خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

پای اینترنت ۵G به تهران باز شد/ آیا استفاده از اینترنت نسل پنجم می تواند باعث سرطان شود ؟

بنابر اعلام ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات، قرار است تا قبل از پایان سال، ۵ سایت (نقطه) در شهر تهران به صورت عملیاتی به تجهیزات ۵G مجهز شود.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری حدود چند ماه پیش بود که علارغم کش و قوس های فراوان، ایران نیز به صورت رسمی از اینترنت نسل پنجم یا همان اینترنت 5G در کشور رونمایی کرد. اینترنتی که به دلیل قابلیت های بیشماری که دارد می تواند انقلابی عظیم در حوزه فناوری ها و تکنولوژی های نوین همچون اینترنت اشیاء در کشور به پا نماید. اما طی روزهای اخیر و با وعده وزارت ارتباطات مبنی بر فعال کردن اینترنت 5G در پنج نقطه در تهران ، شایعاتی مبنی بر مضر بودن فرکانس های این نوع اینترنت به گوش می رسد. در این گزارش علاوه بر آن که سعی خواهیم کرد به صورت صفر تا صد درصدی به معرفی این نوع از اینترنت پرسرعت بپردازیم، تلاش می کنیم به سئوالات شما در مورد زیان بار بودن فرکانس های 5G تا حد توان پاسخ دهیم .

مروری بر تاریخچه اینترنت همراه

نسل اول شبکه تلفن همراه در حدود سال 1982 رونمایی شد که از سیستم آنالوگ استفاده می کرد و به صورت قراردادی 1G نامیده شد. این سیستم به طور کامل آنالوگ بود تا زمانی که اینترنت نسل دوم 2G راه اندازی شد و در سال 1991 به دیجیتال جهش پیدا کرد. 2G همچنین داده های تلفن همراه را در قالب تکنولوژی های GPRS و EDGE اضافه کرد. تقریبا 10 سال بعد شبکه 3G راه اندازی شد که سرعت بیشتری از نسل دوم در اختیار کاربران قرار می داد. همچنین 10 سال بعد از آن نیز شبکه های LTE فعلی ما راه اندازی شد. شبکه ای که ما به آن نسل چهارم یا 4G می گوییم. از لحاظ تاریخی حدودا هر 10 سال نسل جدیدی از فناوری شبکه تلفن همراه معرفی شده است.

اینترنت 5G چیست ؟

تکنولوژی 5G یک استاندارد صنعتی است که جایگزین استاندارد رایج کنونی یعنی G4  LTE شده است، همان طور که قبلا 4G جایگزین 3G شد. واژه 5G به معنای ”نسل پنجم“ است؛ این فناوری پنجمین نسل از این استاندارد است. طراحی این استاندارد به گونه ای است که سرعت آن از تکنولوژی G4  LTE بسیار سریع تر است. البته هدف این استاندارد صرفا افزایش سرعت اتصالات اینترنتی تلفن های هوشمند نیست. این استاندارد، اینترنت بی سیم بسیار پر سرعتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

پیدایش فناوری 5G از چه زمان آغاز شد؟

نام فناوری 5G به گوش بسیاری از افراد تازه می‌نشیند و خیلی از کاربران گمان دارند این پیشرفت در توسعه اینترنت به تازگی صورت گرفته است. اما نکاتی است که هر کاربری نیاز دارد بداند:

  • شرکت ITU R از سال ۲۰۱۲ پروژه‌ای را برای توسعه 5G با عنوان IMT for 2020 and Beyond آغاز کرد.
  • کشورهای ژاپن و کره جنوبی از سال ۲۰۱۳ در حال فراهم‌سازی زیرساخت‌های توسعه این فناوری بوده‌اند.
  • شرکت‌های سامسونگ، هوآوی و اریکسن از سال ۲۰۱۳ مدل‌های اولیه خود برای توسعه اینترنت نسل پنج را آغاز کردند.
  • شرکت‌های اریکسن و تلیاسونرا از سال ۲۰۱۸ این فناوری را به استکهلم و تالین رساندند.
  • نسل پنجم اینترنت از اوایل ۲۰۱۹ در برخی مناطق آمریکای شمالی فراهم بود.
  • شرکت مخابراتی Deutsche Telekom نیز از سال ۲۰۱۹ فناوری 5G را در برلین، دارشتاد، مونیخ و بون عرضه کرد.

در مجموع باید اظهار داشت که زمان عرضه نهایی و کامل فناوری 5G سال ۲۰۱۹ بود با این حال این اولین باری نبود که نام این سرویس به گوش مردم می‌رسید و نسل پنجم اینترنت‌ها از سال‌ها پیش در حال آماده‌سازی بود.

اینترنت 5G چه تفاوتی با اینترنت 4G دارد؟

احتمالا تا الآن به اهمیت وجود اینترنت 5G در آینده دنیای فناوری پی برده اید. حال بهترین زمان برای بررسی تفاوت اینترنت 4G و اینترنت 5G است. اولین تفاوت این دو که در قسمت های قبل این مقاله هم به آن پرداختیم، تفاوت در سرعت است. با رونمایی از اینترنت 5G می‌توان به سرعت هایی تا 10 گیگابیت بر ثانیه فکر کرد.

تفاوت بعدی اینترنت 4G و 5G ، در زمان تأخیر آنهاست. زمان تأخیری که اینترنت های 4G دارند چیزی برابر 40 تا 60 میلی ثانیه است اما این زمان تأخیر در اینترنت های 5G برابر حداکثر 10 میلی ثانیه است. اگر شما از کاربران عادی اینترنت باشید، این مورد برای شما تفاوت زیادی ندارد اما همین زمان های کوتاه برای بعضی از کاربران به شدت اهمیت دارد. به طور مثال گیمرها، برای بازی های آنلاین خود، حتی برای مقیاس های کمتر از ثانیه هم ارزش قائل اند. یا در مثال دیگر، در دوربین های امنیتی و نظامی که نیاز به دریافت تصاویر لحظه ای است، کاهش این تأخیر می‌تواند بسیار اثر مثبتی داشته باشد. علاوه بر این ها، در وسایل نقلیه بدون راننده که در آینده به تولید انبوه می‌رسد، این ثانیه های ارزش بسیار بالایی دارند.

فیلم/ مقایسه سرعت اینترنت 4G با 5G

به عنوان آخرین مزیت اعلام شده درباره اینترنت 5G می‌توان به ظرفیت بیشتر آن اشاره کرد. هر روزه تعداد وسایلی که نیاز به اتصال به اینترنت دارند همچون تلفن های همراه، ساعت های هوشمند، اتومبیل ها و ... افزایش پیدا می‌کند پیش بینی شده که تعداد آنها در یکی دو سال آینده به بیش از 45 میلیارد برسد. که این بدان معناست که در آینده شبکه 4G اینترنت توانایی پاسخگویی به این حجم از دستگاه ها برای اتصال به اینترنت را ندارد در حالی که ظرفیت شبکه 5G به خوبی پاسخگوی تعداد بالای این دستگاه ها است.

تکنولوژی 5G چگونه کار می کند؟

استاندارد 5G برای دستیابی به این سرعت های فوق العاده از تکنولوژی های متعددی بهره می گیرد. مجله IEEE Spectrum توضیحات فنی بسیار دقیقی در این رابطه ارائه کرده است که به ارائه خلاصه ای از آن بسنده می کنیم. استاندارد جدید از یک باند بسامد رادیویی کاملا جدید از 4G استفاده می کند. 5G ”امواج میلی متری“، که در فرکانس های بین 30 و 300 گیگاهرتز منتشر می شوند را به کار می گیرد، در حالی که در گذشته از باندهای کمتر از 6 گیگاهرتز استفاده می شد. در گذشته از فرکانس های مذکور صرفا برای برقراری ارتباط میان ماهواره ها و سیستم های رادار استفاده می شد. اما امواج میلی متری قادر به عبور آسان از ساختمان ها یا سایر اشیا سخت و محکم نیستند، از این رو 5G برای حل این مشکل از ”Small Cells“ یا به تعبیری ”سلول های کوچک“ کمک خواهد گرفت؛ سلول های کوچک در حقیقت ایستگاه های بسیار کوچکی هستند که می توان در مناطق متراکم شهری آنها را در فواصل 250 متری قرار داد. به این ترتیب معضل عدم پوشش مناسب در این مکان ها مرتفع خواهد شد.

ایران نیز به جمع دارندگان اینترنت 5G پیوست

به دلیل مزیت های بیشماری که اینترنت پرسرعت 5G نسبت به اینترنت 4G دارد بسیاری از کشورهای جهان به صورت رسمی از این نوع اینترنت رونمایی کرده اند و حتی کشورهایی همچون ژاپن و چین نیز تحقیقاتی را برای راه اندازی اینترنت نسل 6 شروع کرده اند.

در کشورمان نیز برای نخستین بار در ۲۹ شهریور ۹۶ ایرانسل شبکه کامل 5G را آزمایش کرد. از این تاریخ نسل پنجم اینترنت همراه وارد کشور شده و عملیات عمومی سازی آن آغاز شد اما عملیاتی سازی آن مسکوت ماند. تا بلاخره بعد از 3 سال تحقیقات و ایجاد زیرساخت های لازم در کشورمان، در مردادماه امسال نخستین سایت 5G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتور ایرانسل، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران راه‌اندازی شد.

تست سرعت اینترنت 5G  در ایران

درحال‌حاضر اینترنت 5G آزمایشی ایرانسل روی باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز در حال تست بوده و با تجمیع فرکانسی (اگریگیشن) ، تست سرعت ۳ گیگابیت‌برثانیه هم برای نخستین‌بار در ایران تجربه می‌شود.

 اینترنت 5G در پنج نطقه در تهران فعال می شود 

ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات روز گذشته ، در مورد دانش به کارگیری تکنولوژی  5G در کشورمان همزمان با سایر کشور‌ها اظهار داشت: در مورد نسل پنجم ارتباطات باید تجهیزات را به دو بخش تجهیزات آنتن و شبکه‌های رادیویی و نیز تجهیزات مربوط به زیرساخت‌های نرم افزاری دسته بندی کرد که تامین تجهیزات نرم افزاری تاکنون در حوزه تکنولوژی‌های سیار بی سابقه بوده است.

وی گفت: از آنجا که ما در بحث تولید نرم افزار تجارب موفقی در داخل کشور داشته‌ایم پیش‌بینی‌مان این است که می‌توانیم با برنامه‌ریزی مناسب، بومی سازی بخش تجهیزات نرم افزاری شبکه 5G در کشور را در دستور کار قرار دهیم.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه نقطه عطف ورود 5G سال ۲۰۲۰ است که این تکنولوژی به صورت عمومی به جامعه بشری معرفی شده، ادامه داد:، اما فراگیری این فناوری حدود ۵ سال آینده (سال ۲۰۲۵) تخمین زده می‌شود و این فرصت مناسبی خواهد بود که بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم. وی افزود : برای شروع بهره‌گیری از این فناوری، در برخی نقاط پرتراکم شهر‌های بزرگ از ظرفیت اتصالات انبوه 5G استفاده می‌کنیم. بر این اساس برای اپراتور‌ها هدف گذاری کرده‌ایم که قبل از پایان سال ۵ سایت (نقطه) در شهر تهران به صورت عملیاتی به تجهیزات 5G مجهز شود.

آیا اینترنت 5G برای سلامت انسان ضرر دارد؟

از مدت‌ها پیش نگرانی‌هایی راجع به آسیب‌های اینترنت 5G و ایجاد سرطان در بدن انسان وجود داشته است. متأسفانه در حال حاضر مقالات و تحقیقات ضد و نقیضی در رابطه با سرطان زا بودن امواج اینترنت 5G منتشر شده است. چنین اظهاراتی باعث ایجاد یک موج نگرانی در بین مردم، کارشناسان و محققین شده و با اینکه امواج اینترنت 5G از نوع فرکانس بالا هستند، اما بسیاری از محققان معتقدند این امواج در دسته امواج بی خطر قرار می‌گیرند و هیچ تاثیری روی سلول‌های بدن انسان و فعالسازی توده‌های سرطانی ندارند.

با این وجود برخی همچنان معتقدند که تحقیقات لازم برای اثبات بی خطر بودن اینترنت 5G انجام نگرفته و نمی‌توان با قاطعیت راجع به بی ضرر بودن این پدید اظهار نظر کرد. از طرف دیگر سازمان سلامت جهانی، امواج سلولار را در دسته امواج سرطانزای «احتمالی» قرار داده است. البته ترشی سبزیجات و قهوه هم در همین لیست قرار دارند و نمی‌توان بر اساس این لیست به مضر بودن امواج اینترنت 5G رای داد. پس شاید بتوان گفت تا زمانی که دلیل محکمه پسند علمی برای سرطان زا بودن آن کشف نشود نمی توان گفت که اینترنت 5G سرطان زا می باشد.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91569

مطالب مرتبط :
۵۶۴

با تلاش یک شرکت دانش بنیان دارویی؛

تولید داروی ضد سرطان برای دو عارضه در کشور/انحصار آمریکا به پایان رسید

یک شرکت دانش بنیان ایرانی، دارویی را برای درمان ۲ نوع سرطان تولید کرده است.این در حالی است که نمونه خارجی این دارو توسط یک شرکت در آمریکا تولید می شود.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

اولین ماهواره ۶G جهان به فضا ارسال شد/ اینترنت نسل ششم چه ویژگی و مزیت هایی نسبت به ۵G دارد؟+فیلم و عکس

روز گذشته چین برای اولین بار در جهان موفق شد اولین ماهواره تحقیقاتی ۶G جهان را به فضا ارسال نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب