خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

والدین چگونه و با چه هزینه ای می توانند سلامتی را برای فرزندانش ذخیره کنند ؟

سلول ‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌ شوند بسیار پر توان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی ‌شوند، به‌ طوری‌ که با تزریق یا جایگزینی آن ‌ها در بافت هایی که آسیب جدی دیده ‌اند می‌ توانیم به بهبودی و تشکیل سلول‌ های جدید بافت کمک نمائیم.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری چند سالی است که اصطلاح سلول های بنیادی و سلول های خون بند ناف را زیاد می شنویم و هر چند وقت یک بار، پیشرفت های علمی که بر اساس استفاده از این سلول ها انجام می گیرد، همه را شگفت زده می کند. اما به راستی سلول های خون بند ناف چیست و چه مزایایی دارد ؟ والدین چگونه می توانند اقدام به پس انداز این ثروت گرانبها برای فرزندان خود نمایند ؟ در این گزارش سعی خواهیم کرد به صورت کامل به این سئوالات پاسخ دهیم.

خون بند ناف چیست ؟

خون بند ناف (Cord blood) به عنوان خون جفتی شناخته شده ‌است که در جنین در حال تکوین، داخل رحم جریان دارد. پس از تولد نوزاد، خون باقی ‌مانده در بند ناف و جفت، که غنی از سلول ‌های بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌ شود. در حالی که این خون، حاوی سلول‌ های بنیادی و سلول ‌های خونساز است که می ‌تواند برای درمان بیماری ها استفاده شود. سلول ‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌ شوند بسیار پر توان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی ‌شوند، به‌ طوری‌ که با تزریق یا جایگزینی آن ‌ها در بافت هایی که آسیب جدی دیده ‌اند می‌ توانیم به بهبودی و تشکیل سلول‌ های جدید بافت کمک نمائیم. همچنین دستیابی به این سلول ‌ها بسیار آسان است.

سلول‌های بنیادی خونساز بند ناف در مقایسه با مغز استخوان و خون محیطی، ظرفیت تکثیری بالاتر و جمعیت‌های سلولی نارس‌تری دارند. مطالعه‌های مختلف، حضور جمعیت‌های سلولی را در کنار سلول‌های بنیادی خونساز، در خون بند ناف نشان داده‌اند که امکان استفاده از این منبع را در ایمونوتراپی، مهندسی بافت و طب ترمیمی مقدور می‌سازد. بنابراین راهبردهایی برای جداسازی و گسترش زیر گروه‌های مختلف سلولی از خون بند ناف و استفاده از آن‌ها در درمان بیماری‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

درمان بیش از 80 بیماری با استفاده از خون بند ناف

متخصصان ژنتیک و علوم سلولی مولکولی می توانند سلول های تمایز نیافته خون بند ناف را بگیرند و از قابلیت تبدیل آنها به سلول ها و اندام های مختلف استفاده کنند. به بیان ساده تر می توان گفت که سلول های بنیادی مانند آجرهایی هستند که می توان با کنار هم قرار دادن آنها، ساختمان های مختلفی ساخت. دانشمندان بر اساس تکنولوژی های امروز تخمین می زنند که می توان سلول های خون بند ناف را برای مدت 30 سال و شاید بیشتر به شکل منجمد ذخیره کرد و بعدها مورد استفاده قرار داد. نکته ای که در مورد سلول های بنیادی وجود دارد آن است که این سلول ها می توانند به عضوهای مختلف بدن تبدیل شوند، مثلا اگر نوزاد در آینده به بیماری های کبدی، کلیوی، قلبی و ... مبتلا شد، از این سلول ها برای درمان بیماری او استفاده کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، از سلول های بند ناف می توان برای بهبود بیش از 80 بیماری استفاده کرد که در ادامه به معرفی تعدادی از این بیماری ها می پردازیم:

  • بیماری های نقص در تولید لنفوسیت ها: لنفوم غیرهوچکین، لنفوم هوچکین
  • نقص ارثی پلاکتی شامل : اختلالات ترومبوسیتوپنی
  • اختلالات سلول های بنیادی: کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه (PNH)
  • بیماری های ارثی: هیپوپلازی غضروف و سندروم لش نیهان
  • ناهنجاری های ارثی گلبولهای قرمز: بتا، تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل
  • اختلالات سیستم ایمنی که به صورت مادرزادی در فرد وجود دارد : سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندروم دی جرج
  • مشکل پلاسماسل: مولتی پل میلوما، لوسمی پلاسماسل
  • دیگر بیماری ها مثل بیماری آلزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی

خون بند ناف چگونه نگهداری می شود؟

سلول های خون بند ناف قبل از فرایند انجماد توسط چرخش در دستگاه سانتریفوژ، از یکدیگر جدا می شوند. روش دیگر برای جداسازی استفاده از روش رسوب می باشد. پس از فرایند جداسازی، سلول های سفید خون و سلول های قرمز خون و پلاسما از یکدیگر جدا می شوند. فرایند انجماد بسیار آهسته و دقیق و تحت نظر متخصصین مربوطه انجام می گیرد. آهسته بودن فرایند انجماد به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه تغییر مضر در سلول ها می باشد که ممکن است در اثر کاهش درجه حرارت رخ دهد. در نهایت سلول های بنیادی خون بند ناف در دمای حدود منفی 200 درجه سانتی گراد در یخچال های مخصوص نگهداری می شوند و در مواقع لزوم در اختیار افراد قرار می گیرند.

جایگاه نخست ایران در دانش جمع آوری و نگهداری خون بندناف در خاورمیانه

با توجه به مزایای بی شماری که خون بند ناف دارد ایران نیز با تکیه بر دانش بومی خود توانست نخستین بانک "سلول‌های خونی بندناف" را در کشور در سال ۸۴ راه اندازی کند، بانک خونی که توانست جایگاه ویژه‌ای را در کشور در درمان بیماری‌های صعب العلاج به خود اختصاص دهد. بندناف بهانه‌ای شد برای پیوند دادن دانش و سلامت بگونه‌ای که اکنون با ایجاد بیش از ۳۱ شعبه بانک بندناف در کشور سالانه بیش از ۲۰ هزار نمونه جدید ذخیره سازی می‌شود.

فیلم / مروری بر دستاوردهای متخصصین ایرانی در زمینه دانش خونی بندناف

با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ،  130 هزار نمونه خون بندناف در کشورر موجود موجود می باشد که از این تعداد 15 هزار نمونه در بانک خون عمومی و مابقی در بانک خون خصوصی نگهداری می‌شود. جالب است که بدانید ایران بزرگ‌ترین بانک خون بندناف هیبرید در خاورمیانه را دارد و دانش بالای متخصصان کشورمان باعث گردیده که از کشورهایی از جمله ترکیه‌، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلستان، امارات و عمان هم نمونه جمع‌آوری ‌کنیم.

جدول انجام پیوندهای موفق با استفاده از خون بند ناف در کشور

در جدول بالا اطلاعات برخی از پیوندهای موفق انجام شده با استفاده از نمونه‌ خون بند ناف بانک‌های خصوصی و عمومی کشور آورده شده است. این اطلاعات از بانک خون رویان به دست آمده است.

والدین چگونه می توانند برای ذخیره سازی خون بند ناف فرزندان خود اقدام نمایند

والدینی که تمایل به نگهداری از خون بند ناف فرزندانشان دارند در مرحله اول باید به یکی از مراکز جمع آوری خون بند ناف مراجعه نمایند و درخواست این کار را ثبت نماید. پس از ثبت این درخواست، مرحله تخصصی انجام تحقیقات قبل از جمع‌آوری نمونه گیری همچون آگاهی از تاریخچه پزشکی مادر و سلامت کامل او از نظر بیماری‌های عفونی باکتریال و ویروسی و انجام آزمایش‌های  ضروری انجام می گیرد؛ اگر مادر هیچگونه مشکلی از لحاظ پزشکی نداشته باشد کارکنان بانک خون در هنگام زایمان در اتاق عمل حضور پیدا کرده و خون بند ناف را به طور استریل جمع‌آوری می کنند. این خون در اسرع وقت به بانک فرستاده می‌شود و در فریزر‌های تانک ازت در دمای منفی ۸۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شود.

آزمایشات تجویز شده بر روی مادر و خون بند ناف

 البته این پایان کار نیست، چرا که پزشکان برای تایید سلامت خون بند ناف ، شش ماه بعد از جمع آوری نمونه ها ، آزمایشات جدیدی را بر روی مادر و خون بند ناف اجام می دهند.

هزینه نگهداری خون بند ناف در سال 99 چقدر شد؟

مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان درباره هزینه و روش جماع آوری خون بند ناف در کشورمان گفت: باوجود شیوع ویروس کرونا در کشور، ارائه خدمات بانک خون بند ناف رویان همچنان بی‌وقف ادامه دارد و متخصصان رویان تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا این خدمت همچنان به خانواده‌ها ارائه شود. در ایام تعطیلات اخیر دفاتر نمایندگی بانک خون بندناف رویان فعال بودند و خدمات جمع‌آوری و ذخیره‌‌سازی خون بند ناف بانک خون را به متقاضیان ارایه می‌کردند.

وی افزود : هزینه نگهداری نمونه های خون بند ناف در سال 99 به همراه آزمایش‌ های اولیه‌ ای که روی نمونه خون انجام می‌شود به صورت زیر است:

در شهر تهران هزینه عقد قرارداد، ۳۷,۰۰۰,۰۰ ریال و شهرهای دارای دفاتر نمایندگی هزینه عقد قرارداد ۳۲,۴۵۰,۰۰۰ ریال و حق دفتر نمایندگی ۴,۵۵۰,۰۰۰ ریال می باشد. از سال دوم نیز مبلغ یک میلیون و ششصد هزار ریال (۱,۶۰۰.۰۰۰ ریال) با احتساب نه درصد مالیات بر ارزش افزوده، هزینه شارژ سالیانه و نگهداری نمونه ها در بانک خون بندناف رویان از خانواده ها دریافت خواهد شد.

رئیس بانک خون رویان گفت: قیمت هایی که به ایرانی ها توسط رویان ارائه می شود در مقایسه با منطقه پایین تر است و بانک خون بند ناف رویان مشتری هایی از کشورهای منطقه هم دارد.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷:۳۰

شناسه خبر: 91538

مطالب مرتبط :
۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

طرح جامع مجازی راه مهندسی در دانشگاه‌های استان همدان توسط بسیج دانشجویی اجرا می‌شود

حمید پورحسینی، فرمانده بسیج دانشجویی استان همدان گفت: طرح جامع مجازی راه مهندسی با برگزاری سلسله برنامه ها، نشست ها، رویدادها و بازدیدهایی برای دانشجویان به صورت عمومی و تخصصی به تفکیک هر رشته پیرامون چندین بحث مشخص از جمله: سبک زندگی دانشجویی، آشنایی با کاربرد هر یک از رشته ها با آینده شغلی خود، مسائل بومی و ملی در رشته های تخصصی، نحوه مطالعه دروس و مواجهه با آن در طول دوران دانشجویی، مهارت افزایی و پرهیز از نمره گرایی، بررسی صنایع بومی و مادر رشته های مهندسی به همت بسیج دانشجویی در استان اجرا می شود.

ماسک

این ابزار هوشمند می تواند جایگزین ماسک های سنتی N۹۵ شود !

به تازگی نوعی ابزار هوشمند با نام " Ao Air’s" ساخته شده است که می تواند جایگزین ماسک های سنتی N۹۵ شود و بر خلاف ماسک های سنتی، هیچ محدودیتی برای استفاده چندین باره ندارد.

کلسترول خون

کلسترول بالا، رسوبات چرب را در رگ های خونی شما گسترش می دهد/رژیم غذایی سالم منجر به کاهش کلسترول می شود

کلسترول بالا را می توان به ارث برد، اما اغلب نتیجه انتخاب های سبک زندگی ناسالم است که آن را قابل پیش گیری و قابل درمان می سازد و یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات دارو ممکن است که منجر به کاهش کلسترول بالا شود

۱۰

۲۵ آبان ماه برگزار می شود؛

هفتمین همایش علمی پژوهشی توسعه و ترویج علوم کشاورزی و منابع طبیعی ایران

هفتمین همایش علمی پژوهشی توسعه و ترویج علوم کشاورزی و منابع طبیعی ایران در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۹ توسط موسسه آموزش عالی بینالود در شهر تهران برگزار خواهد شد.

بند ناف

طی چهارماه گذشته صورت گرفت؛

افزایش ۱۲۶ درصدی ذخیره خون بند ناف در چهارمحال و بختیاری

رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال‌وبختیاری از افزایش ۱۲۶ درصدی ذخیره خون بند ناف طی چهار ماه گذشته در این استان خبر داد.

mbm

برج فناوری رویان ساخته شد

عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان از افتتاح برج فناوری رویان متشکل از شرکت‌ها و مرکز نوآوری و تجاری‌سازی دستاوردهای رویان در آینده نزدیک خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب