خبرگزاری علم و فناوری

آخرین وضعیت کرونا در یزد؛

آغاز پیک سوم کرونا در یزد همزمان با بازگشایی مدارس/ سلب اعتماد عمومی با اظهارات ضد و نقیض مسئولین

شاید یکی از بزرگترین آسیب هایی که موجب عادی انگاری، توهم کنترل بیماری و تجهیز در مقابل کرونا برای مردم شد، اظهارات غیرمنطقی، غیر علمی و غیر عملی برخی سیاسیون بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ با فراگیری بیماری کرونا استان یزد نیز همچون تمام دنیا درگیر این ویروس منحوس شد. روند شیوع کرونا به دلیل شرایط خاص اجتماعی، سیاسی و فرهنگی این استان تا حدودی با سایر مناطق کشور متفاوت بود.

از سویی وجود صنایع و معادن متعدد در یزد که به لحاظ فنی امکان تعطیلی کار آنها وجود نداشت تا حدودی مانع از تعطیلی و به حداقل رساندن اجتماعات بود. اما از سوی دیگر وجود کادر درمانی متخصص و دلسوز در قطب پزشکی جنوب کشور تا حد بسیار زیادی به کنترل این بیماری کمک کرد.

عوامل بسیاری درمقابله با کرونا و به حداقل رساندن آسیب های ناشی از آن دخیل بوده اند.  در این مسیر رعایت پروتکل های بهداشتی توسط عموم مردم، تلاش مسئولین و کمک خیرین و مردم متدین دارالعباده یزد که اوج تبلور آن در رزمایش کمک‌های مومنانه ظهور و بروز کرد بی تاثیر نبود.

 

نهضت کمک مومنانه در یزد

 

نمایش های رسانه ای و توهم کنترل کرونا

شاید یکی از بزرگترین آسیب هایی که موجب عادی انگاری، توهم کنترل بیماری و تجهیز در مقابل کرونا برای مردم شد، اظهارات غیرمنطقی، غیر علمی و غیر عملی برخی سیاسیون بود.  همچنین اظهارات ضد و نقیض بسیار مسئولین باعث از دست رفتن اعتماد عموم شهروندان می شد.

 

ساخت سه روزه بیمارستان در یزد

به عنوان مثال اخیراً از سوی شورای شهر یزد که به حاشیه هایش شناخته می شود عنوان شد: عملیات عمرانی بیمارستان زیستی یزد با هدف مقابله با ویروس کرونا در سه روز پایان خواهد یافت! خبر عجیب «ساخت سه روزه‌ی بیمارستان در یزد» همانطور که انتظار می رفت در مدت کوتاهی به تیتر رسانه ها تبدیل شد.

 

 

فشار افکار عمومی عاقبت ونوس عامری عضو شورای شهر یزد را مجبور کرد تا اعلام کند: انتشار خبر مسئله ساخت مرکز زیستی بحران در یزد به آن صورت، یک اشتباه بود.

شهردار یزد نیز عنوان کرد: زمان سه روزه اشاره شده مربوط به آماده سازی و تسطيح زمين است و متعاقب آن احداث مركز مقابله با بحران های زیستی با استفاده از سازه پيش ساخته شروع خواهد شد.

البته از لحظه پایان یافتن کار احداث این مرکز تا کنون گزارشی از استفاده بیمارستان علوم پزشکی یزد از این سازه مخابره نشده که گمانه زنی ها در مورد بلا عدم امکان استفاده به دلیل غیراستاندارد بودن را قوت می بخشد.

نهایتا انتشار تصاویری از این سازه که قرار بود بیمارستان زیستی باشد دستمایه طنز کاربران فضای مجازی شد.

 

 

اعتماد به نفس استاندار یزد و عقب نشینی آقای معاون!

اوایل مهرماه بود که روزنامه آفتاب یزد در مصاحبه‌ای اختصاصی و مفصل با استانداری یزد از وی به عنوان فردی شجاع که در مبارزه با کرونا پیشتاز است یاد کرد.

 

 

 اما هنوز چند روز از این مصاحبه نگذشته بودکه معاون امنیتی استاندار یزد و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونای استان یزد در استوری اینستاگرام شخصی خود اعلام کرد: "ما دیگه کاری از دستمون بر نمیاد"

 

 

 

این اظهارات ضد و نقیض موجب بدبینی بسیاری از مردم به سیاسیون شد. به راستی آیا یادکردن از استاندار یزد به عنوان فردی موفق در مبارزه با کرونا با اظهار عجز و ناتوانی معاون وی در مقابله با کرونا همخوانی دارد؟ مردم باید به کدام یک از این سخنان اعتماد کنند؟

جالب تر اینکه مدت کوتاهی بعد از این وقایع استاندار یزد مجبور شد اعلام کند که در مبارزه با کرونا موفق نبوده و احتمالاً مجبور به تاسیس بیمارستان صحرایی در یزد خواهیم شد.

این اظهارات نیز از سوی معاون استاندار یزد نقض شد و وی در نشستی خبری عنوان کرد: فعلاً امکانات بیمارستان های یزد پاسخگوی نیاز بیماران کرونایی است ولی ناچار هستیم که شرایط حاد را نیز در نظر بگیریم و آمادگی تشکیل بیمارستان صحرایی را نیز داریم اما امیدوارم که هیچ وقت مجبور به استفاده از آن نشویم.

 

 

آخرین وضعیت کرونا در یزد

آغاز پیک سوم بیماری با بازگشایی مدارس

ابراهیم سلمانی مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اعلام کرد: موج اولیه کرونا همزمان با ورود ویروس در اسفندماه آغاز شد. موج دوم اواخر خردادماه و زمانی آغاز شد که اصناف باز، تعطیلی‌ها آغاز و رعایت دستورالعمل‌ها توسط مردم کم شد و موج سوم هم از نیمه شهریور ماه و همزمان با بازگشایی مدارس و افزایش مسافرت‌ها، شروع شد.

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد بیان کرد: در مهرماه 4354 بیمار مبتلا به کرونا در استان یزد شناسایی شدند و 134 بیمار کرونایی نیز فوت کردند.

سلمانی اضافه کرد: هم‌اکنون ۵۹۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۱۲۱ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند و ۷۱ نفر هم در بخش اورژانس بیمارستان‌ها منتظر تعیین تکلیف هستند.

 

وضعیت دشوار کادر درمان

احمد ترحمی  جانشین ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونای استان یزد اعلام کرد: باید شرایط کادر بهداشت و درمان را در نظر گرفت. این عزیزان 7 ماه است که با گان و ماسک و تحت فشار مشغول به خدمت رسانی هستند و تا کنون ۷۰۰ نفر از آنان به کرونا مبتلا شده اند.

ترحمی اضافه کرد: این خارج شدن یک تعداد زیادی از کادر بهداشت و درمان از چرخه خدمت در کنار بی توجهی از بخش از جامعه به رعایت پروتکل های بهداشتی موجب شده در حالی که در اسفند و فروردین حداکثر ۵۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های یزد بستری بودند اکنون این آمار به ۷۰۰ نفر برسد.

 

مردم در کنار کادر درمان/ اعتماد مردم بزرگترین سلاح کادر درمان در مقابله با کرونا

مردم یزد با درک دشواری های شرایط موجود در رعایت دستورالعمل های بهداشتی موقعیت نسبت خوبی در کشور دارند.

 

 

با این وجود اظهارنظرهای شتاب زده و ضدونقیض مسئولان، اصرار به شیوه های اشتباه، افراط و تفریط نظیر بازگشایی مدارس و تعطیلی اجباری بسیاری از صنوف، بهره برداری سیاسی از وضع موجود از عواملی است که افکار عمومی را نسبت به مدیریت کرونا و اظهارات مسئولین بی اعتماد می کند.

فراموش نکنیم که اعتماد و همراهی مردم در موج اول کرونا در فرودین ماه و اجتناب از ترددهای غیرضروری و مسافرت کمک بسیار شایانی به کنترل کرونا داشت. اما اینک این سرمایه با اظهارات غیرمسئولانه و غیرکارشناسانه رفته رفته از دست می رود.

شایسته است مسئولان با درک شرایط حساس کنونی با اجتناب از حاشیه سازی از اعتماد عمومی به عنوان سلاحی کارآمد برای مقابله با کرونا استفاده کنند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳:۲۱

شناسه خبر: 91542

مطالب مرتبط :
مدارس

کرونا مدارس اهواز و مسجدسلیمان را تعطیل کرد

به علت وضعیت بحرانی بیماری کرونا در شهرهای اهواز و مسجدسلیمان مدارس این شهرها تعطیل شد.

وضعیت کرونا در میبد

وضعیت بحرانی کرونا در شهرستان میبد/ بُن بست تامین اکسیژن

مسئولان شهرستان میبد نسبت به تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستان این شهر و همچنین کمبود اکسیژن برای بیماران کرونایی هشدار دادند.

دارو و قرص

تاثیر داروی معده بر بهبود کرونا

محققان هنگ کنگی در تحقیقاتی به تاثیر داروی رانیتیدین بر مهار ویروس کرونا دست یافتند.

۱

یک کارشناس محیط زیست تاکید کرد

استان یزد باید به سمت شیوه های نوین کشاورزی گام بردارد

میرحسینی گفت: با توجه به منابع آبی محدود استان باید در کشت محصولات کشاورزی تحولی اساسی صورت گیرد. در این راستا باید الگوی کشت در استان تغییر کرده و به سمت کشت گیاهانی با مصرف آب کمتر و میزان تولید بالاتر برود.

۱

جانشین ستاد مقابله با کرونای استان یزد خبر داد

کاهش ۳۰ درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در یزد/ ابتلای ۷۰۰ نفر از کادر درمان/ پلمپ روزانه ۴۰ صنف پرخطر

ترحمی گفت: روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ مورد از اصنافی که تخلف بهداشتی دارند در استان یزد پلمپ می شوند.

۲۲

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تصریح کرد

اهمیت " تغذیه ورزشی" در موفقیت ورزشکاران را دست کم نگیرید/ باورهای غلط در مورد تغذیه

صادقیان گفت: علاوه بر تکنیک ها، تاکتیک ها، مهارت و نقشه‌های تیمی در حین مسابقات تغذیه مناسبِ رشته ورزشی در حین مسابقه و اجرای مناسب بسیار تاثیر گذار است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب