با هدف ایجاد درمان موثر برای عوارض مفصلی انجام شد؛

تحقیقات برای بازسازی مفاصل آسیب دیده به روش نوین

ناراحتی شدید ناشی از درد در ناحیه مفصل ها از جمله شایع ترین عارضه هایی که افراد در سنین مختلف به آن دچــــار می شوند.

به گزارش سرویس سلامت - خبرگزاری علم و فناوری؛ ناراحتی شدید ناشی از درد در ناحیه مفصل ها از جمله شایع ترین عارضه هایی که افراد در سنین مختلف به آن دچــــار می شوند.ترمیم آسیب‌های ایجاد شده به نواحی مفصلی به دلیل توان اندک این بافت در خود ترمیمی و ایجاد التهاب در محل آسیب، امری سخت و بسیار دشوار است.

پزشکان متخصص در این زمینه توصیه می کنند که استفاده بیش از حد از مفاصل و وارد نمودن آسیب به آن‌ها باعث تحلیل رفتن غضروف انتهای مفاصل و باریک شدن فضای مفصلی و ساییده شدن استخوان‌ها به یکدیگر می‌شود. رشد استخوانی در این حالت دردناک بوده و منجر به بروز تورم و سفتی، التهاب و روماتیسم مفاصل خواهد شد.

تابــه امروز تحقیقات گسترده و گوناگونی برای ترمیم مفاصل آسیب دیده صورت گرفته است اما هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را داشته اند و تاکنون درمان قطعی برای این‌دسته از آسیب‌ها حاصل نشده است.یکی از بهترین و مهم ترین تحقیقات انجام شده بر روی کمک سلول های بنیادین به جهت حل این عارضه می باشد.

سلول های بنیادی به زبان ساده

ازسلول‌های بنیادی با هدف بازسازی و تشکیل سایر سلول‌ها و همچنین بافت‌های مختلف استفاده می‌گردد.بهره مندی از دانش سلول‌های بنیادی در درمان، بخصوص در حوزه سلول درمانی بسیار رایج و چشمگیر شده است. ذخیره‌ی سلول‌های بنیادی غیرخونی علاوه بر ذخیره‌ی سلول‌های خونی (HSCs) از بندناف، فرصت‌های درمانی بیشتری را در اختیار افراد قرار می‌دهد. انواع مختلفی از سلول‌های بنیادی در بافت بندناف وجود دارند، که هر کدام پتانسیل‌های کاربردی مختلف دارند. این بافت عمدتاً غنی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌باشد.

به تعریف ساده تر،سلول‌های بنیادی، سلول‌هایی با خاصیت تقسیم و تکثیر بالا هستند، که به طور کامل تمایز نیافته‌اند.در پستانداران سلول‌های بنیادی به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند؛ سلول‌های بنیادی جنینی که از بلاستوسیت جدا می شوند و سلول‌های بنیادی بالغ که در بافت‌های مختلف دیده می‌شوند. یکی از انواع سلول‌های بنیادی، سلول‌های بنیادی مزانشیمی (Mesenchymal Stem Cell) است.

سلول‌های بنیادی مزانشیمی (Mesenchymal Stem Cell)

سلول‌های بنیادی مزانشیمی در واقع پیش‌ساز سلول‌های سیستم عصبی، اندام‌های حسی، بافت‌های سیستم گردش خون، پوست، استخوان، غضروف و غیره هستند. همچنین این سلول‌ها تنظیم‌کننده‌های ایمنی (Immunomodulatory)، و سلول‌هایی چند توان (Multipotency) بوده، که به سرعت تکثیر می‌شوند و این ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها، منجر به آن شده که به منظور بازسازی استخوان‌ها و غضروف، بازسازی ماهیچه‌های قلبی و... در سلول درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

از سوی دیگر این سلول‌ها قادر هستند تا به استئوبلاست‌های طبیعی تمایز یابند و بدین ترتیب منجر به رشد سریع استخوان‌ها و کاهش شکستگی گردند. همچنین این سلول‌ها منجر به تمایز سلول‌های T به سلول‌های T تنظیم‌کننده می‌شوند، که این امر نقش حائز اهمیتی در حفظ تلورانس و جلوگیری از ایجاد بیماری‌های خودایمنی دارند.

با تــوجه به خاصیت و ویــژگی خاص سلول های مزانشیمی که در بالا اشاره شد تحقیقات وسیعی در این باره به جهت استفاده در ترمیم غضروف و ازبین رفتگی قسمت هایی از مفاصل که با درد شدید نیز همراه خواهد بود در حال انجام است.

منابع حاوی سلول‌های بنیادی مزانشیمی

سلول‌های بنیادی مزانشیمی را می توان از منابع متعددی مانند مغز استخوان، خون محیطی، خون بندناف، بافت بندناف، جفت، پرده آمنیون، مایع آمنیوتیک، بافت چربی، غضروف، پوست، پالپ دندان، سینوویوم، آندومتر، مغز و نخاع، پانکراس، کبد، بیضه، تخمدان و قرنیه چشم استخراج نمود.برداشت این سلول‌‌‌ها از بدن افراد براحتی انجام و با حداقل عوارض همراه است، به همین علت به عنوان منبع سلولی مناسب همواره مورد توجه پژوهشگران حوزه درمان بوده‌‌‌اند. یکی از ویژگی‌‌‌های این سلول‌‌‌ها تعدیل سیستم ایمنی است؛ به این معنی که حضور سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی در موضع جراحت یا پیوند از شدت واکنش ایمنی بدن کاسته و آن را تعدیل می‌‌‌کند.

در بسیاری از موسسات تحقیقاتی این اسنخراج از خون بند ناف انجام می پذیرد چرا که این امر منجر به آن می‌گردد که آلودگی ویروسی به کمترین حالت خود برسد، همچنین به فرد اهداکننده هیچگونه آسیبی وارد نشود و بنابراین نوعی روش غیرتهاجمی می‌باشد. پروتکل مورد استفاده در این آزمایشگاه منجر به تولید قابل پیش‌بینی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از بافت بندناف در سطح انبوه (Large Scale) با زنده‌مانی بالا در یک بازه زمانی مشخص گردیده‌است.

در تازه ترین تحقیقات انجــــام شده در این حوزه؛

استفاده از کره‌های سلولی متشکل از سلول‌های بنیادی مزانشیمی

یکی از روش‌های ترمیم مفصل ،بکارگیری ساختاری متشکل از کره‌های سلولی است که از سلول‌های بنیادی مزانشیمی ساخته شده‌اند. با توجه به ظرفیت بالای این سلول‌ها در برهم‌کنش‌های بین‌سلولی، تقسیم و تمایز به بافت اهداف، بهره مندی از کره‌های سلولی تشکیل شده از آنها در کنار هم به عنوان بلوک‌های ساختمانی برای ترمیم مفصل آسیب‌دیده روشی موثر و قابل توجیه به نظر می رسد.

با تاکید بر همین خاصیت و ویژگی،محققان پژوهشی طراحی کردند که طی آن برای ترمیم آسیب وارده به مفاصل از کره‌های سلولی متشکل از سلول‌های بنیادی مزانشیمی استفاده شد که درون آن‌ها ریز ذرات ترشح‌کننده کارتوژنین (به عنوان ماده القاکننده تمایز به مفصل) قرار داده شده بود.

علاوه‌بر این، کره‌های مذکور درون هیدروژلی از جنس ژلاتین متاکریلویل و کورکومین (که دارای خواص ضدالتهابی هستند) قرار داده شده، به محل آسیب مفصلی در حیوان مدل آزمایشگاهی انتقال یافتند. میزان ترمیم در مفصل دریافت‌کننده پیوند با روش‌های آزمایشگاهی بررسی شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Stem Cell Research & Therapy به چاپ رسیده است، نشان داد حضور کارتوژنین درون کره‌های سلولی منجر به القای سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای تمایز به سلول‌های مفصل می‌شود.

همچنین مطالعات آزمایشگاهی نشان داد حضور کورکومین منجر به کاهش تولید عوامل التهابی به وسیله سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌شود؛ و در بدن حیوان مدل دریافت‌کننده پیوند، حضور کورکومین باعث شد بافت مفصلی حاصل ساختاری نزدیک‌تر به مفاصل طبیعی داشته باشد.

نتایج این پژوهش بیان می دارد: استفاده از کندروژنین و کورکومین در کنار کره‌های سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌تواند موجب بهبود در فرایند ترمیم آسیب‌های مفصلی گردد.

دکتر فاطمه باقری، نگار عسگری، دکتر محمدرضا باغبان اسلامی‌نژاد و همکارانشان در دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه رویان و آبو آکادمی فنلاند این پروژه را به نتیجه رساندند.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91417

مطالب مرتبط :
۷۴۷

در حوزه ناباروری و نازایی؛

پژوهشگاه رویان در جایگاه ۱۰موسسه برتر جهان

در طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، پژوهشگاه رویان در میان ۱۰ مؤسسه برتر در حوزه تحقیقات ناباروری و فناوری‌های کمک‌باروری جهان قرار گرفته است.

۷۸۸۷

با توجه به اعمال محدودیت های جدید در استان ها مطرح شد؛

سمنان| هشدار جدی رئیس علوم پزشکی استان به مردم/خیز جدید کرونا در راه است

دانایی تاکید داشت:با وجود آنکه روند صعودی ابتلای به ویروس کرونا کمی کندتر شده است؛ اما روند ابتلا همچنان ادامه دارد.

داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر بیشتری برای تعویض مفصل زانو و مفصل ران ارتباط دارد

بر طبق گزارشی کالج آمریکایی روماتولوژی؛

داروی ضد انعقاد خون (وارفارین) در بیماران مبتلا به آرتروز با خطر تعویض مفصل زانو و ران همراه است

تحقیقات جدید ارائه شده در نشست سالانه ACR Convergence ، کالج آمریکایی روماتولوژی، نشان می دهد که استفاده از وارفارین، داروی ویتامین K که به طور گسترده برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می شود، با خطر قابل توجهی بیشتر در تعویض مفصل زانو و مفصل ران در بیماران مبتلا به آرتروز همراه است.

۰۲۵۸

در پی عمل جراحی موفقیت ‌آمیز توسط کادرپزشکی در سمنان

سمنان| گفت و گو با دکتر الهام صفاریه -پزشک زنان و زایمان

در هفته ای که گذشت خبر انجام عمل جراحی موفقیت آمیز تیم پزشکی زنان و زایمان با استفاده از شیوه ای جدید و نو در شهر سمنان منتشر گردید.

۰۲۳

به مناسبت روز جهانی غذا بررسی می شود؛

ورود تحقیقات در علوم غذایی برای ارتقای امنیت پایداردر کشور

یکی از موضوعات مهم در حوزه صنایع غذایی، امنیت غذایی و تامین غذای سالم به شمار می رود.موضوعی که در این سال ها شاید خیلی اهمیت آن برای مردم جامعه محسوس و قابل توجه نبوده است.

۰۲۳۳۳

موفقیتی دیگر از کادر درمانی علوم پزشکی استان سمنان؛

سمنان|اولین عمل ساکروهستروپکسی در سمنان/هیستروسکوپی چه نوع عملی است؟

دکتر سید محمد حسینی رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی اميرالمومنين (ع) از انجام اولین عمل ساكرو هيسترو پكسي در این مرکز درمانی خبرداد.

فضای مجازی

آسیب های فضای مجازی در کمین کودکان

عدم آشنایی والدین از اینترنت و فضای مجازی باعث شده که کودکان به‌خاطر برنامه‌ها وبازی‌های جذاب در فضای مجازی به سمت آن جلب شوند که این خود موجب خطراتی می‌شود که در کمین آنهاست.

۰۶۶۵

دستاوردی دیگر از محققان حوزه کشاورزی در کشور؛

تکنولوژی تبدیل آب شور به آب کاربردی برای کشاورزی در دستان محققان ایرانی

شوری آب مصرفی کشاورزی و تاثیرات منفی و غیرقابل جبران آن سبب شده تا محققان به دنبال شیوه ای مناسب برای مقابله با این مسئله باشند.به تازگی محققان داخلی موفق به ساخت دستگاهی برای جداسازی شوری از آب شده اند.

۲۲۵

از زبان رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان مطرح شد؛

سمنان| آغاز تزریق واکسن آنفولانزا برای گروه های پرخطر

دکتر دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان:تزریق واکسن آنفلوآنزا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این استان برای گروه‌‎‌های پرخطر آغاز شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب