خبرگزاری علم و فناوری

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛

قرص " D " در مدارس توزیع می‌شود/ کمبود این ویتامین در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهرگفت: با توجه به کمبود ویتامین " D " در دختران و پسران ۱۴ تا ۲۰ سال، طرح مکمل یاری با مگادوز ویتامین " D " برای تمامی دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم الزامی است و در این طرح تمامی دانش آموزان طی سال تحصیلی قرص ویتامین " D " دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ یکی از ویتامین‌هایی که برای سلامت استخوان‌ها ضروری است، ویتامین Dاست که این روزها پزشکان برای بالابردن مقاومت بدن در برابر COVID-19توصیه می‌کنند و ما برای جذب کلسیم و فسفات از رژیم غذایی به ویتامین D نیاز داریم.

کمبود ویتامین D، باعث نرم و ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود که منجر به تغییر شکل استخوان می‌شود. در کودکان، کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به راشیتیسم یا ریکتز (rickets)شود و در بزرگسالان می‌تواند منجر به استئومالاسی (osteomalacia) شود که باعث درد استخوان می‌شود.

علامت و نشانه کمبود ویتامین D

مهندس محمدصادق موجی، کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: ویتامین D یک ویتامین بسیار مهم است که اثرات بسیاری بر روی چندین سیستم در بدن شما دارد و برخلاف سایر ویتامین‌ها، ویتامین D مانند هورمون عمل می‌کند و هر سلول در بدن شما گیرنده‌ای برای آن دارد. بدن انسان در معرض نور خورشید هم می‌تواند این ویتامین را دریافت نماید. همچنین در برخی از غذاها مانند ماهی‌های چرب و لبنیات غنی شده یافت می‌شود.

علامت و نشانه کمبود ویتامین D عبارتند از:

  1. دائما بیمار باشید
  2. خستگی و کوفتگی بدن
  3. درد استخوان و کمر
  4. افسردگی
  5. دیر خوب شدن زخم
  6. ریزش مو
  7. درد عضلانی

درصد بالایی از بوشهری‌ها کمبود ویتامین دی دارند!

کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در این خصوص گفت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، كمبود ويتامين در تمام سنين شايع بوده و مصرف مكمل ويتامين "D" به همه گروه‌های سني توصيه می‌شود.

مهندس محمدصادق موجی افزود: ويتامين "D" يک ويتامين محلول در چربي است كه در جذب كلسيم در دستگاه گوارش و پيشگيري از پوكي استخوان نقش مهمي دارد و لازم است برای دريافت كافي آن برنامه‌ریزی كرد و بهترين منبع دريافت ويتامين "D" قرارگیری در معرض نور مستقيم خورشيد و يا دريافت مكمل ويتامين "D" است.

این کارشناس، ویتامین " D" را مسبب رشد و استحکام دندان و استخوان دانست و عنوان داشت: امروزه نقش این ویتامین در بروز بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر ازجمله دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی، انواع سرطان‌ها به‌خصوص سرطان کورورکتال، بیماری ام اس ثابت‌شده است و همچنین کمبود ویتامین " D" باعث کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی ازجمله آسم به‌خصوص در کودکان می‌گردد.

پيشگيري از بروز پوكي استخوان در سنين سالمندي

وی در رابطه با نقش این ویتامین اظهار داشت: با توجه به كاهش مدت قرارگيري افراد در معرض نور مستقيم خورشيد و عدم دسترسي به منابع كافي ويتامين "D" در برنامه غذايي، توزيع مكمل مگا دوز ويتامين "D" نقش بسيار حياتي در تأمین ويتامين "D" افراد و پيشگيري از بروز پوكي استخوان در سنين میان‌سالی و سالمندي دارد.

مهندس موجی با اشاره به کمبود ویتامین " D " در دختران و پسران 14 تا 20 سال است تصریح کرد: برنامه مکمل یاری با قرص آهن در کلیه مدارس دخترانه شهرستان بوشهر در مقطع متوسطه اول و دوم به مدت 4 ماه و با مصرف هفتگی 1 عدد قرص آهن اجرا می‌شود و با توجه به محدود بودن منابع ویتامین " D " طرح مکمل یاری با مگادوز ویتامین " D " در دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه برای تمامی دانش آموزان الزامی است و در این طرح تمامی دانش آموزان طی سال تحصیلی قرص ویتامین " D " دریافت می‌کنند.

وی اضافه داشت: برنامه مکمل یاری با مگادوز ویتامین " D " در کلیه مدارس دخترانه و پسرانه در مقطع متوسطه اول و دوم به مدت 9 ماه با مصرف ماهیانه 1 عدد کپسول 50 هزار واحدی ویتامین " D " انجام می‌شد که به دلیل بیماری کرونا و تعطیل بودن مدارس در حال حاضر دانش‌آموزانی که به مدرسه مراجعه می‌کنند سهمیه ۹ماه خود را دریافت می‌کنند.

چه مدت باید در آفتاب سپری کنیم تا ویتامین D  دریافت نماییم؟

اکثر افراد برای دریافت ویتامین D از ساعت 11 صبح تا 3 بعدازظهر، می‌توانند برای مدت کوتاهی بازوها، دست‌ها یا پایین پاها بدون پوشش در معرض نور آفتاب قرار دهند، دقیقاً مشخص نیست که چه مدت زمان در آفتاب برای سپری کرد تا ویتامین D کافی برای تأمین نیازهای بدن دریافت کنید. به این دلیل که عوامل مختلفی مانند رنگ پوست می‌توانند بر دریافت میزان ویتامین D تأثیر بگذارند، اما باید مراقب باشید که در زیر نور آفتاب نسوزید، بنابراین مراقب باشید که پوست خود را با ضد آفتاب بپوشانید یا از آن محافظت کنید، قبل از اینکه قرمز شود.

 

افرادی که پوستی تیره دارند دیرتر ویتامین D دریافت می‌کنند!

افرادی که پوستی تیره دارند برای دریافت ویتامین D نسبت به افرادی که دارای پوست روشن‌تر هستند، باید مدت بیشتری را در آفتاب سپری کنند. زیراهرچه پوست تیره‌تر باشد اشعه کمتری به لایه زیرین می‌رسد و درنتیجه ویتامین D کمتری تولید می‌شود.

هرچند پوست تیره محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید ایجاد می‌کند اما باعث می‌شود مقادیر کمتری ویتامینD در پوست انسان تولید شود. ازآنجایی‌که ویتامین D براثر برخورد اشعه ماوراءبنفش با کلسترول موجود در لایه زیرین پوست انسان تولید می‌شود.

بدن انسان چه مقدار ویتامین D نیاز دارد؟

مقدار مجاز رژیمی ویتامین D توصیه شده برابر با ۶۰۰ واحد در روز برای بزرگسالان تا سن ۷۰ سالگی می‌باشد. افراد ۷۱ ساله و بالاتر باید ۸۰۰ واحد را در رژیم غذایی خود جای دهند. بعضی از محققان دوزهای ویتامین D بسیار بالاتر را توصیه می‌کنند اما ویتامین D بیش از اندازه می‌تواند به شما آسیب برساند. طبق مدارک مؤسسه پزشکی، بیش از ۴۰۰۰ واحد در روز خطر آسیب را افزایش می‌دهد.

چه مقدار ویتامین D بیش از اندازه تلقی می‌شود؟

بعضی از محققان پیشنهاد می‌کنند که بزرگسالان سالم بسیار بیش از ۶۰۰ واحد ویتامین D روزانه توصیه شده مصرف کنند. اما این کار می‌تواند خطرناک باشد. دوزای بالای ویتامین Dمی تواند سطح کلسیم خون شما را بالا برده و سبب آسیب به رگ‌های خونی، قلب و کلیه ها‌شود. مؤسسه پزشکی بالاترین حد قابل تحمل ویتامین D روزانه را ۴۰۰۰ واحد تعیین می‌کند. شما نمی‌توانید ویتامین Dزیادی از خورشید دریافت کنید. بدن شما ساختن ویتامین D بیشتر را متوقف می‌کند. اما قرار گرفتن در معرض خورشید بدون پوشش می‌تواند خطر سرطان پوست را در شما بالا ببرد.

 

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 91531

مطالب مرتبط :
ویتامین دی

نقش ویتامین D درمقابله با کرونا

سبکتکین کارشناس و مشاور تغذیه اظهار کرد: با توجه به نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی از جمله پیشگیری از بیماری های حاد تنفسی و در شرایط کنونی بحث های زیادی در مورد تاثیر این ویتامین در پیشگیری و یا درمان یا کاهش عوارض بیماری کرونا وجود دارد.

محبی

چگونه کرونا را به بدن خود راه ندهیم

توصیه های غذایی برای مقابله با کرونا

محبی معاون دانشگاه علوم پزشکی استان قم :کمبود ویتامین ها بستر مناسب برای نفوذ کرونا در بدن افراد است

وضعیت قرمز آب در رود فاریاب/ نگرانی ۲۵۰باغدار این روستا را پایان دهید

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

وضعیت قرمز آب در رود فاریاب/ نگرانی ۲۵۰باغدار این روستا را پایان دهید

روستای رود فاریاب که هرساله پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است، این روزها با مشکل کمبود آب مواجهه است و اگر مشکل آب این روستا حل نشود نه تنها دیگر خبری از گردشگر نیست بلکه ۲۵۰باغدار این روستا هم به دلیل از بین رفتن باغات خود مجبور به ترک روستا خواهند شد.

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان، سالانه به گال آلوده می‌شود/ این بیماری بیشتر در میان کودکان و جوانان شایع است

بیشتر بدانید:

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان، سالانه به گال آلوده می‌شود/ این بیماری بیشتر در میان کودکان و جوانان شایع است

گاهی وقتها برای شما اتفاق افتاده که در برخی از قسمت‌های بدن خود خارشی شدیدی احساس می‌کنید که خارش آن محدوده باعث ایجاد دانه‌های قرمز می‌شود، این بیماری در اثر نفوذ انگلی به نام سارکوپتس در پوست ایجاد می‌شود که به این بیماری گال یا جرب می گویند.

ویتامین

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تأثیر مصرف ویتامین D بر روی بیماری کرونا / ۸۰ درصد مردم ایران دچار کمبود ویتامین D هستند

تحقیقات دانشگاه لیورپول و مؤسسه «مطالعات طول عمر و پیری» در ایرلند نشان می دهد مصرف ویتامین D می‌تواند به کاهش عوارض جدی در بیماران کرونایی تأثیر بسزایی داشته باشد .

مصرف ویتامین D در میزان مرگ و میر COVID-۱۹ نقش دارد

براساس یک تحقیقات دانشمندان،

ویتامین D در میزان مرگ و میر COVID-۱۹ نقش دارد

محققان پس از مطالعه داده‌های جهانی از داستان کروناویروس جدید (COVID-۱۹)، یک رابطه قوی بین کمبود شدید ویتامین D و میزان مرگ و میر کشف کرده‌اند.

ویتامین آ

مصرف موضعی ویتامین آ زمینه جوان سازی پوست را فراهم می‌کند/ مواد غذایی حاوی ویتامین ‌آ را بشناسید

پژوهشگران مازندرانی موفق به افزایش عملکرد ماندگاری پوست با روش نانو ذرات لیپدی شده و اعلام کرند مصرف موضعی ویتامین آ زمینه جوان سازی پوست را فراهم می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب