خبرگزاری علم و فناوری

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

اولین ابررسانای دمای اتاق ابداع شد

دانشمندان آمریکایی با همکاری دانشمند ایرانی یک ماده مرموز را ایجاد کرده اند که به نظر می رسد بدون هیچ گونه مقاومت در دمای حداکثر ۱۵ درجه سانتیگراد برق را هدایت می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از گیزمگ؛ از زمان کشف بیش از یک قرن پیش، ابررسانایی نقشی قدرتمند در بسیاری از فن آوری های مدرن مانند قطارهای Maglev و اسکن MRI ایفا کرده است، اما با توجه به نیاز به دمای عملیاتی بسیار سرد کاربرد آن محدود شده است. دانشمندان اکنون ادعا می کنند که در این زمینه دستیابی به موفقیت بزرگی ایجاد شده و به گفته آنها اولین ماده ای است که قادر به ابررسانایی در دمای اتاق است.

دانشمندان آمریکایی با همکاری دانشمند ایرانی یک ماده مرموز را ایجاد کرده اند که به نظر می رسد بدون هیچ گونه مقاومت در دمای حداکثر 15 درجه سانتیگراد برق را هدایت می کند. این یک رکورد جدید برای ابررسانایی است، پدیده ای که معمولاً با دمای بسیار سرد همراه است.

این کار با راهنمایی رانگا دیاس در دانشگاه روچستر انجام شد و هدف آن غلبه بر یکی از سدهای اصلی جاده در گسترش استفاده از مواد ابررسانا است. این مواد هیچ مقاومت الکتریکی از خود نشان نمی دهند و یک میدان مغناطیسی را دفع می کنند، اما از آنجا که به طور معمول فقط در دمای زیر 140 درجه سانتیگراد (220 درجه فارنهایت) کار می کنند، برای نگهداری به تجهیزات گران قیمت نیاز دارند.

دیاس می گوید: به دلیل محدودیت دمای پایین، موادی با چنین خصوصیات خارق العاده ای دنیا را کاملاً متحول نکرده اند. با این حال، کشف ما این موانع را از بین می برد و در را برای بسیاری از برنامه های بالقوه باز می کند.

دیاس ابررسانایی دمای اتاق را "جام مقدس" فیزیک ماده متراکم توصیف می کند و در تحقیقاتی که این هفته منتشر شد، تیم وی گام قابل توجهی در جهت رسیدن به این هدف برداشته است. محققان سالها با استفاده از مواد مختلف در جستجوی ابررساناهای دمای اتاق مانند اکسیدهای مس و مواد شیمیایی مبتنی بر آهن آزمایش کرده اند، اما دیاس و تیمش با هیدروژن فراوان فراوان موفق شدند.

وی ادامه داد: برای داشتن یک ابررسانا در دمای بالا، شما پیوندهای قوی تر و عناصر سبک می خواهید. این دو معیار اساسی است. هیدروژن سبک ترین ماده است و پیوند هیدروژن یکی از قوی ترین است.

یک نقطه ضعف این روش این است که هیدروژن خالص فقط در فشارهای بسیار بالا می تواند به حالت فلزی تبدیل شود، بنابراین تیم در عوض به مواد جایگزینی روی آورد که غنی از هیدروژن هستند، اما خواص ابررسانایی مطلوب را حفظ می کنند و می توانند در فشارهای بسیار پایین تر فلز شوند.

فرمول برنده شامل ترکیبی از هیدروژن، کربن و گوگرد است که برای سنتز هیدرید گوگرد کربنی آلی در دستگاه تحقیق فشار قوی به نام سلول سندان الماس استفاده شد. این هیدرید گوگرد کربنی ابررسانایی را در حدود 58 درجه فارنهایت (14.5 درجه سانتیگراد) و در فشارهای حدود 39 میلیون psi نشان داد.

اشکان سلامت فیزیکدان  از دانشگاه نوادا لاس وگاس و یکی از نویسندگان تحقیق گفت: ما در یک جامعه نیمه هادی زندگی می کنیم و با استفاده از این نوع فن آوری، شما می توانید جامعه را به یک جامعه ابررسانا هدایت کنید که دیگر هرگز به مواردی مانند باتری احتیاج نخواهید داشت.

برخی از برنامه های کاربردی برای این نوع مواد شامل شبکه های برق کارآمدتر است که برق را بدون تلفات زیاد ناشی از مقاومت در سیم های امروزی، قطارهای قدرتمندتر Maglev یا سایر راه حل های انتقال آینده و فناوری های تصویربرداری پزشکی پیشرفته انتقال می دهد.

با این حال، قبل از وقوع هر یک از این موارد، تیم تلاش خواهد کرد تا یک مشکل را با رویکرد فعلی، یعنی فشار عظیم مورد نیاز برای ایجاد مواد داخل سلول سندان الماس، برطرف کند. محققان می گویند، دستیابی به روشی برای تولید ماده ابررسانا در فشارهای بسیار پایین، کلید تولید آن در مقادیر مفید با هزینه مناسب خواهد بود. آنها همچنین یادآور می شوند که تنظیم دقیق ترکیبات می تواند منجر به ابررسانایی در دماهای حتی بالاتر شود.

این تحقیق در ژورنال Nature منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91401

مطالب مرتبط :
رژیم غذایی نامناسب نقش مهمی در مرگ و میر  ناشی از بیماری های قلبی در سطح جهانی دارد

بر طبق یک مطالعه از ۱۹۵ کشور؛

رژیم غذایی نامناسب نقش مهمی در مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در سطح جهانی دارد

بیش از دو سوم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در سراسر جهان با رژیم های غذایی سالم می تواند پیشگیری شود. این یافته یک مطالعه است که در ژورنال کیفیت مراقبت و نتایج بالینی انجمن قلب و عروق اروپا با داده از ۱۹۵ کشور منتشر شده است.

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

داده

پیش بینی عود اسکیزوفرنی با استفاده از داده های گوشی های هوشمند

محققان کرنل تک از داده های منفعل تلفن های هوشمند برای پیش بینی موثر دوره های عود در بیماران اسکیزوفرنی استفاده کردند.

 سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

محققان دانشگاه گنت گزارش کردند؛

سرانجام، درمان نابینایی وابسته به سن کشف شد

ماکولا بینایی و خواندن را تیز می کند اما در بسیاری از افراد مسن تحت تأثیر قرار می گیرد. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن مهمترین علت نابینایی در افراد بالای ۶۵ سال است و تقریباً ۳۰٪ افراد بالای ۷۵ سال مبتلا هستند. متأسفانه، هیچ درمانی برای این بیماری نابینا اثبات نشده است. اکنون تحقیقات در دانشگاه گنت برای درمان با قطره های چشم برای مقابله با ریشه این بیماری کور ادامه دارد.

ورزش

برگزاری دومین همایش بین المللی تازه های پژوهش در علوم ورزشی در استان اردبیل

دومین همایش بین المللی تازه های پژوهش در علوم ورزشی در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

ریه

ریه مصنوعی برای کمک به تنفس نوزادان نارس با همکاری دانشمند ایرانی ابداع شد

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران با همکاری دانشمند ایرانی، یک ریه مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به نوزادان نارس در تنفس کمک کند.

فیزیکدانانی که

جایزه "دستیابی به موفقیت"؛

فیزیکدانان با اثبات عدم وجود" نیروی پنجم" برنده جایزه سه میلیون دلاری شدند

سه فیزیکدان با اثبات عدم وجود نیروی پنجم برنده جایزه دستیابی به موفقیت ۳ میلیون دلاری شدند.

دیود ماوراء بنفش

ابداع دیود لیزر ماوراء بنفش برای عملکرد دمای اتاق

دانشمندان دانشگاه ناگویا با همکاری شرکت آساهی کازی، یک دیود لیزر ماوراء بنفش با عمق ۲۷۱.۸ نانومتر را برای عملکرد دمای اتاق ابداع کرده اند. این کمترین طول موج را در جهان تحت تزریق جریان پالس (الکتریکی) در دمای اتاق منتشر می کند.

تحولی اساسی در فیزیک حالت جامد روی داد

طبق تحقیقات دانشمندان؛

تحولی اساسی در فیزیک حالت جامد روی داد

در آن زمان فیزیک‌دان دانشگاه ام‌آی‌تی جریلو هره‌رو گزارش داد که گرافین دولایۀ پیچ خورده می‌تواند در دماهای پایین ابررسانا شود. از آن زمان بیش از ۳۰ گروه مختلف از دانشمندان بر روی ابعاد مختلف این موضوع مشغول به تحقیق هستند. این اکتشاف نه تنها از نظر کاربردی امید به یافتن ابررساناهای دمای بالا را افزایش داده است بلکه از نظر تئوری نیز می‌تواند ره‌گشای مسائل اسرار آمیز ابررسانایی باشد.منبع:www.wired.com

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب