خبرگزاری علم و فناوری

بیشتر بدانید:

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان، سالانه به گال آلوده می‌شود/ این بیماری بیشتر در میان کودکان و جوانان شایع است

گاهی وقتها برای شما اتفاق افتاده که در برخی از قسمت‌های بدن خود خارشی شدیدی احساس می‌کنید که خارش آن محدوده باعث ایجاد دانه‌های قرمز می‌شود، این بیماری در اثر نفوذ انگلی به نام سارکوپتس در پوست ایجاد می‌شود که به این بیماری گال یا جرب می گویند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ گاهی وقتها برای شما اتفاق افتاده که در برخی از قسمت‌های بدن خود خارشی شدیدی احساس می‌کنید که خارش آن محدوده باعث ایجاد دانه‌های قرمز می‌شود، این بیماری در اثر نفوذ انگلی به نام سارکوپتس در پوست ایجاد می‌شود که به این بیماری گال یا جرب می‌گویند.

گال چیست؟

گال (Scabies) یک نوع بیماری است که در اثر نفوذ انگلی به نام سارکوپتس در پوست ایجاد شده و باعث ایجاد دانه‌های قرمز و خارش شدید در ناحیه مورد نظر می‌گردد. انگل‌هایی که این بیماری را ایجاد می‌کنند، نوعی بندپا با ۸ عدد پا هستند و بسیار کوچک‌اند و طول آنها فقط یک-سوم میلی‌متر است. انگل‌های مذکور روی پوست تونل‌هایی ایجاد می‌کنند و با تخم‌گذاری در تونل‌ها باعث خارش شدید پوستی به‌ویژه در شب‌ها می‌شوند. انگل‌های انسانی گال مؤنث هستند و طول آنها ۰/۳ تا ۰/۴ میلی‌متر است. طول اندازه‌ی انگل‌های مذکر نصف این مقدار است. برای دیدن این موجودات باید از میکروسکوپ یا ذره‌بین استفاده کرد. گال در سراسر جهان یافت می‌شود و افراد از هر نژاد و از طبقات اجتماعی را درگیر می‌کند.

 

سیکل زندگی انگل

سیکل زندگی ماده‌ها و نرهای سارکوپت اسکابیه شامل مراحل تخم،  لارو،  پروتونمف و تریتونمف می‌باشد. ماده‌ها تخم  گذار  هستند و روزانه  2 تا  3 تخم بر جا می‌گذارند. تخمها پس از 3 الی 5 روز باز شده و لارو شش پایی از آن بیرون  می‌آید. لارو  از  درون کانال به سطح پوست آمده و پس از پوست‌اندازی به نمف هشت پا تبدیل می‌شود و حدود 7 روز بعد از ابتدای دوران لاروی  به مرحله بلوغ می‌رسد. برای تکامل تخم تا بلوغ  13-10 روز  لازم  است، جفتگیری در سطح پوست با کانال‌های موقت صورت می‌گیرد.

 سارکوپت نر یکی دو  روز بعد می‌میرد و ماده کانال موقت را ترك نموده و به کانال‌های عمیق‌تر می‌رود. طول  کانال حفر  شده در یک شبانه روز  5 -5/0 میلی مترمی‌باشد. طول  عمر ماده  بعد از جفتگیری حدود 30 روز است و روزی  2 الی  3 تخم  و مجموعاً  حدود  90 تخم  می‌گذارد ولی کمتر از 10 درصد ازتخم‌ها باز می‌شوند و به دلایل نامشخص 90 درصد دچار مرگ می‌شوند، در افراد بالغ 12-10 عدد و برای بچه‌ها  20 عدد  انگل  برای ایجاد  بیماری  لازم  است. در حملات  بعدی  این  تعداد کمتر شده  و  به  6-5 عدد  می‌رسد. مهم ‌ترین  راه  انتقال بیماری به طریقه مستقیم از راه تماس نزدیک با افراد آلوده و به طریق غیرمستقیم از طریق لباس‌ها و تختخواب است دوره کمون بیماری از چند روز تا 2 هفته می‌باشد.

گال چه مدت زنده می‌ماند؟

کنه‌های گال تنها در حدود 72 ساعت بدون تماس با انسان می‌توانند زندگی کنند، کنه‌ها می‌توانند تا دو ماه زنده بمانند. که تا ۲ ماه بعد از ابتلا به گال، علائم و نشانه‌های آن خود را نشان نمی‌دهند. هر چند نشانه خاصی بروز پیدا نکرده است، اما بیمار همچنان می‌تواند ناقل گال باشد. وقتی نشانه‌های بیماری کم‌کم ظهور می‌کنند، بدن فرد شروع به خارش می‌کند که یکی از بارزترین علائم ابتلا به گال است. کنه‌ها در شرایط سردتر و با رطوبت بیشتر زنده می‌مانند.

این انگل‌های پوستی قادر به پریدن یا پرواز کردن نیستند و فقط روی پوست می‌خزند. آنها در دمای زیر ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد منفعل هستند، ولی باوجود این در چنین دمایی برای مدتی طولانی زنده می‌مانند. گال در سراسر جهان شایع است.

 

آیا امکان دارد گال را از یک سگ یا گربه بگیرید؟

حیوانات هم می‌توانند به گال دچار بشوند، اما ازآنجاکه انگل حیوانی با انسانی متفاوت است، سگ و گربه و… نمی‌توانند این بیماری را به انسان منتقل کنند. گال یا جَرَب در سگ‌ها هم دیده می‌شود. وقتی انگل از سگ و گربه‌ها به پوست انسان منتقل می‌شود، فقط اندکی خارش به‌وجود می‌آید و گال به انسان سرایت نمی‌کند. گال در حیوانات مانند انسان‌ها نیست و آن‌قدر ادامه پیدا نمی‌کند تا نیاز به درمان به‌وجود بیاید.

گال حیوانی به ندرت انسان را آلوده می‌کند. در واقع افراد در تماس با حیوانات مبتلا به گال ممکن است به طور موقت دچار یک واکنش پوستی شوند، ولی چون این مایت‌ها نمی‌توانند به طور کامل روی بدن انسان به تکامل برسند و آلودگی پس از چند روز از بین می‌رود.

درمان گال

درمان‌های خانگی یا داروهایی که بدون نسخه در داروخانه‌ها وجود دارند، کمکی به درمان بیماری گال نمی‌کنند. برای درمان باید حتما به پزشک مراجعه کنید. ضمن اینکه مصرف آنتی بیوتیک هم در این‌باره بی‌اثر است زیرا مشکل ناشی از انگل است. موارد زیر می‌تواند در روند درمان مفید واقع بشود:

    استفاده از کرِم انگل‌کُش مثل پرمترین (permethrin) در شب‌ها مفید است. باید از این کرم‌ها برای نواحی زیر گردن به پایین استفاده کرد و بعد از اتمام شب، در صبحگاه، آنها را از روی پوست شست. کرم پرمترین در همه‌ی افراد، جز نوزادان زیر دو ماه، مورداستفاده قرار می‌گیرد و دوره‌ی مصرف آن معمولا ۱ هفته است. پرمترین، بی‌خطرترین درمان برای گال به‌شمار می‌رود.

    کرم لیندان (lindane) هم برای درمان این بیماری مفید است. مصرف ۳۰ گرم از لوسیون ۱ درصد آن برای اعضای گردن به پایین به‌مدت ۸ ساعت مفید واقع می‌شود. مصرف این کرم روی پوست می‌تواند همراه با تشنج باشد. درنتیجه اگر پوست مرطوب یا حساس باشد (مثلا فرد بیماری پوستی داشته باشد یا پوستش خیس و همراه با جوش باشد) نباید از این کرم استفاده بشود. زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند، افراد مسن، افراد دچار زخم‌های پوستی، کودکان زیر ۲ سال و کسانی که وزن‌شان کمتر از ۱۱۰ پوند (هر پوند معادل ۴۵۳ گرم) نباید از این کرم استفاده کنند. این کرم نوعی درمان درجه‌یک نیست و تنها در صورتی تجویز می‌شود که سایر روش‌های درمان مؤثر واقع نشده باشند. موارد زیادی از بیماران هم نسبت به کرم لیندان، از خود مقاومت نشان می‌دهند.

 

وضعیت بیماری در جهان

مطالعه بیماری گال دربسیاری ازکشورهابه طور دوره‌ای انجام می‌گیرد که انعکاسی ازوضعیت بهداشت عمومی جامعه محسوب ‌می‌شود. گال درکشورهای آفریقایی بیشتر از بقیه قاره‌ها گزارش شده است. درمطالعه   Oduekoو همکاران شیوع گال  از  8/1 درصددرمناطق باسطح اقتصادی-اجتماعی بالا تا 6/5 درصد درمناطق باسطحاقتصادی-اجتماعی پایین تفاوت داشته است.

Landwehr  وهمکاران طی مطالعه‌ای فراوانی بیماری گال راحدود5/16 درصدگزارش نمودندکه آن راباوضعیت اجتماعی-اقتصادی مرتبط می‌دانند، مسری بودن گال می‌تواند باعث مشکلات متعددی در جوامع دارای زندگی دسته جمعی شود، مثل اپیدمی گال در زندانی در شمال تانزانیا، و همچنین وجود بیماری گال در زندانیان زندانی در هند که دارای شیوع حدود 8/1درصد می  باشد.

اپیدمی گال توسطLeppard و همکاران طی سال 1996 در ندامتگاهی در شمال تانزانیا گزارش شد. از  1053 زندانی  1014 نفر95درصد  مبتلا به گال بودند.

در تحقیقاتی  که  توسط  Iandwehr و  همکاران(1998)در مالاوی و کامبوج  انجام  پذیرفت،  میزان آلودگی به گال در مدارس  پسرانه  که  جمعیت  آنها  61735 نفر  بود  4 درصد اعلام گردید که میزان آلودگی در مالاوی برابر با 7/0 درصد و در کامبوج 4/3 درصد بوده است.

مطالعه‌ای که توسط  Biu و  همکاران  طی  یک  دوره  چهار  ساله(2007-2004)در  ایالت  بورنو  کشور نیجریه بر روی 983 بیمار انجام شد شیوع گال انسانی در اطفال با  2/77 درصددر مقایسه  با بزرگسالان  با  8/22 درصدشیوع  بیشتری  داشت. همچنین  در  این  مطالعه  شیوع  بیماری  گال  در  ماههای جولای و اکتبر بیشتر از سایر ماهها گزارش شده است.

 

 

 

 

وضعیت بیماری در ایران

پژوهش‌های انجام شده در ایران نشانگر آن است که بیماری گال به عنوان یک بیماری انگلی آمیزشی و اجتماعی در ایران  وجود دارد و شیوع آن در استان‌ها با توجه به نوع اقلیم متفاوت است. در مورد میزان شیوع گال مطالعه‌ای دربین یگان‌های نیروی انتظامی سراسرکشورایران انجام شده که شیوع بیماری رادرطی3 سال1915نفر ذکر نمودند و بالاترین میزان گرفتاری دراستانهای گیلان ومازندران بود.

گلچای وهمکاران(1372)نیز دریک بررسی3ساله در درمانگاه پوست بیمارستان رازی رشت شیوع بیماری گال رابالا(9درصد) گزارش نمودند، همچنین دریک بررسی که برروی3545زندانی در ندامتگاه مرکزی کرمان انجام شد شیوع گال فعال2/1 درصد  گزارشگردید.

رحمتی  و همکاران  نیز  در یک  بررسی بر روی  1404 زندانی  شیوع گال را در زندان  قزل  حصار  2/2 درصدگزارش کرده اند.

در مطالعه‌ای که توسط دهقانی و همکاران روی 2899 نمونه مراجعه کننده به آزمایشگاه انگل‌شناسی اصفهان بین سالهای  1381-1375 انجام شد شیوع بیماری گال در مردان سه برابر  زنان گزارش  شد.

 

سخن پایانی

ابتلا به بیماری گال ارتباط مستقیمی با عدم رعایت بهداشت فردی و گروهی و نداشتن آگاهی‌های لازم بهداشتی مربوط می‌شود بنابراین به منظور پیشگیری و کنترل بیماری گال در جامعه باید سعی کنیم اطلاعات خود را در این باره بالا برده و در صورت مبتلا شدن فرد به این بیماری باید بیمار نکاتی از جمله جوشاندن لباس‌های خودبه مدت ۵ – ۴ دقیقه در آب جوش و خشک کردن در آفتاب، اتو کردن درزهای لباس و ضدعفونی محیط‌های آلوده (رختختواب‌ها) توصیه می‌شود.

داروهای گال می توانند کنه و تخم های آنها را به سرعت بکشند، و بیماران معمولا می توانند ۲۴ ساعت پس از شروع درمان به مدرسه یا محل کار خود بازگردند. با این حال، خارش ممکن است به مدت چند هفته باقی بماند. این خارش نتیجه یک واکنش حساسیتی در حال انجام در پوست است. اگر خارش بیش از چهار هفته ادامه یافت و یا بثورات پوستی جدید ظاهر شدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

خبرنگار:حسینی مفرد

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸:۳۵

شناسه خبر: 91529

مطالب مرتبط :
کودک

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

کمبود محبت و نشاط در خانواده از عوامل مهم حواس پرتی کودکان

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران کمبود محبت و نشاط در خانواده را از عوامل مهم حواس پرتی در کودکان دانست.

هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

قرص

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛

قرص " D " در مدارس توزیع می‌شود/ کمبود این ویتامین در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهرگفت: با توجه به کمبود ویتامین " D " در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال، طرح مکمل یاری با مگادوز ویتامین " D " برای تمامی دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم الزامی است و در این طرح تمامی دانش آموزان طی سال تحصیلی قرص ویتامین " D " دریافت می‌کنند.

رویدادی در جنوب استان بوشهر برگزار شد/با نمایش ایده‌ها دیده شو!

علم و فناوری گزارش می دهد:

رویدادی در جنوب استان بوشهر برگزار شد/با نمایش ایده‌ها دیده شو!

اولین رویداد دیده شو در جنوب استان بوشهر با هدف گسترش فرهنگ نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی به مناسبت سالگرد تاسیس دانشگاه علمی کاربردی به میزبانی مرکز آموزش علمی کاربردی کنگان برگزار شد.

جدیدترین مطالعات نشان داده است که هیولای مگالودون چقدر بزرگ بوده است.

جدیدترین مطالعات پاسخ می دهد:

هیولای مگالودون چقدر بزرگ بوده است؟

کوسه مگالودون در حدود سه میلیون سال پیش منقرض شد و امروزه تقریباً تمام آنچه که می توانیم نمایش دهیم، تنها انبوهی از دندان های عظیم است. دلیل این موضوع این است که مانند کوسه های امروزی، اسکلت بدنش بیشتر از غضروف ساخته شده که به خوبی فسیل نمی شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب