خبرگزاری علم و فناوری

کارشناس مسائل اقتصادی راه برون رفت بازار رها شده را مطرح کرد:

نگاه انقلابی به اقتصاد می تواند بازار داخلی را به ثبات برساند

عبدالمجید شیخی گفت: نگاه به راهبردهای اقتصادی تحت عنوان ، حمایت از فرآوری تولید، جلوگیری از خام فروشی، تامین مواد اولیه صنایع، راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی تعطیل شده، تکمیل ظرفیت کارخانه هایی که پایین تر از ظرفیت خود کار می کنند، رونق تولید و جلوگیری از ورود کالاهای لوکس از اهم نگرشی است که باید در دستور کار وزیر صمت قرار گیرد.

در حالی که نزدیک به یک ماه  از انتخاب علیرضا رزم حسینی به عنوان وزیر صمت می گذرد اما هنوز برنامه و اقدام قابل توجهی از وی صورت نگرفته است ، انتظاراتی برای مخالفان و موافقان ایجاد شده که شرایط را برای فعالیت وزیر صمت سخت تر می کند که نیازمند توجه علمی و دقیق به مباحث اقتصادی در بعد منطقه ایی و فرا منطقه ایی و از همه مهمتر داخلی، دارد .


عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص به خبرنگار ما گفت:  سامان بخشیدن به بازارهای مختلف، از مهمترین انتظارات فعلی برای مردم تنظیم بازار محصولات غیر کشاورزی  است که شامل فعالیت های صنعتی و خدماتی بوده و نیاز به زمان طولانی ندارند.


برنامه مدون اقتصادی تنها راهبرد خروج از آشفتگی های فعلی بازار


وی افزود: ایجاد یک برنامه مدون می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن این آشفتگی  خود ساخته دولتی را در بازارهای مختلف  اعم از کشاورزی، معدنی و صنعتی برطرف سازد.


استاد علم اقتصاد عنوان کرد: وزیر جدید صمت  نباید پایه فعالیت خود را بر مبنای بازه زمانی چند ماهه بگذارد بلکه باید اصول فعالیتی خود را براساس تلاشی مدت قرار دهد واین برنامه ریزی کاری باید در مسیر کلی سیاست های کلی نظام حرکت کند زیرا  9 ماه، 10  یا 90 سال تفاوتی برای وزیر نداشته باشد زیرا اصول حرکتی نظام نباید با رفتن اشخاص تغییر کند.


شیخی اظهار کرد: وزیر صمت سیاست های اقتصاد مقاومتی را باید در اولویت قرار داده و بر اساس آن ها هدف گذاری کند و رونق تولید داخلی و جهش آن  را سرلوحه اقدامات خود قرار دهد.


وی یادآور شد: حمایت از فرآوری تولید، جلوگیری از خام فروشی، تامین مواد اولیه صنایع، راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی تعطیل شده، تکمیل ظرفیت کارخانه هایی که پایین تر از ظرفیت خود کار می کنند، رونق تولید و جلوگیری از ورود کالاهای لوکس باید در دستور کار وزیر صمت قرار گیرد.


بازار ایران بجای تولیدات داخلی از کالاهای وارداتی اشباع شده است 


کارشناس مسائل اقتصادی گفت: زمانی که به مراکز خرید بزرگ در شهرها مراجعه می کنیم، متاسفانه مشاهده می شود که مغازه ها مملو از کالاهای غیرضروری مصرفی و وارداتی است لذا جایی برای عرضه کالاهای داخلی در این بازار نوجود ندارد.


شیخی بیان کرد: بر اساس یک روایت از حضرت علی (ع) که درآن بیان شده؛ باید به گونه ای برای دنیا کار کنید که انگار هرگز نمی میرید و برای آخرت به گونه ای تلاش کنید که انگار قرار است اکنون بمیرید، از این رو مدت 8 ماه کار  برای یک وزیر کوتاه نیست.


وی ادامه داد: وزیر صمت نباید توجه چندانی به تحریم ها داشته باشد و تمام معادلات خود را براساس اتفاقات خارج از مرزها تنظیم کند بلکه باید نگاهش معطوف به داخل بوده و برای پیشبرد اهداف داخلی تلاش و برنامه ریزی کند، اگر توان داخلی از مرحله بالقوه به مرحله بالفعل برسد و بخش حقیقی اقتصاد تقویت شود، در این صورت است که بخش مجازی اقتصاد مغلوب شده و جولان ارز در بازار پایان می یابد.


وزیر جدید از آشفتگیبازار نهراسد بلکه درست و علمی برای اقتصاد برنامه بنویسد


این استاد اقتصاد تاکید کرد: نباید وضعیت آشفته کنونی اقتصاد ترس در دل وزیر جدید ایجاد کند چرا که تنظیم برنامه ها بر اساس سیاست های کلی نظام هموار کننده مسیر است و به سرعت شرایط بهبود می یابد زیرا رهبر ایران بهترین برنامه جامع اقتصادی که فقط متعلق به نگرش داخلی است را تدوین کرده است که اگر بند به بند آن اجرا شود اقتصاد ایران شکوفا و حتی به مرحله خودکفایی خواهد رسید .


عبدالمجید شیخی در پایان خاطر نشان کرد: اگر وزیر صمت اراده تغییر شرایط را داشته باشد قطعا موفق می شود، بنا بر آیات قرآن کریم اگر در راه خدا به قصد اخلاص در عمل به مردم خدمت شود، قطعا تمامی کارها تسهیل می پذیرد.

انتهای پیام /طهماسبی

زمان انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷:۳۱

شناسه خبر: 91558

مطالب مرتبط :
رزاقی

کارشناس مسائل اقتصادی توضیح می دهد؛

بورس بازاری برای افزایش تولید یا قمارخانه ای برای نابودی آن

در شرایطی که دولت طی مالیات مستقیم ایجاد کرده ، بانک ها به جای وام های خود دارایی واحدهای تولیدی را مصادره و به پول نقد تبدیل می کند، سپس دارایی های مردم را روانه فعالیت هایی که سودآوری بالایی دارند، می کند، در این شرایط تولیدکنندگان مستاصل به جای انجام فعالیت های تولیدی ترجیح می دهند وارد بازار سرمایه شده و با اتخاذ سیاست هایی سودهای کلان به جیب بزنند و این تولید کشور است که مظلوم واقع شده است.

باسلام

شرکت دانش بنیان قمی در لیست شرکتهای موفق جهانی

بلومبرگ باسلام قم را جهانی کرد

به نقل از پایگاه خبری معتبر و بین المللی بلومبرگ، شرکت دانش بنیان باسلام عضو پارک علم و فناوری استان قم به عنوان یکی از شرکت های موفق در رونق بخشی به اقتصاد محلی و خانگی ایران معرفی شده است.

خبرگزاری علم و فناوری

پارس خزر

آیا لوازم برقی خانگی در ایران تولید نمی‌شوند؟

تولید و ساخت مخازن تحت فشار در داخل کشور

تولید و ساخت مخازن تحت فشار در داخل کشور

یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به ساخت مخازن تحت فشار (اتوکلاو صنعتی) در صنایع پیشرفته از جمله متالوژی، بتن، پلاستیک، غذایی، پزشکی و دندانپزشکی شده است

وزیر صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

آلومینیوم لامرد موتور محرک توسعه اقتصادی صنایع کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشور جمهوری اسلامی ایران رتبه ۱۸ جهان در تولید آلومینیوم را دارد که در تلاش برای افزایش این ظرفیت هستیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب