عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) تشریح کرد

اشتباهات رایج در انجام دستورالعمل های بهداشتی

الیکایی گفت: همه ما افرادی را می شناسیم که با وجود رعایت دستورالعمل های بهداشتی باز هم به کرونا مبتلا شده اند. علت اصلی این است که این کارها را اشتباه انجام می دهیم.

دکتر آمنه الیکایی عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: همه ما افرادی را می شناسیم که با وجود رعایت دستورالعمل های بهداشتی باز هم به کرونا مبتلا شده اند. اما  براستی دلیل این اتفاق چیست؟ علت اول این است که خیلی از ما فکر می‌کنیم که  پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم در صورتی که این کار را اشتباه انجام می دهیم.

 

اشتباهات رایج در انجام دستورالعمل های بهداشتی

وی ادامه داد: مثلاً افرادی را می بینیم که علی رغم استفاده مداوم از  ماسک باز هم به کرونا مبتلا می شوند. اولاً که استفاده از ماسک پارچه ای زمانی قابل قبول است که دسترسی به ماسک استاندارد وجود نداشته باشد. نباید از ماسک پارچه ای تک لایه استفاده کنیم و انتظار داشته باشیم که به میزان یک ماسک سه لایه جراحی از ما محافظت کند.

الیکایی افزود: کیفیت ماسک ها بسیار مهم است. افرادی را می‌بینیم که ماسک را با لباس خود ست می کنند. نباید فراموش کنید هدف از استفاده از ماسک حفاظت است نه زیبایی.

وی ابراز داشت: نکته دیگر در مورد ماسک هایی است که جنس مطلوبی دارند اما در واقع دوخت های غیر استاندارد دارند به گونه ای که از نظر سایز کوچک بوده و از طرفین یا بالا و پایین باز هستند. حداقل کاری که باید بکنیم این است که با دستمال کاغذی اطراف این نوع ماسک ها را بپوشانیم.

وی تاکید کرد: نکته دیگر اینکه اگر تماس ناخودآگاه دست و صورت شما زیاد است حتماً از دو ماسک استفاده کنید.  به خصوص در زمانی که در محیط های پر ازدحام حضور پیدا می کنید. این کار موجب می شود که آلودگی کمتر به ماسک منتقل شود. نکته بعد شستن دست ها قبل و بعد از برداشتن ماسک است. همچنین باید نسبت به دفع اصولی ماسک دقت داشت. رها کردن ماسک در خیابان موجب گسترش عفونت می شود.

الیکایی گفت: در مورد دستکش هم نظیر این اتفاق می افتد. بعضی بعد از به دست کردن دستکش ها فکر می‌کنند صاحب یک سپر حفاظتی شده اند این در صورتی است که دستکش در مدت زمان کوتاهی قابل استفاده است و نمی تواند شما را در طولانی مدت حفاظت کند زیرا اصلاً برای این کار ساخته نشده اند. همچنین بافت دستکش های پلاستیکی بعد از مرطوب شدن یا اسپری الکل بلافاصله آسیب می بیند و نفوذپذیری آن بیشتر می‌شود.

 

صبور باشید!

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) ابراز داشت: در مورد ضد عفونی کننده ها فارغ از استاندارد بودن آن ها نحوه استفاده خیلی مهم است. توصیه بنده استفاده از اسپری به جای ژل ها است زیرا فضای بیشتری را تحت پوشش قرار می دهند فلذا اثر ضدعفونی کننده آن ها بیشتر است.

وی تاکید کرد: وقتی از ضدعفونی کننده ها استفاده می‌کنیم نباید انتظار داشته باشیم تمام ویروس ها را به سرعت نابود کند. الکل برای ضدعفونی کردن به زمان نیاز دارد . بعد از اسپری الکل چند دقیقه صبر کنید تا بتواند عملکرد خود را انجام دهد.

 

کرونا را دست کم نگیرید

وی اضافه کرد: برخی فکر می‌کنند با استفاده از ماسک مجاز هستند که هر جا که دلشان خواست بروند و در هر ازدحام جمعیتی حضور یابند. باید بدانید حتی اگر تمام پروتکل ها را رعایت کنید هیچ تضمینی وجود ندارد که وقتی وارد یک فضای بسته و پر ازدحام می شوید شما را در مقابل کرونا یا هر میکروارگانیسم دیگری محافظت کند. زیرا کرونا از خطرناک ترین نوع ویروس هاست و از طریق هوا منتقل می شود.

الیکایی تصریح کرد: از این ها گذشته بسیاری از افراد در منزل بودند و ناقلین بی علامت بیماری را به آنها انتقال دادند. متاسفانه این مورد را در ابتلای افراد مسنی می‌بینیم که در خانه‌ مانده اند تا بیمار نشوند اما اطرافیان با سر زدن به آن ها موجب انتقال بیماری شده اند.

وی اعلام کرد: باید به این نکته دقت کرد با وجود اینکه ضدعفونی کننده ها شما را در مقابل کرونا محافظت می‌کند اما در عین حال ممکن است استفاده بی‌رویه، نامناسب و گسترده از آنها شما را در معرض خطر قرار دهد و جایگاه نرمال را در مجاری تنفسی و گوارشی برای ویروس کرونا خالی کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 91601

مطالب مرتبط :
همایش

در دانشگاه الزهرا(س)

دومین همایش تجارب آموزش الکترونیک کشور برگزار می‌شود

در دانشگاه الزهرا(س) دومین همایش تجارب آموزش الکترونیک کشور و پنجمین همایش آموزش عالی برگزار می‌شود.

سلول درمانی یا سل تراپی چیست/شروع درمان بیماران کرونایی با این روش در ایران

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد:

سلول درمانی یا سل تراپی چیست/شروع درمان بیماران کرونایی با این روش در ایران

سلول درمانی یا سل تراپی (cell therapy) شاخه‌ای از علم پزشکی ترمیمی است که پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، شرکت دانش بنیان سل تک فارمد و همچنین شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با دارا بودن امکان تولید سلول در بالاترین سطح استانداردهای بین المللی، برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ با کمک این روش پیشرفته درمانی را آغاز کردند که ستاد اجرایی فرمان امام نقش بسزایی در محقق شدن این امر داشته است.

هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

۴۴

آموزش بیش از ۳ هزار نفر در حوزه سواد رسانه و فضای مجازی

احسان دست برآورده دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی استان یزد گفت: تربیت نیروی رسانه ای متخصص، متعهد و کارآمد مهمترین هدف و دستاورد نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در عرصه فضای مجازی و جنگ نرم است.

نوری شادکام

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد تشریح کرد

علت تشدید شرایط کرونایی در میبد

نوری شادکام گفت: در شهرستان میبد بروز بیماری بسیار بالاست و وضعیت کرونا در این شهرستان مدتی است که قرمز است.

گل گهر

در گل گهر سیرجان صورت گرفت؛

اهدای ۱۰ دستگاه ونتیلاتور به بیمارستان های درمان کرونا در کرمان

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر که به عنوان معین اقتصادی منطقه سیرجان و بردسیر در مثلث توسعه اقتصاد مقاومتی معرفی شده است در تازه ترین اقدامات خود تعداد ۱۰ دستگاه تنفس مصنوعی را به بیمارستان های مورد درمان کرونا در این مناطق اهدا کرد .

وضعیت کرونا در میبد

وضعیت بحرانی کرونا در شهرستان میبد/ بُن بست تامین اکسیژن

مسئولان شهرستان میبد نسبت به تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستان این شهر و همچنین کمبود اکسیژن برای بیماران کرونایی هشدار دادند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب