عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجنددر گفتگو با خبرگزاری علم و فن آوری :

​اسلام علم و دین را دو روی یک سکه و مکمل یکدیگر می داند

​وردی با بیان اینکه از دید گاه اسلام علم و دین دوروی یک سکه و مکمل یکدیگر می باشند وهیچ تفاوت و تعارضی با هم ندارند،گفت: بنابراین بر خلاف دنیای غرب که این دو را در تعارض هم می بینند آنچه در اسلام در حوزه علم مد نظر است هم جنبه نظری و هم کاربردی آن مد نظر است.

وردی عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند در گفتگو با خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی با اشاره به رابطه علم وفرهنگ و تمدن اسلامی اظهارداشت: توجه اسلام به علم و علم آموزی وضرورت پرداختن به علم در قرآن، نهج البلاغه و کتب احادیث آمده که این امر یکی از دلایل شکل گیری تمدن اسلامی است.

وی ادامه داد: فرهنگ امری غیر مادی و مرتبط با اندیشه انسان است لذا عقاید، آداب ، رسوم، سبک زندگی، نوع تغذیه، پوشش و حجاب و مسائلی از این دست مربوط به نگرش ما است و فرهنگ را می سازد، در حالی که تمدن عبارت است از دستاورد ها و مظاهر مادی که انسان آن را ساخته است.

وردی با بیان اینکه امروز صرف شهر نشینی تمدن به حساب نمی آید افزود: شهرنشینی درجه از از تمدن را تعیین می کند.

علم و مظاهر علم در مظاهرتمدن محسوب می شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا علم نقشی درپیشرفت و تمدن اسلامی داشته است، گفت: خود علم و مظاهر علم در مظاهرتمدن محسوب می شود وهرچه رتبه علمی ملتی و علاقمندی آنها به تولید علم بیشتر باشد آن ملت متمدن تر به حساب می آید.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند تاکید کرد: بدون تردید توجه اسلام به علم و علم آموزی بود که زمینه ورود بهتر اسلام به تمدن را فراهم آورد واین حرکت علمی در جهان اسلام به قدری سریع اتفاق افتاد که از آن به یک معجزه تعبیر می نمایند.

رسیدن اسلام به اوج قله علمی بعد از 200سال از ظهور اسلام

وی با بیان اینکه مسلمانان از زمان ظهور اسلام در کمتر از 200سال توانستند به اوج قله علمی برسند و تمدن اسلامی را پایه ریزی کنند،گفت: از آن به عصر طلایی فرهنگ و تمدن اسلامی یاد می شود.

وردی با اشاره به این سوال که تفاوت علم با تمدن و علم با پژوهش های دینی چیست، افزود: از دید گاه اسلام علم و دین دوروی یک سکه و مکمل یکدیگر می باشند وهیچ تفاوت و تعارضی با هم ندارند بنابراین بر خلاف دنیای غرب که این دو را در تعارض هم می بینند آنچه در اسلام در حوزه علم مد نظر است هم جنبه نظری و هم کاربردی آن مد نظر است.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که اسلام دارد دانستن را از علم صرف بالاتر می برد وبه معرفت شناسی می رسد که به نحوی کمال علم محسوب می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند در پاسخ به این سوال که تمدن اسلامی چه تاثیری بر علم و پژوهش گذاشته است، افزود: با تاسیس بیت الحکمه بغداد در سال 200 هجری قمری خیل دانشمندان در این مرکز جمع شدند و به ترجمه آثار گوناگون به زبان عربی پرداختند از این رهگذر و در طی قرون بعد هزاران دانشمند وفیلسوف در همه حوزه های علمی پدید آمدند وصحنه های جدیدی را از علم و پژوهش رقم زدند.

وی ادامه داد: گستالوبون فرانسوی در کتاب تمدن اسلام و عرب می نویسد" اگر اروپائیان می خواستند علم بیاموزند ناچار بودند به سرزمین های اسلامی بروند " اروپائیان در این دوره در قرن وسطی سیر می کند.

وردی با اشاره به شکوفاشدن علم و پژوهش در تمدن اسلامی افزود: خانم هونکه آلمانی در کتاب تاثیر فرهنگ اسلام بر اروپا می نویسد" اگر دستاوردهای علمی و پژوهشی مسلمانان نبود که به زبان اروپائیان ترجمه شود اروپا هرگز وارد تمدن نمی شود"

تاثیر جنگ های صلیبی بر علم آموزی مسلمانان

وی با اشاره به تاثیر گذاری تمدن اسلامی بر علم نوین گفت: بعد از جنگ های صلیبی که اروپائیان با اسلام ودستاوردهای مسلمین درحوزه های گوناگون علمی آشناشدند وازطرفی حمله مغول ازشرق به سرزمین های اسلامی، درمیان اروپانیان که من ترجمعه آن را " ترجمعه معکوس" گذاشتم شروع شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند افزود: این بار دستاوردهای درحوزه های گوناگون علمی به زبانهای اروپائیان ترجمه شد واروپا رفته رفته وارد تمدن گردید.

وی ادامه داد: همزمان به دلیل فرسودگی مسلمانان از جنگ های صلیبی وحمله مغول و پیدایش حکومت های مستقل ونیمه مستقل درسرزمین های اسلامی قدرت علمی اسلام رفته رفته رو به تحلیل وتمدن اسلامی به خواب رفت.

وردی یادآور: توین بی مورخ نویس آمریکایی می نویسد" تمدن اسلامی مثل اژدهایی خفته است که روزی بیدار خواهدشد".

عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند تاکید کرد: به نظر می رسد این پیش بینی تویین بی تا ظهور انقلاب اسلامی در حال محقق شدن است ویکی از عوامل درگیری این روزها تمدن غرب با ما همین بیداری تمدن اسلامی است که می خواهد سیستم مدیریتی جدیدی مبتنی براسلام برای دنیای امروز معرفی نماید.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲:۳۰

شناسه خبر: 91590

مطالب مرتبط :
خراسان جنوبی ظرفیت خوبی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی خانگی است / وصل ۱۸۰ نیروگاه خانگی به شبکه

معاون اشتغال و امداد کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی

خراسان جنوبی ظرفیت خوبی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی خانگی است / وصل ۱۸۰ نیروگاه خانگی به شبکه

حسینی: خراسان جنوبی جزء بیشترین استانهای کشور است و در طی سال استان ۳۲۰ روز در طی سال روزهای آفتابی داردکه استفاده خوبی می توان از انرژی خورشیدی با توجه با تابش آفتاب داشت.

​فعالیت مجددگروه های جهادی در راستای فرمایشات رهبر انقلاب برای مقابله با کرونا

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی خبر داد

​فعالیت مجددگروه های جهادی در راستای فرمایشات رهبر انقلاب برای مقابله با کرونا

​هنری از فعالیت مجدد گروه های جهادی برای مقابله با کرونا در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب خبرداد واظهارداشت: تاکنون حدود ۸۰ درصد نواحی برای اعزام و حضور جهادگران در عرصه مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرده اند.

تشکیل بانک اطلاعاتی از نخبگان، مبتکرین و مخترعین علمی شهرستان

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه بشرویه :

تشکیل بانک اطلاعاتی از نخبگان، مبتکرین و مخترعین علمی شهرستان

​حسنی از تشکیل بانک اطلاعاتی از نخبگان، مبتکرین و مخترعین علمی خبر داد و گفت: با تشکیل گروه های جهادی و انجام رزمایش های دفاع بیولوژیک و ضدعفونی معابر، تولید ماسک سعی شده خدمات علمی به آحاد جامعه ارائه شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب