خبرگزاری علم و فناوری

پیش بینی عود اسکیزوفرنی با استفاده از داده های گوشی های هوشمند

محققان کرنل تک از داده های منفعل تلفن های هوشمند برای پیش بینی موثر دوره های عود در بیماران اسکیزوفرنی استفاده کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ دو مطالعه تازه منتشر شده نشان می دهد که چگونه می توان از داده های منفعل تلفن های هوشمند برای پیش بینی موثر دوره های عود در بیماران اسکیزوفرنی استفاده کرد. این تحقیق از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل داده های رفتاری و پیش بینی عود اسکیزوفرنی تا یک ماه قبل از وقوع آنها استفاده کرده است.

داده های مورد استفاده در هر دو مقاله جدید از گروهی شامل 60 فرد مبتلا به اسکیزوفرنی جمع آوری شده است. داده های منفعل تلفن های هوشمند، از قبیل قرائت شتاب سنج و فراداده تماس تلفنی (مانند تعداد دفعات تماس و مدت زمان) برای کل گروه ثبت شد. در طول مطالعه هجده نفر از افراد دچار عود اسکیزوفرنیک شدند.

سپس از نوعی یادگیری ماشینی، شبکه های عصبی رمزگشای رمزگذار لقب گرفته، برای تجزیه و تحلیل انبوه داده ها که به دنبال الگوهای رفتاری ناهنجار در طی 30 روز پس از عود بزرگ بودند، استفاده شد. نتایج نشان داد که 108 درصد افزایش ناهنجاری های رفتاری می تواند در ماه منتهی به عود مشاهده شود، که نشان می دهد این نوع سیستم ممکن است برای تشخیص و درمان بیماران قبل از بروز یک رویداد عمده اسکیزوفرنی مفید باشد.

دن آدلر، محقق از شرکت کورنل تک که روی این پروژه کار می کند، گفت: ما سعی کردیم رویکردی ایجاد کنیم که بتوانیم به یک پزشک کلینیک بگوییم: نه تنها این شرکت کننده رفتار غیرمعمولی را تجربه می کند، بلکه موارد خاصی است که در این بیمار خاص متفاوت است. اگر ما بتوانیم پیش بینی کنیم که علائم شخصی قبل از عود چه زمانی تغییر می کند، می توانیم آنها را تحت درمان زودهنگام قرار دهیم و احتمالاً از ویزیت بستری جلوگیری کنیم.

علاوه بر پیش بینی عودهای زودرس، این سیستم می تواند به طور موثر ارزیابی خود بیماران از شرایط آنها را پیش بینی کند. و تجزیه و تحلیل دقیق تر از داده ها نشان داد که تغییرات علائم ریز دانه نیز می تواند پیش بینی شود.

انواع مختلف الگوهای رفتاری، که از طریق داده های منفعل تلفن های هوشمند ردیابی می شود، می تواند با ویژگی های خاص علائم مرتبط باشد. یکی از مقالات منتشر شده در مجله  Scientific Reports، به طرز شگفت انگیزی یک سناریوی فرضی را ارائه می دهد که به موجب آن سیستم خود می تواند در زمان واقعی برای کمک به هدایت افراد به سمت الگوهای رفتاری که از بازگشت مجدد جلوگیری می کند، مداخله کند.

محققان می نویسند: به عنوان مثال، اگر چند ساعت تغییر غیرمعمولی در ریتم اولترادیان سر و صدای محیط ایجاد شود، سیستم می تواند بیمار را وادار کند تا به محیطی برود که دارای سطح پایین و پایدارتری از صدای محیط است تا از تأثیر سر و صدا بر عملکرد شناختی بیماران جلوگیری کند. اگر سیستم متوجه شود که استفاده از تلفن بیمار در دوره های خاص، مثلاً در عصر، الگوی بسیار متفاوتی نسبت به دوره های دیگر (صبح و بعد از ظهر) دارد، سیستم می تواند برای تغییر الگوی استفاده از تلفن بیمار مداخله کند و ورود تلفن را به تأخیر بیندازد. اعلان ها به عنوان مثال، برای جلوگیری از افزایش استرس.

تانزیم چادحاری «Tanzeem Choudhury»، از کرنل تک و نویسنده مشترک هر دو مقاله جدید، اظهار داشت که سیستم توسعه یافته می تواند برای بسیاری از شرایط بهداشت روان مناسب باشد. به گفته وی، حتی می توان دوره های بزرگ افسردگی را با پیگیری منفعلانه تغییرات شدید رفتاری پیش از موعد پیش بینی کرد.

با تمرکز بر تغییر در روال های رفتاری و عدم انطباق با ریتم های بیولوژیکی اساسی، انتظار داریم که رویکرد ما بینشی قابل اجرا از نظر بالینی ایجاد کند که در یک جمعیت متنوع از کاربران تعمیم یابد.

این مطالعات جدید در ژورنال های Scientific Reports و Journal of Medical Internet Research mHealth and uHealth منتشر شدند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91402

مطالب مرتبط :
تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

ابررسانا

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

اولین ابررسانای دمای اتاق ابداع شد

دانشمندان آمریکایی با همکاری دانشمند ایرانی یک ماده مرموز را ایجاد کرده اند که به نظر می رسد بدون هیچ گونه مقاومت در دمای حداکثر ۱۵ درجه سانتیگراد برق را هدایت می کند.

نخبگان

افتتاح خانه نخبگان شهرستان گرمی در استان اردبیل

خانه نخبگان شهرستان با حضور جانشین سپاه شهرستان گرمی، مسئول معاونت علمی و پژوهشی سپاه استان اردبیل، روسا و اساتید دانشگاه ها و نخبگان شهرستان در محل دانشگاه پیام نور به همت معاونت علمی و پژوهشی سپاه این شهرستان راه اندازی گردید.

۱

ناشادی هایی که طرحِ «شاد» با خود به همراه دارد

دسترسی به تلفن هوشمند برای ۲۰ درصد از دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد یزد غیرممکن است

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان یزد گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد از دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد استان از تامین گوشی هوشمند محروم هستند.

تومور

پرتودرمانی همراه با داروی اسکیزوفرنی برای از بین بردن تومور مغزی

تحقیقات نوید بخش جدید دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، نشان می دهد که یک داروی قدیمی اسکیزوفرنی می تواند اثربخشی پرتودرمانی را به عنوان یکی از کشنده ترین اشکال تومور مغز افزایش دهد.

dfdf

قابلیت جدید هوش مصنوعی؛

هوش مصنوعی مدل‌سازی دانشگاه ما را یاد می‌گیرد.

تیمی بین‌المللی از هوش مصنوعی به منظور خلق شبیه‌سازی ۳ بعدی کیهان استفاده کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب