زمینه است.

۲

نگاهی به معضل قاچاق سوخت در هرمزگان

اما و اگرهای قاچاق سوخت و تبعات اجتماعی آن

امروزه پدیده قاچاق به عنوان یک تهدید جدی در مسیر شکوفایی اقتصاد کشورها قرار دارد .

لل

چه کسی پاسخگوست

تیشه صید ترال بر ذخیره گاه های آبزیان ایران

یکی از مخرب‌ترین روش‌های صید که به زیستگاه و ذخائر آبزیان صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند صید ترال یا کف‌روب است. صید ترال به استثناء اعلام قانونی برای صید میگو، در مابقی فصول سال که تخم‌ریزی آبزیان به ویژه میگو است ممنوع بوده و سبب نابودی مولدها و زیستگاه‌های آبزیان می‌شود.

ق

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان:

لزوم توجه به اقتصاد، جامعه و دانش بومی در کشاورزی پایدار / با استفاده از جلبک های دریایی ، پدیده کشندقرمز کنترل شد

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: در مجموعه وزارت جهادکشاورزی سه مولفه اقتصاد، جامعه و دانش بومی در نظرگرفته شده که با رعایت آنها به کشاورزی پایدار می رسیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب