خبرگزاری علم و فناوری

بر طبق یک مطالعه از ۱۹۵ کشور؛

رژیم غذایی نامناسب نقش مهمی در مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در سطح جهانی دارد

بیش از دو سوم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در سراسر جهان با رژیم های غذایی سالم می تواند پیشگیری شود. این یافته یک مطالعه است که در ژورنال کیفیت مراقبت و نتایج بالینی انجمن قلب و عروق اروپا با داده از ۱۹۵ کشور منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، بیش از دو سوم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در سراسر جهان با رژیم های غذایی سالم می تواند پیشگیری شود. این یافته یک مطالعه است که در ژورنال کیفیت مراقبت و نتایج بالینی انجمن قلب و عروق اروپا با داده از 195 کشور منتشر شده است.

 

 

این یافته ها در روز جهانی غذا ارائه شده است، که اهمیت رژیم های غذایی سالم با قیمت مناسب و پایدار را برای همه برجسته می کند.

دکتر شینیاو لیو از دانشگاه جنوبی، چانگشا، می گوید: "تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که رژیم های غذایی ناسالم، فشار خون بالا و کلسترول خون بالا سه عامل اصلی در مرگ و میر ناشی از حملات قلبی و آنژین است که در مجموع بیماری ایسکمیک قلب نامیده می شود." چین "این در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه سازگار بود."

"با کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین، چربی های ترانس و اشباع شده و نمک و شکر، همچنین افزایش مصرف ماهی، میوه، سبزیجات، آجیل و غلات می توان از مرگ بیش از 6 میلیون نفر جلوگیری کرد. در حالت ایده آل، ما باید هر روز 200 تا 300 میلی گرم اسید چرب امگا 3 از غذاهای دریایی، علاوه بر این، هر روز باید 200 تا 300 گرم میوه، 290 تا 430 گرم سبزیجات، 16 تا 25 گرم آجیل و 100 تا 150 گرم غلات سبوس دار  مصرف کنیم.

این مطالعه داده های ارائه شده از 195 کشور بین سالهای 1990 و 2017 را تجزیه و تحلیل کرده است. سال 2017 ، 126.5 میلیون نفر با بیماری ایسکمیک قلب زندگی می کنند و 10.6 میلیون تشخیص جدید از این بیماری وجود دارد. بیماری ایسکمیک قلب در سال 2017 باعث 8.9 میلیون مرگ شده است که معادل 16٪ از کل مرگ و میر است، در حالی که در سال 1990 ، 12.6٪ از کل مرگ و میر است.

بین سالهای 1990 و 2017 ، میزان شیوع، میزان بروز و مرگ و میر استاندارد شده به لحاظ سنی به ترتیب 11.8٪ ، 27.4٪ و 30٪ کاهش یافته است. اما اعداد مطلق تقریباً دو برابر شدند. دکتر لیو گفت: "در حالی که پیشرفت هایی در زمینه پیشگیری از بیماری های قلبی و بهبود بقا به ویژه در کشورهای پیشرفته حاصل شده است، اما تعداد افراد آسیب دیده به دلیل رشد جمعیت و پیری همچنان رو به افزایش است."

محققان تأثیر 11 عامل خطر را در مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلب محاسبه کردند. این موارد شامل رژیم غذایی، فشار خون بالا، سرم بالا، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کمLDL) )،گلوکز بالای پلاسما، استفاده از تنباکو، شاخص توده بدنی بالا (BMI) ، آلودگی هوا، فعالیت بدنی کم، اختلال در عملکرد کلیه، قرار گرفتن در معرض سرب و الکل بود. به طور خاص، آنها نسبت مرگ هایی را كه می توانند با حذف این عامل خطر متوقف شوند، تخمین زدند.

 

جلوگیری از نزدیک ۷۰ درصد مرگ های ایسکمیک قلبی با رژیم های غذایی سالم

با فرض اینکه سایر عوامل خطر بدون تغییر باقی بمانند، در صورت تصویب رژیم های غذایی سالم می توان از 69.2٪ از مرگ های ایسکمیک قلبی در سراسر جهان جلوگیری کرد. در همین حال، اگر فشار خون سیستولیک در 110-115 میلی متر جیوه حفظ شود ، می توان از 54.4٪ از این مرگ و میر جلوگیری کرد، در حالی که اگر LDL سرم در 0.7-1.3 میلی مول بر لیتر نگه داشته شود، 41.9٪ از مرگ و میر می تواند متوقف شود. اگر گلوکز پلاسما ناشتا در سرم در 4.8-5.4 میلی مول در لیتر نگه داشته شود ، می توان از حدود یک چهارم مرگ (25.5٪) جلوگیری کرد، در حالی که ریشه کن کردن سیگار و دود دست دوم می تواند یک پنجم (20.6٪) مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلب را متوقف کند .

قابل ذکر است، مصرف دخانیات به عنوان چهارمین عامل موثر در مرگ و میر ناشی از ایسکمیک قلبی در مردان، اما هفتمین مورد در زنان است. بین سالهای 1990 و 2017 ، شیوع جهانی مصرف سیگار در مردان 28.4٪ و در زنان 34.4٪ کاهش یافته است. BMI بالا پنجمین عامل موثر در مرگ های ایسکمیک قلبی در زنان و ششمین عامل در مردان بود. برای زنان، اگر BMI در 20-25 کیلوگرم بر متر مربع نگه داشته شود، می توان از 18.3 درصد از مرگ های ناشی از بیماری ایسکمیک قلب جلوگیری کرد. در هر دو جنس، درصد توسعه آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض سرب در معرض مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلبی با سن افزایش یافته است زیرا کشور محل اقامت کمتر توسعه یافته است.

دکتر لیو می گوید: "بیماری ایسکمیک قلب با رفتارهای سالم قابل پیشگیری است و افراد باید در جهت بهبود عادت های خود ابتکار عمل را داشته باشند. علاوه بر این، استراتژی های متناسب جغرافیایی نیز مورد نیاز است - به عنوان مثال، برنامه هایی برای کاهش مصرف نمک ممکن است بیشترین سود را در مناطق داشته باشند. که در آن مصرف زیاد است (به عنوان مثال، چین یا آسیای میانه). "

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2020-10-poor-diet-contributor-heart-disease.html

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰:۵۱

شناسه خبر: 91440

مطالب مرتبط :
میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

محققان کشف کردند؛

میدان های الکترومغناطیسی دیابت نوع ۲ را در موش ها درمان می کند

یک پروژه منحصر به فرد نشان می دهد که دیابت می تواند توسط میدان های الکترومغناطیسی درمان شود.این می تواند در آینده بعنوان گزینه سوم درمان دیابت در دسترس باشد.

۲۲

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تصریح کرد

اهمیت " تغذیه ورزشی" در موفقیت ورزشکاران را دست کم نگیرید/ باورهای غلط در مورد تغذیه

صادقیان گفت: علاوه بر تکنیک ها، تاکتیک ها، مهارت و نقشه‌های تیمی در حین مسابقات تغذیه مناسبِ رشته ورزشی در حین مسابقه و اجرای مناسب بسیار تاثیر گذار است.

چرا گروه خونی O می تواندخطر ابتلا به کرونا ویروس جدید را کاهش دهد

گزارشی از یک نظریه؛

چرا گروه خونی O می تواندخطر ابتلا به کرونا ویروس جدید را کاهش دهد+ عکس

محققان آلمانی چگونگی رخ دادن عفونت کروناویروس جدید از طریق اتصال مشخصات کربوهیدرات به گروه های خونی را بررسی کرده و نشان دادند گروه خونی O فعالیت های ضد گلیکان بسیاردارد، فعالیتهای ضد A و ضد B را حفظ کرده و فقط ضد H را از دست می دهد همچنین آنتی بادی های ضد A و ضد B ناشی از محیط زیست فقط در گروه خونی O تولید می شوند و در گروه خونی O، کمترین تماس با ویروس وجود دارد.

آیا برخی از واکسن های کووید۱۹ می تواند افراد را در معرض ویروس ایدز قرار دهد؟/ سویه آدنو ویروس۵  بعنوان

هشدار چهار محقق باسابقه برای داوطلبان واکسن کووید۱۹؛

آیا برخی از واکسن های کووید۱۹ می تواند افراد را در معرض ویروس ایدز قرار دهد؟/ سویه آدنو ویروس۵ بعنوان "ناقل" پیشینه خوبی ندارد

چهار محقق بر مبنای آزمایشات گذشته واکسن ایدز مبتنی بر آدنوویروس۵ (Ad۵ ) شرکت MERK که منجر به نتیجه معکوس؛ افزایش انتقال ایدز شد، اکنون پرچم هشداردهنده ای را برای داوطلبان واکسن کووید۱۹ برافراشته اند و به این مسئله اشاره دارند که چهار واکسن کووید۱۹ کاندیدا که اکنون در چندین کشور از جمله ایالات متحده تحت آزمایشات بالینی قرار دارد، Ad۵ به طور مشابه به عنوان "ناقل" برای حمل ژن پروتئین سطح SARS-CoV-۲، عامل ویروسی همه گیر عمل می کند.

امروز، مراسم تشییع نهمین شهید مدافع سلامت اصفهان برگزار می شود

امروز، مراسم تشییع نهمین شهید مدافع سلامت اصفهان برگزار می شود

مراسم تشییع پیکر نهمین شهید مدافع سلامت اصفهان «علی برجیس»، پرستار جوان بخش آنژیوگرافی بیمارستان قلب چمران اصفهان که براثر ابتلا به بیماری کرونا فوت کرد، برگزار می شود.

بتن

بتن کربن پایین با تقویت کننده های شبکه پلیمری محکم می ماند

دانشمندان با استفاده از چاپ سه بعدی ساختار مشبک پلیمری تولید کرده اند که می تواند به عنوان ستون فقرات برای بتن کم کربن عمل کند که از استحکام و دوام بالایی نیز برخوردار است.

​فعالیت ۸۶ هسته علمی در سطح پایگاه های مقاومت بسیج این شهرستان

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه نهبندان خبر داد:

​فعالیت ۸۶ هسته علمی در سطح پایگاه های مقاومت بسیج این شهرستان

​قاسمی از فعالیت ۸۶ هسته علمی در سطح شهرستان نهبندان خبر داد و گفت: شناسایی، حمایت مادی و معنوی از مخترین، مبتکرین، رفع موانع و معرفی آنها به مرکز استان از اهداف این معاونت در حمایت از جامعه نخبگان علمی شهرستان است.

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

ابررسانا

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

اولین ابررسانای دمای اتاق ابداع شد

دانشمندان آمریکایی با همکاری دانشمند ایرانی یک ماده مرموز را ایجاد کرده اند که به نظر می رسد بدون هیچ گونه مقاومت در دمای حداکثر ۱۵ درجه سانتیگراد برق را هدایت می کند.

مالیات اسلامی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

عدالت مالیاتی فصل مهمی از عدالت اجتماعی

اخذ مالیات از افراد می تواند سدی در برابر فساد و سبب توزیع عادلانه ثروت در کشور شود بطوریکه امیر المومنین برای اسب ها نیز مالیات می بست اما باید از آفت هایی مانند تبعیض در اخذ مالیات خودداری کرد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب