تبدیل لباس ها به نیروگاه های خورشیدی

محققان Empa و ETH Zurich موفق به تولید ماده ای شدند که مانند یک کنسانتره خورشیدی لومینسانس کار می کند و حتی می تواند برای منسوجات نیز استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ گرسنگی ما برای انرژی سیری ناپذیر است، حتی با افزایش عرضه ابزارهای الکترونیکی جدید، این روند همچنان افزایش می یابد. علاوه بر این، ما تقریباً همیشه در حال حرکت هستیم و بنابراین برای شارژ مجدد تلفن های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ های خود به طور دائم به منبع تغذیه وابسته هستیم.

محققان Empa و  ETH موفق به تولید ماده ای شدند که مانند یک کنسانتره خورشیدی لومینسانس کار می کند و حتی می تواند برای منسوجات نیز استفاده شود. این امکان های زیادی را برای تولید انرژی به طور مستقیم در مکان مورد نیاز، یعنی در استفاده از وسایل الکترونیکی روزمره ایجاد می کند.

در آینده، پریزهای برق (حداقل برای این منظور) احتمالاً منسوخ می شوند. سپس برق از لباس شخصی ما تأمین می شود - با استفاده از یک پلیمر جدید که روی الیاف نساجی، کت ها، پیراهن های T و موارد مشابه اعمال می شود، می تواند به زودی به عنوان جمع کننده های خورشیدی و در نتیجه به عنوان منبع انرژی سیار عمل کند.

انعطاف پذیر ساختن مواد لومینسانس

موادی که قادر به استفاده از نور غیرمستقیم یا محیط برای تولید انرژی هستند، قبلاً در صنایع خورشیدی مورد استفاده قرار گرفته اند. این مواد حاوی مواد خاص لومینسانس هستند و به آنها "متمرکز کننده خورشیدی لومینسانس" یا  به  اختصار  LSC  گفته می شود. مواد لومینسانس موجود در LSC نور منتشر محیط را گرفته و انرژی خود را به سلول خورشیدی واقعی منتقل می کنند و سپس نور را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

با این حال، LSCs  در حال حاضر فقط به عنوان اجزای سفت و سخت در دسترس هستند و برای استفاده در منسوجات نامناسب هستند زیرا نه انعطاف پذیر هستند و نه در برابر بخار آب و هوا نفوذ می کنند. یک تیم تحقیقاتی بین رشته ای به سرپرستی لوسیانو بوئزل از آزمایشگاه غشاهای بیومتیمیک و منسوجات اکنون موفق به ترکیب چندین ماده از این مواد درخشان در یک پلیمر شده است که دقیقاً این انعطاف پذیری و نفوذ پذیری هوا را فراهم می کند.

پلیمر شناخته شده با خواص پیچیده

این ماده جدید بر اساس Amphiphilic Polymer Co Networks یا به اختصار APCN ساخته شده است، پلیمری که مدتهاست در تحقیقات شناخته شده است و هم اکنون به صورت لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکون در بازار موجود است. خواص ویژه پلیمر - نفوذ پذیری در برابر بخار آب و هوا و همچنین انعطاف پذیری و پایداری آن نیز برای چشم انسان مفید است و بر اساس خواص شیمیایی ویژه ای است.

بوزل می گوید: دلیل اینکه ما دقیقاً این پلیمر را انتخاب کردیم این واقعیت است که ما قادر به ترکیب دو ماده لومینسانس غیرقابل مخلوط در مقیاس نانو هستیم و اجازه می دهیم آنها با یکدیگر تعامل داشته باشند. البته پلیمرهای دیگری نیز وجود دارد که می توان این مواد را در آن ادغام کرد اما این منجر به تجمع می شود و بنابراین تولید انرژی امکان پذیر نخواهد بود.

متمرکز کننده های خورشیدی روشن برای لباس

تیم بوزل با همکاری دو آزمایشگاه دیگر امپا، Thin Films  و Photovoltaics و  Advanced Fibers، دو ماده مختلف لومینسانس را به بافت ژل اضافه کردند و آن را به یک متمرکز کننده خورشیدی انعطاف پذیر تبدیل کردند. همانطور که در کلکتورهای مقیاس بزرگ (سفت و سخت)، مواد لومینسانس طیف نوری گسترده تری را از آنچه در فتوولتائیک های معمولی امکان پذیر است، جذب می کنند.

غلیظ کننده های خورشیدی جدید را می توان روی الیاف نساجی استفاده کرد بدون اینکه پارچه شکننده شود و در برابر ترک خوردن یا جمع شدن بخار آب به شکل عرق حساس شود. متمرکز کننده های خورشیدی که روی بدنه استفاده می شوند، فواید بی نظیری برای تقاضای روزافزون انرژی، به ویژه برای دستگاه های قابل حمل دارند.

انتهای پیام

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 91573

مطالب مرتبط :
نیروگاه

افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری، گفت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل جلوگیری از قطع گاز خانگی افزایش پیدا کرده است که خانوارها با کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی زمینه کاهش خاموشی‌ها و استفاده از مازوت را فراهم کنند.

زمان

با همکاری محقق ایرانی مطرح شد؛

نظریه زمان سنجی ترکیبی از ساعتهای کوانتومی و نسبیت انیشتین است

محققان کالج دارتموث، با همکاری محقق ایرانی، پدیده ای از مکانیک کوانتوم که به عنوان بر هم نهی شناسایی کردند که می تواند بر ساعت با دقت بالا تأثیر بگذارد.

راه مهندسی

ناحیه بسیج دانشجویی استان اردبیل پیشتاز اجرای طرح مجازی راه مهندسی

جلسات ناحیه بسیج دانشجویی استان اردبیل در راستای اجرای طرح مجازی راه مهندسی با سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان و دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

لباس شستن

توصیه های جدید برای شستشوی لباس های بیماران کرونایی

یک کارشناس بهداشت در توصیه های خود برای شستشوی لباس های بیماران کرونایی گفت: شست‌ و شو با آب داغ ۷۰ درجه سانتی‌گراد و شوینده برای حداقل ۲۵ دقیقه توصیه می‌شود.

ردیاب خورشیدی

عضو هیئت علمی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان؛

طراحی و ساخت ردیاب خورشیدی در کرمان

حسام رهبری‌مقام گفت: حمید عرب زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق-قدرت با ارائه یک ایده، با عنوان طراحی و ساخت نمونه اولیه ردیاب خورشیدی مبتنی ‌بر مکان جغرافیایی و ساعت محلی توانست رتبه برتر را در حوزه انرژی کسب کند .

استفاده از نانوفیبرهای جدیدبرای محافظت افراد در شرایط خاص

محققان دانشگاه "هاروارد؛

استفاده از نانوفیبرهای جدیدبرای محافظت افراد در شرایط خاص

محققان دانشگاه هاروارد با همکاری مرکز فرماندهی توسعه ظرفیتهای ارتش آمریكا (CCDC SC) و وست پوینت(West Point) ، ماده نانوالیاف سبک و چند منظوره را تهیه كرده‌اند كه می‌تواند از افراد در برابر درجه حرارت شدید و تهدیدات بالستیک محافظت كند.

۹۹۹۹۸۸۹

سامسونگ به نانوفناوری برای محصولات خوددست یافت؛

ساخت تلویزیون OLED با فناوری کوانتومی

شرکت سامسونگ تولید تلویزیون‌های OLED حاوی نقاط کوانتومی را دنبال می کند تا از مزیت هر دو فناوری استفاده کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب