خبرگزاری علم و فناوری

به منظور تجلیل از بانوان نخبه کشور:

فراخوان سومین جشنواره ملی زن و علم اعلام شد/ جایزه «مریم میرزاخانی» در دستان زنان نخبه علمی -فرهنگی

معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور تجلیل از بانوان نخبه و فعال دانشگاهی از سال ۱۳۹۷تاکنون هر ساله اقدام به برگزاری جشنواره ملی «زن و علم» نموده است که با نکوداشت مریم میرزاخانی با آن همزمان شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور تجلیل از بانوان نخبه و فعال دانشگاهی از سال 1397تاکنون هر ساله اقدام به برگزاری جشنواره ملی «زن و علم» نموده است که با نکوداشت مریم میرزاخانی با آن همزمان شده است.

جشنواره ملی «زن و علم»

جشنواره‌ی ملی زن و علم رویدادی با هدف تجلیل از زنان نخبه و فعال می‌باشد امروز علم به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه جوامع به شمار می‌رود این معنا که جامعی به پیشرفت و توسعه در همه ابعاد آن دست می‌یابد که دانش را به عنوان محور توسعه خود قرار دهد در این میان نقش زنان در پیشبرد علم و مفاهیم عمیق و علمی نقش چشمگیری است.

با تعریف نقش زن در جامعه ما طی سال‌های اخیر و با تکیه بر واقعیت‌های موجود در فضای علمی کشور ماهیت آن است که این قشر از جامعه نقش مهمی در پیشرفت‌های علمی و حیات اجتماعی کشور ایفا می‌نمایند و این اساس زنان نه تنها به عنوان نیمی از نیروهای تاثیرگذار جامعه به شمارمی روند.

 

مریم میرزا خانی کیست؟

 زنده یاد دکتر مریم میرزاخانی متولد۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶، تهران، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. اولین دانش آموز دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) مدال طلا گرفت، او نخستین دانش آموز ایرانی است که دو سال مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را دریافت نمود و سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن، در سن۳۱ سالگی سال برنده مدال «فیلدز» شد که «بالاترین نشان علمی رشته ریاضی» است که هر ۴ سال یکبار به دانشمندان برگزیده زیر ۴۰ سال داده می‌شود و از آن به «نوبل ریاضیات» نیز تعبیر می‌شود. او نخستین زن و نخستین ایرانی بود که موفق به دریافت این جایزه شد، و در سال ۲۰۱۶ به عضویت در اکادمی ملی علوم آمریکا برگزیده شد و در آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی به عضویت «آکادمی علوم و هنر آمریکا» در آمد.

مریم میرزاخانی به همان اندازه که برای رسیدن به راه‌حل‌ معادلات سخت صبوری می‌کرد در بیماری صبور بود و 4 سال با سرطان سینه مبارزه کرد اما در المپیاد زندگی این سرطان بود که پیروز شد و سرانجام در ۲۴ تیر ۱۳۹۶ به زندگی‌اش پایان داد.

 

اهداف این جشنواره

شناسایی و معرفی ظرفیت‌ها، استعدادها و توانمندی‌های زنان در حوزه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی به منظور اثر بخشی مضاعف آنان در پیشبرد اهداف توسعه‌ای کشور و همچنین شناسایی سهم تولیدات علمی زنان پژوهشگر در پیشبرد علم در جمهوری اسلامی ایران از اهداف این جشنواره ملی عنوان شده است. جایزه دکتر مریم میرزاخانی به عنوان شخصیت فاخر علمی کشور به زنان نخبه علمی فرهنگی و اجتماعی می‌تواند موجب انگیزه ای مضاعف برای بانوان به منظور نقش‌آفرینی بیشتر آنان باشد.

 

محورهای جشنواره ملی «زن و علم»

محورهای رقابتی این جشنواره در دو شاخص علمی و فرهنگی و اجتماعی تقسیم بندی شد.

بخش علمی

 در ارزیابی علمی، تأکید بر شاخص‌هایی از قبیل دریافت جوایز ملی و بین‌المللی، ابداعات و اختراعات، طرح‌های علمی برجسته، کتاب، مقالات، تعاملات علمی بین‌المللی و... است.

بخش فرهنگی اجتماعی

در شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی، نقش آفرینی زنان در موضوعاتی از قبیل فعالیت‌های شاخص در زمینه کارآفرینی، فعالیت‌های برجسته اجتماعی، فعالیت‌های برجسته و داوطلبانه فرهنگی، فعالیت‌های خیریه، محرومیت‌زدایی از مناطق محروم، قرآن‌پژوهی، ایثار و فداکاری، محیط‌ زیست، فعالیت در زمینه گسترش تمدن ایرانی- اسلامی، گسترش زبان فارسی در زمینه تخصصی و... مدنظر قرار داشت.

رده سنی شرکت‌کنندگان جشنواره ملی «زن و علم»

بانوان دانشمند در سه رده سنی کمتر از ۴۰ سال، ۴۰ تا ۶۵ سال و بالای ۶۵ سال و در ۶ گروه فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی، دامپزشکی، محیط زیست، هنر و علوم پزشکی می‌توانند شرکت کنند.

پس از ارسال مستندات توسط داوطلبان دریافت جوایز جایزه جشنواره مستندات ارسالی ابتدا در کمیته علمی جشنواره مورد بررسی اولیه قرار گرفته و در صورت نیاز به اصلاحات به شرکت‌کنندگان اطلاع داده می‌شود و در مرحله بعدی داوری توسط کمیته داوران جشنواره انجام خواهد شد. ارزیابی معیارهای دستاوردهای علمی در دو دسته زیر لحاظ شده و در فرم‌های داوری مورد نظر قرار می‌گیرند.

 الف: ارزیابی علمی محتوایی خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها در فعالیت‌ها

ب: ارزیابی کیفی و کمی فعالیت‌ها و دستاوردها

برگزیدگان جشنواره زن و علم

دکتر غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم طی گزارشی در اختتامیه دومین جشنواره زن و علم اظهار کرد: حدود ۵۰۰ نفر در سامانه جشنواره فوق ثبت‌نام کردند که نسبت به سال قبل به دو برابر افزایش یافته است و از بین این تعداد 18نفر در اختتامیه جشنواره در دو سطح تقدیر شدند که در ۶ گروه تخصصی فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، هنر، علوم پزشکی و علوم زیستی شرکت کرده‌ بودند. و همچنین از امتیازهای ویژه این جشنواره استفاده از «ارتقای علمی برای اساتید» عنوان کرد.

دکتر ناهید شبانیان بروجنی، دکتر گیتی کریم، دکتر سادات فیض‌نیا، دکتر رقیه نجف‌زاده، دکتر بنفشه زهرایی، دکتر سارا نظیف، دکتر مهتاب میرمحسنی، دکتر آزادی احمدی، دکتر نسرین مقدم، دکتر انسیه خزعلی، دکتر ستاره موسوی، دکتر زهرا فتحی رضایی، دکتر لیلا آزادبخت، دکتر منیژه مختاری دیزجی، دکتر فاطمه دارابی، دکتر سمیه کاظمی‌نژاد لیلی، دکتر ناهید پوررضا و دکتر طیبه مدرکیان، برگزیدگان دومین جشنواره ملی زن و علم بودند.

فراخوان سومین جشنواره زن و علم

دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری، فراخوان سومین جشنواره ملی زن و علم(جایزه مریم میرزاخانی) را اعلام کرد.

مهلت شرکت در جشنواره ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹ و زمان اختتامیه آن ۲۹ آذر ماه سال ۱۳۹۹ به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی عنوان شده است.

گفتنی است علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر به آدرس الکترونیکی wsfestival.ir مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 91540

مطالب مرتبط :
 پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

دبیر پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی؛

پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود/ اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و خبرهای خوبی در راه است

عبدالرضا کبیری از برگزاری پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی در سه بخش «طراحان کسب و کار، فن آفرینان و فرصت های سرمایه گذاری»۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار می شود اولویت مهم جشنواره فرصتهای سرمایه گذاری بوده و سرمایه گذارهای هم دولتی و هم خصوصی دارد و خبرهای خوبی در راه است.

به گزارش علم و فناوری:

جشنواره ملی زن و علم برگزار می گردد

سومین جشنواره ملی زن و علم یا همان جشنواره مریم میرزاخانی در سال ۲۰۲۰ به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد بطوریکه آخرین مهلت ارسال ثار ۳۰ آبان ماه می باشد

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

دانشگاه های ایران بیش تر از اتحادیه اروپا/ دلیل بیکاری نخبگان علمی در کشور چیست ؟

ایران بنابر اعلام وزارت علوم حدود ٢‌هزار و ٦٤٠ دانشگاه دارد این درحالی است که تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ دانشگاه است به‌طوری که آلمان ٤١٢، انگلیس ٢٩١، کانادا ٣٢٩، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند؛ این آمار در برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ... زیر ١٠٠ دانشگاه می باشد.

۶

۱۳ آبان ماه برگزار می شود؛

همایش علمی پژوهشی مرز، مناسبات اجتماعی و توسعه فرهنگی

همایش علمی پژوهشی مرز، مناسبات اجتماعی و توسعه فرهنگی در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۹ در شهر سنندج برگزار خواهد شد.

میرزاخانی

نامگذاری جایزه «اسکار علمی» ریاضیات به افتخار «مریم میرزاخانی»

میرزاخانی در تهران چشم به جهان گشود. او در دبیرستان به اولین دانش آموز مونثی تبدیل شد که توانست درتیم المپیاد جهانی ریاضی حضور یابد و در این مسابقه شرکت کند. او در المپیادهای ۱۹۹۴و ۱۹۹۵موفق به دریافت جایزه شد. میرزاخانی در دانشگاه هاروارد آمریکا تحصیل کرد. مریم میرزاخانی برای پایانامه دکترای خود، دو مسئله مهم ریاضی که سال ها بود جوابی برایشان پیدا نشده بود را حل کرد.

۴

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خبرداد:

راه اندازی ستاد ملی اربعین دانشگاهیان در منطقه عمومی سرپل ذهاب

ستاد ملی اربعین دانشگاهیان در منطقه عمومی سرپل ذهاب با استفاده از اقلام مورد استفاده در اربعین حسینی راه اندازی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب