خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

پوشیدنی‌های سلامت فانتزی‌های روز نیازمندی‌های آینده

پوشیدنی‌های سلامت اگرچه جایگاهش در حوزه پیشگیری برخی از بیماری‌ها در تعدادی از کشورها برجسته کرده اما در کشور به صورت فانتزی دست به دست می‌شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران فناوری پوشیدنی در زندگی انسان با اختراع ساعت‌های مچی و جیبی برای نخستین بار توسط آلمان‌ها استارت زده شد و سال به سال و قرن به قرن با پیشرفت‌های متنوعی همراه شده است.

پوشیدنی‌های الکترونیکی پس از تغییر و تحولات جایش را به پوشیدنی‌های سلامت داده است.

اگرچه این نوع پوشیدنی‌ها هنوز جایگاه ویژه و خاصش را در بین جوامع پیدا نکرده اما شاهد نفوذ آن در زندگی بشر هستیم.

استفاده از پوشیدنی‌های سلامت بستگی به دانش و احساس نیاز جوامع در اقصی نقاط جهان مرسوم است.

 به صورت ویژه و کاربردی شرکت‌های تولید کننده تلفن همراه در این حوزه ورود جدی‌تری داشته و با نیاز سنجی که از انسان داشته تلاش دارند این ابزار را وارد زندگی مردم کنند.

پوشیدنی‌های سلامت آنطور که باید و شاید و به صورت جدی مورد استفاده قرار نمیگیرد و شرکت‌های فناور ابتدا به صورت ساخت وسائل فانتزی اما کاربردی ورود پیدا کرده و تلاش دارند زمینه‌ای فراهم کنند که همه افراد برای تهیه آن احساس نیاز کنند.

ساعت‌های مچی و سمعک و هدست‌های الکترونیکی آشناترین پوشیدنی‌های الکترونیکی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند اما رویکرد استفاده از پوشیدنی‌ها الکترونیکی سلامت محور شده و بیشتر تلاش‌های تولید کنندگان به سمت سوق پیدا کرده است.

 برای اطلاعات بیشتر درباره کم وکیف وضعیت تولیدات پوشیدنی سلامت و وضعیت کشور گفت و گو کردیم با احسان حسن زاده نخبه مازندرانی که در حوزه الکترونیک ابداعات مختلفی داشته است.

وی با اعلام اینکه بیشترین تولیدات پوشیدنی‌های سلامت مربوط به خارج از کشور است و هنوز جایگاه مناسبی در این حوزه نداریم، افزود: آنچه که در کشور وجود دارد وارداتی است.

حسن‌زاده خاطر نشان کرد: در کشور ما هنوز بحث مچ‌بند و دست‌بندهای سلامت مورد توجه قرار نگرفته است و آنچه که وجود دارد بیشتر فانتزی است.

وی  اضافه کرد: بحث گرانی، تعمیر و نگهداری این دستگاه‌ها از مهمترین موضوعاتی است که رقبت به سمت خرید این نوع لوزام حداقل در حال حاضر به صورت عمومی وجود ندارد.

این نخبه مازندرانی یادآور شد: در حوزه سلامت و بحث کرونا  یک خانم مهندس پزشکی که ایرانی هست در کانداد مچ بند هوشمندی ساخته  که قادر به تشخیص برخی  پارامترهای کرونا مانند سنجش اکسیژن خون، ضربان قلب و دمای بدن است، این طرح در کاندا مورد حمایت قرار گرفته است.

وی اضافه کرد:  بنده خودم در این حوزه ورود پیدا کردم که به زودی از آن رونمایی می‌کنم.

حسن زاده یادآور شد: یکی از دلائل عدم گرایش به سمت تولید پوشیدنی‌های سلامت بحث هزینه‌های بسیار سنگین و عدم حمایت‌های مناسب است.

وی اضافه کرد: نوسانات دلار هم در این حوزه اثرگذار است، برای بومی سازی این محصولات هم دانش فنی وجود دارد اما برخی وابستگی وارداتی برای قطعات وجود دارد که بحث واردات قطعات تنها مختص کشور ما نیست بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا بسیاری از خازن‌ها و مقاومت‌های الکترونیکی خودشان را از چین به دلیل داشتن نیروی کار ارزان تهیه می‌کنند.

حسن زاده با اعلام اینکه ساخت برخی تکنولوژی‌های در کشور ما مقرون به صرفه نیست، گفت: می‌توانیم با اختصاص ارزهای ارزان قیمت محصولاتی که آورده مناسب پس از تولید را دارند وارد کرد.

وی اضافه کرد: در این حوزه نیاز به حمایت‌های متولیان و مسئولان اجرائی داریم.

این نخبه مازندرانی در پاسخ به اینکه شاید در کشور احساس نیاز وجود ندارد، افزود: احساس نیاز یک بحث است اما تبلیغات مناسب هم در این زمینه نشده است و هنوز درباره کاربرد این محصولات در کشور به صورت جدی صحبت نشده است اما اینکه یک نیاز واقعی در حال حاضر بسیاری از کشورها در این زمینه ورود پیدا کرده و بازخوردهای مناسبی دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد: اگر محصولات پوشیدنی‌های سلامت با هزینه‌های مناسبی در کشور تولید و عرضه شود بسیار مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، بحث خدمات دهی و اشتغال زائی این محصولات هم در جای خودش جای صحبت دارد.

حسن زاده در ارتباط با کاربرد این دستگاه‌ها در کشور، گفت: شما در نظر بگیرید فشار سنج‌ها  و یا دستگاه‌های تست قند خون قبلا تنها در اختیار پزشکان و مطب‌ها بوده اما در حال حاضر این دستگاه تقریبا در منازل همه وجود دارد،کاربرد  دستگاه‌های پوشیدنی سلامت هم روز به روز بیشتر می‌شود متولیان امر باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند که نسبت به تامین بازار مصرف اقدام مناسبی انجام دهند که منافع اقتصادی آن هم به کشور برگردد.

وی ادامه داد: بنده پیشنهاد دارم با جاگذاری دستگاه‌های شبیه به پوشیدنی‌های سلامت تحت عنوان کیوسک‌های سلامت در برخی مراکز و نقاط حساس شهر آگاهی مردم را نسبت به وضعیت جسمی آنها افزایش دهیم.

این نخبه مازندرانی خاطر نشان کرد: دستگاه‌های مشابه پوشیدنی سلامت طوری طراحی شده است که فرد تنها با قرار گرفتن در مقابل آن به برخی از اطلاعات جسمی خودش دسترسی پیدا می‌کند و راه اندازی این کیوسک‌ها به راحتی قابلیت اجرائی دارد.

وی در ارتباط با اینکه ممکن است برخی مقاومت‌های پزشکی ممکن است در این زمینه ایجاد شود، افزود: این موضوع هم در جای خودش واقعا نیاز به بحث جدی دارد، البته این موضوع در کشورهای پیشرفته حل شده است و مقاومت چندانی نسبت به این موضوع وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری توسعه علم وفناوری موضوع غیر قابل انکار است و پوشیدنی‌های سلامت هم بر اساس نیازی که در جامعه ایجاد می‌شود جای خودش را در جوامع باز می‌کند و مانند فشار سنج و دستگاه‌های تست قند خون به زودی فراگیر می‌شود.

موضوعی که متولیان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری درباره آن مطالبی را در سایت منتسب به خودشان انتشار دارند بهتر است مجریان توسعه علم و فناوری از این احساس نیازی که در جامعه ایجاد می‌شود در موعد مقرر ورود پیدا کرده و ما به کشور صرف وارد کننده این محصولات تبدیل نشویم و از دانشی که در این حوزه وجود دارد به صورت جدی بهره‌ مند شویم تا ضمن پاسخگوی به نیازهای تجهیزاتی کشور در حوزه اقتصادی هم عواید آن نصیب کشور شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 91501

مطالب مرتبط :
موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خبر داد

برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از برگزاری سیزدهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری مازندران در هفته بسیج خبر داد.

نخاله ساختمانی

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

نخاله‌های ساختمانی چالش پنهان پسماند در مازندران

حجم انبوه زباله‌های خانگی به کوهی تبدیل که چالش نخاله‌های ساختمانی دیده نشده است.

برنامه دولت برای پولهای مردم

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور و استاد اقتصاد:

پرداخت یارانه‌ کالای گامی در جهت کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادله درآمد دولت است

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور کشور، گفت: اگرچه در پرداخت مکانیزم یارانه کالائی عملکرد مناسبی نداشتیم اما پرداخت یارانه در حال حاضر گامی در جهت کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادلانه درآمد دولت است.

دانش

دستگاه منبع نور سرد ال‌ای دی در کشور بومی سازی شد/ تفاوت قیمتی ۳۸۰ میلیون تومانی دستگاه ایرانی با مشابه خارجی

توسط نخبه مازندرانی دستگاه منبع نور سرد ال‌ای‌دی بومی سازی شده و ۳۸۰ میلیون تومان از دستگاه مشابه خارجی ارزانتر است.

روش کلاس

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‎‌دهد

کلاس روش معکوس سریع‌ترین روش انتقال مباحث درسی پیش روی معلم و دانش آموز

کارشناس آموزشی درباره تجربه‌های خویش در برگزاری کلاس روش معکوس، گفت: با این روش معلم در کوتاه ترین زمان مباحث درسی را انتقال داده و سرعت یادگیری دانش آموز افزایش می‌یابد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب