تماشا کنید: نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی به زمین که شاید روزی به آن سفر کنیم!

سیاره فراخورشیدی «بتا پیکتوریس سی» دومین سیاره کشف شده یک سامانه خورشیدی به همین نام است است. ستاره‌شناسان این سیاره را با استفاده از روش شتاب محوری کشف کرده‌اند. همانطور که می‌دانید درحالی که سیارات به دور ستاره‌ها می‌چرخند، خود ستاره‌ها نیز ساکن نمانده و حرکت می‌کنند، بنابراین هم سیارات و هم ستاره ها به یکدیگر نیروی کشش گرانشی وارد کرده و مدار در اطراف یک مرکز ثقل متقابل است.

دانشمندان از عکس سیاره فراخورشیدی که تنها 63 سال نوری با زمین فاصله دارد، پرده برداشتند. تقریبا از اغلب سیارات فراخورشیدی که تا به امروز بشریت کشف کرده‌ است، هیچ عکس مستقیم و کاملی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت،‌ ما اغلب وجود این سیارات را از طریق ابزارهای غیر مستقیمی مانند، تاثیرشان بر روی ستاره میزبانشان متوجه می‌شدیم، اما حال ستاره‌شناسان عکسی از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرده‌اند. این کشف صرفا یک نقش برجسته از مهارت‌ها و فناوری‌های پیشرفت نیست، بلکه ترکیبی از روش های یک مجموعه از ابزارهای عالی برای اندازه‌گیری یک سیاره فراخورشیدی را نیز فراهم اورده است.

Beta Pictoric c ؛ نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی به زمین

برای نخستین بار ستاره‌شناسان هم میزان روشنایی و هم جرم یک سیاره خورشیدی را اندازه‌گیری کرده‌اند که به ما برای یافتن چگونگی شکل گیری این سیارات کمک فراوانی می‌کند. سیاره فراخورشیدی«بتا پیکتوریس سی» یک غول گازی است که به دور ستاره میزبان خود می‌چرخد.

از همه جالب‌تر این موضوع است که این ستاره تنها 63 سال نوری با ما فاصله دارد و بسیار جوان است.(حدود 23 میلیون سال قدمت دارد) به همین دلیل، هنوز توسط بسیاری از بقایای گرد و غبار احاطه شده است و سیارات فراخورشیدی آن که تاکنون دو مورد آن کشف و تایید شده است هنوز نوزادانی هستند که حدود 18.5 میلیون سال سن دارند.

سیاره فراخورشیدی «بتا پیکتوریس سی» دومین سیاره کشف شده این ستاره جوان است. ستاره‌شناسان این سیاره را با استفاده از روش شتاب محوری کشف کرده‌اند. همانطور که می‌دانید درحالی که سیارات به دور ستاره‌ها می‌چرخند، خود ستاره‌ها نیز ساکن نمانده و حرکت می‌کنند، بنابراین هم سیارات و هم ستاره های به یکدیگر نیروی کشش گرانشی وارد کرده و مدار در اطراف یک مرکز ثقل متقابل است.

نخستین شناسایی علمی وجود یک سیارهُ فراخورشیدی در سال ۱۹۸۸ انجام شد با این حال، نخستین تأیید در سال ۱۹۹۲ صورت گرفت. از آن به بعد، و تا اول مهُ ۲۰۱۷، شمار سیارگان فراخورشیدی شناسایی شده ۳٬۶۰۸ سیاره بوده که ۲۷۰۲ سیاره در ۶۱۰ سامانهُ سیاره‌ای مختلف، تأیید نیز شده. و این تعداد روز به روز در حال افزایش است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲:۴۶

شناسه خبر: 91407

مطالب مرتبط :
سیاره

کشف ۲۴ سیاره فراخورشیدی که از زمین جای بهتری برای زندگی کردن هستند+عکس

همه با پارادوکس فرمی آشنا هستیم. این متناقض نمایی در خصوص امکان وجود حیات در سایر نقاط کائنات غیر از زمین است. پارادوکس فرمی می گوید: «کائنات بسیار پهناور است و در نتیجه امکان دارد که جایی دیگر از نیز امکان وجود حیات وجود داشته باشد.» سمت دیگر این پارادوکس این پرسش را مطرح میکند که اگر حیات وجود دارد چرا ما تاکنون نتوانسته ایم آن را شناسایی کنیم؟ یا اگر آن حیات هوشمند است چرا آنها نتوانسته اند ما را شناسایی کند؟

خورشید

فیزیکدانان سیاره‌ای کشف کرده‌اند که ۴ خورشید دارد+عکس

هر ستاره دارای دوره عمر می‌باشد که بسته به نوع ستاره متفاوت است. ستارگان حجیم با نور بیشتر و حرارت زیاد عمر کوتاهتری نسبت به ستارگان کم نور و کوچک دارند. پایان عمر هر ستاره بستگی به میزان ذخیره هیدروژن در آن دارد. زمانی که هیدروژن درون ستاره‌ای پایان یابد هلیوم تبدیل به سوخت اصلی می‌شود و می‌سوزد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب